Προτάσεις για βιβλία

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ξεκίνησα τον Ηγεμόνα του Μαγκιαβέλλι, θα το καταφέρω ή θα το παρατήσω...;;;;
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
ξεκίνησα τον Ηγεμόνα του Μαγκιαβέλλι, θα το καταφέρω ή θα το παρατήσω...;;;;
:) είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις!Εγώ το είχα ξεκινήσει πριν ένα χρόνο ...λέω να το ξαναπιάσω σε καμια 5ετία... :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ξεκίνησα τον Ηγεμόνα του Μαγκιαβέλλι, θα το καταφέρω ή θα το παρατήσω...;;;;
Αυτός θα πρέπει να είναι κανέναν ξάδερφος του Machiavelli, πιο κουτσαβάκi, οποτε θα τα γραφει μάγκικα και θα είναι πιο ενδιαφέρον.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αυτός θα πρέπει να είναι κανέναν ξάδερφος του Machiavelli, πιο κουτσαβάκi, οποτε θα τα γραφει μάγκικα και θα είναι πιο ενδιαφέρον.
δίκιο έχεις, αλλά στην προφορά ταιριάζει καλύτερα. μτφρ Καζαντζάκη
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
ξεκίνησα τον Ηγεμόνα του Μαγκιαβέλλι, θα το καταφέρω ή θα το παρατήσω...;;;;
Εγώ πάντως το διάβασα κατά την διάρκεια φυσιοθεραπειών και μπορώ να πω ότι το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον. Ένα βιβλίο που είναι διαχρονικό και μάλλον με μεγάλη ακρίβεια περιγράφει κάποιες πτυχές των ηγετών. Ένα από τα σημεία που συγκράτησα είναι:
"Η τύχη είναι γυναίκα και, σα γυναίκα που είναι αν θες να την εξουσιάζεις πρέπει να την χτυπάς και να τη σπρώχνεις.
Η τύχη σαν γυναίκα που είναι, αγαπάει τους νεαρούς, επειδή είναι λιγότερο επιφυλακτικοί, πιο άγριοι και πιο τολμηροί.
Είναι προτιμότερο λοιπόν να είσαι στη ζωή σου ορμητικός παρά επιφυλακτικός."
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
ξεκίνησα τον Ηγεμόνα του Μαγκιαβέλλι, θα το καταφέρω ή θα το παρατήσω...;;;;
δίκιο έχεις, αλλά στην προφορά ταιριάζει καλύτερα. μτφρ Καζαντζάκη
Το ξεκίνησα πριν από χρόνια αλλά το παράτησα, κι ας ήταν μικρό βιβλίο. Η μετάφραση Καζαντζάκη θα με απωθούσε και στο να το αγοράσω ακόμη, δεν του 'χω συμπάθεια.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Η μετάφραση Καζαντζάκη θα με απωθούσε και στο να το αγοράσω ακόμη, δεν του 'χω συμπάθεια.
Χωρίς να είμαι λάτρης της λογοτεχνίας, πρόσφατα στα πλαίσια του ταξιδιού μου στο Λονδίνο ανακάλυψα τυχαία κ διάβασα Καζαντζάκη. Εντυπωσιάστηκα. Δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στα σοβαρά, το
δίκιο έχεις, αλλά στην προφορά ταιριάζει καλύτερα. μτφρ Καζαντζάκη
Στα σοβαρά τώρα, το είδα σε θεατρικό έργο και ήταν καταπληκτικό. Αλλά το βιβλίο πρέπει να είναι λίγο βαρύ. Άμα το διαβάσεις, μας λες.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Στα σοβαρά, το

Στα σοβαρά τώρα, το είδα σε θεατρικό έργο και ήταν καταπληκτικό. Αλλά το βιβλίο πρέπει να είναι λίγο βαρύ. Άμα το διαβάσεις, μας λες.
έτσι το νόμιζα αλλά τελικά δεν είναι βαρύ. απλά θέλει αργό διάβασμα
έχει και παραδείγματα από την αρχαία ιστορία μας.
paestra: μάλλον με λαθος βιβλίο τον ξεκίνησες, κι άν ήταν η Οδύσσεια του!!!!!!!
 
Last edited:

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Έχει διαβάσει κανείς το Κουρδιστό Πουλί του ιαπωνα Χαρούκι Μουρακάμι? Ποια είναι η γνώμη σας?
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Λυπάμαι που δε μπορώ να βοηθήσω τη φίλη για το Μουρακάμι - έχω διαβάσει 2-3 δικά του βιβλια, αλλά κάπου εκεί τον βαρέθηκα και αισθάνθηκα ότι επαναλαμβάνεται. Διάβασα όμως πρόσφατα Το Κλειδί του Τανιζάκι (για να μη φύγουμε από την Ιαπωνία), το οποίο ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον και το προτείνω.
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Γεια σας. Πόσο ασφαλής ειναι η αγορά Ebook μέσω iTunes? έχει αγοράσει κάποιος ώστε να μας πει την εμπειρία? ευχαριστω πολυ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.743
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom