Πως γίνεται κάποιος συνοδός ή αρχηγός γκρουπ στην Ελλάδα

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Δε νομιζω ο συνοδος να παιρνει μηνιατικο. Μαλλον με το ταξιδι πληρωνεται.
 

Η ΜΑΙΡΗ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α, ΙΑΠΩΝΙΑ
Ναι, έτσι μου φαίνεται Άννα-Πάνος, πρέπει να έχεις δίκιο. Ας μας πει όμως κάποιος που να έχει ασχοληθεί με τη δουλειά.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Ετσι μας ειχε πει ο συνοδος μας σε καποιο ταξιδι.
 

Η ΜΑΙΡΗ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α, ΙΑΠΩΝΙΑ
Πάντως όσες φορές είχα ρωτήσει συνοδό για το πώς και τι επικρατούσε άκρα μυστικότητα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως όσες φορές είχα ρωτήσει συνοδό για το πώς και τι επικρατούσε άκρα μυστικότητα...
ΤΕΒΕ με μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών είναι οι συνοδοί στα σοβαρά γραφεία. Στα ασόβαρα δεν είναι ούτε καν αυτό, άσε που υπάρχει πια η μόδα σε αυτά να μη σε πληρώνουν καν αν είσαι πιτσιρίκος και σου λένε "πήγαινέ τους για δερμάτινα να πάρεις καμιά προμήθεια".

Όλοι οι συνοδοί που γνωρίζω πληρώνονται ανά ημέρα εργασίας. Για τους έμπειρους/γνωστούς οι αμοιβές είναι από 40-200/ημέρα (πολύ πιο κοντά στο 40 απ' ό,τι στο 200άρι που απευθύνεται σε μια πολύ μικρή ελίτ που βασικά έχει τη δυνατότητα να φέρνει πλούσιους πελάτες που κάνουν εξαιρετικά ακριβά ταξίδια). Αυτή τη στιγμή έχει πέσει τέτοια ... αταξιδίαση που πολλοί έχουν ρίξει τις απαιτήσεις τους σε επίπεδα αδιανόητα για πριν από 3-4 χρόνια και μιλάω για καλούς συνοδούς. Μόνιμη εργασία ως συνοδός μάλλον δεν μπορείς να έχεις, μέχρι πριν λίγα χρόνια υπήρχαν κάποια πόστα σχεδόν μόνιμα χειμώνα-καλοκαίρι, πλέον ούτε αυτό.

Με εξαίρεση 2-3 γραφεία, το να τρως φέσι και να πληρώνεσαι 5-6 μήνες μετά το ταξίδι δεν είναι καθόλου ανήκουστο.

Μιλώντας τις γλώσσες που μιλάς, έχεις πολύ καλύτερες προοπτικές στο εξωτερικό, στον τουριστικό τομέα. Από σαλέ στην Ελβετία μέχρι εποχικός συνοδός για ταξίδια φαλαινών στην Ισλανδία (με 4 χιλιάρικα το μήνα παρακαλώ) οι γλώσσες είναι πάντα ευπρόσδεκτες.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Σας βρισκω εξαιρετικα σωστο,Yorgos..ετσι ειναι,και χειροτερα..το να ψαχτει καποιος εξω ειναι μια καποια λυση..
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
ΜΑΙΡΗ, κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη λύση είναι στα νησιά το καλοκαίρι. Πάντα ψάχνουν προσωπικό, κάτι να βρείς κι'συ, και από'κι και πέρα, θα κάνεις γνωριμίες, θα αποκτήσεις εμπειρία, κ.τ.λ. Αμα μπείς στον κύκλο, είναι πιο εύκολο,από το δρόμο και χωρίς αρκετή εμπειρία δύσκολο είναι να βρείς κατι.
Διαμονή προσφέρουν όλοι οι εργοδότες, όταν πας στο νησί για σεζόν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στα υπόψιν ότι όσα έγραψα ισχύουν για συνοδούς ελληνικών γκρουπ στο εξωτερικό, για το ανάποδο δε γνωρίζω και πολλά.

Κάτι ακόμη: συνοδός χωρίς εμπειρία θα πρέπει να έχει στα υπόψη του ότι δεν πρόκειται εύκολα να του δώσουν ταξίδι σε Νεπάλ, Ινδίες, Ιαπωνίες και Βραζιλίες. Θα ξεκινήσει με καμιά "τριήμερη απόδραση στην Πράγα" ή "αυτοκρατορικό Λονδίνο" με ό,τι συνεπάγεται αυτό και τις απολαβές του αλλά κυρίως για την ψυχική του υγεία. Διότι οι Έλληνες που πηγαίνουν σε Βιέννες Πράγες Λονδίνα κλπ πρακτορειακώς δεν είναι ούτε πολύ μαθημένοι στα ταξίδια, ούτε εύκολοι και ανήκουν και σε συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα. Καλό στομάχι.

Από τις επιλογές εντός Ελλάδας, τα νησιά είναι καλή επιλογή. Όσο πιο επαγγελματικό το νησί, τόσο καλύτερα. Π.χ. Η Κρήτη και η Ρόδος έχουν σοβαρές μονάδες (για τα ελληνικά δεδομένα) με σχετικά σοβαρή λειτουργίας (για τα ελληνικά δεοδμένα πάλι, μην περιμένεις ρεπό, υπερωρίες που πληρώνονται και άλλα τέτοια εξωτικά) και γενικά περισσότερες ευκαιρίες. Όσο πιο οικογενεθιακό το νησί, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις να σε προσλάβει ένας αναλφάβητος που θα σου ζητήσει εκτός από ρεσεψιόν να του κάνεις τον καφέ, να πλένεις το αμάξι, να προσέχεις το παιδί και να ξημεροβραδιάζεσαι και στο λιμάνι με την ανορθόγραφη room toalet πινακίδα.

Ευτυχώς ακόμη και στα μικρά νησιά υπάρχει μεγάλη πρόοδος και σοβαροί επαγγελματίες, οπότε η κατάσταση βελτιώνεται (π.χ. υπάρχουν boutique hotels που όντως έχουν τη διάθεση να προσλάβουν καταρτισμένο προσωπικό και να το πληρώσουν ανθρώπινα), αλλά γενικά ο ελληνικός τουρισμός ακόμη είναι λίγο καμ γουίθ μι για να τη βρεις... κι η ανάμνηση απ' το γκρις θα σου μείνει για φορέβερ (ειδικά το τελευταίο είναι σίγουρο! εγώ έχω χρόνια που έφυγα και ο ελληνικός τουρισμός ακόμη με σημαδεύει, μιλάμε για μοναδικές εμπειρίες).
 

Η ΜΑΙΡΗ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α, ΙΑΠΩΝΙΑ
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, παιδιά! Πολύ απογοητευτικά όλα,ε; Έχω βαρεθεί να δουλεύω (όποτε τύχει) κ να μην πληρώνομαι ή να πληρώνομαι μετά από μήνες ψίχουλα όπως είναι στο χώρο της μετάφρασης ή της διδασκαλίας! Σνιφ, σνιφ...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, παιδιά! Πολύ απογοητευτικά όλα,ε; Έχω βαρεθεί να δουλεύω (όποτε τύχει) κ να μην πληρώνομαι ή να πληρώνομαι μετά από μήνες ψίχουλα όπως είναι στο χώρο της μετάφρασης ή της διδασκαλίας! Σνιφ, σνιφ...
A καλά στο χώρο της μετάφρασης ακόμη χειρότερα, δεν είναι ΤΟΣΟ χάλια ο τουρισμός μας. Ειλικρινά, θα βρεις δουλειά πολύ εύκολασ στο εξωτερικό, ειδικά αν μια από τις καλές σου γλώσσες είναι τα γερμανικά. Δε βρίσκω και κανένα επαγγελματικό λόγο για να μη φύγεις.
 

Η ΜΑΙΡΗ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α, ΙΑΠΩΝΙΑ
Yorgos, αν δεν είναι σαν τις δουλειές της μετάφρασης, τότε είμαι σε καλό δρόμο. Ψάχνω αρχικά για συνοδός μέσα στην Ελλάδα. Οχι ότι δε θα έφευγα με 1000 για εξωτερικό αλλά πρέπει να φύγω στο σωστό τάιμινγκ ώστα να μη φάω τα μούτρα μου (μου έχει συμβεί και αυτό). Δυστυχώς Γερμανικά δε γνωρίζω, μόνο λατινογενείς γλώσσες χωρών που και αυτές δοκιμάζονται από την κρίση. Πόσες γλώσσες να μάθω πια; Έχω την εντύπωση ότι αν μάθω και Γερμανικά, δε θα τα ζητάνε πια και θα μου ζητάνε Πορτογαλοκονγκολέζικα! Μόνο σε μένα συμβαίνει ή και σε άλλους να τους ζητάνε ό,τι δεν ξέρουν και όταν πηγαίνουν και μαθαίνουν αυτό που τους έλειπε να τους λένε ότι πια δεν το χρειάζονται και ζητάνε κάτι άλλο;
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Και σε εμένα έχει συμβεί μπορώ να πω κατά κάποιο τρόπο αλλά όχι ότι δεν ζητάνε αυτά που έμαθα απλά ζητάνε όλα και πιο πολλά πράγματα. Ήξερα ότι σε πολλές δουλειές ζητάνε ECDL η κάτι αντίστοιχο.Πήγα πήρα πιστοποίηση σε 6 ενότητες πήγα έμαθα και photoshop και τώρα βλέπω ότι ζητάνε να ξέρεις και άλλα προγράμματα για να σε προσλάβουν και ότι με τις γνώσεις που έχω πάνω στα computers θεωρούμαι αγράμματοςo_O
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom