Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Παλιά οι silver της aegean παίρνανε κουπόνια για είσοδο σε lounge της aegean και μόνο ανεξάρτητα αν πετάγανε economy ή business και μπορούσαν να φέρουν και συνοδό ο οποίος χρειαζόταν να πετάει με οποιαδήποτε πτήση της συμμαχίας. Τώρα νομίζω έχει αλλάξει με το να πετάνε προς τον ίδιο προορισμό ή την ίδια πτήση με το κάτοχο του κουπονιού.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μήπως @Sassenach77 τα award των εταιρειων της συμμαχίας έχουν όλα βαλίτσα ενώ αυτά με πτήσεις της Aegean υπόκεινται σε flex και comfort flex?
Αυτό μου εξήγησαν οι προλαλήσαντες ότι ισχύει. Sorry για το μπέρδεμα που δημιούργησα!
Άρα συμπεραίνω ότι δεν κλείνεις ποτέ award Aegean ή δεν έχεις ασχοληθεί με βαλίτσα αν το έχεις κάνει.
Έχω κλείσει award με Aegean αλλά είχα 23κιλη βαλίτσα. Δεν κάνω πολλά ταξίδια σε αριθμό το χρόνο, οπότε συνολικά κλείνω ένα award ετησίως. Η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα που έχω κλείσει είτε αφορούν άλλες αεροπορικές της συμμαχίας ή συνδυασμός Aegean με άλλες της συμμαχίας. Σπάνια μόνο Aegean.
Οχι, 2 φορες που η Aegean μου αντικατεστησε πτησεις flex με αντιστοιχες της SAS λογω ακυρωσης της Aegean, εδωσαν εισιτηριο χωρις 23κιλη.
Μήπως ο ναύλος της SAS στην αλλαγή του εισιτηρίου δεν έδινε βαλίτσα;
Ο γενικος κανονας ειναι οτι θα δωσεις παραπανω μιλια απο το μινιμουμ στην Ευρωπη για να παρεις 23κιλη.
Σπάνια κλείνω award εντός Ευρώπης γιατί δεν ταξιδεύω σε περιόδους υψηλής ζήτησης. Βολεύομαι με προσφορές, με low cost και με τα κουπόνια.
Το πιο γενναιοδωρο προγραμμα ειναι η εξαργυρωση bonus με -50% που δινει 23κιλη, γιατι τοτε δεν συμφερει καθολου να φας μιλια
Στη φάση που είμαι προτιμώ το εισιτήριο που θα μου κοστίσει λιγότερο στην ακύρωση, δλδ με μίλια. Με bonus θα κλείσω ας πούμε τελευταία στιγμή. Ως στιγμής τα κάνω μασουρια τα bonus :lol:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
@Sassenach77 η ακυρωση με bonus εχει ιδια ακυρωτικα, 23 ευρω. Αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ακυρωσει καποιος για Ευρωπη. Απλα μετακινει το εισιτηριο σε αλλη ημερομηνια, κατα προτιμηση την περιοδο που το προγραμμα της Aegean ειναι υπο διαμορφωση και γινονται ακυρωσεις μετα, ωστε να παρει πισω bonus και φορους χωρις να πληρωσει τα 23 ευρω αν ακυρωθει :D. Το εχω κανει 3 φορες αυτο.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καποιες αεροπορικες της συμμαχιας δεν δινουν βαλιτσα στα award tickets. Σιγουρα δεν δινει η united στις πτησεις εντος ΗΠΑ και προς Καναδα.
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
787
@Sassenach77 η ακυρωση με bonus εχει ιδια ακυρωτικα, 23 ευρω. Αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ακυρωσει καποιος για Ευρωπη. Απλα μετακινει το εισιτηριο σε αλλη ημερομηνια, κατα προτιμηση την περιοδο που το προγραμμα της Aegean ειναι υπο διαμορφωση και γινονται ακυρωσεις μετα, ωστε να παρει πισω bonus και φορους χωρις να πληρωσει τα 23 ευρω αν ακυρωθει :D. Το εχω κανει 3 φορες αυτο.
Μα εσυ δεν είχες αναφέρει ότι τα εισιτήρια με bonus δε μετακινούνται χωρίς χρέωση; Και ότι γίνεται μόνο τηλεφωνικα με με χρέωση τηλέφωνικου 23€? Γιατί είναι ένας βασικος λόγος που κι εγω δε κλείνω με πόντους είναι ότι με μίλια όντως τα μετακίνω δωρεάν κάθε φορά μέχρι να πάω κάποια στιγμή η να αλλάξει η πτήση και να ακυρωθεί.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Μα εσυ δεν είχες αναφέρει ότι τα εισιτήρια με bonus δε μετακινούνται χωρίς χρέωση; Και ότι γίνεται μόνο τηλεφωνικα με με χρέωση τηλέφωνικου 23€? Γιατί είναι ένας βασικος λόγος που κι εγω δε κλείνω με πόντους είναι ότι με μίλια όντως τα μετακίνω δωρεάν κάθε φορά μέχρι να πάω κάποια στιγμή η να αλλάξει η πτήση και να ακυρωθεί.
Λαθος καταλαβες. Ειναι comfort flex και μετακινουνται κανονικα απο το manage.
Αυτο που "χρεωνεσαι" αν εκλεισες με τα 50% bonus ειναι τα εξτρα bonus σε περιπτωση μετακινησης. 23 ευρω ζητα μονο για ακυρωση.

Δεν φταις εσυ, η συζητηση για τα εισιτηρια με bonus ειναι υποτονικη στο φορουμ γιατι ειναι λιγοτερο "pro εισιτηρια" και θεωρουνται για "πρωταρηδες", γι αυτο και πληθος τα σχολια "ααα, δεν μετατρεπονται σε μιλια?"
Κι ομως η σωστη στρατηγικη ειναι τα bonus να τρωγονται στην Ευρωπη οποτε εχει -50% και τα μιλια εκτος Ευρωπης. Οποιος δεν κραταει bonus για Ευρωπη -50% κανει σφαλμα. Εχει προσβαση σε αλλη μια πλατφορμα διαθεσιμοτητων εξαλλου.

Τα στατιστικα μου λενε οτι στην Ευρωπη στις φρικτες ημερμηνιες που κλεινω εγω, Πασχα και καλοκαιρι, τα 1000 μιλια εξαργυρωνονται για 20 ευρω σε flex. Η αναλογια ειναι ακομη πιο ευνοικη για bonus -50% σε comfort flex στα ταπεινα bonus.
 
Last edited:

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
787
Λαθος καταλαβες. Ειναι comfort flex και μετακινουνται κανονικα απο το manage.
Αυτο που "χρεωνεσαι" αν εκλεισες με τα 50% bonus ειναι τα εξτρα bonus σε περιπτωση μετακινησης. 23 ευρω μονο για ακυρωση.

Δεν φταις εσυ, η συζητηση για τα εισιτηρια με bonus ειναι υποτονικη στο φορουμ γιατι ειναι λιγοτερο "pro εισιτηρια" και θεωρουνται για "πρωταρηδες", γι αυτο και πληθος τα σχολια "ααα, δεν μετατρεπονται σε μιλια?"
Κι ομως η σωστη στρατηγικη ειναι τα bonus να τρωγονται στην Ευρωπη οποτε εχει -50% και τα μιλια εκτος Ευρωπης. Οποιος δεν κραταει bonus για Ευρωπη -50% κανει σφαλμα.
Σοβαρά δηλαδή; Τώρα εγώ αν βγάλω εισιτήρια με bonus μπαίνω και μετακίνω δωρεάν για άλλη ημερομηνία μέσω από το site εξαργυρώσεων όπως τα award εισιτήρια με μίλια; Ήμουν σίγουρος ότι αν όχι εσύ κάποιος είχε γράψει ότι δεν υπάρχει επιλογή για αλλαγή σε αυτά τα εισιτήρια και είχα διαβάσει και στους όρους αυτό οπότε δεν ασχολήθηκα

Screenshot_2024-03-03-11-00-24-502_com.android.chrome-edit.jpg

Το θέμα είναι αν έχεις περίσσευμα πόντων που δε γίνονται μίλια καλύτερα να τα τρώς aegean απο άλλες προσφορές που είναι πλέον τελείως ασύμφορες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Σοβαρά δηλαδή; Τώρα εγώ αν βγάλω εισιτήρια με bonus μπαίνω και μετακίνω δωρεάν για άλλη ημερομηνία μέσω από το site εξαργυρώσεων όπως τα award εισιτήρια με μίλια; Ήμουν σίγουρος ότι αν όχι εσύ κάποιος είχε γράψει ότι δεν υπάρχει επιλογή για αλλαγή σε αυτά τα εισιτήρια και είχα διαβάσει και στους όρους αυτό οπότε δεν ασχολήθηκα

View attachment 455718

Το θέμα είναι αν έχεις περίσσευμα πόντων που δε γίνονται μίλια καλύτερα να τα τρώς aegean απο άλλες προσφορές που είναι πλέον τελείως ασύμφορες.
Πρωτη φορα το διαβαζω αυτο, ειλικρινα. Πιστευα οτι αλλαζουν ως comfort flex κανονικοτατα. Θα με βαλεις να παρω τηλ στην Aegean γιατι τοτε προτιμω να τα φαω στο ΙΚΕΑ.
SOS SOS πηρα τηλ την Aegean, μονο με χρεωση 23 ευρω γινεται αλλαγη.
Παω να τα ψωνισω στο ΙΚΕΑ,ασε μας κουκλιτσα μου Aegean.
 
Last edited:

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
787
Πρωτη φορα το διαβαζω αυτο, ειλικρινα. Πιστευα οτι αλλαζουν ως comfort flex κανονικοτατα. Θα με βαλεις να παρω τηλ στην Aegean γιατι τοτε προτιμω να τα φαω στο ΙΚΕΑ.
Δε το έχεις κάνει δηλαδή;; Ε πες το ντε τότε σιγουρα το έχει γράψει κάποιο μέλος εδώ μέσα ότι δε σου δίνει δυνατότητα να κάνεις αλλαγή δωρεάν μόνος σου οπότε αναγκαστικά το κάνεις τηλεφωνικα με χρέωση, λέω κι εγώ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Δε το έχεις κάνει δηλαδή;; Ε πες το ντε τότε σιγουρα το έχει γράψει κάποιο μέλος εδώ μέσα ότι δε σου δίνει δυνατότητα να κάνεις αλλαγή δωρεάν μόνος σου οπότε αναγκαστικά το κάνεις τηλεφωνικα με χρέωση, λέω κι εγώ...
Προσφατα που εκλεισα με bonus εφαγε ακυρωση και πηρα πισω τα bonus και τους φορους. Οχι εχω μια 10ετια να ασχοληθω με bonus. Μαλλον θα κλεινω μονο τις πολυ σιγουρες ημερομηνιες, Χριστουγεννα και Πασχα μ αυτα.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλημέρα, σκέφτομαι να πάρω πιστωτική Aegean μήπως και εκμεταλλευτώ και εγώ κάποια στιγμή τα μίλια. Βλέποντας τις δύο εναλλακτικές, υπάρχει η απλή και η premium. Με την προοπτική ότι θα χρησιμοποιήσουμε το ένα εισιτήριο δώρο (που θα δίνει κάθε χρόνο) για πτήση ευρωπαϊκή υποθέτω ότι συμφέρει να πάρω την premium με κόστος 80 ευρώ τον χρόνο. Τι λέτε; Ευχαριστώ!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Για να ξεκαθαρίσουμε το τοπίο με τις εξαργυρώσεις bonus και δεν μπορείς να αλλάξεις τις ημερομηνίες πτήσης διαδικτυακά και χρεώνεσαι ακυρωτικά 23e ανά σκέλος πτήσης και όχι ανά κράτηση (πχ αν έχεις 4 πτήσεις για 2 άτομα σε μια κράτηση χρεώνεσαι 92e σε περίπτωση ακύρωσης).

Μου έχει όμως προταθεί τηλεφωνικά να μου μετατρέψουν εισιτήρια bonus προς ακύρωση ανοικτά για ένα χρόνο, αλλά δε βλέπω να υπάρχει κάποιο πρακτικό όφελος αφού για να κλειστούν νέες ημερομηνίες πτήσης θα πρέπει να γίνει μέσω τηλεφωνικής εξυπηρέτησης άρα με χρέωση 23e.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom