Πρέπει να πληρώνει πάντα ο άντρας γιατί αλλιώς δεν είναι άντρας;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Οι Γερμανοι ακομα και τα παντρεμενα ζευγαρια πηγαινουν σουπερ μαρκετ και ο καθενας πληρωνει τα δικα του.Το ιδιο και σπιτι ο καθενας τρωει τα δικα του
:rolleyes:
Αυτό για τα παντρεμένα ζευγάρια να μη το σχολιάσω καλύτερα ... νοείται ''νοικοκυριό'' με διαφορετικά πορτοφόλια; Δηλαδή αυτοί όταν κάνουν παιδιά αγοράζουν 3 ημέρες ο ένας το γάλα του παιδιού και τις πάνες και πληρώνουν εναλλάξ παιδίατρο και εμβόλια; Σχέσεις που κυριαρχεί ο ατομισμός, η καχυποψία και το συμφέρον πολύ απλά δε θα περπατήσουν πολλά χιλιόμετρα. Και μετά αναρρωτιόμαστε γιατί χωρίζουν οι παραπάνω από τους μισούς! Σε τι θεμέλια στηρίζονται αυτές οι σχέσεις; Μα θα μου πεις ποιές σχέσεις; Με τι τρόπο ''σχετίζονται'' οι εν λόγω άνθρωποι; Γιατί τις ζωές τους δε τις ενώνουν επ'ουδενί! Τελικά έχουμε καταλάβει την έννοια του ''μαζί'' ; Αναρρωτιέμαι!!!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.419
Αυτό για τα παντρεμένα ζευγάρια να μη το σχολιάσω καλύτερα ... νοείται ''νοικοκυριό'' με διαφορετικά πορτοφόλια; Δηλαδή αυτοί όταν κάνουν παιδιά αγοράζουν 3 ημέρες ο ένας το γάλα του παιδιού και τις πάνες και πληρώνουν εναλλάξ παιδίατρο και εμβόλια; Σχέσεις που κυριαρχεί ο ατομισμός, η καχυποψία και το συμφέρον πολύ απλά δε θα περπατήσουν πολλά χιλιόμετρα. Και μετά αναρρωτιόμαστε γιατί χωρίζουν οι παραπάνω από τους μισούς! Σε τι θεμέλια στηρίζονται αυτές οι σχέσεις; Μα θα μου πεις ποιές σχέσεις; Με τι τρόπο ''σχετίζονται'' οι εν λόγω άνθρωποι; Γιατί τις ζωές τους δε τις ενώνουν επ'ουδενί! Τελικά έχουμε καταλάβει την έννοια του ''μαζί'' ; Αναρρωτιέμαι!!!
Απλά ξεκινάνε με "αυτογκόλ" και με τη σκέψη "άμα χωρίσουμε να μην έχω βάλει τα πιο πολλά λεφτά εγώ σ' αυτό το εγχείρημα"...
--------------------------------

Για το θέμα έχω να πω τα εξής ... οι Έλληνες γενικά έχουμε κάποιους άγραφους κανόνες κάτι σαν «Savoir Vivre» ...
1) όταν βγαίνεις με μια κοπέλα, γυναίκα για πρώτη φορά την οποία προφανώς θέλεις, τότε θα πληρώσεις δεν το συζητάμε και ίσως και κανα 2 φορές ακόμα .... μετά άμα ευοδώσει ο έρωτας και για τους δύο ποιος ασχολείται με τα λεφτά ...χε....καμε :D ...αν δεν ευοδώσει καληνύχτα σας ...πάμε γι άλλα... υπάρχει και η τρίτη εκδοχή ο άνδρας να είναι ερωτευμένος και αυτή (ας πούμε πχ των βορείων προαστίων που γράφτηκε πριν) να τον δουλεύει ...τότε και πάλι χε....καμε (ίσως όχι δικαίως αυτή τη φορά) αλλά αφού είσαι ερωτευμένος και δει τυφλός πρέπει να το πληρώσεις το κορμί παλικάρι μέχρι να ξαναβρείς το φώς σου και καταλάβεις το κάζο...

2)Αν δεν τάχεις μετά από κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα θα πρέπει να υπάρξει μια ας πούμε διαβούλευση επι του θέματος προς αποφυγή παρεξηγήσεων...

3) Αν τάχεις και η κοπέλα σου δεν μπορεί να σ΄ακολουθήσει πλήρωνε και μη μιλάς και αν δεν θέλει τότε απο ένα παγωτό και στο παγκάκι να αγναντεύετε την θάλασσα...έρωτας είναι αυτός πρέπει να κάνουμε θυσίες...

Τώρα για τις παρέες που τυχον βρεθούμε σε τραπέζι πιστεύω πάλι πρέπει να έχουμε κανόνες ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους που δεν τους ξέρουμε και πολύ καλά...

Αν παραγγείλεις πιάτα που είναι πολύ ακριβά θα πρέπει να έχεις την στοιχειώδη ευγένεια όταν πληρώσεις να πεις παιδιά θα δώσω κάτι παραπάνω και να επιμείνεις ....άσχετα με το τι θα γίνει τελικά ....

Στα κοινά πιάτα πρέπει να παίρνεις ότι σου αναλογεί αλλιώς κάνει κακή εντύπωση στούς άλλους όση ακριβώς κάνει και σε σένα ίσως αν σου το κάνουν και φυσικά (εγώ τουλάχιστον) δεν κάνουμε κουβέντα για κάποιον αν δεν φέρθηκε σωστά αλλά αν το επαλάμβανε σε άλλο τραπέζι θα απέφευγα να καθόμουνα και τρίτη φορά μαζί...
Τα παραπάνω δεν ισχύουν πιστεύω όταν είσαι με δικά σου άτομα....
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Chrelefs από πάντα συνέβαινε αυτό. Γιατί εκπλήσσεσαι; Εκτός και αν σε εκπλήσσει το γεγονός ότι τώρα με την κρίση αυξήθηκε το φαινόμενο.

Ο Ντοστογιέφσκι στο "Έγκλημα και τιμωρία" που εκδόθηκε το 1866 έγραψε πως οι γυναίκες που καταλήγουν και σε γάμο για αυτό τον λόγο είναι χειρότερες και από πόρνες γιατί μια πόρνη παίζει έναν ρόλο κάποιες συγκεκριμένες ώρες της ημέρας ενώ μια τέτοια γυναίκα όλο το 24ωρο.

Εξελίχθηκε τελικά πολύ όμορφα το θέμα μαζί με τις προεκτάσεις που είχε και τα στοιχεία που παραθέσατε:) χαίρομαι:)
Πάμε για 100 μηνύματα!
(Μπορεί να μην βρω γυναίκα αλλά έβγαλα το άχτι μου:haha: )
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ο Ντοστογιέφσκι στο "Έγκλημα και τιμωρία" που εκδόθηκε το 1866 έγραψε πως οι γυναίκες που καταλήγουν και σε γάμο για αυτό τον λόγο είναι χειρότερες και από πόρνες γιατί μια πόρνη παίζει έναν ρόλο κάποιες συγκεκριμένες ώρες της ημέρας ενώ μια τέτοια γυναίκα όλο το 24ωρο
Ήταν ρομαντικός ο Φιοντόρ. Μπορεί να είναι λίγα τα 24ωρα του ευτυχούς γαμπρού. Και τότε αρχίζει η πρώτη πράξη της "Εύθυμης Χήρας"
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ένας γνωστός μου λεφτάς μου είπε την εξής ατάκα:
- Κοίτα, πολλοί θα σου πουν ότι οι μικρές βγαίνουν μαζί μου επειδή έχω λεφτά. ΟΚ, τους αρέσει κι αυτό, αλλά μη νομίζεις ότι δεν τις εξιτάρει το επιχειρηματικό μου μυαλό, μερικές ηδονίζονται που είναι με έναν άντρα επιτυχημένο
- Έχεις αφήσει ποτέ να πληρώσουν αυτές;
- Μα τότε θα ήμουν αποτυχημένος!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Σημερα στη δουλεια φρικαρα οταν ακουσα συναδελφο (52 ετων) να λεει οτι τωρα με τη κριση ειναι πολυ πιο ευκολο να βρει γκομενα, πιτσιρικα και κουκλα....δεν τον νοιαζει αν σκεφτεται τα λεφτα αφου και αυτος περναει καλα, κυκλοφορει με μια ομορφη κοπελα που τον εχει Θεο γιατι περναει ανετα μαζι του. Και δεν μιλαμε για πολλα εξοδα....Η φοβερη ατακα ''απο τη στιγμη που σκεφτονται και τον καφε???? τουλαχιστον ακουω και ενα ευχαριστω''
ονειρα θερινης νυκτος καθε πικραμενου............. παντως οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι. Αφου δεν μπορουσε να βρει γκομενα στα 30 και 40 σιγα μην βρει τωρα........
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδή αυτοί όταν κάνουν παιδιά αγοράζουν 3 ημέρες ο ένας το γάλα του παιδιού και τις πάνες και πληρώνουν εναλλάξ παιδίατρο και εμβόλια; Σχέσεις που κυριαρχεί ο ατομισμός, η καχυποψία και το συμφέρον πολύ απλά δε θα περπατήσουν πολλά χιλιόμετρα.
Ήμουν κι εγώ με Γερμανίδα και το έβρισκα υγιές... Εντάξει, παιδιά και πάνες δεν είχαμε, αλλά ένας υπολογισμός γινόταν για όλα (αυτή ήταν από ζάμπλουτη οικογένεια, αλλά κλασικά σπούδαζε, δούλευε και πλήρωνε και νοίκι στους γονείς της), π.χ. στα ψώνια στο σούπερ μάρκετ ο καθένας πλήρωνε το δικό του. Δεν έκατσα ποτέ να υπολογίσω αν ήμουν κερδισμένος ή χαμένος από το ότι δεν πληρώναμε 50-50, πολύ απλά εγώ δεν τρώω άνοστα ψωμιά που έτρωγε η Άνια, αυτή δεν ακουμπούσε με τίποτε σοκολάτες (πάλι καλά, η Βενεζολάνα που σηκωνόταν χαράματα και μου έτρωγε και τις τρεις μονάκριβες ΙΟΝ αμυγδάλου και μετά έκανε την πάπια ήταν μια τραυματική εμπειρία), εγώ δεν έβρισκα το λόγο να πληρώνω σερβιέτες κι αυτή πάτους για τα πέλματα..

Δε θεώρησα ότι κυριάρχησε ο ατομισμός, η καχυποψία και το συμφέρον, αλλά η λογική. Όντως μου είχε φανεί περίεργο στην αρχή, αλλά τελικώς το υιοθέτησα ως λογικότερο, δικαιότερο και πιο ανθρώπινο σύστημα. Στη Βιέννη όταν συγκατοίκησα με Καναδούς, παρότι κι αυτοί ήταν ζευγάρι, είχαν διαφορετικό προρτοφόλι και προϋπολογισμό, ο καθένας έκανε επιλογή στο τι προτεραιότητες θα έβαζε στα οικονομικά του και μου φάνηκε όμορφο. Φοιτητές ήταν τα παιδιά (πλέον παντρεμένοι με παιδιά και ευτυχείς), το μπάτζετ του καθενός περιορισμένο και κανόνιζαν τα ψώνια και τις δραστηριότητές τους ανεξάρτητα, ώστε από το υπόλοιπό του ο καθένας να έχει τις μικρές απολαύσεις που ήθελε. Δεν τους είδα να τσακώνονται ούτε μια φορά, εδώ και 15 χρόνια που γνωριζόμαστε, αυτά τα ελληνικά "και πες στη μάνα σου ότι μια χαρά είναι οι κουρτίνες του σπιτιού μας" και "λεφτά για να αγοράσουμε χαζοπεριοδικά έχουμε, η δική μου βαφή μαλλιών σε πείραξε;" δεν τα άκουσα ποτέ.

Ακόμη και στη Σουηδία που πληρώνεις όταν κάνεις τράκα τσιγάρο (ακόμη και σε γνωστό!) μου φάνηκε δίκαιο, ειδικά με τις τιμές των τσιγάρων εκεί πάνω, και το λέω εγώ ο επιρρεπής τρακαδόρος (τώρα πια το έκοψα...το τσιγάρο, όχι την τράκα).
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Yorgo Δεν ειναι μονο οτι εισαι πολυταξιδεμενος σε βλεπω εχεις γνωσεις για κατι εξωτικα μερη που ειναι σα να λες μωρε εδω διπλα θεσσαλονικη ημουν..
Μετα διαβαζω ειχα σχεση με μια Κουβανη με μια γερμανιδα τοτε στη σουηδια τοτε στη Βιεννη .... (απλα φυσιολογικα πραγματα δλδ:haha: )

Αρχιζω και σκεφτομαι τι δουλεια κανεις και αλλαζεις μερη κ χωρες ,κατοικεις σε αυτες δεν πας απλα ταξιδι ( και οοοχι δε το ρωταω για να με κερασεις ποτο η γευμα χαχαχα:haha:)

Απλα πραγματικα εισαι τοσο πολυταξιδεμενος εχεις γνωρισει πολλες κουλτουρες στη ζωη σου ,μπραβο !:)
Παντα διαβαζω με ενδιαφερον τις πληροφοριες που δινεις για τα εξωτικα μερη .



paefstra το ζευγος στη φωτογραφια ποιο ειναι ?Αυτην μοιαζει με την παρουσιαστρια ετσι δεν ειναι ?
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Φυσικα και ειναι πιο δικαιος ο λογαριασμος που κανουν τα ξενα ζευγαρια. Μηπως ομως τελικα βγαζουμε ετσι απο μεσα μας τον αυθορμητισμο και τη χαλαροτητα - ελα μωρε ενταξει, την αλλη φορα πληρωνεις εσυ. Η - πανω κατω τα ιδια φαγαμε, 2 ευρω πανω 2 κατω δε χαλασε ο κοσμος- που ομως δινει αλλη ποιοτητα στη ζωη μας;
Μηπως με το να μετραμε τα παντα και να τα χωριζουμε ολα δικαια οταν ειμαστε με τις παρεες μας, φερνουμε και στην προσωπικη μας ζωη τον επαγγελματισμο και την αυστηροτητα των πιο απομακρων σχεσεων;
Μου εχει τυχει και μενα να βγω με μεγαλη παρεα και οταν ηρθε ο λογαριασμος, 3 ατομα που ειχαν ερθει μαζι, τον πηραν, κοιταξαν ποσο κανουν αυτα που εφαγαν -κυρια πιατα και κανα δυο ορεκτικα που ειχαν παραγγειλει αυτοι- εβγαλε ο ενας τα λεφτα, διπλωμενα και πιασμενα με λαστιχακι, και αφησε το ...μεριδιο τους. Οι αλλοι μοιραστηκαμε τον υπολοιπο λογαριασμο.
Σαν εικονα δε μου αρεσε....
Οπως δε μου αρεσει να δινει ο καθενας στο σερβιτορο στην καφετερια π.χ. το 5ευρω και να λεει: απο δω κρατησε 2,5 ευρω, η απο δω κρατησε 4....
Ασχημα περιστατικα εχουν συμβει σε ολους μας, απλως επιλεγεις να μην ξανακανεις παρεα με ατομα τα οποια βλεπεις οτι στην τελικη κοιταζουν πως να εκμεταλευτουν ανθρωπους και καταστασεις.
 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Ένας γνωστός μου λεφτάς μου είπε την εξής ατάκα:
- Κοίτα, πολλοί θα σου πουν ότι οι μικρές βγαίνουν μαζί μου επειδή έχω λεφτά. ΟΚ, τους αρέσει κι αυτό, αλλά μη νομίζεις ότι δεν τις εξιτάρει το επιχειρηματικό μου μυαλό, μερικές ηδονίζονται που είναι με έναν άντρα επιτυχημένο
- Έχεις αφήσει ποτέ να πληρώσουν αυτές;
- Μα τότε θα ήμουν αποτυχημένος!
Ναι, ερωτεύονται τη φαιά ουσία αυτού του υπέροχου επιχειρηματικου εγκεφάλου. ...Παρακολουθουν τον τρόπο σκέψης του και τελειωνουν.......με τα μάτια κλειστα βεβαίως. ..βεβαίως. ...
 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Ακριβώς Kabamarou, με τρέλανε που ένας π....γερος βλέπει λογω κρισης (βέβαια αυτός θα περνάει και κριση ηλικίας ) τα κοριτσάκια έξω σαν υποψήφιες πορνες που θα του πούν και ευχαριστω.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.419
, η Βενεζολάνα που σηκωνόταν χαράματα και μου έτρωγε και τις τρεις μονάκριβες ΙΟΝ αμυγδάλου και μετά έκανε την πάπια ήταν μια τραυματική εμπειρία),
Αυτή ήταν πραγματικά τραυματική εμπειρία ρε @Yorgos, χειρότερα απο κλωτσιά στο καλάμι...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom