Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Επειδή και εγώ ετοιμάζομαι για Ρωμη 22-25/3/2010, κάθε πληροφορία δεκτή.:lol:
Απ΄ότι βλέπω η περιοχή γύρω από το Τερμινι είναι γεμάτη ξενοδοχεία, γιατί κρίνεται σαν επικίνδυνη ? :roll:
Στο Βατικανό θα έχει τόσο μεγάλη ουρά που θα πρέπει να κλείσουμε εισητηρια μέσω Ιντερνετ ? Για όλα τα Μουσεία του έχει ένα εισιτήριο και πας σε όποιο θες?
Για τον Πέτρο έχει ξεχωριστό ?
Απλές αλλά σημαντικές για μένα ερωτήσεις και βέβαια σημαντικότερες οι απαντήσεις σας :D
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εμεις ειχαμε κλεισει εισιτηρια για βατικανο μεσω ιντερνετ για να αποφυγουμε το στησιμο στην ουρα αλλα μολις πηγαμε και προσκομισαμε την κρατηση μας βαλαν να περασουμε απο το εκδοτηριο για να μας δωσουν το κανονικο αποκομα του εισιτηριου.ευτυχως ουρα δεν ειχε καθολου αλλα δε ξερω αν κινηθηκαμε και σωστα.ηταν αρχες δεκεβρη.τωρα για μαρτη.....?το εισιτηριο ειναι ενα για ολα τα μουσεια του βατικανο και καπελα σιστινα.η εισοδος ειναι δεξια απο την πλατεια δεκα λεπτα με τα ποδια.για τον αγιο πετρο δεν κοβεις εισητηριο.ουτε για κατακομβες.εχει ενα μουσειο στις κατακομβες που πληρωνεις αλλα εμεις δεν πηγαμε.πληρωνεις για να παρεις το ασανσερ κατι ψηλα για σε παει μεχρι ενα σημειο και μετα ανεβαινεις καμια 500ρια σκαλια για τον τρουλο.αν αντεχεις αξιζει και εχει πολυ καλη θεα σε ολη την πολη και την πλατεια.οσο για το τερμινι εμεις μειναμε πανω απο το παρκο και δεν θα ελεγα οτι ηταν τοσο χαλια οσο καποιοι εναφερουν.λιγο σκοτεινα αλλα εχει κινηση και σιγουρα καλυτερα απο ομονοια.οταν φτασαμε βγηκαμε απο μια εξοδο χαμηλα του σταθμου και εκει ηταν χειροτερα.σκοταδι και περιεργος κοσμος.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
αν ομως ειναι στα ενδιαφεροντα σου μια επισκεψη στη βιλα μποργκεζε τοτε μαλλον πρεπει να μεριμνησεις για εισιτηρια.αρχες δεκεμβρη που πηγαμε δεν καταφεραμε να μπουμε.ηταν sold out για ολο το μηνα γιατι ειχε μια εκθεση του καταβατσιο.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Πάω για 2,5 ημέρες (διαθέσιμες εκεί), οπότε δεν έχει Μποργκέζε.:(
Next Time.
Υπολογίζω μια βόλτα στα γρήγορα, στα κυριώτερα αξιοθέατα.
Βλέπεις δεν έχω πάει Ρώμη και Κων/λη, και το θεωρώ ντροπή για κάποιον που λέει ότι έχει ταξιδέψει αρκετά.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Χάλια η Ρώμη τα έχουμε πεί πολλές φορές,τί να πάτε να κάνετε?..Το παρακάτω βίντεο τα λέει όλα!!!

 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
175
Likes
466
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παιδια καλησπερα σας....Σκεφτομαστε με την παρεα μου να παμε Ρωμη στα μεσα Απριλιου...Μηπως ξερετε κανενα φθηνο και καθαρο Β&Β σε καλη περιοχη ? Επισης εχω ακουσει για διαμερισματα που νοικιαζονται σε χαμηλες τιμες, θα ειμαστε 4 ατομα, εχει κανεις υπ' οψην τιποτα ? Η' να καταφυγουμε στην ευκολη λυση των hostel ? Σας ευχαριστω εκ των προτερων.....
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Παιδια καλησπερα σας....Σκεφτομαστε με την παρεα μου να παμε Ρωμη στα μεσα Απριλιου...Μηπως ξερετε κανενα φθηνο και καθαρο Β&Β σε καλη περιοχη ? Επισης εχω ακουσει για διαμερισματα που νοικιαζονται σε χαμηλες τιμες, θα ειμαστε 4 ατομα, εχει κανεις υπ' οψην τιποτα ? Η' να καταφυγουμε στην ευκολη λυση των hostel ? Σας ευχαριστω εκ των προτερων.....
Την προηγουμενη εβδομαδα εψαχνα ξενοδοχειο για την ιδια περιοδο για μια φιλη μου και τα περισσοτερα που κοιταξα δεν ειχαν διαθεσιμοτητα, στα δυο που βρηκα (απο αυτα που προτειναν ηδη ατομα απο το forum που τα επισκεφτηκαν) ειναι
1) Aelius b&b in Rome, bed and breakfast accommodations in Rome, Italy.
2) Hotel Villa San Lorenzo Maria Rome 3 stars ? - Official Website - Hotel Rome Termini Station - Hotel
Επισης ελεγξe και απο τα προτεινομενα b&b απο το tripadvisor.com μηπως βρεις κατι που να σε βολεψει καθως και τα διαμερισματα που προτεινονται εκει.
Παρολα αυτα ελεγξε και τα ξενοδοχεια που δινουν παραπανω και οι αλλοι και δες και σε αλλα θεματα, εχουν γραφτει πολλα για αυτο.
Δες και αυτο, ειχε βγαλει κατι προσφορες παλαιοτερα αλλα δεν ειναι σε πολυ βολικα τοποθεσια απο οτι εχω καταλαβει http://www.ghtiberio.com/hotel-tiberio-roma/en/index.html
Για μενα εκλεισα μεσω του bbplanet.it sto ferrari b&b me 55 euro την βραδια αλλα δεν εχω ακομα αποψη, την παραλλη εβδομαδα φευγω
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
175
Likes
466
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε ευχαριστω πολυ Rebequita....Απλα δεν ξερω τιποτα απο περιοχες εκει, οποτε το να ψαξω μονη μου στις μηχανες αναζητησεις θα ητανε ασκοπο....Τα ειδα αυτα που μου εγραψες αλλα για την εποχη που θελουμε να παμε εμεις οι τιμες ειναι αρκετα τσιμπημενες....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.392
Likes
9.319
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παιδια καλησπερα σας....Σκεφτομαστε με την παρεα μου να παμε Ρωμη στα μεσα Απριλιου...Μηπως ξερετε κανενα φθηνο και καθαρο Β&Β σε καλη περιοχη ? Επισης εχω ακουσει για διαμερισματα που νοικιαζονται σε χαμηλες τιμες, θα ειμαστε 4 ατομα, εχει κανεις υπ' οψην τιποτα ? Η' να καταφυγουμε στην ευκολη λυση των hostel ? Σας ευχαριστω εκ των προτερων.....
τη λύση των χοστελ να την ψάξεις πολύ καλά για να μην απογοητευτείς.
΄ξεκίνα με αυτα τα 2 για μπάτζετ κατάσταση σε καλό location:
La Casa di Amy: bed and breakfast and accomodation in the center of Rome
Bologna Guest House
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Δεν ρίχνεις μια ματιά εδώ; Booking.com: Hotel Moscatello, Rome, Italy - 152 Guest reviews. Book your hotel now!

Είναι κοντά στο Termini και το έκλεισα για κάτι γνωστούς μου που θα πάνε την ίδια περίπου περίοδο.

Ακόμη κι αν δε σου βγάζει διαθεσιμότητα το booking κάλεσέ τους απευθείας γιατί σου δίνουν δωμάτια στην ίδια τιμή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.893
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom