Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Με λίγα λόγια, περί ορέξεως...σπανακόπιτα...χαχαχαχα...
Σοβαρα τωρα, εχουν σπανακόπιτα στο Παρίσι;
μαλλον τις ταρτες με σπανακι θα εννοει...
Σπιτικη handmade εννοω...

Ξεφυγαμε λιγο κι απο Ρωμη καταληξαμε σε κολατσιο στο Παρισι...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
μ'αρεσει που έκανες και συγκρισεις νωριτερα με την ελληνικη κουζινα...
αν βαζεις τις σπανακοπιτες των γαλλων απεναντι στις σπανακοπιτες της ελληνιδας μανας που έχουμε συνιθισει να τρωμε ....
Δες πιο πανω. Για της Ελληνιδας μανας και της Ελληνιδας αδερφης μιλω...
 

kozani bill

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ Η ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
λοιπον παιδια επειδη εγω ανοιξα το θεμα για την Ρωμη ακουστε.πηγα 5 μερες εφαγα 4 διαφορετικες πιτσες σε διαφορετικα μαγαζια "παραδοσιακα" δεν επαθα πλακα οκ?εφαγα και μακαρονια,αυτα μου αρεσαν ειχαν ωραιες σαλτσες ηταν χοντρα και νοστιμα.γουστα ειναι αυτα.αλλα γενικα μιλαω οτι δεν επαθα πλακα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
λοιπον παιδια επειδη εγω ανοιξα το θεμα για την Ρωμη ακουστε.πηγα 5 μερες εφαγα 4 διαφορετικες πιτσες σε διαφορετικα μαγαζια "παραδοσιακα" δεν επαθα πλακα οκ?εφαγα και μακαρονια,αυτα μου αρεσαν ειχαν ωραιες σαλτσες ηταν χοντρα και νοστιμα.γουστα ειναι αυτα.αλλα γενικα μιλαω οτι δεν επαθα πλακα.
Κακως, αν επαιρνες το ψωμοτυρι ή τη μελιτζανα τωρα δεν θα εβλεπες την ωρα και τη στιγμη να ξαναπας Ρωμη για να τα ξαναφας...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εντάξει, τώρα τέθηκε βάση στη συζήτηση και κατάλαβα. Άρα για τον kozani bill και τον τριπάκια ιταλικό φαγητό = πίτσα, μακαρόνια, πανίνι. Οκ, έτσι δεκτό. Συμφωνώ κι εγώ ότι πίτσα τρως καλύτερη στην Ελλάδα, αν μεγάλωσες στην Ελλάδα. Όπως και greek mousaka τρως καλύτερο στην Αγγλία, αν θέτεις ως πήχη αυτό που γνώρισες εκεί.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μα δε σου είπα ότι είναι κακό! Απλώς φαντάζομαι αναγνωρίζεις ότι είναι φυσικό να υπάρχει στην Ιταλία (και δη στη Ρώμη) η καλύτερη pizza του κόσμου, αφού είναι δικό τους επινόημα :) Άρα, ίσως οι γεύσεις μας έχουν εξοικειωθεί με κάτι εντελώς διαφορετικό ως πίτσα, αυτό δηλαδή που εξελληνίσαμε και τρώμε εδώ (το οποίο κι εγώ το λιμπίζομαι λυσσασμένα και συνεχώς) για να ταιριάζει στα γούστα μας.
Ας πούμε, η πάπια πεκίνου στην Κίνα μπορεί να μη σ'αρέσει, γιατί ο τρόπος που μαγειρεύεται εδώ είναι 100% διαφορετικός. Αυτό σημαίνει ότι στην Κίνα δε ξέρουν να φτιάχνουν καλή πάπια πεκίνου ή ότι οι γεύσεις μας είναι διαφορετικές;

Δε ξέρω αν έγινα αντιληπτή, είμαι και με 4 ώρες ύπνο :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.333
Μέλη
38.971
Νεότερο μέλος
Blaser

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom