Προτάσεις για βιβλία

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
«Ρε γκαβό, βλαμμένο σκατό», πετάει θυμωμένα και νιώθω την ανάσα του σαν καυτό γυαλόχαρτο στο αυτί μου. «Που είναι αυτός ο Θεός που μου λες; Πιστεύεις ότι μια πονόψυχη διάνοια θα άφηνε παιδιά να πεθαίνουν από την πείνα, θα καθόταν να βλέπει καλούς ανθρωπάκους να ουρλιάζουν, να καίγονται και να αιμορραγούν κάθε δευτερόλεπτο της μέρας και της νύχτας; Αυτό δεν είναι Θεός. Μόνο μαλάκες άνθρωποι. Έχεις κολλήσει μαζί μ’ εμάς τους υπόλοιπους σ’ αυτόν το λάκκο με τα φίδια από ανθρώπινα θέλω, θέλω που ματαιώθηκαν και αποστεώθηκαν σε ανάγκες, που τσούζουν σαν ανοιχτές πληγές.» (…) «Γιατί νομίζεις ότι ο κόσμος αυτοκαταστρέφεται; Επειδή τα αγαθά βρίσκονται γύρω μας, αλλά δεν μπορούμε να τ’ αποκτήσουμε τα γαμημένα. Γιατί δεν μπορούμε να τ’ αποκτήσουμε; Επειδή η αγορά των υποσχέσεων δε θέλει να τ’ αποκτήσουμε. Αυτό δεν είναι έργο κανενός Θεού. Αυτό είναι έργο των ανθρώπων, ζώων που επινόησαν έναν εξωτερικό Θεό, για να ρίχνουν όλοι το φταίξιμο πάνω του.» (…) «Μη κοιτάς στον ουρανό για βοήθεια. Εδώ κάτω να κοιτάς, εμάς τους ανισόρροπους ονειροπόλους»


DBC Pierre.
Βέρνον, ο μικρός Θεός
Εκδόσεις: Ελληνικά Γράμματα
Μετάφραση: Βάκυ Τομπρού
Βραβείο Booker 2003


PERIZITITO.GR - Βιβλία : Αποτελέσματα αναζήτησης


Εξαιρετικό.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
«Ρε γκαβό, βλαμμένο σκατό», πετάει θυμωμένα και νιώθω την ανάσα του σαν καυτό γυαλόχαρτο στο αυτί μου. «Που είναι αυτός ο Θεός που μου λες; Πιστεύεις ότι μια πονόψυχη διάνοια θα άφηνε παιδιά να πεθαίνουν από την πείνα, θα καθόταν να βλέπει καλούς ανθρωπάκους να ουρλιάζουν, να καίγονται και να αιμορραγούν κάθε δευτερόλεπτο της μέρας και της νύχτας; Αυτό δεν είναι Θεός. Μόνο μαλάκες άνθρωποι. Έχεις κολλήσει μαζί μ’ εμάς τους υπόλοιπους σ’ αυτόν το λάκκο με τα φίδια από ανθρώπινα θέλω, θέλω που ματαιώθηκαν και αποστεώθηκαν σε ανάγκες, που τσούζουν σαν ανοιχτές πληγές.» (…) «Γιατί νομίζεις ότι ο κόσμος αυτοκαταστρέφεται; Επειδή τα αγαθά βρίσκονται γύρω μας, αλλά δεν μπορούμε να τ’ αποκτήσουμε τα γαμημένα. Γιατί δεν μπορούμε να τ’ αποκτήσουμε; Επειδή η αγορά των υποσχέσεων δε θέλει να τ’ αποκτήσουμε. Αυτό δεν είναι έργο κανενός Θεού. Αυτό είναι έργο των ανθρώπων, ζώων που επινόησαν έναν εξωτερικό Θεό, για να ρίχνουν όλοι το φταίξιμο πάνω του.» (…) «Μη κοιτάς στον ουρανό για βοήθεια. Εδώ κάτω να κοιτάς, εμάς τους ανισόρροπους ονειροπόλους»


DBC Pierre.
Βέρνον, ο μικρός Θεός
Εκδόσεις: Ελληνικά Γράμματα
Μετάφραση: Βάκυ Τομπρού
Βραβείο Booker 2003


PERIZITITO.GR - Βιβλία : Αποτελέσματα αναζήτησης


Εξαιρετικό.
Δεν γνωρίζω αν είναι εξαιρετικό θείο. Αλλά απο την φρασεολογία, μου θυμίζει τον (απίθανο) Μπουκόφσκι.
Θα το διαβάσω.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Δεν γνωρίζω αν είναι εξαιρετικό θείο. Αλλά απο την φρασεολογία, μου θυμίζει τον (απίθανο) Μπουκόφσκι.
Θα το διαβάσω.
Μπα δεν είναι έτσι το βιβλίο! Ο Μπουκόφσκι είναι εντελώς χομπίστας της βωμολοχίας! Δεν πρόκειται τα να βρεις αυτά στον Pierre! Και μια που τ' αναφέραμε (,,,) παρακολούθα το κάτωθι βίντεο (ακατάλληλο για ανηλίκους:cool:) :
 
Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Φοβερό το βιντεο.:clap:
Έχουμε το ονομα του σεναριογράφου;
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ευχαριστω Σπύρο.
Το σενάριο ηταν ομαδική ... δουλειά.
Ένας απ τους σεναριογράφους ήταν ο .... μ@λ@κ@ς ο Τάκης
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
τελικα "τα δακρυα του θεου" μπορω να πω οτι ηταν πολυ καλο βιβλιο.Βεβαια μου αρεσουν γενικα τετοιες ιστοριες.
ενα αλλο βιβλιο που διαβασα αυτον τον μηνα ηταν "την μερα που σε γνωρισα",μια ιστορια συγχρονη που μπορει να ζησει ο καθενας μας,ευκολο και αναλαφρο.
τωρα διαβαζω τους "οδοιποπους της καρδιας" της Ομηρολη.Πολυ ρομαντικο και συναμα υπερβολικο θα ελεγα πανω στο θεμα του ερωτα.Θα του ειχα αφησει απο την πρωτη μερα αλλα εχω υποσχεθει στον εαυτο μου να μην αφηνω αδιαβαστα τα βιβλια που ξεκιναω ακομα και αν ειναι χαλια.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ψάχνω κανένα καλό βιβλίο για το καλοκαίρι παιδιά.

Πιο συγκεκριμένα, θα ήθελα κανένα αστυνομικό μυθιστόρημα ή έστω καμμιά περιπέτεια/θρίλερ, χαλαρό,εύπεπτο, για ξαπλώστρα...χωρίς πολλούς προβληματισμούς. (Αρκετούς έχουμε όλη τη χρονιά...)

Επίσης θα μου άρεσε (προαιρετικά) να διαδραματίζεται ή να έχει σχέση με Ιταλία ή Αγγλία.


Δύσκολο??? :roll:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Ψάχνω κανένα καλό βιβλίο για το καλοκαίρι παιδιά.

Πιο συγκεκριμένα, θα ήθελα κανένα αστυνομικό μυθιστόρημα ή έστω καμμιά περιπέτεια/θρίλερ, χαλαρό,εύπεπτο, για ξαπλώστρα...χωρίς πολλούς προβληματισμούς. (Αρκετούς έχουμε όλη τη χρονιά...)

Επίσης θα μου άρεσε (προαιρετικά) να διαδραματίζεται ή να έχει σχέση με Ιταλία ή Αγγλία.


Δύσκολο??? :roll:
αν ελεγες γαλλια βελγιο θα σου προτεινα να διαβασεις καποιο του Σιμενον Ζωρζ, λιγο φλυαρος βεβαια, αναλαφρα ομως

ΣΙΜΕΝΟΝ ΖΩΡΖ

και επισης

http://www.diavasame.gr/book.cfm?itemID=111
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.754
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom