Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

Lida1984

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους:)
Πλησιάζει ο καιρός για το ταξίδι μας στην όμορφη Βαρκελώνη. Καθώς ο καιρός περνάει γρήγορα λοιπόν, επανέρχομαι με μερικές ερωτησούλες:
  • Σε ότι αφορά τα αξιοθέατα το πάρκο Guel έχει είσοδο ή ακόμα είναι Free;
  • Θέλω πάρα μα πάρα πολύ να επισκεφθώ το Μοντζουίκ θα μπορώ τον Φεβρουάριο;
  • Σκεφτόμουν επιπλέον να πάμε σε κανένα σούπερ μάρκετ προκειμένου να κρατάμε και τίποτα μαζί μας έτσι που θα τρέχουμε όλη μέρα.
  • Τέλος θα ήθελα προτάσεις και μέρη για φαγητό, ποτό και ούτω καθεξής.
Σας ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ και εύχομαι καλή ταξιδιάρικη χρονιά για όλους μας και Χρόνια Πολλά!!!
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους:)
Πλησιάζει ο καιρός για το ταξίδι μας στην όμορφη Βαρκελώνη. Καθώς ο καιρός περνάει γρήγορα λοιπόν, επανέρχομαι με μερικές ερωτησούλες:
  • Σε ότι αφορά τα αξιοθέατα το πάρκο Guel έχει είσοδο ή ακόμα είναι Free;
  • Θέλω πάρα μα πάρα πολύ να επισκεφθώ το Μοντζουίκ θα μπορώ τον Φεβρουάριο;
  • Σκεφτόμουν επιπλέον να πάμε σε κανένα σούπερ μάρκετ προκειμένου να κρατάμε και τίποτα μαζί μας έτσι που θα τρέχουμε όλη μέρα.
  • Τέλος θα ήθελα προτάσεις και μέρη για φαγητό, ποτό και ούτω καθεξής.
Σας ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ και εύχομαι καλή ταξιδιάρικη χρονιά για όλους μας και Χρόνια Πολλά!!!
  1. Ναι, το παρκο Guell ειναι δωρεαν!
  2. Ναι, αλλα ειναι ανοιχτο διαφορετικες ωρες απο αυτες που ειναι το καλοκαιρι
  3. Καλα θα κανεις. Αν και επειδη κι εγω θα παω ισπανια τον μαρτη και εχω ψαξει αν δεν εισαι σε τουριστικες περιοχες δε χρειαζεσαι ουτε 10 € τη μερα (εκτος αν το ξενοδοχειο που μενεις δεν εχει ημιδιατροφη) .
  4. Δυστυχως σε αυτο δε μπορω να σε βοηθησω. Ομως, αυτο που θα εκανα στη θεση σου, θα ηταν να ρωταγα ντοπιους. Αυτο νομιζω ειναι το πιο σωστο και πιο ασφαλες.
Ελπιζω να βοηθησα! Χρονια πολλα, καλες γιορτες, καλα ταξιδια!
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
8 ευρώ είσοδος ή 7 αν πάρεις το εισιτήριο από το ΝΕΤ.
Από πέρυσι τον Νοέμβριο.
Τι να σου πω εσυ θα ξερεις καλυτερα. Αλλα εγω το πηρα απο εγκυρη πηγη.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Τι να σου πω εσυ θα ξερεις καλυτερα. Αλλα εγω το πηρα απο εγκυρη πηγη.
Ένα τμήμα του πάρκου είναι δωρεάν, αλλά η τουριστική "Μνημειώδης ζώνη" είναι επι πληρωμή από τον περασμένο Νοέμβριο, όπως ανέφερε και ο panpan και όπως αναφέρει και η επίσημη ιστοσελίδα του πάρκου: http://www.parkguell.cat/en/
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Άλλαξε πηγή. :)
Είμαι δυο φορές την εβδομάδα εκεί.
Kαλα ντε μη με σκοτώσετε κι ολας! Το εψαξα και το λεει και η πηγη για το συγκεκριμενο σημειο οτι πληρωνεις, αλλα δεν το ειχα δει πιο πριν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Αν και επειδη κι εγω θα παω ισπανια τον μαρτη και εχω ψαξει αν δεν εισαι σε τουριστικες περιοχες δε χρειαζεσαι ουτε 10 € τη μερα (εκτος αν το ξενοδοχειο που μενεις δεν εχει ημιδιατροφη)
Γιατί να πάει κάποιος σε ξενοδοχείο με ημιδιατροφή, σε μια πόλη με ωραιότατες και άφθονες επιλογές για καλό φαγητό;
Το ποσό των 10 ευρω τη μέρα δεν νομίζω ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γιατί να πάει κάποιος σε ξενοδοχείο με ημιδιατροφή, σε μια πόλη με ωραιότατες και άφθονες επιλογές για καλό φαγητό;
Το ποσό των 10 ευρω τη μέρα δεν νομίζω ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Ε, όπως το θέτει, βγαίνει... Πρωινό - Βραδινό στο ξενοδοχείο και καφες-σαντουιτς στο ενδιάμεσο (10€).
Μεταξύ μας όμως μου κάνει ταξίδι-κονσέρβα!
 

Lida1984

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Καλημέρα σας και πάλι.. Από μαγαζιά θα μπορούσε να μας προτείνει κάποιος που έχει πάει μέρη για φαγητό πχ κτλ; Για ποτάκι; Τι να προσέξουμε ας πούμε.. Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη:):):)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.846
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom