Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
@elli@@@ σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Ήρθαν ακριβώς πάνω στην ώρα. Ετοιμάζω ένα ταξίδι έκπληξη στη μαμά μου για αρχές Οκτωβρίου ένα τριήμερο στη Ρώμη και μετά από αυτό που είπες μήπως είναι καλύτερα να το ακυρώσω;;
Το θέμα είναι πως λόγο χρημάτων δε θα βλέπαμε κανένα από τα μουσεία και τα αξιοθέατα που πληρώνεις είσοδο. Και από ότι διάβασα τώρα που έψαξα να βρω καμιά επιπλέον πληροφορία, διάβασα πως (από) το Μάρτιο του 2014 το Κολοσσαίο είναι υπό κατασκευή από έξω. Όπως επίσης ότι θα ολοκληρωθούν τα έργα το 2015 (δεν αναφέρει συγκεκριμένα πότε).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Θ' ακυρωσεις το ταξιδι στην ομορφοτερη πολη του κοσμου για μερικεε σκαλωσιες;
Το ταξιδι στη ρωμη και γενικα στην ιταλια δεν ειναι τα μουσεια ,οκ και αυτα σημαντικα ειναι αλλα θεωρω πως η αισθηση να χαθω σε καθε στενακι στο trastevere ή να περπατησω καθε δρομακι απο το castel sant angelo μεχρι το πανθεον και απο εκει μεχρι piazza venezia, δεν συγκρινεται με κανενα μουσειο.
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Αν πήγαινα με κάποια φίλη μου, όχι δε θα το σκεφτόμουν και ούτε καν θα έμπαινα σε τέτοιες σκέψεις, γιατί θα ήξερα πως τα είναι ένα ταξίδι ακριβώς όπως το θέλω. Τώρα όμως έχουμε κάποιες παραμέτρους που αποκλείουν το πολύωρο και συνεχόμενο περπάτημα, έχει διαμορφωθεί ένα χαλαρό πρόγραμμα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αν πήγαινα με κάποια φίλη μου, όχι δε θα το σκεφτόμουν και ούτε καν θα έμπαινα σε τέτοιες σκέψεις, γιατί θα ήξερα πως τα είναι ένα ταξίδι ακριβώς όπως το θέλω. Τώρα όμως έχουμε κάποιες παραμέτρους που αποκλείουν το πολύωρο και συνεχόμενο περπάτημα, έχει διαμορφωθεί ένα χαλαρό πρόγραμμα.
Χαλαρά θα κάνεις τη διαδρομή που σου είπα με μία στάση στο della palma για παγωτακι http://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g187791-d1011663-Reviews-Della_Palma-Rome_Lazio.html και άραγμα στην piazza navona. Μετά συνεχίζεται μέχρι piazza argentina, θα πάρετε το τραμ θα κατεβείτε trastevere θα πάτε να βρείτε την καλύτερη πιτσαρία http://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g187791-d946638-Reviews-Dar_Poeta-Rome_Lazio.html, μπορεί να είναι λίγο δύσκολο να την βρεις αλλά αξίζει, στην τελική ρώτα, κρατείστε τραπέζι γιατί συνήθως έχει κόσμο, κάντε μία βόλτα στην περιοχή, μπείτε στη santa maria, αν πετύχετε λειτουργία ακόμα καλύτερα και μετά γυρίστε για φαγητό και ξεκούραση στο dar Poeta.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
και εγω πιστευω οτι για λιγες σκαλοσιες δεν πρεπει να απογοητευομαστε βεβαια αποψης ειναι αυτες αλλα εγω φευγω σε 14 μερουλες και δεν θελω να χαλασω την διαθεση μου οκ μπορει καποια σημεια να μην τα ευχαριστηθω οπως θα ηθελα αλλα δε πειραζει εχει τοσα αλλα ωραια αξιοθεατα και μεροι η Ρωμη να χαζεψεις οπως και τα σοκακακια που δε πειραζει. Και στη Βαρκελωνη οταν ειχα παει και στο παρκο γκουελ και η σαγκραδα φαμιλια ηταν με πλεγματα και υποκατασκευει αλλα δε μας ενοχλησε, ειναι μεσα στο προγραμμα και αυτα;)
 

elli@@@

Member
Μηνύματα
23
Likes
11
@elli@@@ σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Ήρθαν ακριβώς πάνω στην ώρα. Ετοιμάζω ένα ταξίδι έκπληξη στη μαμά μου για αρχές Οκτωβρίου ένα τριήμερο στη Ρώμη και μετά από αυτό που είπες μήπως είναι καλύτερα να το ακυρώσω;;
Το θέμα είναι πως λόγο χρημάτων δε θα βλέπαμε κανένα από τα μουσεία και τα αξιοθέατα που πληρώνεις είσοδο. Και από ότι διάβασα τώρα που έψαξα να βρω καμιά επιπλέον πληροφορία, διάβασα πως (από) το Μάρτιο του 2014 το Κολοσσαίο είναι υπό κατασκευή από έξω. Όπως επίσης ότι θα ολοκληρωθούν τα έργα το 2015 (δεν αναφέρει συγκεκριμένα πότε).
ουτε καν να το σκεφτεσαι να το ακυρωσεις ειναι υπεροχη και με τις "κατασκευες" οπου και να πας εχει υπεροχα αξιοθεατα , μνημεια και γενικα ειναι ολη ενα μουσειο.να πας και να την ευχαριστηθεις γτ σε τρεις μερες μονο να την χαζευεις μπορεις.παρε λεφτα για το φαγητο γτ ειναι τσουχτερες οι τιμες.γυρισα στην ελλαδα και πηρα στο περιπτερο δυο νερακια τα πληρωσα ενα ευρω και ρωτησα και τα δυο?δεν το πιστευα:haha:
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Οκ παιδιά δεν αναρωτιέμαι πλέον.
Ευχαριστώ και για τις προτάσεις @jimp . Θα καταχωρηθεί και αυτό στη λίστα. Προς trastevere βέβαια όταν πάμε έχω σκεφτεί να φάμε εδώ http://www.tripadvisor.com.gr/Resta...ws-or20-Vizi_Capitali-Rome_Lazio.html#REVIEWS θαλασσινά για να ξεφύγουμε και λίγο από μακαρονάδες μιας και εγώ δεν είμαι φαν.

Όσο για το φαγητό @elli@@@ έχω υπολογίσει μέγιστο 100 ευρώ και για τις δύο μας ανά ημέρα. Σχετικά με τα μπουκαλάκια όντως είναι θέμα γιατί είναι πανάκριβα αλλά ευτυχώς υπάρχουν πολλά συντριβάνια και βρύσες που μπορείς να γεμίσεις το μπουκάλι για έτσι γλιτώνω 30 ευρώ τη μέρα.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
παιδια ενημερωτικα το λεω για οσους εχουν απορια αν πατησετε fontana de trevi tripadvisor (εγω αυτο κανω για ολα τα αξιοθεατα και ξενοδοχεια ειναι συνηθως πραγματικες φωτο και σχολια απο ανθρωπους) θα δειτε φωτο προσφατες, ειναι λιγο στεναχωρες αλλα τι να κανουμε, δε θα ριξουμε και το νομισμα!!:( αν το ριξουμε σε αλλο συτριβανι πιανει;;; χαχαχ:haha: μαλλον ειναι ενας καλος λογος για να σε αναγκασουν να ξαναπας στη ρωμη για να δεις την fontana de trevi ;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.δε θα ριξουμε και το νομισμα!!:(
2.αν το ριξουμε σε αλλο συτριβανι πιανει;;;
1.το νομισμα το ριχνεις κανονικα. (απο το διαδρομο οπου κ φωτογραφιζεις ανεμποδιστα. Σχεδον..)
2.οχι.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
αααα αληθεια και που το ριχνεις στο κενο;; o_O αν ειδα καλα δεν εχει νερο ετσι;; οπως καιναχει εγω ειμαι πολυ χαρουμενη που θα παω ρωμη και μονο τα σοκακια της ειναι ομορφα και εκει που θα μεινουμε νομιζω θαναι πολυ ωραια, στο relais sistina, τι λες και εσυ samion;

να κανω και μια ερωτηση μιας και το βλεπετε αυτο το θεμα πολλα ατομα, το βραδυ 9,10,11 η ωρα ειναι οκ να κυκλοφορισεις δηλαδη σε θεμα κινδυνου εννοω και αν εχει αστεγους και ανθρωπους που να σε τρομαζουν
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αααα αληθεια και που το ριχνεις στο κενο;; o_O αν ειδα καλα δεν εχει νερο ετσι;; οπως καιναχει εγω ειμαι πολυ χαρουμενη που θα παω ρωμη και μονο τα σοκακια της ειναι ομορφα και εκει που θα μεινουμε νομιζω θαναι πολυ ωραια, στο relais sistina, τι λες και εσυ samion;

να κανω και μια ερωτηση μιας και το βλεπετε αυτο το θεμα πολλα ατομα, το βραδυ 9,10,11 η ωρα ειναι οκ να κυκλοφορισεις δηλαδη σε θεμα κινδυνου εννοω και αν εχει αστεγους και ανθρωπους που να σε τρομαζουν
Ναι εχει νερο. Ψαξε φωτο στο διαδικτυο να το δεις.
Θεμα ασφαλειας εχουμε πει πολλες φορες δεν τιθεται., ουτε υπαρχουν ζωνες τυπου Ομονοια κ περιξ στο κεντρο. Προφυλαξεις κοινης λογικης οπως σε καθε ευρωπαικη μεγαλουπολη απαιτουνται. Εισαι οκ εκει που πας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom