Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Γειά σας και πάλι! Προσπαθώ να κλείσω εισιτήρια για το Κολοσσαίο μέσω της επίσημης ιστοσελίδας, coopculture.it Eβαλα όλα τα στοιχεία, κάρτες κλπ και πριν πατήσω αγορά λέω δεν θα έπρεπε να έχει επιλογή της ημέρας που πρέπει να πάω; Έτσι λέει στην περιγραφή των εισιτηρίων. Ότι τα κλείνεις για συγκεκριμένη ημερομηνία και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για 2 μέρες. Μήπως ισχυουν για όποτε θέλω; Πάντως δεν είχε πουθενά να συμπληρώσω ημερομηνία. Μη πάθω καμια νίλα και τα αγοράσω και μου πούνε μετά δεν ισχύουν. Ξέρετε τι παίζει;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.642
Likes
12.470
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γειά σας και πάλι! Προσπαθώ να κλείσω εισιτήρια για το Κολοσσαίο μέσω της επίσημης ιστοσελίδας, coopculture.it Eβαλα όλα τα στοιχεία, κάρτες κλπ και πριν πατήσω αγορά λέω δεν θα έπρεπε να έχει επιλογή της ημέρας που πρέπει να πάω; Έτσι λέει στην περιγραφή των εισιτηρίων. Ότι τα κλείνεις για συγκεκριμένη ημερομηνία και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για 2 μέρες. Μήπως ισχυουν για όποτε θέλω; Πάντως δεν είχε πουθενά να συμπληρώσω ημερομηνία. Μη πάθω καμια νίλα και τα αγοράσω και μου πούνε μετά δεν ισχύουν. Ξέρετε τι παίζει;
Πριν αρχίσει η διαδικασία αγοράς σε αυτό το site, γράφει
"the tickets is valid for 2 days from the first use and you can use it within 31 december 2014"
Φαίνεται επομένως ότι δεν έχει επιλογή ημέρας.
Για περισσότερες πληροφορίες διάβασε εδώ
http://www.travelstories.gr/community/threads/e-tickets-για-Κολοσαίο-Βατικανό-κτλ.4703/
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Πριν αρχίσει η διαδικασία αγοράς σε αυτό το site, γράφει
"the tickets is valid for 2 days from the first use and you can use it within 31 december 2014"
Φαίνεται επομένως ότι δεν έχει επιλογή ημέρας.
Για περισσότερες πληροφορίες διάβασε εδώ
http://www.travelstories.gr/community/threads/e-tickets-για-Κολοσαίο-Βατικανό-κτλ.4703/
Ευχαριστώ, τώρα ανακάλυψα ότι υπάρχει συγκεκριμένο άρθρο για μουσεία στη Ρώμη.
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Θέλω τη βοήθειά σας. Πάω να κλείσω εισιτήρια μέσω της σελίδας http://www.coopculture.it/en/colosseo-e-shop.cfm και δεν μου ζητάει ώρα και ημερομηνία πουθενά ενώ έχω διαβάσει ότι όταν κλείνανε άλλοι τους ζητούσε. Αν τα κλείσω έτσι θα είμαι εντάξει; Μπορώ και με χρεωστική ή θέλει αποκλειστικά πιστωτική;

Επίσης οι κήποι του Βατικανού είναι δωρεάν γιατί στο επίσημο σάιτ δεν έχει επιλογή για online εισιτήριο;
 
Last edited:

justsomeone

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Τα εισιτήρια για Κολοσσαία δεν έχουν μέρα και ώρα. Πριν ένα μήνα που έκλεισα εγώ έτσι ήταν. Πηγαίνεις όποιας μέρα και ότι ώρα θες. Απλά χρησιμοποιούντε ΜΙΑ φορά. Για τους κήπους δεν γνωρίζω . Μόνο στο μουσείο πήγα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Είχαμε πάει Βουδαπέστη στο Trofea Grill Eterem και με 12 €, τρώγαμε και πίναμε ότι θέλαμε απεριόριστα απο φαγητά γλυκά αναψυκτικά ποτά καφέδες, είχε τα πάντα και μας συνέφερε. Μας άρεσε πολύ αυτό το στυλ και μας είπαν ότι υπάρχουν και στη Ρώμη παρόμοια και το ψάχνουμε λίγο.
Ο Samion σου εξήγησε άριστα τι θα κάνεις αν το budget σου για φαγητό είναι περιορισμένο... έχεις την ευκαιρία να επισκευθείς μια από την ωραιότερες πόλεις στον κόσμο και να χαρείς σε αυτή καταπληκτικό φαγητό... είναι αμαρτία να ξεφτυλίζεις έτσι την Ρώμη και να τρως σαβούρα για να γλιτώσεις λίγα ευρώ...
 

giakoumis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαιρετώ την όμορφη παρέα.
Σκεφτόμαστε με φίλους συμφοιτητές να επισκεφτούμε τη ρώμη(3 άτομα σύνολο) για 5 διανυκτερεύσεις.Πιθανώς τέλη οκτώβρη.Είμαι σε αναζήτηση στέγασης.Δε ζητάμε πολλές πολυτέλειες.Ένα μέρος για να μείνουμε,με τα βασικά.Με μια μικρή αναζήτηση κατέληξα σε αυτό ή αυτό με μια πρόχειρη αναζήτηση.Αυτά που προσφέρει μας ικανοποιούν.Ποιο από τα δύο προτείνετε;
Απ όσο καταλαβαίνω και απ τα λίγα που διάβασα είναι κοντά σε σταθμό του μετρό(αν δεν κάνω λάθος)και ότι έχει συχνά-πυκνά δρομολόγια λεωφορείων.Πόσο μακριά είναι από το ιστορικό κέντρο της ρώμης;Είναι περπατίσιμη η απόσταση;Κάθε πληροφορία δεκτή. :)
 
Last edited:

Joannataxidiara

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφορνια
Ταξίδι-Όνειρο
Σιγκαπουρη
καλημερα εγω εμεινα στο ξενοδοχειο urben suites apartment με 80 ευρω την ημερα οι σουιτα..το ξενοδοχειο βρισκεται στην πιατσα ρεπουμπλικα το ξενοδοχειο ειναι μεσα σε ενα στενακι με απολυτη ησυχια-δυο λεπτα με τα ποδια απο το ξενοδοχειο ειναι via nazonialle στο οποιο εχει οτι θελεις απο σουπερ μαρκετ-πιτσαριες προτεινω τo Μαγαζι est est est!,το μετρο ο σταθμος λεεωφορειων που σε αφηνουν σε ολα τα αξιοθεατα και ο σταθμος τρενων η περιοχη ειναι ασφαλεστατη και ασ ειναι το ποιο κεντρικο σημειο κυκλοφορησα ολες τις ωρες για 20 μερες,επισης το κολοσσαιο ειναι 10 λεπτα με τα ποδια...τωρα απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο ποιο απλη λυση ειναι η εξης μολισ βγεις απο το αεροδρομιο απεναντι ειναι ο σταθμος τρενων ανεβαινεισ τις σκαλες οπως μπεις μεσα στο δεξι σου χερι εχει ενα σταντ που εχει εισητηρια με 15 ευρω το ατομο εισαι εξω στην πορτα του ξενοδοχειου σου με μινι βαν εχει απο τις 6 το πρωι μεχρι τα μεσανυχτα...και κατι τελευταιο επειδη ειχα παει την ιδια εποχη που θα πας εσυ με κοντομανικα κυκλοφορεις και σκας απο την ζεστη .
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Απογοητευση. Μόλις διάβασα και είδα φωτογραφίες ότι στην Fontana di trevi απο τον Ιούνιο ξεκίνησαν να κάνουν συντήρηση και είναι γύρω γύρω με σκαλωσιές, νερό δεν έχει, και γίνονται έργα. Όπως και ένα συντριβάνι κάτω απο τα Ισπανικά σκαλιά, το συντηρούν και έχουν κι εκεί σκαλωσιές όπως επίσης και στο ένα κομμάτι του Κολοσσαίου. Απογοητευτήκαμε. http://www.tripadvisor.com.gr/Attra...s-Trevi_Fountain-Rome_Lazio.html#LIGHTBOXVIEW
 
Last edited:

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Ε κάποτε πρέπει να συντηρηθούν και αυτά.
Εν τω μεταξύ :haha: λέει ένας στις κριτικές ότι "Είσαι δεν είσαι ρομαντικός εκεί θα τη ρίξεις , κι ας είναι και άλλοι δύο χιλιάδες τριγύρω."
Αν με πήγαινε το "αμόρε" εκεί για να με "ρίξει", θα τον έριχνα εγώ. Μέσα στο συντριβάνι. :lol:
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Ναι να συντηρηθούν, αλλά ξεκίνησαν την υψηλή περίοδο Ιούλιο-Αύγουστο; Πωω γκαντεμιά ούτε ευχή θα μπορέσω να κάνω :p
Γράφουν οι άλλοι ότι έχουν έναν μεγάλο κουβά με νερό που πετάς το κέρμα μέσα για ευχή; χαχαχα ότι να'ναι. Είναι δυνατόν; Ακόμη κι έτσι λεφτά να βγάλουν. Ε ρε τι άλλο θα δούμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.341
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom