Προσφορές Alitalia

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εχει και βοηθα, αλλα το κακο με σενα ειναι οτι τα γραφεις στην προσφορα της Alitalia.
Για να φας γλυκο την πηρες την πτηση;
καμμία σχέση δεν έχει και δεν βοηθάει αφού δεν υποστηρίζεται από κανενα στοιχείο.
παστα, pasta! Pasta - Wikipedia, the free encyclopedia
κ μετά λες να μη σε κράζουμε όταν γράφεις σε ιταλικά θέματα..αφού δεν έχεις ιδέα περί τίνος πρόκειται..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όπως επίσης βοηθά και η αναφορά απώλειας αποσκευής στο Malpensa, η αδεξιότητα των συνοδών του αεροσκάφους που μ' έκαναν να πετάξω μπουφάν και παντελόνι (διαφορετικά συμβάντα) ή η παραμονή μέσα στο αεροσκάφος επί 45 λεπτά για "τεχνικούς λόγους" (τους βλέπαμε απ' το παράθυρο τους λόγους: οι φορτωτές κάνανε τσιγάρο δίπλα στις αποσκευές μας που περίμεναν να φορτωθούν - όταν το αποφάσιζε το προσωπικό), πάλι στο Malpensa, μετά από μιάμισυ ώρα καθυστέρηση γιατί το αεροσκάφος "είχε αργήσει να φτάσει" (αυτό που βλέπαμε στη φυσσούνα εδώ και 2 ώρες), κλπ. κλπ. Σε πτήσεις της Alitalia, φυσικά, και σε μας, ούτε σε φίλους, ούτε σε γνωστούς...

Και μη μου πείς ότι μπορούσε να συμβεί σε οποιαδήποτε εταιρία. Ναι, μπορούσε να συμβεί. Αλλά με Alitalia πετούσαμε, εκεί συνέβη και στο αεροδρόμιο που αυτή χρησιμοποεί και απ' το δικό της προσωπικό ειπώθηκε ό,τι ειπώθηκε. Και, εννοείται, καρφάκι δεν τους κάηκε να προσφέρουν κάτι στο ταλαίπωρο επιβατικό κοινό, ούτε στο αεροδρόμιο, ούτε μέσα στο αεροσκάφος. Και ξέρεις πολύ καλά τι συμβαίνει, ας πούμε, στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης και της Lufthansa που "φτύνεις", έτσι δεν είναι φίλε Samion?
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Εγώ πάντως λέω να κλείσω εισιτήριο! Όχι τίποτε άλλο, αλλά πρέπει να δω από πρώτο χέρι αν ισχύουν τα λεγόμενα του Samion, ότι η ΑΖ άλλαξε προς το καλύτερο!
Θα πάρω και βαλίτσα, για να κάνω το τεστ! :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
καμμία σχέση δεν έχει και δεν βοηθάει αφού δεν υποστηρίζεται από κανενα στοιχείο.
παστα, pasta! Pasta - Wikipedia, the free encyclopedia
κ μετά λες να μη σε κράζουμε όταν γράφεις σε ιταλικά θέματα..αφού δεν έχεις ιδέα περί τίνος πρόκειται..
Τι να σε κανω; στο χωριο μου αυτα τα λεμε μακαρονια. Αντε οι πιο μορφωμενοι ζυμαρικα...
Μα ειναι δυνατον να μιλαμε ξενες γλωσσες σε ελληνικο φορουμ;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.839
Likes
18.936
Εγώ πάντως λέω να κλείσω εισιτήριο! Όχι τίποτε άλλο, αλλά πρέπει να δω από πρώτο χέρι αν ισχύουν τα λεγόμενα του Samion, ότι η ΑΖ άλλαξε προς το καλύτερο!
Θα πάρω και βαλίτσα, για να κάνω το τεστ! :)
Βάλε κανά βρακί στη τσάντα όμως να έχεις καλού κακού (με το συμπάθιο).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όπως επίσης βοηθά και η αναφορά απώλειας αποσκευής στο Malpensa, η αδεξιότητα των συνοδών του αεροσκάφους που μ' έκαναν να πετάξω μπουφάν και παντελόνι (διαφορετικά συμβάντα) ή η παραμονή μέσα στο αεροσκάφος επί 45 λεπτά για "τεχνικούς λόγους" (τους βλέπαμε απ' το παράθυρο τους λόγους: οι φορτωτές κάνανε τσιγάρο δίπλα στις αποσκευές μας που περίμεναν να φορτωθούν - όταν το αποφάσιζε το προσωπικό), πάλι στο Malpensa, μετά από μιάμισυ ώρα καθυστέρηση γιατί το αεροσκάφος "είχε αργήσει να φτάσει" (αυτό που βλέπαμε στη φυσσούνα εδώ και 2 ώρες), κλπ. κλπ. Σε πτήσεις της Alitalia, φυσικά, και σε μας, ούτε σε φίλους, ούτε σε γνωστούς...

Και μη μου πείς ότι μπορούσε να συμβεί σε οποιαδήποτε εταιρία. Ναι, μπορούσε να συμβεί. Αλλά με Alitalia πετούσαμε, εκεί συνέβη και στο αεροδρόμιο που αυτή χρησιμοποεί και απ' το δικό της προσωπικό ειπώθηκε ό,τι ειπώθηκε. Και, εννοείται, καρφάκι δεν τους κάηκε να προσφέρουν κάτι στο ταλαίπωρο επιβατικό κοινό, ούτε στο αεροδρόμιο, ούτε μέσα στο αεροσκάφος. Και ξέρεις πολύ καλά τι συμβαίνει, ας πούμε, στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης και της Lufthansa που "φτύνεις", έτσι δεν είναι φίλε Samion?
δεν αμφισβητώ τίποτε από όσα λες. οι δικές μου εμπειρίες εξάλλου είναι τελείως διαφορετικές.
μου λες όμως τι σχέση έχουν με τα 129 που έχει το Αθήνα-Ρώμη?
σε λίγο που θα βγαλει κι άλλη προσφορά για τα υπεραντλαντικά της θα ξαναγραψεις για τη βαλίτσα σου κ ξέρω γω τι?
ανοίξτε ένα άλλο θέμα (νομίζω ότι ήδη υπάρχει) και βγαλτε τον πόνο σας.
εδώ συζητάμε, για πολλοστή φορά το επαναλαμβάνω, για την ανωτέρω προσφορά της εταιρείας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και ξέρεις πολύ καλά τι συμβαίνει, ας πούμε, στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης και της Lufthansa που "φτύνεις", έτσι δεν είναι φίλε Samion?
Ξερει μωρε, ετσι τα λεει. Δεν εχει αλλα επιχειρηματα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ πάντως λέω να κλείσω εισιτήριο! Όχι τίποτε άλλο, αλλά πρέπει να δω από πρώτο χέρι αν ισχύουν τα λεγόμενα του Samion, ότι η ΑΖ άλλαξε προς το καλύτερο!
Θα πάρω και βαλίτσα, για να κάνω το τεστ! :)
έχεις πολλές επιλογές για καλοκαίρι πχ? για βαλε να δεις πόσο πουλάνε οι πειρατές..η προσφορά είναι σούπερ και από Θεσσαλονίκη ακόμα.
Τι να σε κανω στο χωριο μου αυτα τα λεμε μακαρονια. Αντε οι πιο μορφωμενοι ζυμαρικα...
Μα ειναι δυνατον να μιλαμε ξενες γλωσσες σε ελληνικο φορουμ;
την πίτσα πώς να τη λεμε? πώς τη λένε στο χωριό σου?
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Τι να σε κανω; στο χωριο μου αυτα τα λεμε μακαρονια. Αντε οι πιο μορφωμενοι ζυμαρικα...
Μα ειναι δυνατον να μιλαμε ξενες γλωσσες σε ελληνικο φορουμ;
Ελληνικά μιλάμε, καλέ μου.

πάστα η [p&aacute;sta] O25 : I. είδος ατομικού γλυκίσματος με βάση το παντεσπάνι, την κρέμα ζαχαροπλαστικής και τη σαντιγί, που παρασκευάζεται κυρίως στα ζαχαροπλαστεία: ~ σοκολάτας / αμυγδάλου. II. γενική ονομασία για τους διάφορους τύπους ζυμαρικών. III1. γενική ονομασία για μαλακή ή εύπλαστη μάζα που σχηματίζεται από την ανάμειξη διάφορων υλικών: ~ για τα δόντια, οδοντόπαστα. ~ για το γυάλισμα των παπουτσιών, βερνίκι. 2. (μτφ.) τα έμφυτα κυρίως στοιχεία που συγκροτούν το χαρακτήρα του ανθρώπου: Eίναι παιδί από καλή ~, που όμως δεν πήρε καλή αγωγή. Όταν ο άνθρωπος είναι (από) κακή ~, δεν αλλάζει εύκολα. Eίναι (καμωμένος) από την ίδια ~ με κπ., έχει μεγάλες ομοιότητες στο χαρακτήρα με κπ. άλλον. παστάκι το YΠOKOP στη σημ. I. παστού λα η YΠOKOP στη σημ. I. [αντδ. < ιταλ. pasta < υστλατ. pasta < ελνστ. τά παστά `είδος κρέμας΄· πάστ(α) -ούλα]
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
την πίτσα πώς να τη λεμε? πώς τη λένε στο χωριό σου?
Χωριατικη πιτσα... κι ειναι μπαμπατσκια, ουδεμια σχεση με τις ιταλικες που μοιαζουν πιο πολυ σε ατυλιχτες κρεπες.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
δεν αμφισβητώ τίποτε από όσα λες. οι δικές μου εμπειρίες εξάλλου είναι τελείως διαφορετικές.
μου λες όμως τι σχέση έχουν με τα 129 που έχει το Αθήνα-Ρώμη?
σε λίγο που θα βγαλει κι άλλη προσφορά για τα υπεραντλαντικά της θα ξαναγραψεις για τη βαλίτσα σου κ ξέρω γω τι?
ανοίξτε ένα άλλο θέμα (νομίζω ότι ήδη υπάρχει) και βγαλτε τον πόνο σας.
Φαινομενικά καμμία σχέση. Αν όμως, αναγκαστώ ν' αγοράσω καινούργιο μπουφάν, μου προκύπτει έξτρα κόστος εξ αιτίας της εταιρίας. Ή, αν χάσω αποσκευή. Κάτι που δε θα συνέβαινε (ενδεχομένως) αν επέλεγα να πετάξω με LH για το υπερατλαντικό - κι ας ήταν 50-100 ευρώ ακριβότερο.

Δε λέω ότι δε θα ξανα-χρησιμοποιήσω ΑΖ. Οι επιλογές μου απ' τη Θεσ/νίκη είναι έτσι κι αλλιώς περιορισμένες. Θα λάβω όμως υπ' όψη μου κι αυτά που ανέφερα και θα πάρω τα μέτρα μου.

Και, ναι, τα 129 είναι καλή προσφορά. Φτάνει να μη βλαστημάω στο υπόλοιπο ταξίδι...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ελληνικά μιλάμε, καλέ μου.

πάστα η [p&aacute;sta] O25 : I. είδος ατομικού γλυκίσματος με βάση το παντεσπάνι, την κρέμα ζαχαροπλαστικής και τη σαντιγί, που παρασκευάζεται κυρίως στα ζαχαροπλαστεία: ~ σοκολάτας / αμυγδάλου. II. γενική ονομασία για τους διάφορους τύπους ζυμαρικών. III1. γενική ονομασία για μαλακή ή εύπλαστη μάζα που σχηματίζεται από την ανάμειξη διάφορων υλικών: ~ για τα δόντια, οδοντόπαστα. ~ για το γυάλισμα των παπουτσιών, βερνίκι. 2. (μτφ.) τα έμφυτα κυρίως στοιχεία που συγκροτούν το χαρακτήρα του ανθρώπου: Eίναι παιδί από καλή ~, που όμως δεν πήρε καλή αγωγή. Όταν ο άνθρωπος είναι (από) κακή ~, δεν αλλάζει εύκολα. Eίναι (καμωμένος) από την ίδια ~ με κπ., έχει μεγάλες ομοιότητες στο χαρακτήρα με κπ. άλλον. παστάκι το YΠOKOP στη σημ. I. παστού λα η YΠOKOP στη σημ. I. [αντδ. < ιταλ. pasta < υστλατ. pasta < ελνστ. τά παστά `είδος κρέμας΄· πάστ(α) -ούλα]
Αρα η κυριαρχη σημασια ειναι αυτη που χρησιμοποιησα εγω. Τωρα αν καποιος χρησιμοποιει τη λεξη με αλλη εννοια, δεν μπορω να μυρισω τα δαχτυλα μου τι εννοει (αν δεν το διευκρινιζει). Με τη Lufthansa αλλωστε δεν εχω φαει ποτε μακαρονια, αντιθετα παστα γλυκο μου 'χει τυχει. Αλλα για την Alitalia αυτα μαλλον ειναι πολυτελειες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.210
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom