Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.042
Η αληθεια ειναι οτι τηλεφωνικα μου εχουν βρει μονο για αλλαγη απο ακυρωση και χωρις το 23ευρο.
Για Ευρωπη προτιμω να βρω διαθεσιμοτητα για πτηση για κοντινο αεροδρομιο ως 2 ωρες και να πειραξω λιγο το προγραμμα του ταξιδιου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε νομίζω ότι θα βρεις τηλεφωνικά διαθεσιμότητα εάν δε βλέπεις διαδικτυακά. Προφανώς μιλάω για εταιρείες που εμφανίζονται στο σάιτ.
Βρισκεις. Και μαλιστα σε συνδυασμους που δεν εμφανιζονται στο σαιτ. Μου εδωσε BEY-ATH με τουρκους κ προσφατα JNB-ATH μεσω ΑΜΜ, ADD. Δε χανεις τπτ να κανεις ενα τηλ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα. Ψάχνω εισιτήριο με μίλια μια συγκεκριμένη ημερομηνία για απευθείας ταξιδι. Την συγκεκριμένη ημερομηνία λοιπόν δεν δίνει διαθέσιμα με την απευθείας πτήση, δίνει για δύο μέρες μετά. Αν κλείσω αυτό και μετά πάω να το αλλάξω, θα υπάρχει διαθέσιμο εκείνο το απευθείας των δύο ημερών πριν ή θα φάω άκυρο?
Καλησπέρα. Σε πρόσφατη κράτηση που έκανα με μίλια μου έδινε διαθεσιμότητα στη πρώτη πτήση πχ στις 12:00 και όχι στις 09:00 που θα ήταν πιο βολικό (τυχαίες ώρες). Έκλεισα on line αυτό που έβλεπα διαθέσιμο και σε αλλαγή ώρας, που έκανε πιο δύσκολη τη μετεπιβίβαση, πήρα τηλέφωνο στην Aegean και ρώτησα αν υπάρχει διαθεσιμότητα στη πτήση των 09:00, που δεν υπήρχε αρχικά διαθεσιμότητα με μίλια για κράτηση on line και ήταν η αρχική επιθυμία. Απο το τηλέφωνο μου είπαν οτι υπάρχει διαθεσιμότητα, αλλά έπρεπε να πληρώσω 23€/εισιτήριο.

Δεν ξέρω αν το παραπάνω είναι κανόνας, που δεν νομίζω, αλλά απαντάει πιστεύω στο ερώτημα που έθεσες, μόνο που εσύ θέλεις να κάνεις αλλαγή σε μέρα και όχι ώρα. Υπ' οψιν οτι εγώ δεν έκανα την αρχική κράτηση με σκοπό να την αλλάξω, αλλά λόγω αλλαγής ώρας πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω για διαθεσιμότητα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.309
Βρισκεις. Και μαλιστα σε συνδυασμους που δεν εμφανιζονται στο σαιτ. Μου εδωσε BEY-ATH με τουρκους κ προσφατα JNB-ATH μεσω ΑΜΜ, ADD. Δε χανεις τπτ να κανεις ενα τηλ.
Ναι, εννοούσα για το ίδιο δρομολόγιο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι, εννοούσα για το ίδιο δρομολόγιο.
Για το ιδιο δρομολογιο απαντησα, ασχετα απο στασεις. Ηθελα JNB-ATH δεν ειχε διαθεσιμοτητα στο σαιτ προφανως το ADD-ATH και μου βρηκαν τηλ μεσω αλλης στασης που ποσως με ενδιεφερε ποια ηταν και δεν φαινοταν στο σαιτ.
 
  • Like
Reactions: GTS

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Βρισκεις. Και μαλιστα σε συνδυασμους που δεν εμφανιζονται στο σαιτ. Μου εδωσε BEY-ATH με τουρκους κ προσφατα JNB-ATH μεσω ΑΜΜ, ADD. Δε χανεις τπτ να κανεις ενα τηλ.
Μια χαρά τις βγάζει τις πτήσεις μέσω Αμμάν όπως από Βηρυτό Αθήνα με τους Τούρκους.
Έχει και αυτή χωρίς διαθεσιμότητα μέσω νέας Υόρκης με γιουναιτεντ για να χορτάσεις ταλαιπωρία. Τελικά βγάλαμε JNB ATH. αφού τα μίλια είναι ίδια με το Αμμάν με τι μισή ταλαιπωρία.
IMG_9743.jpeg
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μια χαρά τις βγάζει τις πτήσεις μέσω Αμμάν όπως από Βηρυτό Αθήνα με τους Τούρκους.
Δεν ειπα γενικα και αοριστα. Ειπα μια εμπειρια οταν δεν εβλεπα ουτε διαθεσημοτητα, ουτε καν δρομολογιο. Και με ενα απλο τηλ (κ 23€) ελυσα το θεμα μου.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα. Ψάχνω εισιτήριο με μίλια μια συγκεκριμένη ημερομηνία για απευθείας ταξιδι. Την συγκεκριμένη ημερομηνία λοιπόν δεν δίνει διαθέσιμα με την απευθείας πτήση, δίνει για δύο μέρες μετά. Αν κλείσω αυτό και μετά πάω να το αλλάξω, θα υπάρχει διαθέσιμο εκείνο το απευθείας των δύο ημερών πριν ή θα φάω άκυρο?
Η γενική απάντηση είναι ναι. Εάν τώρα το εισιτήριο που ψάχνεις είναι σε υψηλής ζήτησης περίοδο, το πιο πιθανό είναι να μη το βρεις, αλλά άμα μπαίνεις κάθε μέρα και το κοιτάς, μπορεί και ναι. Μου έχει τύχει σε εισιτήριο σε επιστροφή από Πρωτοχρονιάτικες διακοπές από Νότια Αμερική και βρήκα το εισιτήριο που ήθελα με αλλαγή 3 ημερών διαφορά από το αρχικό εισιτήριο που όταν το έβγαλα το εισιτήριο δεν έδειχνε διαθέσιμο το εισιτήριο που εν τέλει πέταξα.

Οχι. Ο κανονας ειναι πως αλλαζεις αν υπαρχει διαθεσιμοτητα. Πιθανον στο τηλ να βρεις εξτρα διαθεσιμοτητα αλλα πληρωνεις 23 ευρω τηλ εξυπηρετηση για να στο δωσουν με αλλαγη.
Αν δεν σε πειραζουν τα 23 ευρω καπελο , τσεκαρεις τι σου δινει δωρεαν η τηλ εξυπηρετηση.
Παντως η ενδιαμεση σταση αν το ποσο που εξοικονομεις ειναι πανω απο 150 ευρω ανα ατομο one way δεν ειναι και τοσο απορριπτεα παντα.
2 φορές έτυχε να μη βρίσκω εισιτήριο στο σάιτ και να το βγάζει διαθέσιμο στο τηλεφωνικό κέντρο και μου το έφτιαξαν και τις 2 φορές χωρίς χρέωση. Η μια ήταν για πτήση της Air India που τότε είχε θέμα το σάιτ και δεν έβγαζε την διαθεσιμότητα της Air India και η άλλη για πτήση της United για Σικάγο-Νέα Υόρκη.

Και τις 2 φορές η απάντηση μου όταν μου είπαν ότι είναι 23 ευρώ χρέωση ήταν ότι από την στιγμή που βρίσκουν αυτοί το εισιτήριο και δε φαίνεται στο app, άρα είναι πρόβλημα του σάιτ και όχι αδυναμία δικιά μου. Δε συνάντησα καμία άλλη αντίσταση και έκαναν την έκδοση του εισιτηρίου κανονικά.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Δεν ειπα γενικα και αοριστα. Ειπα μια εμπειρια οταν δεν εβλεπα ουτε διαθεσημοτητα, ουτε καν δρομολογιο. Και με ενα απλο τηλ (κ 23€) ελυσα το θεμα μου.
Κι εγώ για τος συγκεκριμένες πτήσεις μιλάω που πάντα υπήρχαν καθώς άνοιγαν τα δρομολόγια. Απλά δεν τις πρόσεξες γιατί είναι τριπλές και στο τέλος της λίστας. Τέλος πάντων. Άλλο ένα τιπ για το μέλλον για να γνωρίζουν και οι άλλοι. Αυτό το δρομολόγιο κυριολεκτικά το έχω ξεψαχνίσει από όλες τις μεριές. Δεν αναφέρουν καθόλου την πρωινή πτήση από JNB. Αναφορά γίνετε μόνο αν η τελική άφιξη είναι ΒΕΥ ΑΜΜ η Αθήνα σε διπλη πτήση.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Η γενική απάντηση είναι ναι. Εάν τώρα το εισιτήριο που ψάχνεις είναι σε υψηλής ζήτησης περίοδο, το πιο πιθανό είναι να μη το βρεις, αλλά άμα μπαίνεις κάθε μέρα και το κοιτάς, μπορεί και ναι. Μου έχει τύχει σε εισιτήριο σε επιστροφή από Πρωτοχρονιάτικες διακοπές από Νότια Αμερική και βρήκα το εισιτήριο που ήθελα με αλλαγή 3 ημερών διαφορά από το αρχικό εισιτήριο.





2 φορές έτυχε να μη βρίσκω εισιτήριο στο σάιτ και να το βγάζει διαθέσιμο στο τηλεφωνικό κέντρο και μου το έφτιαξαν και τις 2 φορές χωρίς χρέωση. Η μια ήταν για πτήση της Air India που τότε είχε θέμα το σάιτ και δεν έβγαζε την διαθεσιμότητα της Air India και η άλλη για πτήση της United για Σικάγο-Νέα Υόρκη.

Και τις 2 φορές η απάντηση μου όταν μου είπαν ότι είναι 23 ευρώ χρέωση ήταν ότι από την στιγμή που βρίσκουν αυτοί το εισιτήριο και δε φαίνεται στο app, άρα είναι πρόβλημα του σάιτ και όχι αδυναμία δικιά μου. Δε συνάντησα καμία άλλη αντίσταση και έκαναν την έκδοση του εισιτηρίου κανονικά.
Όταν δεν μπορώ να κάνω αλλαγή μόνος μου γνωρίζοντας από τρίτες πηγές ότι υπάρχει διαθεσιμότητα η όταν δεν βλέπεις πτήσεις λόγω τεχνικού προβλήματος ποτέ δεν μου χρέωσαν τα 23. Τους το λέω όμως γιατί συνήθως δεν το γνωρίζουν.
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Η γενική απάντηση είναι ναι. Εάν τώρα το εισιτήριο που ψάχνεις είναι σε υψηλής ζήτησης περίοδο, το πιο πιθανό είναι να μη το βρεις, αλλά άμα μπαίνεις κάθε μέρα και το κοιτάς, μπορεί και ναι. Μου έχει τύχει σε εισιτήριο σε επιστροφή από Πρωτοχρονιάτικες διακοπές από Νότια Αμερική και βρήκα το εισιτήριο που ήθελα με αλλαγή 3 ημερών διαφορά από το αρχικό εισιτήριο που όταν το έβγαλα το εισιτήριο δεν έδειχνε διαθέσιμο το εισιτήριο που εν τέλει πέταξα.





2 φορές έτυχε να μη βρίσκω εισιτήριο στο σάιτ και να το βγάζει διαθέσιμο στο τηλεφωνικό κέντρο και μου το έφτιαξαν και τις 2 φορές χωρίς χρέωση. Η μια ήταν για πτήση της Air India που τότε είχε θέμα το σάιτ και δεν έβγαζε την διαθεσιμότητα της Air India και η άλλη για πτήση της United για Σικάγο-Νέα Υόρκη.

Και τις 2 φορές η απάντηση μου όταν μου είπαν ότι είναι 23 ευρώ χρέωση ήταν ότι από την στιγμή που βρίσκουν αυτοί το εισιτήριο και δε φαίνεται στο app, άρα είναι πρόβλημα του σάιτ και όχι αδυναμία δικιά μου. Δε συνάντησα καμία άλλη αντίσταση και έκαναν την έκδοση του εισιτηρίου κανονικά.
Ωραία. Και πείτε ότι πράγματι χρειαζεται να κάνω οπωσδήποτε την αλλαγή με το δύο μέρες πριν δρομολόγιο. Έστω ότι δεν μου βγάζει διαθέσιμο εισιτήριο με μίλια. Πώς γίνεται η αλλαγή? Δίνω παραπάνω μίλια, παραπάνω χρήματα για διαφορά ναύλου? Πώς γίνεται τελοσπαντων η αλλαγή για το δρομολόγιο που εξαρχής δεν μου έβγαζε εισιτήριο με μίλια?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.042
Ωραία. Και πείτε ότι πράγματι χρειαζεται να κάνω οπωσδήποτε την αλλαγή με το δύο μέρες πριν δρομολόγιο. Έστω ότι δεν μου βγάζει διαθέσιμο εισιτήριο με μίλια. Πώς γίνεται η αλλαγή? Δίνω παραπάνω μίλια, παραπάνω χρήματα για διαφορά ναύλου? Πώς γίνεται τελοσπαντων η αλλαγή για το δρομολόγιο που εξαρχής δεν μου έβγαζε εισιτήριο με μίλια?
Δεν γινεται αλλαγη σε μερα χωρις διαθεσιμοτητα. Απο χθες λεμε τα ιδια και τα ιδια. Αν δεν εχει διαθεσιμοτητα, αγοραζεις ενα κανονικο εισιτηριο να κανεις τη δουλεια σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.728
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom