Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αν σ'ακούσουν οι Ναπολιτάνοι θα σε κυνηγήσουν...
Κι εγώ θα κάτσω να με δείρουν, γιατί όντως στη Νάπολη έχω φάει καλύτερη πίτσα από ότι στη Ρώμη. Αλλά ήθελα να υπερασπιστώ τη γαστρονομία της πόλης, όχι να αντιπαραθέσω ιταλικές πόλεις μεταξύ τους.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
ρε παιδια 100 φορες θα το πουμε? δεν ειπαμε οτι εχει αισχος φαι η Ρωμη απλα ειπα οτι δεν ξετρελαθηκα.καταλαβες bettered?
Ναι αν σε αγχώνει ιδιαιτέρως το αν κατάλαβα εγώ, μπορείς να καθησυχαστείς. Το έχω καταλάβει πολλά ποστ τώρα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.889
Likes
14.543
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Συζήτηση της ... πίτσας.
Εμένα αυτό που δε μου αρέσει είναι ότι μπορείς να βγάλεις τον Έλληνα από την Ελλάδα, αλλά όχι την Ελλάδα από τον Έλληνα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Υ.Γ. Ρε tripakias είμαι περίεργος που διάολο ανακάλυψες ψαρόσουπα στη Ρώμη και με τι κριτήρια την διάλεξες σαν πιάτο...

Ενα βραδι εκει που ψαχνουμε κατι για φαγητο, βλεπουμε 2 ζευγαρια Ιταλων να πηγαινουν καρφωτοι σ' ενα εστιατοριο. Ακολουθουμε απο πισω . Με το που ανοιγουμε την εξωπορτα συνανταμε μερικα σκαλοπατια και εκει κολλαμε λιγο... ρε μπας και δεν ειναι φαγαδικο; Ενας απο μας αναλαμβανει να παει μπει λιγο παραμεσα και να ριξει μια ματια απο τη τζαμενια με τα κανατια πορτα που εστεκε σε αποσταση περιπου πεντε εξι μετρων. Μας κανει νοημα να πλησιασουμε... Στην εισοδο εχει μια μεγαλη βιτρινα με ψαρια και θαλασσινα που σου τρεχουν τα σαλια. Ο χωρος πολυ απλος θυμιζει περισσοτερο κουτουκι αλλα η ατμοσφαιρα καθαρη. Ο ιδιοκτητης, μετρ, υπαλληλος στις μαρκες (δεν ξερω τι ηταν) μας ενημερωνει πως το μαγαζι ειναι γεματο κι αν θελουμε μπορουμε να κανουμε κρατηση για την επομενη μερα. Πραγματι περιπου στα 15 τραπεζια, δεν το λες και μεγαλο, αλλα τιγκαρισμενο απο μεγαλες παρεες, δεν επεφτε καρφιτσα. Λεμε ωραια πρεπει να 'ναι καλο και κλεινουμε τραπεζι για το επομενο βραδι.
Την αλλη μερα παμε και καθομαστε στο τραπεζι. Οι υπολοιποι πελατες ειναι ξεκαθαρο πως ειναι ολοι Ιταλοι, πραγμα που επιβαιβεωνεται και απο το γκαρσον αργοτερα που μας λεει πως σπανια εχουν πελατες τουριστες. Οι γυρω δρομοι αλλωστε, 3 φορες που βρεθηκαμε εκει (2 βραδι και μια πρωι) ηταν παντα σχεδον αδειοι. Το περιβαλλον ειναι πολυ οικειο. Συνηθισμενες φατσες, διακοσμηση και χωρος που οπως προειπα φερνει σε ελληνικο κουτουκι. Αν φορας ακουστηκα και δεν τους ακους να μιλουν ελληνικα θαρρεις πως εισαι στην Ελλαδα.
Εχω την ταση πριν παραγγειλω κατι στο εξωτερικο να κοιτω -μερικες φορες αδιακριτα- τα πιατα των αλλων τραπεζιων αλλα και αυτα που μεταφερουν οι σερβιτοροι. Ομολογω πως εμοιαζαν πολυ λαχταριστα και ιδιαιτερα εντυπωσιακα (κατα κυριο λογο ηταν ψαρια, οστρακοειδη και διαφορα μαλακια). Εκεινο που πηγαινοερχοταν ομως πιο πολυ ηταν ενα απλο βαθυ πιατο (βασικα δυο, ειχε κι αλλο ενα απο κατω). Στην παραγγελια ρωτησα φυσικα τι ειναι κι οταν ακουσα ψαροσουπα (το αγαπημενο μου φαγητο) χωρις δευτερη σκεψη το πηρα. Οταν μου το φερανε στην κυριολεξια εκανα σαν πενταχρονος που βλεπει παγωτο. Οφειλω να παραδεχτω πως η μυρωδια του μου 'χε σπασει τη μυτη. Το προβλημα αρχισε αφου δοκιμασε. Δεν ηταν τοσο η γευση που με χαλασε, οσο η αποκρουστικη για μενα αισθηση να γευομαι μπιζελια, φασολια, λαχανα και κουνουπιδια στην ιδια σουπα (αν τα ειχαν βαλει να βρασουν για να παρει ο γευση η σουπα και μετα τα στραγγιζανε δεν θα με πειραζε καθολου και ισως σημερα μιλουσα για ενα πολυ ωραιο πιατο). Ετσι ξοδεψα ολο μου το βραδι να αφαιρω απο το πιατο μου το ζαρζαβατομανι.
Το εστιατοριο-ταβερνα-κουτουκι-τι ειναι τελοσπαντων δεν θυμαμαι πως λεγεται. Παντως το ονομα του εχει σχεση μ' ενα μεγαλο στρατηλατη. Εχω την εντυπωση Βοναπαρτη αλλα δεν παιρνω και ορκο. Ειναι σε κεντρικο αλλα οχι πολυσυχναστο μερος. Αν το ψαξω στο χαρτη νομιζω πως θα το βρω το δρομο.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
ΗΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ: Απο δω και περα για ψαροσουπα πάμε μόνο Ρώμη, αντε και Μετέωρα στην ανάγκη.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Kαί στην Κακαβιά για pica ... :rolleyes:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
εφαγα 4 διαφορετικες πιτσες σε διαφορετικα μαγαζια "παραδοσιακα" δεν επαθα πλακα οκ?
Autogrill??

αυτα μου αρεσαν ηταν χοντρα και νοστιμα
Ωπα???:bleh:

Ενα βραδι εκει που ψαχνουμε κατι για φαγητο, βλεπουμε 2 ζευγαρια Ιταλων να πηγαινουν καρφωτοι σ' ενα εστιατοριο. Ακολουθουμε απο πισω . Με το που ανοιγουμε την εξωπορτα συνανταμε μερικα σκαλοπατια και εκει κολλαμε λιγο... ρε μπας και δεν ειναι φαγαδικο; Ενας απο μας αναλαμβανει να παει μπει λιγο παραμεσα και να ριξει μια ματια απο τη τζαμενια με τα κανατια πορτα που εστεκε σε αποσταση περιπου πεντε εξι μετρων. Μας κανει νοημα να πλησιασουμε... Στην εισοδο εχει μια μεγαλη βιτρινα με ψαρια και θαλασσινα που σου τρεχουν τα σαλια. Ο χωρος πολυ απλος θυμιζει περισσοτερο κουτουκι αλλα η ατμοσφαιρα καθαρη. Ο ιδιοκτητης, μετρ, υπαλληλος στις μαρκες (δεν ξερω τι ηταν) μας ενημερωνει πως το μαγαζι ειναι γεματο κι αν θελουμε μπορουμε να κανουμε κρατηση για την επομενη μερα. Πραγματι περιπου στα 15 τραπεζια, δεν το λες και μεγαλο, αλλα τιγκαρισμενο απο μεγαλες παρεες, δεν επεφτε καρφιτσα. Λεμε ωραια πρεπει να 'ναι καλο και κλεινουμε τραπεζι για το επομενο βραδι.
Την αλλη μερα παμε και καθομαστε στο τραπεζι. Οι υπολοιποι πελατες ειναι ξεκαθαρο πως ειναι ολοι Ιταλοι, πραγμα που επιβαιβεωνεται και απο το γκαρσον αργοτερα που μας λεει πως σπανια εχουν πελατες τουριστες. Οι γυρω δρομοι αλλωστε, 3 φορες που βρεθηκαμε εκει (2 βραδι και μια πρωι) ηταν παντα σχεδον αδειοι. Το περιβαλλον ειναι πολυ οικειο. Συνηθισμενες φατσες, διακοσμηση και χωρος που οπως προειπα φερνει σε ελληνικο κουτουκι. Αν φορας ακουστηκα και δεν τους ακους να μιλουν ελληνικα θαρρεις πως εισαι στην Ελλαδα.
Εχω την ταση πριν παραγγειλω κατι στο εξωτερικο να κοιτω -μερικες φορες αδιακριτα- τα πιατα των αλλων τραπεζιων αλλα και αυτα που μεταφερουν οι σερβιτοροι. Ομολογω πως εμοιαζαν πολυ λαχταριστα και ιδιαιτερα εντυπωσιακα (κατα κυριο λογο ηταν ψαρια, οστρακοειδη και διαφορα μαλακια). Εκεινο που πηγαινοερχοταν ομως πιο πολυ ηταν ενα απλο βαθυ πιατο (βασικα δυο, ειχε κι αλλο ενα απο κατω). Στην παραγγελια ρωτησα φυσικα τι ειναι κι οταν ακουσα ψαροσουπα (το αγαπημενο μου φαγητο) χωρις δευτερη σκεψη το πηρα. Οταν μου το φερανε στην κυριολεξια εκανα σαν πενταχρονος που βλεπει παγωτο. Οφειλω να παραδεχτω πως η μυρωδια του μου 'χε σπασει τη μυτη. Το προβλημα αρχισε αφου δοκιμασε. Δεν ηταν τοσο η γευση που με χαλασε, οσο η αποκρουστικη για μενα αισθηση να γευομαι μπιζελια, φασολια, λαχανα και κουνουπιδια στην ιδια σουπα (αν τα ειχαν βαλει να βρασουν για να παρει ο γευση η σουπα και μετα τα στραγγιζανε δεν θα με πειραζε καθολου και ισως σημερα μιλουσα για ενα πολυ ωραιο πιατο). Ετσι ξοδεψα ολο μου το βραδι να αφαιρω απο το πιατο μου το ζαρζαβατομανι.
Το εστιατοριο-ταβερνα-κουτουκι-τι ειναι τελοσπαντων δεν θυμαμαι πως λεγεται. Παντως το ονομα του εχει σχεση μ' ενα μεγαλο στρατηλατη. Εχω την εντυπωση Βοναπαρτη αλλα δεν παιρνω και ορκο. Ειναι σε κεντρικο αλλα οχι πολυσυχναστο μερος. Αν το ψαξω στο χαρτη νομιζω πως θα το βρω το δρομο.
Με καθήλωσες!!!!Αυτό πάει για best seller!!!!:clap:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
αυτα που μου αρεσαν ητανε τα μακαρονια ειπα χοντρα και νοστιμα αλλα για τις πιτσες δεν ξετρελαθηκα δεν καταλαβα γιατι μου τη λες sapienza?
Μην τρελενεσαι... Αμα τη δεις μονη τη φραση, εχει γελιο. Πλακα κανει... εμενα δεν βλεπεις που μ' εχουν παρει στο ψιλο και με δουλευουν;
 

island

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!
Προκειται να ταξιδέψω για΄5 μέρες στη Ρώμη τα Χριστούγεννα (24-28) και θα ήθελα την βοήθεια σας !! Ξέρω οτι στις 25 και στις 26 Δεκεμβριου ειναι αργία κι εκει και ειναι ολα κλειστα!Η πρωτη ερωτηση που θελω να κανω εινια για το Βατικανο πιστευετε πως πρεπει να κλεισω εισιτηρια απο το ιντερνετ?το εχει κανει κανεις αυτο?κ αν κλεισω πως τα παιρνω τα εισιτηρια?αυτο σημαινει πως δεν περιμενω στην ουρα?Πιστευετε οτι θα εχει πολυ κοσμο στις 24 η στις 27 Δεκεμβριου που λεω να παω?Επισης θελω να ρωτησω ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να παω απο το αεροδρομιο στην περιοχη τερμινι οπου βρισκεται κ το ξενοδοχειο που εκλεισα..κ μολις φτασω στον σταθμο τερμινι θα παρω ταξι για το ξενοδοχειο?πως θα το βρω?και μια ακομη ερωτηση σκεφτομια να παω στις 26 στη Φλωρεντια μονοημερη συμφερει η ειναι ταλαιπωρια?Το ξερω οτι κανω πολλες ερωτησεις αλλα οι μερες πλησιαζουν κ εγω δυστυχως δεν εχω πολυ χρονο για να το οργανωσω κ εχω λιγο αγχωθει κ σκεφτομαι μηπως μου τα χαλασει και ο καιρος...Ζητω συγνωμη αν σας κουρασα με την πολυλογια μου!Αλλα οποιος θα μπορουσε να μου απαντησει εστω κ σε κατι θα το εκτιμουσα πολυ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επισης θελω να ρωτησω ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να παω απο το αεροδρομιο στην περιοχη τερμινι οπου βρισκεται κ το ξενοδοχειο που εκλεισα..κ μολις φτασω στον σταθμο τερμινι θα παρω ταξι για το ξενοδοχειο?πως θα το βρω?
To τερμινι, το ταξι ή το ξενοδοχειο; Καλα η ερωτηση στα bold ειναι ολα τα λεφτα...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
ναι να κλεισεις απο ιντερνετ..η Ρωμη παντα εχει κοσμο ..αυτες τις μερες θα εχει περισσοτερο πιστευω..
κλεισε απο το ιδιο το σαιτ του Βατικανου ....και τυπωσε ο,τι σου στειλουν στο μαιλ σου μολις κανεις την κρατηση ,για να το εχεις μαζι σου
εμεις κ παλι περιμεναμε 15 λεπτα ..φαντασου τι γινεται αν πας χυμα
απο Αεροδρομιο υπαρχει το Leonardo Express κ τα λεωφορεια Cotral που εχει αναφερει πολλακις ο Σαμιων ...τα δευτερα ειναι οικονομικοτερα ...θα ψαξω αργοτερα για λινκ
Μπορεις να πας μονοημερη Φλωρεντια κ γω το ειχα κανει απο Ρωμη..εχε υποψη σου ομως οτι θα νυχτωνει νωρις
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.553
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom