Πτώχευσε η "Alitalia"

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Συνταξιδιώτες, ξεκίνησα να πάω στο περού το σάββατο αλλα λογω αλιταλια δεν τα κατάφερα.Πηγα Ρωμη και μετα Καράκας, που απο εκει θα επαιρνα την TACA για Λιμα. Όμως κλασικα αργησε η αλιταλια και χασαμε την πτήση.Μετα οι ανθρωποι της αλιταλια ηταν εντελως αγενεις, μας ειχαν δυο μερες στο αεροδρομιο, δεν ασχολιοντουσαν μαζι μας. Με την αιτιολογια οτι φταιει η αλιταλια της αθηνας που μας εστειλε και επειδη ηταν ολες οι πτησεις της TACA, αλλα και των αλλων εταιρειων που πηγαιναν απο αλλες χωρες δεν μας εβρισκαν εισητηριο. Τελικα οταν απογοητευτηκαμε πληρως, τους ζητησαμε και μας εστειλαν πισω. Μας εβγαλαν κατευθειαν εισητηρια και γυρισαμε Ρωμη τη Δευτερα. Εκει ακυρωθηκε η πτηση μας για Αθηνα λογω απεργιας της Αλιταλια και γυρισαμε την τριτη. Παραλειπω το τι καναμε ολες τις υπολοιπες ωρες, που ηταν αδιανοητα χαλια.Παραλληλα χασαμε ενα πακετο των 2.000 ? το ατομο που ειχαμε πληρωσει για τουρ στο περου και ολες τις βαλιτσες, που δεν ξερουμε καν σε ποιο απο τα τεσσερα αεροδρομια μπορει να ειναι. Με λιγα λογια οταν γυρισαμε αθηνα το υπουργειο τουρισμου μας ειπε οτι εκκρεμουν χιλιαδες υποθεσεις στα δικαστηρια της ιταλιας εναντιον της εταιρειας και οτι μονη λυση ειναι η δικαστικη. Η αλιταλια της αθηνας συνεχιζει την αδιαφορια. Ξερω οτι αν παω δικαστικα δεν θα βρω ακρη. Μπορει καποιος να βοηθησει παρακαλώ!!!!Ξερετε αν η ΙΑΤΑ μπορει να κανει κατι???αν απο μονοι τους στα εκδοτηρια της αλιταλια, τουλαχιστον να μας εκδωσουν ενα εισιτηριο για περου με αλλη εταιρεια (η αλιταλια δεν το κανει πια, εχει σταματησει ολες τις συνεργασιες απο οκτωβριο και εμεις το ειχαμε κλεισει απο τον ιουλιο).
λυπαμαι για την ταλαιπωρία σας..πραγματι με την alitalia γινεται χαμός.δεν γνωριζω να σου πώ για το θέμα σου..μια συγγενης μου ερχομενη απο βρυξελλες μεσω ρώμης στις 19/12 ειχε την βαλιτσα της χαμενη για 3 ΄μέρες.
εγω σε λιγο πεταω για βιέννη..ειχα κλεισει εισητηρια με alitalia από σεπτεμβριο μεσω ρώμης..24 οκτωβρίου ενημερώνομαι οτι ακυρώνονται οι πτήσεις...δεν δεχτηκα να πεταξω με άλλους συνδυασμούς πτησεων που μου προτειναν και ζητησα τα χρηματά μου πίσω..μετα απο περιοδο 6-7 εβδομάδων και με συνεχή πιεση του υπευθυνου της alitalia για τα πρακτορεια(το ειχα κλεισει μεσω airticket.gr το οποίο προς τιμήν του ειχε στειλει την φόρμα ακύρωσης στην alitalia αμέσως) καταφερα να παρω τα χρηματα μου πίσω στο ακέραιο.. και πεταω με επιπλεον κόστος εισητηρίου το μεσημερι με austrian...ευχομαι να βρείς το δίκιο σου.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.408
Likes
17.243
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έχουμε ήδη θέμα για την αλιτάλια, μετέφερα τα μηνύματα εδώ ώστε να μην έχουμε πολλά θέματα :)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Έχουμε ήδη θέμα για την αλιτάλια, μετέφερα τα μηνύματα εδώ ώστε να μην έχουμε πολλά θέματα :)
κανένα προβλημα..sorry, αλλά ακόμα μαθαίνω την λειτουργικότητα της σελίδας..ισως κάνω λάθη..καλο ειναι να επισημαίνονται...
χρονια πολλα και καλα!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.408
Likes
17.243
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εγώ απλά αναφέρω ότι μετέφερα τα μηνύματα για να μην τα ψάχνετε :)
 
Μηνύματα
784
Likes
631
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Παιδιά, όποιος από το φορουμ περάσει από εκκλησία, ας ανάψει και ένα κεράκι και για μένα. Πετάω (?) την Δευτέρα για Νέα Υόρκη με Αλιτάλια και από ότι φαίνεται χρειάζομαι πολύ τύχη και προσευχή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.752
Likes
50.971
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωχ, καλή τύχη...
 

libi

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Ελπιζω να ειναι με την ιδια εταιρεια tripdreamer. Σου ευχομαι καλη τυχη. Εμεις δυστυχως δεν τα καταφεραμε με την εταιρεια αυτή να φτασουμε στον προορισμο μας, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι θα συμβει σε όλους. Όμως προσεξε πολύ να παρεις μαζί σου πανω στο αεροπλανο μια μικρη βαλιτσα με απαραιτητα ρουχα γιατί δεν θα έχεις τι να φορεσεις. Ειναι τωρα 10 μερες που εχουμε χασει τις βαλιτσες μας και ακομα και αν φταναμε στον προορισμο μας δε θα ειχαμε ρουχα να φορεσουμε. Καλο ταξίδι
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τι εγινε αραγε με τον tripdreamer? Εφτασε αραγε στον προορισμο του, βολοδερνει καπου ενδιαμεσως, η επεστρεψε οικαδε;
 
Μηνύματα
784
Likes
631
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ακόμη δεν ξεκίνησα. Την Δευτέρα!!!!!!!!!
Πάντως, η Αλιτάλια τα έχει παίξει. Χτες το βράδυ μου έστειλε μήνυμα ότι ακυρώθηκε η πτήση μου. Προετοιμάζομαι λοιπον κι εγώ για καλό βρισίδι (και μάλιστα στα ιταλικά!) παίρνω τηλέφωνο σήμερα και τί μου λένε? Το μήνυμα ήταν λάθος, αναφερόταν σε πτήση που μου είχε ήδη αλλαχθεί εδώ και δύο μήνες. Θεωρητικά, όλα είναι εντάξει για τις σωστές πτήσεις μου, το κονφιρμάρανε μόλις σήμερα. Θεωρητικά βέβαια, τα πρακτικά την Δευτέρα!
Εσείς συνεχίστε εντωμεταξύ τα κεριά, χαμένα δεν πρόκειται να πάνε!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αχ μπερδευτηκα, νομιζα οτι εφευγες χθες.
Κουραγιο συντροφε εν ταξιδιοις! Ολα καλα να σου ερθουν! Τι να πω!
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Πάντως είσαι άνθρωπος της περιπέτειας... αρχικά κλείνεις με alitalia και χθές που σου ήρθε το μύνημα δε μασάς και πειμένεις μέχρι σήμερα να τους πάρεις τηλέφωνο... μπράβο ψυχραιμία εγώ ούτε για Ιταλία δεν έχω σκεφτεί να πάω με alitalia και αν μου είχε έρθει τέτοιο μύνημα θα τους είχα στείλει 100 mails απο χθές μέχρι σήμερα το πρωί.
Σου υποκλείνομαι.
 
Μηνύματα
784
Likes
631
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Καλά, εννοείται πως κατεύθείαν πήρα τηλέφωνο, απλώς ήταν ήδη αργά το βράδυ και κανείς δεν απαντούσε ούτε Ελλάδα ούτε Ιταλία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.149
Μέλη
38.989
Νεότερο μέλος
giota.charalampak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom