Πρόβλημα με την κράτηση ξενοδοχείου..

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Η τράπεζα λοιπον μου ξεκαθάρησε οτι απο την στιγμή που θα δεσμευόταν το ποσό ηταν στην δικαιοδοσία του ξενοδοχείου αν θα έπερνα τα 200 ευρώ πισω σε περίπτοση ακύρωσης.
Δεν καταλαβαινω κατι...εδω μιλαμε για δεσμευση του ποσου και οχι για αναληψη...αυτο σημαινει οτι οταν εμφανιζεται ο πελατης στο ξενοδοχειο,αποδεσμευεται και το ποσο....
ετσι δεν ειναι?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτοί σίγουρα θα βρούν άλλους, οπως και γω αλλο ξενοδοχείο, αλλα να ξέρεις οτι δεν εχουν κανένα δικαίωμα δέσμευσεης ποσού χωρίς έγκριση απο τον κάτοχο της κάρτας. Έχω φίλους και συγγενείς που δουλευουν σε ξενοδοχεία και γνωρίζουν πολύ καλύτερα απο σενα και μένα τα πράγματα! Κανένας ποτέ δεν εχει δικαίωμα ειτε χρησημοποιείς πιστωτική ειτε χρεωστική να σου δεσμεύσει λεφτά χωρις έγκριση! Απο εκει και πέρα ειναι κοροιδία...
Την ιδια δουλεια με τους γνωστους σου κανω. Εχω κανει εκατονταδες (μην πω χιλιαδες) προεγκρισεις. Αν το ξενοδοχειο δεν ειχε δικαιωμα να προεγκρινει την καρτα σου κακως επραξε. Αν ειχε το δικαιωμα δεν μπορω να καταλαβω που κολλας; Απο τη στιγμη που ακυρωνεις εγκαιρα χωρις ποινη, ολα τα χρηματα που σου δεσμευσαν ειναι και παλι στη διαθεση σου.

Ειχα και μια πελατισσα φετος τον Ιουλιο που αδυνατουσε να καταλαβει τη διαφορα προεγκρισης και χρεωσης. Τελικα αφου της το εξηγησαν και η τραπεζα της και η booking.com ηρθε και ζητησε συγγνωμη για την αναστατωση (η συγκεκριμενη βεβαια εκανε ολη τη φασαρια κατα την αναχωρηση της, απλα διαμαρτυροταν γιατι της κρατηθηκε το ποσο πριν την αφιξη της).
 

marilougr

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Δεν θα ηταν πιο σωστο λοιπον να σου λενε απο την αρχή οτι θα δεσμευτούν αυτα τα χρήματα για να γινει προέγκριση της κάρτας? Τελος επειδη διακρίνω μια μικρη ενοχληση απο καποια μέλη δεν υπάρχει λόγος περαιτέρω συζήτησης.. Κανένας δεν γνωρίζει τον αλλο και αν υποθέσουμε οτι εδώ ειμαστε για να συζητάμε ήρεμα και ωραία καλό θα ηταν να το κάναμε!
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
τις μισές φορές που έχω κλείσει ξενοδοχείο μου έχουν δεσμεύσει την πρώτη βραδιά.Μερικοί το ανέφεραν άλλοι όχι αλλά δεν μου φάνηκε περίεργο.2 φορές που χρειάστηκε να ακυρώσω το ποσό αποδεσμεύτηκε σε 1 βδομάδα το πολύ.Δεν σου πάιρνουν λεφτά.Απλά παραμένουν δεσμευμένα.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Δεν καταλαβαινω κατι...εδω μιλαμε για δεσμευση του ποσου και οχι για αναληψη...αυτο σημαινει οτι οταν εμφανιζεται ο πελατης στο ξενοδοχειο,αποδεσμευεται και το ποσο....
ετσι δεν ειναι?
Δεν είναι και τόσο απλό.
Δεν ξέρω απο την πλευρά του ξενοδόχου τί πρέπει να κάνει αλλά ένα 30% των δεσμεύσεων το έχω λήξει με την τράπεζά μου.
Ο ξενοδόχος λέει συνήθως για 1-3 εβδομάδες (για αποδέσμευση) αλλά εγώ αν σε μία εβδομάδα δεν έχει λήξει η δέσμευση την κλείνω "βιαίως" με την τράπεζά μου.

@marilougr
Δεν είσαι υποχρεωμένη να μας πιστέψεις, αλλά έχε το στο νου σου γιατί θα σου ξανασυμβεί. Μπορείς να ανοίξεις βεντέτα με τα ξενοδοχεία αυτά και δικαίωμά σου είναι αλλά υπάρχουν πιο σημαντικά προβλήματα να ασχοληθείς.
Ειδικά για το booking, το λέει ξεκάθαρα οτι μπορεί να σου προεγκρίνουν την κάρτα, οπότε έχεις 100% άδικο.
 

marilougr

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Το καταλαβαίνω αυτο που λες και δεν θα ειχα κανένα πρόβλημα αν το γνώριζα απο την αρχή! Η υπάλληλός του ξενοδοχείου μου ειπε οτι κανονικά δεν έπρεπε να τα δεσμεύσει, και αυτο γίνεται μονο για instant booking. Ήθελε μονο να δει οτι η κάρτα ειναι σε ισχυ και έγκυρη, γι'αυτο και γω ειπα οτι αν θέλεις να το δεις αυτό χρέωσέ μου το ελάχιστο.

Επίσης δεν έκανα καμία κράτηση μεσω booking, μέσω του ξενοδοχείου επικοινώνησα και δεν υπήρξε καμία μα καμία ανφορά προέγκρισης..
 
Last edited by a moderator:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Επίσης δεν έκανα καμία κράτηση μεσω booking, μέσω του ξενοδοχείου επικοινώνησα και δεν υπήρξε καμία μα καμία ανφορά προέγκρισης..
Παρανόησα τότε.
Να έχεις υπόψη απο εδώ και πέρα οτι αν σου ζητάνε πιστωτική το πιο πιθανό είναι να χρεωθείς 1 νύχτα και όχι 0.01 ευρώ (δεν μου έχει τύχει ποτέ).
Επίσης δεν έχει τύχει ποτέ να με ενημερώνουν ειδικά για προέγκριση.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Πάντως το να χρεώσουν 0,01 δεν είναι όντως απίθανο.Μου το έχουν κάνει 2-3 φορές αλλά από μικρά b&b.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επίσης δεν έκανα καμία κράτηση μεσω booking, μέσω του ξενοδοχείου επικοινώνησα και δεν υπήρξε καμία μα καμία ανφορά προέγκρισης..
Δηλαδη η κρατηση πως εγινε; Σου ζητησαν τα στοιχεια της καρτας για να τα εχουν να τα κοιτανε; Χωρις προκαταβολη, χωρις προεγκριση, τοτε πως; Διχως εγγυηση; (Η χρεωστικη δεν αποτελει εγγυηση).
Κανεις κρατηση κι αμα θες πας, αμα θες οχι χωρις καμια ποινη; Πρωτη φορα το ακουω για ξενοδοχειο στο Παρισι.
 

marilougr

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Κανένα απο τα ξενοδοχεία με τα οποία εχω απευθείας εποικινωνία δεν ζήτησε προκαταβολή. Ζητάνε μόνο στοιχεία κάρτας για επιβεβαίωση της κράτησης, τίποτα περισσότερο. Τώρα αν θεωρείται αυτονόητο η δέσμευση ποσού, τι να πώ,καλό θα ηταν να ειναι τα πράγματα πιο ξεκάθαρα.Ετσι ωστε να αποφευχθούν οι παρεξηγήσεις και παρανοήσεις! Εδώ που μένω πάντος, ρώτησα πως λειτουργούν σε θέματα κράτησης και μου ειπαν οτι δεν χρησημοποιούν στοιχεία κάρτας για δέσμευση ποσου ως εγγύηση για κράτηση, και μάλιστα αν θέλουν να δουν την ισχύ μιας κάρτας κάνουν αυτη την ελάχιστη χρέωση του 0,01 αλλα αυτο γινεται σπάνια.
Η χρεωστική λειτουργεί μια χαρά αρκεί πάντα να υπάρχουν χρήματα μέσα.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Τώρα αν θεωρείται αυτονόητο η δέσμευση ποσού, τι να πώ,καλό θα ηταν να ειναι τα πράγματα πιο ξεκάθαρα.Ετσι ωστε να αποφευχθούν οι παρεξηγήσεις και παρανοήσεις
Αυτονόητο δεν ξέρω αν θεωρείται αλλά σκέψου το άλλο.Αν δεν πας συνήθως σου χρεώνουν την πρώτη βραδιά.Αν δεν έχεις χρήματα στη χρεωστική,αυτοί πως θα καλυφθούν;Με το 0,01;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.046
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom