Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Αυτό είναι που λένε ότι αν βάλεις το χέρι μέσα σου το κόβει και καλά αν είσαι ψεύτης;
 

elli@@@

Member
Μηνύματα
23
Likes
11
καλησπερα παιδια απο μια λυπημενη ψυχη που μολις γυρισε απο ρωμη:(.ηταν πεντε υπεροχες μερες έμεινα(http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel...9-Reviews-Hotel_San_Valentino-Rome_Lazio.html) πολυ καλο και καθαρο( 55ευρω τη βραδια στο κεντρο σχεδον της πολης και πολυ ησυχο.ζητηστε δωματιο στον τριτο οροφο )η ρωμη μου αρεσε πολυ , επισκεφτηκα αρκετα απο τα μνημεια που εχετε προτεινει στο φορουμ και ευτυχως χαρη σε σας γλιτωσα τις τεραστιες ουρες.(βατικανο , γκαλερι μποργκεζε ,κολοσσαιο).βεβαια επεστρεψα με δυο καλους και αρκετες φουσκαλες απο το περπατημα αλλα αξιζε τον κοπο.δε θα μεινω σε πολλες λεπτομερειες γτ εχουν γραψει πολλοι για τα μνημεια και τις ομορφιες της.απλα θα δωσω καποιες πληροφοριες :τελειο παγωτο gelarmony (ηταν διπλα μας και το ανακαλυψαμε αργα: κανολι της ωρας και γευσεις πολλες ωστε να μην ξερεις ποια να διαλεξεις) baccano( τελεια σαλατα του καισαρα και υπεροχο περιβαλλον).
να εχετε οπου πατε νερο μαζι σας γτ πουλανε το μπουκαλακι 2ευρω
μην αγοραζετε σουβενιρ απο τα τουριστικα μερη που ειναι μπροστα στα μουσεια γτ στους παραλληλους δρομους υπαρχουν τα ιδια και με παζαρια τα παιρνετε πιο φθηνα
το trastevere ειναι σαν εμποροπανηγυρη αλλα φθηνα και ρομαντικα βρισκεις απο τσιχλες μεχρι και ναργιλε(για ολα τα γουστα) τουαλετες υπαιθριες αλλα γυναικες καθαριζουν συνεχως
παρτε μαζι σας οδηγο στα μνημεια γτ δεν υπαρχει τπτ στα ελληνικα(απαραδεκτο)
βγαλτε εισητηρια για τα μουσεια πιο πριν μεσω ιντερνετ γλιτωνετε την ταλαιπωρια.
πηγαινετε εκει που βλεπετε ιταλους(εγγυηση)
μην πατε αυγουστο ειναι ολα κλειστα
η fontana di trevi, piazza di spagna και το colossaio ειναι υπο κατασκευη
αποφυγετε να τρωτε στα πολυ τουριστικα μερη ειναι πανακριβα και χαμηλης ποιοτητας(εγραφαν πατατες τηγανιτες φρεσκες και ηταν προτηγανισμενες)
ευτυχως μιλουν ολοι (σχεδον)αγγλικα
παπουτσια στρωτα η χαμηλες πλατφορμες γτ το περπατημα ειναι ατελειωτο
στις εκκλησιες με παντελονι ή κατι που να σκεπαζει τα γονατα και ενα μπλουζακι να καλυπτει τους ωμους
αυτα για την ωρα αν θυμηθω κατι αλλο θα ξαναγραψω και αν θελετε και ερωτησεις ευχαριστως να απαντησω
ταξιδεψα στην επιστροφη με ryanair(πρωτη φορα) απο ciampino για κερκυρα ουτε που ζυγισαν τις βαλιτσες ουτε που τις εβαλαν στα κλουβια να δουν αν χωρανε.τσαμπα το αγχος που ειχα.αν εχετε μονο χειραποσκευες και εχετε κανει τσεκ ιν απο το ιντερνετ μην περιμενετε στην ουρα προχωρηστε στο εσωτερικο εκει που γινεται ο ελεγχος ή ρωτηστε στις πληροφοριες θα σας βοηθησουν(το μονο που μου στοιχισε ειναι οτι μου πηραν τη λακ 15 ευρω)
ΥΓ.αναρωτιεμαι αυτοι που πανε για δυο μερες τι προλαβαινουν να δουν , σε τι κατασταση γυριζουν και αν πραγματι εχουν ευχαριστηθει την πολη;)
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
καλημερα καλως την!! και εγω φευγω σελιγες μερουλες, δηλαδη στις φωτο θαχει και τα συρματα;; μμμ:( χαχαχαχα:lol: ωραια η Ρωμη εεε;; με τι μετακινιωσασταν με μετρο η λεωφορειο;; 2 σεπτ θαναι ανοιχτα ολα η οχι ακομα;; απο καιρο τι παιζει;;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οι εργασίες θα κρατήσουν κανένα χρόνο ακόμα, τουλάχιστον στην Fontana di Trevi...
Αλλα με διαδρομο υπερανω των εργασιων...για τις φωτο κ το νομισμα..και με εξαιρετικη app. Χωρις να το εχω δοκιμασει, βγαζεις τη σελφι σου κ σου στελνουν το ποστερ στο μειλ σου...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Αλλα με διαδρομο υπερανω των εργασιων...για τις φωτο κ το νομισμα..και με εξαιρετικη app. Χωρις να το εχω δοκιμασει, βγαζεις τη σελφι σου κ σου στελνουν το ποστερ στο μειλ σου...
Χα χα, σοβαρά υπάρχει τέτοιο πράγμα? Εφαρμογή Fontana di Trevi? Άλλο και τούτο...
Εν τω μεταξύ, μια που γύρισα προ ολίγων ημερών από Ρώμη και πέρασα να χαζέψω απ' έξω, έβλεπα πολλή απογοήτευση στα πρόσωπα ορισμένων επισκεπτών που δεν ήξεραν για τις εργασίες που γίνονταν στο συντριβάνι... Τους λυπήθηκα λίγο όσο να 'ναι...
 

elli@@@

Member
Μηνύματα
23
Likes
11
καλημερα καλως την!! και εγω φευγω σελιγες μερουλες, δηλαδη στις φωτο θαχει και τα συρματα;; μμμ:( χαχαχαχα:lol: ωραια η Ρωμη εεε;; με τι μετακινιωσασταν με μετρο η λεωφορειο;; 2 σεπτ θαναι ανοιχτα ολα η οχι ακομα;; απο καιρο τι παιζει;;
χαλια σου λεω.εμεις περασαμε απο τον διαδρομο που ειχαν και νομιζαμε οτι ημασταν σαν τα ζωα σε ζωολογικο κηπο.σκαλωσιες και πλαστικα παντου.με τα ποδια μετακινουμασταν.ο καιρος καλος(συννεφιαζε καποιες φορες αλλα μας δροσιζε) αν και μεχρι τοτε θα χρειαστεις και φθινοπωρινα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom