Πτώχευσε η "Alitalia"

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Mήπως το Αlitalia έγινε Aληταρία???

Πως διαχειρίστηκαν δηλαδή οι Ιταλοί ρε Samion το εθνικό τους σύμβολο?? Εδώ και 3-4 μήνες Alitalia και ξεφτίλα είναι ταυτόσημες έννοιες... Η εταιρία ξεχαρβαλώθηκε , η Ιταλία δεν είχε ουσιαστικά εθνικό αερομεταφορέα,η μια απεργία πάνω στην άλλη, κανένας δεν την προτιμάει, έγιναν διαβουλεύσεις επί διαβουλεύσεων και τώρα έχουμε την διάδοχη κατάσταση με πτητικό έργο κουτσουρεμένο και αμφίβολο μέλλον... Η εταιρία μετά από τέτοια απαξίωση θέλει χρόνο, χρήμα, αλλαγή νοοτροπίας, τύχη και καλούς συμμάχους για να ορθοποδήσει...

Να μου πεις για τους Βέλγους και τους Ελβετούς να το καταλάβω, αλλά όχι και για την Αληταρία...
 

dimmitrisd

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ρε παιδιά ανατρίχιασα με αυτά που διάβασα εδώ μέσα! Ήμουν αρκετά ενήμερος για τη κατάσταση της Alitalia (ότι είναι στα πρόθυρα πτώχευσης, ότι έχει απίστευτο ιστορικό απώλειας αποσκευών των επιβατών ... και άλλα παράλογα) αλλά ειλικρινά οι ιστορίες σας με ανατρίχιασαν! Ειδικά του φίλου/ης marcob πραγματικά λυπάμαι κ δε ξέρω και τι θα έκανα στη θέση του/της. Εγώ γύρισα προχθές από Ρώμη (FCO) με Alitalia. Πέταξα από Αθήνα στις 25/12 και επέστρεψα ανήμερα 01/01 . Δεν ήθελα να πετάξω με Alitalia μ'αυτά που άκουγα αλλά είχα θέμα με τις ημερομηνίες κ έτσι ήταν μονόδρομος!Κ τις δύο μέρες (άφιξη-αναχώρηση) ήμουν με το άγχος αν θα παραλάβω τις βαλίτσες μου! Κ όχι τόσο για την επιστροφή, με έκαιγε για το πήγαινε στη Ρώμη. Μάλιστα εγώ κ η κοπέλα μου βάλαμε από κοινού ρούχα κ στις δύο βαλίτσες μας ώστε αν χαθεί μόνο η μία να έχουμε τουλάχιστον κ οι δύο κάποια ρούχα!Για την ακρίβεια συνέβη το εξής: Φτάνουμε Ρώμη στις 22.00 περίπου τρέχω με την αγωνία στον ιμάντα που θα παραλαμβάναμε τις αποσκευές κ διακρίνω την εξής εικόνα.... άπειρες βαλίτσες στοιβαγμένες αλλά κ στοιχημένες περιμετρικά του ιμάντα (όχι από πάνω ,από κάτω).Αρχίζει να με λούζει ένας ιδρώτας. Στο δε ιμάντα να γυρνάει έχοντας επάνω του μόνο μια βαλίτσα. Κοιτάω τα καρτελάκια (όλες είχανε καρτελάκια) από τις παρατημένες βαλίτσες ήταν όλες με χθεσινή και προχθεσινή ημερομηνία. Πολλές βαλίτσες! Περιμένουμε περιμένουμε στον ιμάντα τίποτα γύριζε μόνο μία βαλίτσα (και αυτή είχε ταμπελάκι επάνω της με χθεσινή ημερομηνία). Τελικά ρωτάω εγώ έναν υπάλληλο στα αγγλικά για το τι είναι όλες αυτές οι βαλίτσες οι παρατημένες γύρω γύρω και μου λέει πως κοιτάξτε λέει η Alitalia δεν λειτουργεί καλά τελευταία λόγω απεργιών κτλ και οι βαλίτσες είναι βαλίτσες που ξέμειναν εδώ, από πτήσεις που δεν έγιναν ή που έγιναν κ φύγαν πρώτα οι επιβάτες κ μετά οι βαλίτσες κ κάτι τέτοια κουλά! Εν τέλει μετά από 50 λεπτά που γύρναγε άδειος ο ιμάντας ως εκ θαύματος παραλάβαμε τις βαλίτσες κ έτσι ηρέμησα!
Στην δε επιστροφή στο Ελ. Βενιζέλος της παραλάβαμε άμεσα.Έτσι λοιπόν όλα καλά! Στεναχωρήθηκα πολύ όμως με το marcob ρε παιδί μου! Με μένα πήγαν όλα καλά ευτυχώς ωστόσο για τον άνθρωπο...... Τι να πω! Πίστευα ότι μόνο στην Ελλάδα συνέβαιναν αυτά αλλά τελικά... Να ευχηθώ για κάτι να γίνει νομίζω ότι είναι άτοπο! Τα λεφτά τα έχασε ο άνθρωπος, το χρόνο του επίσης, τα σχέδια του επίσης, καθώς κ τις βαλίτσες του! Ας ευχηθούμε να βρει ΕΣΤΩ αυτές!.... Τι να πει κανείς!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
να παραδειγματίζονται οι δικοί μας έξυπνοι για το πως διαχειρίζονται τις εταιρείες-εθνικά σύμβολα.
Ε όχι δα! Εγώ σαν ευρωπαίος φορολογούμενος διαμαρτύρομαι έντονα για το έκτρωμα που έγινε στην Ιταλία, και απορώ πως είναι δυνατόν να το ανέκτηκαν αυτό στην Ε.Ε. Όχι, να μην παραδειγματιστούν οι δικοί μας. Αν δε μπορεί να λειτουργήσει μια οποιαδήποτε Ανώνυμη Εταιρία σε συνθήκες ανταγωνισμού, δε χρωστάει τίποτα ο καημένος ο φορολογούμενος. Ας αναλάβει το κράτος τις υποχρεώσεις που έχει διαχρονικά δημιουργήσει το ίδιο στην εταιρία (πχ. δωρεάν εισητήρια, υποχρέωση για ασύμφορα δρομολόγια, κλπ) κι από κει και πέρα, αν η εταιρία δε βγαίνει, μπορεί απλώς να κλείσει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.304
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Mήπως το Αlitalia έγινε Aληταρία???

Πως διαχειρίστηκαν δηλαδή οι Ιταλοί ρε Samion το εθνικό τους σύμβολο?? Εδώ και 3-4 μήνες Alitalia και ξεφτίλα είναι ταυτόσημες έννοιες... Η εταιρία ξεχαρβαλώθηκε , η Ιταλία δεν είχε ουσιαστικά εθνικό αερομεταφορέα,η μια απεργία πάνω στην άλλη, κανένας δεν την προτιμάει, έγιναν διαβουλεύσεις επί διαβουλεύσεων και τώρα έχουμε την διάδοχη κατάσταση με πτητικό έργο κουτσουρεμένο και αμφίβολο μέλλον... Η εταιρία μετά από τέτοια απαξίωση θέλει χρόνο, χρήμα, αλλαγή νοοτροπίας, τύχη και καλούς συμμάχους για να ορθοποδήσει...

Να μου πεις για τους Βέλγους και τους Ελβετούς να το καταλάβω, αλλά όχι και για την Αληταρία...
Εμένα προσωπικά οι Ελβετοί με ταλαιπώρησαν το 2001 για 2 μέρες...είχες πει ότι υπήρχαν ομοιότητες με μας και συμφωνώ. αντί λοιπόν να δούμε να γίνεται κάτι αντίστοιχο με την ΟΑ τι βλέπεις τώρα? στην ξεφτίλα την ΑΖ την οδήγησαν οι συνδικαλιστές που μοιάζουν με τους δικούς μας γιατί ο Μπερλουσκάιζερ είχε βρεί την ίδια λύση από το μαρτιο αλλά πήγαν αν τον φάνε οι συνδικαλιστές. αν είχε γίνει κάτι τότε δεν θα είχε οδηγηθεί σ' αυτό το σημείο. πάντως τώρα το μέλλον είναι αμφίβολο αλλά με τις καλύτερες προδιαγραφές που θα μπορούσαν αυτη τη χρονική στιγμη και με 2 εταιρείες Air France, Lufthansa να δίνουν μάχη ως χτες για να γινουν στρατηγικοί σύμμαχοι. βάλε λοιπόν και την ισχυρή θέληση του κάιζερ συν μια πολύ μεγάλη εσωτερική αγορά που θα παίξει σχεδόν μονοπωλιακά και ξανασκέψου το για το αμφίβολο μέλλον..όσο για μας και φυσικά θα ήθελα να δω μια τέτοια λύση και όχι να παρακαλάμε σείχηδες. η απαξίωση της ΟΑ όμως διαρκεί πολλά χρόνια και όχι μερικούς μήνες όπως της ΑΖ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.304
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ε όχι δα! Εγώ σαν ευρωπαίος φορολογούμενος διαμαρτύρομαι έντονα για το έκτρωμα που έγινε στην Ιταλία, και απορώ πως είναι δυνατόν να το ανέκτηκαν αυτό στην Ε.Ε. Όχι, να μην παραδειγματιστούν οι δικοί μας. Αν δε μπορεί να λειτουργήσει μια οποιαδήποτε Ανώνυμη Εταιρία σε συνθήκες ανταγωνισμού, δε χρωστάει τίποτα ο καημένος ο φορολογούμενος. Ας αναλάβει το κράτος τις υποχρεώσεις που έχει διαχρονικά δημιουργήσει το ίδιο στην εταιρία (πχ. δωρεάν εισητήρια, υποχρέωση για ασύμφορα δρομολόγια, κλπ) κι από κει και πέρα, αν η εταιρία δε βγαίνει, μπορεί απλώς να κλείσει.
εδώ ανέχτηκαν την ΟΑ τόσα χρόνια, τι λες τώρα...όλη η διαδικασία γίνεται υπό την επίβλεψη της ΕΕ πάντως.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Samion δεν διαφωνούμε σε κάτι... απλά σχολίασα τον ξεπεσμό της Aληταρία και το χάλι της... Το αν θα πετύχει το σχέδιο σωτηρίας της και το αν θα είναι καλύτερο ή χειρότεο από αυτό της Ο.Α θα το δείξει το μέλλον... Κάτσε να δούμε το θα γίνει με την Ο.Α και εδώ είμαστε να το σχολιάσουμε...

Υ.Γ. Εμένα πάντως δεν θα με χάλαγε καθόλου να παρακαλέσω τους σείχηδες να με πάρουν... μάλλον θα έλεγα είναι η ιδανική λύση άσχετα αν προχωρίσει ή όχι...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.304
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion δεν διαφωνούμε σε κάτι... απλά σχολίασα τον ξεπεσμό της Aληταρία και το χάλι της... Το αν θα πετύχει το σχέδιο σωτηρίας της και το αν θα είναι καλύτερο ή χειρότεο από αυτό της Ο.Α θα το δείξει το μέλλον... Κάτσε να δούμε το θα γίνει με την Ο.Α και εδώ είμαστε να το σχολιάσουμε...

Υ.Γ. Εμένα πάντως δεν θα με χάλαγε καθόλου να παρακαλέσω τους σείχηδες να με πάρουν... μάλλον θα έλεγα είναι η ιδανική λύση άσχετα αν προχωρίσει ή όχι...
κατα βαση συμφωνούμε ναι. με πικραινει απλά ότι στην ΑΖ βρέθηκε λύση σχετικά γρήγορα ενώ στην ΟΑ ακόμα τίποτε. Επιμένω ότι η πολιτική βούληση δίνει λύσεις και εκεί κόντρα σε πολύ ισχυρά συνδικαλιστικά σχήματα που είναι υπεύθυνα για τα χάλια των τελευταίων μηνών. Εγώ είμαι συναισθηματικά δεμένος και με τις 2 εταιρείες (1η πτήση μου με ΟΑ και 1η διεθνής με ΑΖ) και εύχομαι να συνεχίσουν να πετούν έστω και με κελεμπία..
 

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Ευχαριστω για την κατανοηση, dimmitrisd. Εχουμε στείλει ηδη επιστολη (17 σελίδες), με μειλ και ταχυδρομειο, σε alitalia, σε ΙΑΤΑ, σε πολιτικη αεροπορια και airtickets (απο αυτη ειχα προμηθευτει τα εισιτηρια) και περιμενω απαντησεις, κυριως απο την πρωτη. Σημειώνεται οτι στις μεχρι τωρα τηλ επαφες με την alitalia προσπαθει να αποφυγει καθε ευθυνη, λέγοντας τη μια οτι φταιει η TACA, που δε μας βρηκε εισιτηριο και την αλλη εμμέσως κατηγορεί την airtickets οτι δεν φαίνεται εάν είναι εισιτήριο ενιαίο. Ευτυχως μετα απο το δεύτερο, είχαμε τηλ επικοινωνια με airtickets, έδειξαν ενδιαφερον για την περιπτωση μας και ειπαν οτι θα βοηθησουν, καθως η υποθεση θιγει ουσιαστικά και το πρακτορείο τους. πάντως σε κάθε περίπτωση η alitalia δεν εχει μιλησει για πληρη αποζημίωση (εισιτηρια, πακετο περου, έξτρα εξοδα) παρά μονο ίσως για τα εισιτηρια.Μάλιστα χαρακτηριστικ΄λα όταν στειλαμε πρώτα μειλ ανάφεραν ότι δεν το έλαβαν και όταν πήγε το ταχυδρομείο είπαν σιγα μην κάτσουμε να διαβασουμε 17 σελίδες. τι να κάνουμε αναγκαστικά περιμένουμε airtickets για βοήθεια και παράλληλα ψάχνουμε για δικηγόρο, τουλάχιστον να μας εκπροσωπεί και να μη μας φέρονται με αυτόν τον τρόπο.
όσο για βαλίτσες έχουν έρθει οι τρεις από τις πέντε (οι δυο είχαν σπασμένα λουκέτα) και περιμένουμε τις αλλες δυο.Αποφύγετε οσο μπορείτε πάντως την alitalia .φίλος πήγε στην πράγα την πρωτοχρονια με έγκυο γυναικα και του έχασαν τις βαλίτσες.(τον ενημέρωσα αλλα δεν μπορούσε να αλλάξει πτήση). περιμένω να γυρισει για να μου πει λοιπα νεα.:mad:
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Σε τι κατάσταση είναι η Αλιτάλια τώρα γνωρίζει κάποιος φίλος? Βλέπω τις τιμές της και σκέφτομαι για 'Αμστερνταμ το Πάσχα αλλά με όλα αυτά που διάβασα μου κόπηκε η φόρα. Το νέο σχήμα απο ότι είδα έχει μπει σε λειτουργία, αυτό εξασφαλίζει και τις πτήσεις άραγε?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.304
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε τι κατάσταση είναι η Αλιτάλια τώρα γνωρίζει κάποιος φίλος? Βλέπω τις τιμές της και σκέφτομαι για 'Αμστερνταμ το Πάσχα αλλά με όλα αυτά που διάβασα μου κόπηκε η φόρα. Το νέο σχήμα απο ότι είδα έχει μπει σε λειτουργία, αυτό εξασφαλίζει και τις πτήσεις άραγε?
ε μάλλον. κανείς δεν θα σε διαβεβαιώσει 100%. διαβάζεις και κρίνεις (μην κάνεις συγκρίσεις όμως με ΟΑ..). λοιπόν ως τώρα η εταιρεία διοικείται από τον Colannino πρόεδρο της CAI που έχει τη μετοχική πλειοψηφία μετά τη συγχώνευση με την air one. στρατηγικός εταίρος της εταιρείας είναι η Air France-Klm. όπως έχουν δεσμευτεί οι μέτοχοι, δεν θα πουληθεί στην Air France πριν την πάροδο 5ετίας που θα παραμείνει σε ιταλικά χέρια (ακολουθώντας βεβαια πιστά το σύμμαχο..). σχετικά εμπνέει εμπιστοσύνη η κατάσταση, αν και είναι νωρίς ακόμα. εγώ έχω κλείσει ήδη πάντως για Ιούνιο...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Σε τι κατάσταση είναι η Αλιτάλια τώρα γνωρίζει κάποιος φίλος? Βλέπω τις τιμές της και σκέφτομαι για 'Αμστερνταμ το Πάσχα αλλά με όλα αυτά που διάβασα μου κόπηκε η φόρα. Το νέο σχήμα απο ότι είδα έχει μπει σε λειτουργία, αυτό εξασφαλίζει και τις πτήσεις άραγε?
Σας τρώει ρε μπαγάσιδες βλέπω να ταξιδέψετε με ΑΖ... Άκου να δεις τι θα κάνεις... Μπες και κλείσε και μετά τράβα σε κανένα πρακτορείο και παίξε και το λότο σου... Κι αν σου κάτσει????

Άνευ πλάκας... η κατάσταση σαφώς και έχει ομαλοποιηθεί, αλλά δεν το αφήνεις για λίγο αργότερα που θα δείξει το πράμα καλύτερα? Ταξίδι για να ευχαριστηθείς πας , αξίζει για λίγα ευρώ παρακάτω να το χαλάσεις?
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ευχαριστώ ρε παιδιά, αν με τρώει λέει... βασικά με τρώει το Αμστερνταμ αλλά η KLM είναι αρκετά ακριβή και δε τη πολυθέλω. Θα μου πείτε ότι πληρώνεις παίρνεις, σίγουρα. Διάβασα και άλλες προτάσεις που συνδιάζουν αεροπορικά και τρένο από Βρυξέλλες ή Ντύσελντορφ αλλά δε συμφέρει ούτε έτσι. Μάλλον θα περιμένω λίγο όπως λέει ο traveller και τελικά βλέπω να τα σκάω στη KLM και να είμαι ήσυχος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.248
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom