Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Άρα για τον τριπάκια ιταλικό φαγητό = πίτσα, μακαρόνια, πανίνι. Οκ, έτσι δεκτό.
Αυτο ειναι δικο σου συμπερασμα. Κι αν αυτο εχεις καταλαβει απο τα τοσα που εχω γραψει κατα καιρους για το φαγητο της Ρωμης, ειναι φανερο γιατι δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε.
Αυτα τα 3 που αναφερεις τουλαχιστον τρωγονταν. Αλλα πιατα που δοκιμασα ηταν αθλια και εμειναν σχεδν αθικτα στο πιατο.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αυτο ειναι δικο σου συμπερασμα. Κι αν αυτο εχεις καταλαβει απο τα τοσα που εχω γραψει κατα καιρους για το φαγητο της Ρωμης, ειναι φανερο γιατι δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε.
Αυτα τα 3 που αναφερεις τουλαχιστον τρωγονταν. Αλλα πιατα που δοκιμασα ηταν αθλια και εμειναν σχεδν αθικτα στο πιατο.
Άντε εγώ είμαι αύπνη, εσένα ποια είναι η δικαιολογία σου για να είσαι έτοιμος να αρπαχτείς; Παπαπα αυστηρότης! :bleh:

Καταρχάς δε θυμάμαι τι έχεις γράψει κατά καιρούς για το φαγητό στη Ρώμη, θυμάμαι μόνο να λες ότι δε σου άρεσε και το Samion να σου τη λέει και μετά να του τη λες και μετά να συνεχίζει έτσι.
Προφανώς για δικά μου συμπεράσματα μιλάω, αν αρχίσω να μιλάω και εξ'ονόματος άλλων δε θα είναι η battered_suitcase, θα είμαι ο Παπαδήμος [sic].

Το ότι όμως δεν έφαγες εσύ το φαγάκι σου δε σημαίνει ότι η Ρώμη έχει άθλιο φαγητό. Όπως έχω πει κι εγώ σε άλλο θέμα, και στο Παρίσι 8 μέρες 2 γεύματα τη μέρα δε μ'άρεσε ούτε ένα, αλλά επιφυλάσσομαι ότι έκανα κάτι λάθος γιατί αποκλείω να μην έχει καλό φαγητό 1) μια πρωτεύουσα, 2) η πρωτεύουσα της Γαλλίας.

Και επειδή η επιχειρηματολογία "χάλια, έμεινα νηστικός", "όχι τι λες, τέλεια, έτρωγα του σκασμού" δεν είναι και πολύ...σοβαρή εκ μέρους μας, ίσως το σωστότερο θα ήταν να πει κανείς (παράδειγμα): "Στο Παρίσι δεν έφαγα καλά γιατί μου αρέσουν οι ανατολίτικες γεύσεις και η γαλλική κουζίνα μου φάνηκε νερόβραστη για τα γούστα μου".
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1.Προφανώς για δικά μου συμπεράσματα μιλάω, αν αρχίσω να μιλάω και εξ'ονόματος άλλων δε θα είναι η battered_suitcase, θα είμαι ο Παπαδήμος [sic].

2."Στο Παρίσι δεν έφαγα καλά γιατί μου αρέσουν οι ανατολίτικες γεύσεις και η γαλλική κουζίνα μου φάνηκε νερόβραστη για τα γούστα μου".
1. Προφανως ειναι δικα σου τα συμπερασματα αλλα τα παραθετεις ως δικα μου λογια...

2.Σωστο αυτο που λες: Στη Ρωμη δεν μου αρεσε το φαγητο γιατι η ψαροσουπα ειχε μεσα μπιζελια, φασολια κι αλλα 20-30 ειδη ολα αχταρμα, το ψαρι ηταν μονο ξελεπιασμενο (σβαραχνα κλπ τα ειχαν αφησει μεσα), η καθαριοτητα στα μαγαζια ελλειπης, μουσικη αγνωστη λεξη, νερο με το σταγονομετρο, κρεατα εχω φαει πολυ καλυτερα στην Ελλαδα και αλλου, σε ενα εστιατοριο το γλυκο για να το σεριρουν το επιαναν με τα χερια (αυτο θα μου πεις συμβαινει και αλλου, αλλα μου εκανε εντυπωση πως το συγκεκριμενο εστιατοριο ηταν γεματο με Ιταλους, ντοπιους πελατες που δεν εδειχναν ενοχλημενοι), η πιτσα υπερβολικα λεπτη (δεν λεω, μπορει αυτη να ειναι η σωστη, εμενα δεν μ' αρεσε), η παστα μου αρεσε...

ΥΓ Δεν εχω αρπαχτει...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
1. Προφανως ειναι δικα σου τα συμπερασματα αλλα τα παραθετεις ως δικα μου λογια...

2.Σωστο αυτο που λες: Στη Ρωμη δεν μου αρεσε το φαγητο γιατι η ψαροσουπα ειχε μεσα μπιζελια, φασολια κι αλλα 20-30 ειδη ολα αχταρμα, το ψαρι ηταν μονο ξελεπιασμενο (σβαραχνα κλπ τα ειχαν αφησει μεσα), η καθαριοτητα στα μαγαζια ελλειπης, μουσικη αγνωστη λεξη, νερο με το σταγονομετρο, κρεατα εχω φαει πολυ καλυτερα στην Ελλαδα και αλλου, σε ενα εστιατοριο το γλυκο για να το σεριρουν το επιαναν με τα χερια (αυτο θα μου πεις συμβαινει και αλλου, αλλα μου εκανε εντυπωση πως το συγκεκριμενο εστιατοριο ηταν γεματο με Ιταλους, ντοπιους πελατες που δεν εδειχναν ενοχλημενοι), η πιτσα υπερβολικα λεπτη (δεν λεω, μπορει αυτη να ειναι η σωστη, εμενα δεν μ' αρεσε), η παστα μου αρεσε...

ΥΓ Δεν εχω αρπαχτει...
1. Όχι όταν παραθέτω λόγια άλλων τα βάζω σε εισαγωγικά και με reference :bleh: Αν δε το βλέπει αυτό σημαίνει ότι παραθέτω δικά μου συμπεράσματα.
2. Είδες έτσι που καταλαβαινόμαστε; Τώρα μπορεί ο άλλος να κρίνει αν τον νοιάζει να έχει η ψαρόσουπα μέσα μπιζέλια ή να ακούει μουσική ενώ τρώει ή αν θα τον φτιάξει/ξενερώσει μια λεπτή πίτσα.

Πάντως εμένα πουθενά, τόσα χρόνια ταξίδια Ιταλία, δε μου έπιασαν το γλυκό με το χέρι...Και από καθαριότητα μια χαρά ήταν οι άνθρωποι. Επίσης το θέμα του νερού είναι γενικό σε όλη την Ευρώπη (παράγγειλε κι εσύ βρε ένα δεύτερο μπουκάλι :p)
Κρέατα..καλά μου φάνηκαν, γιατί το λες; Εντάξει και της Ελλάδας κορυφαία είναι, αλλά με την ίδια λογική σε όλη την Ευρώπη δε πρέπει να ευχαριστιέσαι κρέας, εκτός αν είσαι Ολλανδία ή τρως σε εστιατόριο με κρέατα Αργεντινής.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
με πολλα γελαω, αλλα η ψαροσουπα στη Ρωμη σπαει ρεκορ..ακου ψαροσουπα...:haha:
την αλλη φορα κεμπαπ..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι, κοκκινο κρεας πολυ δυσκολα ευχαριστιεμαι στην Δ. Ευρωπη.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τώρα πάω οοοοοοοοοοφ τόπικ :) Αλλά στο Μιλάνο είχα φάει εκπληκτικό κόκκινο κρέας, σωστά ψημένο, σε μια αλυσίδα που ήταν εστιατόριο με προθήκες που έβλεπες στα σφαγμένα κρέατα.. Ακούγεται splatter αλλά το προτείνω ανεπιφύλακτα, τουλάχιστον το μαγαζί της αλυσίδας που βρίσκεται στο Navigli.
JOE CIPOLLA ---- Milano - Via Vigevano 33 - 20144 (MI) Tel. 02 58114363
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
με πολλα γελαω, αλλα η ψαροσουπα στη Ρωμη σπαει ρεκορ..ακου ψαροσουπα...:haha:
την αλλη φορα κεμπαπ..
Ειπες γυρνας Τεταρτη, μην μπλεκεσαι συνεχεια στα ποδια μου...
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Μα δε σου είπα ότι είναι κακό! Απλώς φαντάζομαι αναγνωρίζεις ότι είναι φυσικό να υπάρχει στην Ιταλία (και δη στη Ρώμη) η καλύτερη pizza του κόσμου, αφού είναι δικό τους επινόημα :)... (
Αν σ'ακούσουν οι Ναπολιτάνοι θα σε κυνηγήσουν...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Τα έχουμε πει πολλές φορές ας τα ξαναπούμε ακόμη μια για να μαθαίνουν οι νεώτεροι...

Το ότι κάποιος τρώει τα μακαρόνια του λασπωμένα , το κρέας του κάρβουνο και την πίτσα με χοντρό ζυμάρι δεν σημαίνει ότι στην Ιταλία ή την Γαλλία δεν έχουν καλό φαγητό, σημαίνει ότι απλά δεν ξέρει πως να φαει τα συγκεκριμένα φαγητά... και ένας Ιταλός μπορεί να γουστάρει την φασολάδα χωρίς καρότο αλλά η φασολάδα που μαγειρεύουμε στην Ελλάδα είναι υπέροχη άσχετα αν εκείνος δεν ξέρει πως να την φάει...

Συμπέρασμα... αν δεν ξέρετε να τρώτε ορισμένα φαγητά δεν σας φταίει καμιά Ρώμη και κανένα Παρίσι... πιο τίμιο θα ήταν να πείτε ότι η Γαλλική ή η Ιταλική κουζίνα δεν είναι του γούστου σας παρά να υποστηρίζετε στα σοβαρά πως τα Ιταλικά ή τα Γαλλικά φαγητά μαγειρεύονται πιο νόστιμα στην Ελλάδα...

Υ.Γ. Ρε tripakias είμαι περίεργος που διάολο ανακάλυψες ψαρόσουπα στη Ρώμη και με τι κριτήρια την διάλεξες σαν πιάτο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.329
Μέλη
38.971
Νεότερο μέλος
Blaser

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom