Πως γίνεται κάποιος συνοδός ή αρχηγός γκρουπ στην Ελλάδα

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Είμαστε αρκετοί στην Ελλάδα που μιλάμε 5 γλώσσες, δυστυχώς ισχύει ότι σου είπαν, οι πιο πολλοί δουλεύουν σε άσχετες δουλειές από αυτές που αρχικά στόχευαν. Και δεν είναι μόνο στην Ελλάδα. Ξέρω κοπέλα που έκανε στην Ιταλία τη δουλειά που λες-συνοδός σε ξένα γκρουπ και λέει ότι και εκεί τα πράγματα είναι χειρότερα από παλιά.
 

Η ΜΑΙΡΗ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α, ΙΑΠΩΝΙΑ
Αγαπητή ΚΙΚΙ, γιατί αφήσατε, αν κατάλαβα καλά, την εργασία σας ως συνοδός γκρουπ; Είναι κάτι που μπορείτε να μοιραστείτε μαζί μας; Λόγω πενιχρών απολαβών ή λόγω π.χ. έλλειψης χρόνου;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αγαπητή ΚΙΚΙ, γιατί αφήσατε, αν κατάλαβα καλά, την εργασία σας ως συνοδός γκρουπ; Είναι κάτι που μπορείτε να μοιραστείτε μαζί μας; Λόγω πενιχρών απολαβών ή λόγω π.χ. έλλειψης χρόνου;
Απ' ό,τι ξέρω την άφησε λόγω ανυπόφορων Αργεντίνων (@alma σε πειράζω).
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Απ' ό,τι ξέρω την άφησε λόγω ανυπόφορων Αργεντίνων (@alma σε πειράζω).

@Yorgos σε θυμήθηκα για παρόμοιο λόγο εχθές.Η γνωστή μου που έκανε αυτή τη δουλειά στην Ιταλία μου έλεγε ότι οι καλύτεροι τουρίστες που συνόδευε ήταν Αργεντίνοι.Και οι μόνοι που αξίζει να κρατάς επαφές μαζί τους.Αν ποτέ ξαναπιάσει αυτή τη δουλειά, ότι Αργεντίνους έχεις στείλε τους.

Πάντως παρόμοια κολλήματα με τα δικά σου έχουν κι άλλοι. Στην Μαδέρα στο γύρο του νησιού,δύο γραφεία μας ρώτησαν αν θέλαμε να ταξιδέψουμε με Γερμανούς, γιατί δεν τους ήθελαν άλλοι τουρίστες.:haha:(είχαν 2-3 γκρουπ τη μέρα περίπου κάθε γραφείο και ρωτούσαν με τι εθνικότητες προτιμάς να είσαι).Υπήρχαν πολλοί Άγγλοι και Πορτογάλοι και μερικοί Γάλλοι. Τελικά αμοιβαία συμφωνήσαμε να πάμε Έλληνες,Άγγλοι,Γάλλοι και Πορτογάλοι μαζί......Οι Γερμανοί δεν ξέρω τι έγιναν...Πάντως εμείς περάσαμε υπέροχα με τους Άγγλους,τους Γάλλους και τους Πορτογάλους.
 

Η ΜΑΙΡΗ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α, ΙΑΠΩΝΙΑ
Χαχαχχαχχαχα!!! Πάντωε εγώ όταν δούλευα σε τουριστικό μαγαζί οι πιο γαλαντόμοι τουρίστες ήταν οι Γερμανοί. Αυτοί αγόραζαν αρκετα. Οι Αργεντίνοι, έρχονταν με γέλια και χαρές, δοκίμαζαν (τζάμπα) το προϊόν, το έτρωγαν όλο, μου έλεγαν ότι είναι υπέροχο αλλά δε θα αγοράσουν γιατί και αυτοί καλλιεργούν το ίδιο στην αυλή τους! Κανένας Αργεντίνος δεν αγόρασε ποτέ τίποτα από όσα γκρουπ ήρθαν. Έχω να το λέω! Από ένα σημείο και μετά ήξερες κάθε εθνικότητα ακριβώς τι αντιδράσεις θα έχει κ τι ακριβώς θα λέει!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Δεν ξέρω τι ήταν το προιόν που έτρωγαν αλλά συνήθως αυτοί που έχουν περισσότερα ξοδεύουν και παραπάνω. Δες Ρώσους π.χ.

Και για να είμαστε on topic λίγο,μάλλον από ότι κατάλαβα δεν σου δώσαμε ενθαρρυντικές απαντήσεις για τη δουλειά που ψάχνεις....Από το τουριστικό μαγαζί σταμάτησες για να γίνεις συνοδός γκρουπ ή γιατί δεν υπήρχε δουλειά;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Χαχαχχαχχαχα!!! Πάντωε εγώ όταν δούλευα σε τουριστικό μαγαζί οι πιο γαλαντόμοι τουρίστες ήταν οι Γερμανοί. Αυτοί αγόραζαν αρκετα. Οι Αργεντίνοι, έρχονταν με γέλια και χαρές, δοκίμαζαν (τζάμπα) το προϊόν, το έτρωγαν όλο, μου έλεγαν ότι είναι υπέροχο αλλά δε θα αγοράσουν γιατί και αυτοί καλλιεργούν το ίδιο στην αυλή τους! Κανένας Αργεντίνος δεν αγόρασε ποτέ τίποτα από όσα γκρουπ ήρθαν. Έχω να το λέω! Από ένα σημείο και μετά ήξερες κάθε εθνικότητα ακριβώς τι αντιδράσεις θα έχει κ τι ακριβώς θα λέει!
τώρα μάλιστα ! κλασσικοι Αργεντινοι , φοβεροι τσιγγουνηδες !

Αγαπητή ΚΙΚΙ, γιατί αφήσατε, αν κατάλαβα καλά, την εργασία σας ως συνοδός γκρουπ; Είναι κάτι που μπορείτε να μοιραστείτε μαζί μας; Λόγω πενιχρών απολαβών ή λόγω π.χ. έλλειψης χρόνου;
Την αφησα γιατί εφυγα απο την Αθηνα αλλά ετσι και αλλοιως ειχα φτασει στα ορια μου.
Βεβαια επειδη ειμαι εργασιομανης το ειχα παρακανει.
Δουλευα σε πρακτορειο στις κρατησεις πληρες (και βαλε ) ωραριο όλο το χρόνο και εκτος ωραριου εκανα συνοδεια σε αεροδρομια , λιμανια και βραδυνες ξεναγησεις .
Απο Απριλη εως τελη Οκτωβριου συνεχεια με 1 ισως 2 ρεπό το μηνα ! και το χειμωνα γραφειο και οτι προεκυπτε απο αφιξεις .
Μετά απο 15 χρόνια τα παρατησα οπως και σχεδον ολοι οσοι καναμε αυτη τη δουλεια.
 
Last edited by a moderator:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Επιπλεον οι περισσοτεροι που κανουν αυτη τη δουλεια η ξεναγησεις,σπανιως καταφερνουν να εχουν μια καλη προσωπικη ζωη,ειναι η φυση της δουλειας τετοια..
 

Η ΜΑΙΡΗ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α, ΙΑΠΩΝΙΑ
Απ'το τουριστικό σταμάτησα γιατί ο ιδιοκτήτης θεώρησε σωστό να κλείσει το μαγαζί που έκανε τρελά λεφτά για να γίνει υπάλληλος αλλού! Επίσης, έφυγα από το νησάκι.

Κατάλαβα αγαπητή Κική. Ένσημα κολλάνε στους συνοδούς ή μόλις είπα ανέκδοτο;
Όντως, οι απαντήσεις δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικές. Απ'ότι κατάλαβα, θα δουλεύω 16ωρα καθημερινά χωρίς να πληρώνομαι στην ώρα μου και με λεφτά σκλάβας, θα μου φέρονται σαν σε πατσαβούρι, θα έχουν τρελές απαιτήσεις και ανυπομονώ να μάθω για ένσημα αν και μαντεύω την απάντηση!

Τι εργασία λοιπόν μου προτείνετε να βρω με τα προσόντα μου; Κάτι που να πληρώνουν όμως κ με ένσημα αν είναι δυνατόν...
 
Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.761
Κατάλαβα αγαπητή Κική. Ένσημα κολλάνε στους συνοδούς ή μόλις είπα ανέκδοτο;
Όντως, οι απαντήσεις δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικές. Απ'ότι κατάλαβα, θα δουλεύω 16ωρα καθημερινά χωρίς να πληρώνομαι στην ώρα μου και με λεφτά σκλάβας, θα μου φέρονται σαν σε πατσαβούρι, θα έχουν τρελές απαιτήσεις και ανυπομονώ να μάθω για ένσημα αν και μαντεύω την απάντηση!
Σου είχε απαντήσει ο Γιώργος .
ΤΕΒΕ με μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών είναι οι συνοδοί στα σοβαρά γραφεία. Στα ασόβαρα δεν είναι ούτε καν αυτό, άσε που υπάρχει πια η μόδα σε αυτά να μη σε πληρώνουν καν αν είσαι πιτσιρίκος και σου λένε "πήγαινέ τους για δερμάτινα να πάρεις καμιά προμήθεια".
Πολλοί έχουν την εντύπωση ότι ο συνοδός είναι εύκολη δουλειά,λόγω των ταξιδιών.
Πλανώνται πλάνην οικτράν.
Είμαι στον χώρο του τουρισμού 3 δεκαετίες,είχα αρχίσει και εγώ σαν συνοδός και σήμερα
είμαι ξεναγός και ιδιοκτήτης τουριστικού γραφείου εκτός Ελλάδος.
Κάθε ημέρα έρχονται αρκετά βιογραφικά στο γραφείο από άτομα με πείρα στο τουρισμό,που
μιλάνε διάφορες γλώσσες,με δίπλωμα οδήγησης.
Όπως καταλαβαίνεις αν χρειαζόμουν κάποιο άτομο σίγουρα θα προτιμούσα τον πεπειραμένο.
Πως θα αντιδρούσες σε ένα ατύχημα πελάτη;Κάταγμα,χέρι,πόδι,θάνατο,νοσοκομεία,
σύλληψη για κλοπή.Αυτά μου έχουν συμβεί,μπορείς να τ'αντέξεις;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τι εργασία λοιπόν μου προτείνετε να βρω με τα προσόντα μου; Κάτι που να πληρώνουν όμως κ με ένσημα αν είναι δυνατόν...
Τι να τα κάνεις τα ένσημα; Μήπως θα πάρεις σύνταξη; Ή τα θες για ιατρική περίθαλψη; Ουουπς... συγγνώμη, off-topic, δεν είναι εδώ το thread για τα ανέκδοτα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι εργασία λοιπόν μου προτείνετε να βρω με τα προσόντα μου; Κάτι που να πληρώνουν όμως κ με ένσημα αν είναι δυνατόν...
Στο εξωτερικό κάτι θα βρεις, ξαναλέω ότι η Ισλανδία προσλαμβάνει κόσμο και κοσμάκη για τους 3-4 μήνες της σαιζόν, αρκει να ξέρεις 3-4 γλώσσες και την παλεύεις και χωρίς Γερμανικά. Ξενοδοχεία στην ευρώπη θα βρεις, αλλά αν δεν έχεις εμπειρία σε βλέπω να ξεκινάς από κανένα b&b στην Ιρλανδία, όχι ότι αυτό είναι κακό. Σε κάτι Ισπανικά νησιά και μόνο με Αγγλικά και Γαλλικά, ζήτηση θα έχεις για ρεσεψιόν, ανιματέρ (θες να κάνεις τον κλόουν σε σκασμένα σε all-inclusive; άσε, δε θες...) και το μισθό σου θα το βγάλεις, θα εξοικονομήσεις και κάποια χρήματα.

Για Ελλάδα πρέπει να αρχίσεις να κοιτάς πριν αρχίσει η τουριστική περίοδος, τώρα πέταξε το πουλάκι. Αλλά γύρω στο Φεβρουάριο-Μάρτιο βρίσκονται δουλίτσες της προκοπής. Χωρίς γνώσεις συστημάτων ρεσεψιόν (που είναι απλά σεμινάρια, τις αποκτάς εύκολα, σιγά το πράγμα), πας για κανένα μικρό ξενοδοχειάκι, κανά rent a car κλπ, το οποίο δεν είναι κακό. Ένσημα θα σου κολλήσουν, ο μισθός είναι... ελληνικός αλλά υπαρκτός και πάλι κάτι θα βάλεις στην άκρη, χώρια που η εμπειρία να ζεις εκεί που άλλοι πληρώνουν τα μαλλιά τους για να πάνε διακοπές είναι όμορφη. Εγώ 8 μήνες στη Σαντορίνη άντε μείον την περίοδο Ιουνίου-Αυγούστου που είναι τρελοκομείο το νησί) πέρασα πάρα πολύ όμορφα. Καβαλούσα τη μοτοσικλέτα μου για να πάω στη δουλειά κάθε μέρα, έβλεπα την καλντέρα και δεν το πίστευα ότι έμενα σε τόσο όμορφο μέρος κι ότι αυτή ήταν η καθημερινότητά μου, κάναμε παρέα όλοι οι εργαζόμενοι στο ξενοδοχείο (οι περισσότεροι αλλοδαποί από τους οποίους μαθαίνεις πολλά πράγματα αν δεν είσαι χρυσαυγίτης), γνωρίζαμε κόσμο
πηδούσαμε δηλαδή
και η ζωή ήταν όμορφη, χωρια ότι εξοικονόμησα και όσα χρειαζόμουν για το μεταπτυχιακό μου στο τέλος της σαιζόν, έχοντας κολλήσει ένσημα κι αποκτώντας εργασιακή εμπειρία.

Το κακό είναι ότι άμεσα μάλλον δεν μπορείς να ψάξεις, είσαι στην καρδιά της τουριστικής σαιζόν, λίγο πριν την άνοιξη είναι η καλύτερη εποχή και κάποιος θα βρεθεί να αξιολογήσει τουλάχιστον τις γλώσσες σου.

Τέλος, το θέμα του εξωτερικού είναι απλό. Άπειρες αγγελίες έχει στο ίντερνετ, εγώ για πλάκα είχα στείλει βιογραφικά στα 19 μου (φοιτητής ακόμη) και με είχαν δεχθεί από τη Νότιοπ Αφρική μέχρι τη Μαδαγασκάρη. ΟΚ, χωρίς τίποτε φοβερούς μισθούς (αυτοί σε γερμανόφωνες χώρες και πιο βόρεια), αλλά εμπειρία είναι, λεφτά βγάζεις, προϋπηρεσία αποκτάς και δεν ξέρω και πολλούς να πήγαν έξω και να το μετάνιωσαν. Δε φεύγεις κια πό τη Σουηδία, από τον εργασιακό παράδεισο της Ελλάδας φεύγεις, ούτε είναι και καμιά απόφαση ζωής, αν δε σου αρέσει γυρίζεις πίσω.

Είσαι πολίτης ΕΕ με διαβατήριο που σου επιτρέπει να πας όπου γουστάρεις. Είναι ένα τρομερό πλεονέκτημα που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν, αξιοποίησέ το, ο περισσότερος παγκόσμιος πληθυσμός θα σκότωνε για τις ευκαιρίες που έχεις μπροστά σου.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.486
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom