Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα κι από μένα! Πήγαμε στη Ρώμη τα Χριστούγεννα ... περάσαμε ΤΕΛΕΙΑ! Η πόλη είναι μαγευτική .. ειλικρινά δεν έχω λόγια να την περιγράψω ... μάλλον γι' αυτό δεν έχω γράψει ακόμη την ιστορία μου !!! Τέλοσπάντων ... όταν κάναμε εμείς έρευνα για να κλείσουμε ξενοδόχειο είχαμε ακούσει διάφορες απόψεις .. π.χ. τα ξενοδοχεία που είναι στο κέντρο είναι παλιά, βρώμικα κτλ κτλ. Εν τω μεταξύ είχαμε καθυστερήσει λίγο να κλείσουμε και τα ξενοδοχεία κοντά στο κέντρο που ήταν πιο καλά είχαν λίγο τσιμπημένες τιμές. Και τελικά κλείσαμε στο Hotel Pulitzer (Official website - Hotel Pulitzer Roma - 4stars design hotel in Rome, EUR quarter)... και δεν το μετανιώσαμε καθόλου! Ίσα ίσα που θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα. Βρίσκεται 5 λεπτά με τα πόδια από τη μπλε γραμμή του Μετρό, στη στάση Μαρκόνι (2 στάσεις μακριά από το Κολοσσαίο) και έχει ακριβώς μπροστά του και στάση λεωφορείου που πάει στο κέντρο σε 20 λεπτά. Ίσως όντως να μη φαίνεται πολύ κοντά αλλά κατά τ' άλλα είναι ένα πολύ μοντέρνο ξενοδοχείο, πολύ καθαρό και αρκετά άνετο. Για να μην πολυλογήσω άλλο, το συστήνω ανεπιφύλακτα κι αν θέλει κανείς άλλες πληροφορίες με ρωτάει!!!! (Σημ. αν μπει κανείς να κλείσει προτείνω να ελέγξει και το site του ξενοδοχείου γιατί εμείς κλείσαμε από το booking χωρίς να το ελέγξουμε και την πατήσαμε κατά ? 20)!

ΥΓ Να αγοράσετε ΑΝΕΤΑ παπούτσια γιατί έχει πολύυυυυυυυυυυ ποδαρόδρομο!!!!
 
Last edited by a moderator:

vicky_pl

Member
Μηνύματα
175
Likes
466
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ !!!! Ειμαι στο ψαξιμο τωρα και για τα αεροπορικα....Εχω στειλει και mail στα πιο πολλα απο αυτα που μου ειπατε....Και περιμενω απαντησεις !
 

coolalexis

Member
Μηνύματα
92
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σε ευχαριστω πολυ Rebequita....Απλα δεν ξερω τιποτα απο περιοχες εκει, οποτε το να ψαξω μονη μου στις μηχανες αναζητησεις θα ητανε ασκοπο....Τα ειδα αυτα που μου εγραψες αλλα για την εποχη που θελουμε να παμε εμεις οι τιμες ειναι αρκετα τσιμπημενες....
Τον Οκτώβριο πήγα Ρώμη και έμεινα στο express by holiday inn στη περιοχη san giovanni.Είναι εκτός των τοιχών αλλά πολύ κοντά στο μετρό.Καθαρό με πολύ καλό πρωινό.Βεβαια στο Booking το δίνει πάνω απο 100Ε αλλά εγω το έκλεισα μέσω γραφείου και πλήρωσα τη βραδιά 65Ε...Εγώ πάντως το προτείνω...Για δες το...και καλό ταξίδι...
 

black hawk

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
με το αυτ/νητο γυρο ευρωπ
:Dεχω κληση ρωμη για απριλη στο ξεν/ειο ναπολεον για 3 βραδια πολυ καλη περιοχη αναμεσα τερμινι και κολοσεο 4αστερια πολυ καλο .εχω ξαναπαει ρωμη καταπληκτικη μπορεις να την περπατησεις ευκολα για φαγητο το καλο ακριβο πολυ καλο παγωτο και φθινο τζελατο ντι σαν κρισπινο διευθ.βια ντε λα πανετερια 42 κοντα στην τρεβι που πρεπει να επισκεθεις βραδι τραστεβερε θα παω πρωτη φορα αλλαεχω ακουσει πολυ καλα λογια για πιτσα και ταβερνακια στην πλατεια σαντα μαρια ντε τραστεβερε
 

mot

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
τουαλέτες στη Ρώμη χμμμ

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Βρήκα το φόρουμ σας εντελώς στην τύχη και να σας πω την αλήθεια δεν περίμενα να υπάρχει τέτοιο φόρουμ στα ελληνικά:p
Πρόκειται να πάω και εγώ στη Ρώμη κατά την περίοδο του πάσχα, οικογενειακώς.
Θα ταξιδεύει μαζί μας και μικρό παιδί που ξέρετε πως αντιμετωπίζει το "ευαίσθητο" θέμα με την... τουαλέτα.
Διαβάζοντας έναν ταξιδιωτικό οδηγό της Ρώμης, ανέφερε ότι δεν υπάρχουν δημόσιες τουαλέτες πουθενά στην πρωτεύουσα της Ιταλίας και μάλιστα είναι κάτι που πάσχει. Μεγαλώνοντας το παιδί στην Αθήνα, του έχω μάθει να είναι κάπως υπομονετικό, αλλά πάντα έχω υπόψη μου κάποια μέρη στα οποία μπορεί να πάει (πχ άττικα). Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν παρόμοια, εμπορικά κέντρα στη Ρώμη και γενικά πόσο εύκολο είναι να πας (είτε μόνος σου, είτε να ρωτήσεις και να σου επιτρέψουν). Ακόμη θέλω να μάθω, από όποιον έχει πάει σε μέρη όπως μουσεία, κολλοσαίο, φοντάνα ντι τρέβι κλπ δεν έχει ούτε εκεί δημόσιες τουαλέτες;;

Τέλος σκεφτόμαστε να πάρουμε το τραίνο Leonardo Express για το κέντρο, για να μην μπλέξουμε στην κίνηση. Αυτό διαθέτει προσβάσιμες τουαλέτες, γιατί όπως είδα είναι αρκετή η ώρα της διαδρομής (περίπου ένα μισάωρο).

Είναι η πρώτη φορά που θα επισκεφτούμε τη Ρώμη και ελπίζω κάποιος να μπορεί να μου απαντήσει σε αυτές τις ερωτήσεις, ώστε να απαλλάξει κυρίως τη μαμά από το άγχος της. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την φιλοξενία και ελπίζω να το έχω βάλει στο σωστό θέμα;)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
Χωρίς να έχω την εμπειρία του παιδιού και της τουαλέττας του αλλά έχοντας χρειαστεί το μέρος κατά καιρούς σε άβολες στιγμές, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις τουαλέττες ενός μαγαζιού στυλ McDonalds κτλ (όχι δηλ. εστιατορίου αλλά κάποιου ταχυφαγείου με κόσμο).....σωτήρια λύση σε έκτατες περιπτώσεις.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Βρήκα το φόρουμ σας εντελώς στην τύχη και να σας πω την αλήθεια δεν περίμενα να υπάρχει τέτοιο φόρουμ στα ελληνικά:p
Πρόκειται να πάω και εγώ στη Ρώμη κατά την περίοδο του πάσχα, οικογενειακώς.
Θα ταξιδεύει μαζί μας και μικρό παιδί που ξέρετε πως αντιμετωπίζει το "ευαίσθητο" θέμα με την... τουαλέτα.
Διαβάζοντας έναν ταξιδιωτικό οδηγό της Ρώμης, ανέφερε ότι δεν υπάρχουν δημόσιες τουαλέτες πουθενά στην πρωτεύουσα της Ιταλίας και μάλιστα είναι κάτι που πάσχει. Μεγαλώνοντας το παιδί στην Αθήνα, του έχω μάθει να είναι κάπως υπομονετικό, αλλά πάντα έχω υπόψη μου κάποια μέρη στα οποία μπορεί να πάει (πχ άττικα). Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν παρόμοια, εμπορικά κέντρα στη Ρώμη και γενικά πόσο εύκολο είναι να πας (είτε μόνος σου, είτε να ρωτήσεις και να σου επιτρέψουν). Ακόμη θέλω να μάθω, από όποιον έχει πάει σε μέρη όπως μουσεία, κολλοσαίο, φοντάνα ντι τρέβι κλπ δεν έχει ούτε εκεί δημόσιες τουαλέτες;;

Τέλος σκεφτόμαστε να πάρουμε το τραίνο Leonardo Express για το κέντρο, για να μην μπλέξουμε στην κίνηση. Αυτό διαθέτει προσβάσιμες τουαλέτες, γιατί όπως είδα είναι αρκετή η ώρα της διαδρομής (περίπου ένα μισάωρο).

Είναι η πρώτη φορά που θα επισκεφτούμε τη Ρώμη και ελπίζω κάποιος να μπορεί να μου απαντήσει σε αυτές τις ερωτήσεις, ώστε να απαλλάξει κυρίως τη μαμά από το άγχος της. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την φιλοξενία και ελπίζω να το έχω βάλει στο σωστό θέμα;)
Καλως ηρθες
Συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις μπορεις να πας σε ενα καφε ή σε ενα ταχυφαγειο και να λυσεις το προβλημα σου
τωρα στην Ιταλια υπαρχουν σε αρκετες μεριες "ιδιωτικες τουαλετες" που με ενα μικρο αντιτιμο π.χ. 30 λεπτα μπορεις να κανεις χρηση
σου προτεινω την πρωτη λυση (στα μουσεια υπαρχουν κανονικα)
μην το σκεφτεσαι ομως και πολυ αυτο το θεμα ...
 

mot

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Δε με πειράζει καθόλου αυτό το μικρό αντίτιμο που λέτε, αρκεί να υπάρχουν αρκετές τέτοιου είδους "ιδιωτικές τουαλέτες", σε εμφανή σημεία. Μήπως μπορώ να βρω ένα χάρτη ή κατι σχετικό ώστε να ξέρω προς τα που να πάμε;
Θα κοιτάω και για ταχυφαγεία, ελπίζω και πάλι να έχει αρκετά πέρα από τα mc donalds... εκτός αν έχει ένα mc donalds σε κάθε γωνία!

GTS είναι πραγματικά τραυματική εμπειρία γιατί θέλουμε να κάνουμε την ανάγκη μας τώρα!! Και δε θέλω να του στέκομαι, τουλάχιστον τώρα στις αρχές εμπόδιο...

Μήπως γνωρίζετε τι συμβαίνει και με το τρένο του αεροδρομίου;
Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία δεκτή, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
GTS είναι πραγματικά τραυματική εμπειρία γιατί θέλουμε να κάνουμε την ανάγκη μας τώρα!! Και δε θέλω να του στέκομαι, τουλάχιστον τώρα στις αρχές εμπόδιο...

Αφιερωμένο...
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Δε με πειράζει καθόλου αυτό το μικρό αντίτιμο που λέτε, αρκεί να υπάρχουν αρκετές τέτοιου είδους "ιδιωτικές τουαλέτες", σε εμφανή σημεία. Μήπως μπορώ να βρω ένα χάρτη ή κατι σχετικό ώστε να ξέρω προς τα που να πάμε;
Θα κοιτάω και για ταχυφαγεία, ελπίζω και πάλι να έχει αρκετά πέρα από τα mc donalds... εκτός αν έχει ένα mc donalds σε κάθε γωνία!

GTS είναι πραγματικά τραυματική εμπειρία γιατί θέλουμε να κάνουμε την ανάγκη μας τώρα!! Και δε θέλω να του στέκομαι, τουλάχιστον τώρα στις αρχές εμπόδιο...

Μήπως γνωρίζετε τι συμβαίνει και με το τρένο του αεροδρομίου;
Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία δεκτή, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Εμείς πάντως όταν θέλαμε την ανάγκη μας μπαίναμε σε ένα εστιατόριο.Υπάρχουν απειρα στη Ρώμη.Επίσης αν πάς στα κίοσκια που γράφουν informazioni θα σε κατατοπήσουν.Να παρεις απο εκει και το Roma pass.Εχει και χάρτη.στα μουσεια και στους αρχαιολογικούς χώρους έχει τουαλέτες και μαλιστα καθαρές.Δεν ξέρω αν ήταν απο τυχη ή πράγματι ήταν έτσι πάντα.Να πεις στη μαμά να μην αγχώνεται για τπτ.Γυρίσαμε απο Ρώμη πριν απο μια εβδομάδα και είχαμε μαζι το 5 μηνών μωράκι μας.Οποια άλλη απορία εδω είμαστε.
Α!!!! και γιατί δεν πέρνεις το airport sutlle bus στοιχίζει 11 το πρώτο άτομο και αν θυμάμαι καλά 6 για τα επόμενα.Το παιδάκι δεν πληρώνει.Θα σας πάρει απο το αεροδρόμιο στην πόρτα του ξενοδοχειου σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.044
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom