Ryanair Πτήσεις Θεσσαλονίκη-Ρώμη από Μάιο η Ryanair

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
κανε τον κοπο να διαβασεις τα πριν και μετα ξαναρωτα οτι θες...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Δεν υπάρχουν Taxes - Φόροι ?
Ό,τι αναγράφεται όταν πας να κάνεις την κράτηση. Πριν πατήσεις το κουμπάκι για να χρεωθεί η κάρτα σου, έχει βγει το πλήρες ποσό, αναλυτικά. Σε πολλά αεροδρόμια όχι, δεν υπάρχουν φόροι.

2. Αξίζει το priority boarding?
Αυτό το αξιολογείς εσύ. Αν πραγματικά θες να κάτσεις σε κάποια συγκεκριμένη θέση, τότε σου δίνει τη δυνατότητα να μπεις πριν από τους "κοινούς θνητούς". Προσωπικά το βρίσκω άχρηστο, αλλά υπάρχει κόσμος που πρέπει οπωσδήποτε να κάθεται διάδρομο κλπ. Αν δεν κάνεις priority boarding, θα κάνεις την ουρά, όπως όλοι οι επιβάτες. Στις πτήσεις που έχω κάνει μέχρι στιγμής με τη Ryan, πάνω από 5-10 άτομα δεν έχω δει να κάνουν priority boarding.

3. Στη επιλογή για travel insurance δεν υπάρχει η χώρα μας. Εάν παρά ταύτα επιθυμώ να έχω travel insurance τι κάνω?

Απευθύνεσαι σε κάποια ασφαλιστική εταιρεία, πολλές δίνουν και online τιμές.

4. Το SMS Confirmation προσφέρει τίποτα περισσότερο ή απλά σου στέλνουν μνμ ότι σου γράφουν και στο mail?
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά φαντάζομαι πως όχι. Το πολύ-πολύ να σε πρήξουν στα διαφημιστικά.

5. Το όνομα μου πρέπει να το γράψω στα αγγλικά, σωστά?
Ακριβώς όπως είναι στο διαβατήριο. Το παραμικρό λάθος μπορεί να σου κοστίσει.

6. Έχω prepaid card VISA από την τράπεζα Κύπρου, κάνει? Αν όχι τι προτείνετε?
Αν έχεις ροπληρωμένη Mastercard, καλύτερα. Γλιτώνεις τη χρέωση των 6? για τη συναλλαγή.

7.Τι είναι το Payment – Ryanair Vouchers?
Αν αναφέρεσαι σε αυτό που νομίζω (How can I redeem my gift vouchers?), τότε είναι κάποια κουπόνια, τα οποία αγοράζεις ως δώρο, περίπου όπως κάνουμε στη λίστα γάμου. Θες δηλαδή αν κάνεις δώρο κάποια πτήση στην κόρη σου που έχει γενέθλια, αλλά δεν ξέρεις που θέλει να πάει, της αγοράζεις ένα κουπόνι αξίας 100? και μετά μπαίνει αυτή στο σάιτ της Ryan και κανονίζει το πότε και πώς θέλει να τα ξοδέψει.

8. Αφού τελειώσω με όλα τα παραπάνω , εκτυπώνω το email που θα λάβω, κάνω on line check 15 μέρες πριν το ταξίδι, εκτυπώνω ότι λάβω με email εκ νέου και πάω στο αεροδρόμιο? Εκεί βρίσκω που είναι η ryanair, δίνω τα εκτυπωμένα έγγραφα και τη βαλίτσα (άν έχω μαζί μου) και έπειτα η συνήθης διαδικασία?
Ναι. Επαναλαμβάνω φιλικά, να διαβάσεις όλους τους όρους πριν αγοράσεις οτιδήποτε, ειδικά ό,τι αφορά τις αποσκευές.

9. Τέλος πως πάω από το αεροδρόμιο που θα προσγειωθεί το αεροπλάνο (ciampino) μέσα στη Ρώμη?

European destinations - Airport Transfer - Rome (Ciampino)
Rome Ciampino Airport - Wikipedia, the free encyclopedia

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη εάν γίνομαι κουραστικός με τις αρκετές ερωτήσεις μου...

Να' σαι καλά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
9. Τέλος πως πάω από το αεροδρόμιο που θα προσγειωθεί το αεροπλάνο (ciampino) μέσα στη Ρώμη?
European destinations - Airport Transfer - Rome (Ciampino)
Rome Ciampino Airport - Wikipedia, the free encyclopedia
να συμπληρώσω μόνο τα πιο πάνω χρήσιμα λινκ...
1. η ταρίφα από προς Ciampino από/προς δακτύλιο Ρώμης με ταξί είναι φιξ. 30 Ε ανεξάρτητα από αριθμό επιβατων, βαλίτσες.
2. το πιο άνετο shuttle για Τερμινι 4 E.
TARIFFE SERVIZIO SITBusShuttle: ROMA - CIAMPINO e FIUMICINO APT.
3. πιο οικονομικά για Τερμινι, 3,90/επιστροφή 6,90 Cotral.
Cotral S.p.A. - Collegamenti con Aeroporti
4. για budget ταξιδιώτες, 1,20 Ε ως τον πλησιέστερο σταθμό μετρό.
Cotral S.p.A. - Collegamenti con Aeroporti
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Samion!!!Τις έψαχνα αυτές τις πληροφορίες.Είσαι απίστευτος όσον αφορά τις γνώσεις που έχεις για Ιταλία.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Πάντως με την Ryanair γράφεται ιστορία στην Θεσσαλονίκη.Έκλεισα εισιτήρια για μήνα Μάιο για Μιλάνο(Bergamo) πήγαινε έλα με 10 ευρώ!Τις προηγούμενες ημέρες είχε και με 8 ευρώ μάλιστα.
(χωρίς βαλίτσα και με κάρτα webye)!

Μέχρι το μεσημέρι που τα έκλεισα είχε ακόμη λίγα σε αυτές τις τιμές για όσους ενδιαφέρονται.

Samion έχεις κάνει μήπως κάπου μέσα στο forum αντίστοιχη λίστα με links και για το αεροδρόμιο bergamo(για μετάβαση στο Μιλάνο);
 

alekastyl

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Μια ερώτηση θα κλείσουμε κ εμείς εισιτήρια για Ρώμη με Ryanair και σκέφτομαι να μη βάλουμε βαλίτσες αλλά από την άλλη σκέφτομαι μη γίνει καμιά στραβή με τα καλλυντικά,αρώματα κλπ που θα έχουμε στις χειραποσκευές.Υπάρχει τέτοιο θέμα?Επίσης,στη δήλωση των ονομάτων όπως είναι στην ταυτότητα έτσι?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
καλυτερα να παρετε μια βαλιτσα πχ των 15 κιλων και να βαλετε εκει ολα αυτα και αν την δωστε κανονικα. 30 ευρω πηγαινε - ελα και για τους 2
ισως υπαρχει προβλημα με αρωματα στις χειραποσκευες...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Τα ονόματα όπως είναι ακριβώς στην ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες.

Για τα υγρά και τις κρέμες υπάρχει συγκεκριμένος κανονισμός.Πρέπει να είναι σε συσκευασίες μέχρι 100ml .Αν πάρεις δηλαδή μια συσκευασία σαμπουάν των 300ml και έχει μέσα 100ml δεν επιτρέπεται να την περάσεις.
Ρίξε μια ματιά και εδώ
http://www.aia.gr/pages.asp?pageid=2504&langid=1
πιστεύω να μην έχουν αλλάξει οι κανονισμοί από τότε.
Aπό εκεί και πέρα δεν ξέρω αν έχει υπάρξει πρόβλημα σε κανέναν που είχε συσκευασίες των 100ml
 

operator

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
παιδια καλησπερα σας
εκλεισα εισητηρια με ryanair απο θεσσαλονικη -ρωμη αλλα εκανα ενα λαθακι στα πεδια στο first name εγραψα το επιθετο και στο last name το ονομα
θα εχω προβλημα στο αεροδρομιο ή θα με χρεωσουν τιποτα επιπλεον
 

georgekallig

Member
Μηνύματα
14
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
zagreb
Ταξίδι-Όνειρο
bahamas
δεν εχεισ κανενα προβλημα.την ειχα πατησει και εγω με easyjet αλλα δεν ειχα προβλημα στο αεροδρομιο.
 

alekastyl

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
*Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Θα δηλώσουμε 1 βαλίτσα για να είμαστε ήσυχοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.788
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom