Βιετνάμ Καμπότζη Ταϊλάνδη Πρώτο ταξίδι (στην Ασία) έτυχε ναύλος για το νότο. Βιετνάμ - Καμπότζη και ολίγον από Ταϊλάνδη.

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μπορεί κάποιος να κλείσει οτέλ μόνο στο πρώτο μέρος της άφιξης από Αθήνα, όπου τότε βέβαια χρειάζεται και για ξεκούραση, κι αφού δει όλα τα αξιοθέατα της περιοχής, να κανονίσει με τλφ οτέλ για την επόμενη πόλη;
ερώτηση και για όσους γνωρίζουν
Captain συμφωνώ μαζί σου. Μπορείς μάλιστα να ζητήσεις και από το ξεν/χείο που ήδη βρίσκεσαι να κάνουν την κράτηση για λογ/σμό σου σ' αυτό που θα επιλέξεις στον επόμενο προορισμό. Ή, να κάνεις online κράτηση. Αν δεν έχεις άποψη για το τι θα βρεις, το ψάχνεις επί τόπου. Μπορεί, όμως, να συμβεί και το εξής (μας έτυχε στο Koh Samui¨): Συγκεκριμένο ξενοδοχείο είχε μια Α τιμή στη ρεσεψιόν, αλλά αν έκανες ηλεκτρονική κράτηση, το έδινε με σημαντική έκπτωση. Τη ζητήσαμε επιδεικνύοντας τυπωμένη σελίδα της προσφοράς αλλά δεν μας την έδιναν με τίποτα. Μας έστειλαν στο απέναντι ιντερνετ καφέ να κάνουμε από εκεί ηλεκτρονική κράτηση! Περίπτωση στρυφνού ρεσεψιονίστ? Τι να πω, δεν ξέρω...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ευχ Baba, οπότε καλό νάχει κανείς τα τλφ 4-5 ξενοδοχείων στην ατζέντα του για κάθε προορισμό, πριν αναχωρήσει από Ελλάδα, για τέτοιες περιπτώσεις.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Τα ξενοδοχεία θα είχες κλείσει από Ελλάδα. Αυτό δεν σούφερνε άγχος να τρέχεις να προλάβεις να δεις;;ήταν κάποιο μέρος που είπες "νάχα περισσότερες μέρες εδώ";
Η αλήθεια είναι ότι έγινε το κεφάλι μου κιμάς από το διάβασμα πριν φύγω και ελαχιστοποίησα το ενδεχόμενο να θέλω να κάνω αλλαγή στο πρόγραμμα. Αλλά μου αρέσει πάρα πολύ η διαδικασία της προετοιμασίας. Από την άλλη διάλεξα ξενοδοχεία με χαμηλό κόστος ακύρωσης στην περίπτωση που ήθελα να μείνω κάπου παραπάνω. Το μέρος που θα ήθελα να μείνω λίγο ακόμα ήταν το Siem Reap,όχι γιατί δεν πρόλαβα να δω κάτι σημαντικό αλλά γιατί μου άρεσε πολύ. Ο λόγος που δεν έκανα αλλαγή στο πρόγραμμα ήταν ότι ήταν στο τέλος του ταξιδιού.

Μπορεί κάποιος να κλείσει οτέλ μόνο στο πρώτο μέρος της άφιξης από Αθήνα, όπου τότε βέβαια χρειάζεται και για ξεκούραση, κι αφού δει όλα τα αξιοθέατα της περιοχής, να κανονίσει με τλφ οτέλ για την επόμενη πόλη;
ερώτηση και για όσους γνωρίζουν
Ναι μπορεί και πολλοί κάνουν έτσι το πρόγραμμά τους. Από ότι κατάλαβα είναι συχνό φαινόμενο να χρεώνουν παραπάνω στην πόρτα από ότι στο ίντερνετ και προσωπικά με κουράζει να ψάχνω κατάλυμα για τον επόμενο προορισμό μου κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Για το θέμα της πληρότητας δεν έχω γνώμη γιατί η περίοδος που ταξιδέψαμε δεν ήταν υψηλή.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
H ιστορία μεταφέρθηκε στις ολοκληρωμένες :)
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Καταπληκτική αφήγηση, ακριβείς και χρήσιμες πληροφορίες και όμορφες φωτογραφίες. Τι άλλο να ζητήσεις από μια ιστορία???
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Τι άλλο να ζητήσεις από μια ιστορία???
Χμμμμ.... για να σκεφτώ.... Να γίνει η αφορμή για να πάει ταξίδι στο μέρος για το οποίο γράφτηκε...;)

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είχα ξεκινήσει από καιρό αυτή την ιστορία, αλλά μια με το ένα μια με το άλλο την είχα αφήσει! Σήμερα την διάβασα όλη μονορούφι. Καταπληκτικές περιγραφές, τέλειες φωτός, χρήσιμες info! Ζήλεψα τρελά και θέλω και εγώ! :D

Πάντα τέτοια!
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Μόλις διάβασα την υπέροχη αυτή ιστορία σου και εντυπωσιάστηκα!!!Προγραμματίζω Γενάρη με Φλεβάρη την πρώτη μου εξόρμηση στην Ασία..Διαθέτοντας περίπου ένα μήνα σκεφτόμουν να γυρίσω την Ταυλάνδη.Τώρα μάλλον τα σχέδια ανατρέπονται....Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες με τόσο όμορφο τρόπο αυτή την ταξιδιωτική σου ιστορία!!
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Annoulita με το καλό να πας Ασία και γυρνώντας ξέρεις ποιο είναι το χρέος σου.... Περιμένουμε ανταπόκριση.
Και ευχαριστώ για τα καλά λόγια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom