Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Γεια σας και απο μενα. Είμαι και γω νέος στο φορουμ και γράφτηκα μέλος εξαιτιας ενος επικειμενου ταξιδιου στην Ρωμη την αλλη βδομάδα. Οπότε κάθε πληροφορία σας θα είναι για μας πολύτιμη!
Καταρχήν καλώς ήρθες. Γράψε τη λέξη Ρώμη στην αναζήτηση και θα βρεις πολλές πληροφορίες όπως:
http://www.travelstories.gr/%F1%FE%EC%E7 Εδώ βρίσκεται η αγαπημένη μας travelpedia
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E9%E1-%EC%DF%E1-%E5%E2%E4%EF%EC%DC%E4%E1.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/490-%F1%FE%EC%E7.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E1%DF%ED%F9-%E1%F4%E5%EB%E5%DF%F9%F4%E7.html
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...E4%EF%F7%E5%DF%EF-%E3%E9%E1-%F1%FE%EC%E7.html
Καλό διάβασμα
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Τελικά κατέληξα να κλείσω στο HOTEL SERENA στο Τερμινι, διότι και καλή βαθμολογία του δίνουν όπου και να κοίταξα, και το location ειναι σχετικά καλό όπως και η τιμή του.
Περισσότερα (hotel test drive) άμα τη επιστροφή μου.
 

coolalexis

Member
Μηνύματα
92
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Επειδή πλησιάζουν οι μέρες και για την δική μου αναχώρηση για Ρώμη :clap: και δεν έχω κλήσει ακόμη ξενοδοχείο, :( υπάρχει καμμία νέα πρόταση ??? :rolleyes:
Απότι βλέπω η καλύτερη περιοχή (για τα δικά μου κριτήρια), είναι πλησίον της Πλατείας Δημοκρατίας.
Για δες αυτό Booking.com: hotel B&B Viviroma, Roma, Italy - 85 Guest reviews. Book your hotel now! ή αυτό Booking.com: hotel Dreaming Roma B&B, Rome, Italy. Book your hotel now!
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα κι από μένα! Πήγαμε στη Ρώμη τα Χριστούγεννα ... περάσαμε ΤΕΛΕΙΑ! Η πόλη είναι μαγευτική .. ειλικρινά δεν έχω λόγια να την περιγράψω ... μάλλον γι' αυτό δεν έχω γράψει ακόμη την ιστορία μου !!! Τέλοσπάντων ... όταν κάναμε εμείς έρευνα για να κλείσουμε ξενοδόχειο είχαμε ακούσει διάφορες απόψεις .. π.χ. τα ξενοδοχεία που είναι στο κέντρο είναι παλιά, βρώμικα κτλ κτλ. Εν τω μεταξύ είχαμε καθυστερήσει λίγο να κλείσουμε και τα ξενοδοχεία κοντά στο κέντρο που ήταν πιο καλά είχαν λίγο τσιμπημένες τιμές. Και τελικά κλείσαμε στο Hotel Pulitzer (Official website - Hotel Pulitzer Roma - 4stars design hotel in Rome, EUR quarter)... και δεν το μετανιώσαμε καθόλου! Ίσα ίσα που θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα. Βρίσκεται 5 λεπτά με τα πόδια από τη μπλε γραμμή του Μετρό, στη στάση Μαρκόνι (2 στάσεις μακριά από το Κολοσσαίο) και έχει ακριβώς μπροστά του και στάση λεωφορείου που πάει στο κέντρο σε 20 λεπτά. Ίσως όντως να μη φαίνεται πολύ κοντά αλλά κατά τ' άλλα είναι ένα πολύ μοντέρνο ξενοδοχείο, πολύ καθαρό και αρκετά άνετο. Για να μην πολυλογήσω άλλο, το συστήνω ανεπιφύλακτα κι αν θέλει κανείς άλλες πληροφορίες με ρωτάει!!!! (Σημ. αν μπει κανείς να κλείσει προτείνω να ελέγξει και το site του ξενοδοχείου γιατί εμείς κλείσαμε από το booking χωρίς να το ελέγξουμε και την πατήσαμε κατά ? 20)!

ΥΓ Να αγοράσετε ΑΝΕΤΑ παπούτσια γιατί έχει πολύυυυυυυυυυυ ποδαρόδρομο!!!!

Τώρα ξανακοίταζα το θέμα και θέλω να κάνω την εξής διευκρίνηση για αποφυγή κάθε παρανόησης ;): Δεν εννοούσα ότι το ξενοδοχείο έχει πολύυυυ ποδαρόδρομο αλλά γενικώς η Ρώμη ... ήταν σαφές εεεε?? :roll:. Ένα θα πω και το κλείνω: εγώ την τελευταία ημέρα δεν μπορούσα να φορέσω τις μπότες μου ... !!!!!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Καλησπέρα. Θέλω τη βοήθειά σας γιατί έχω απελπιστεί. Το Πάσχα θα πάμε Ρώμη, εισιτήρια έχουμε κλείσει αλλά εδώ και 2 εβδομάδες ψάχνω ξενοδοχείο και είναι όλα πανάκριβα. Να διευκρινίσω ότι ψάχνω μέσα στην πόλη για να μπορούμε να μετακινούμαστε εύκολα ακόμη και το βράδυ. Δεν έχω βρεί κάτι αξιόλογο. Όσα είναι σχετικά φθηνά, δεν έχουν καλές κριτικές στο tripadvisor. Να απευθυνθώ σε πρακτορείο, μήπως έχουν καμία καλή προσφορά για ξενοδοχεία?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.372
Likes
9.300
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα. Θέλω τη βοήθειά σας γιατί έχω απελπιστεί. Το Πάσχα θα πάμε Ρώμη, εισιτήρια έχουμε κλείσει αλλά εδώ και 2 εβδομάδες ψάχνω ξενοδοχείο και είναι όλα πανάκριβα. Να διευκρινίσω ότι ψάχνω μέσα στην πόλη για να μπορούμε να μετακινούμαστε εύκολα ακόμη και το βράδυ. Δεν έχω βρεί κάτι αξιόλογο. Όσα είναι σχετικά φθηνά, δεν έχουν καλές κριτικές στο tripadvisor. Να απευθυνθώ σε πρακτορείο, μήπως έχουν καμία καλή προσφορά για ξενοδοχεία?
να ρωτησω κάτι? τι εννοείς πανάκριβα? γιατί είναι σχετικό. το Boscolo των 260/βράδυ, το Savoy των 180/βράδυ και το Radisson των 170/βράδυ είναι ευκαιρία για Πάσχα που είναι μια ξεχωριστή γιορτή. αλλά και κάτω από 100 μπορεί να βρεις. θέλει πολύ ψάξιμο γιατί υπάρχουν μύρια ξενοδοχεία στη Ρώμη. εντόπισε μερικά και ζήτα βοήθεια από δω μήπως έχει κανείς από μας εμπειρια. πολύ πιο χρησιμη αυτή παρά του σάιτ που λες που πολλές φορές δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα τα σχόλια και η κατάταξη.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
τι περίμενες? Καθολικό και Ορθόδοξο Πάσχα είναι ίδιες μέρες φέτος. Αμφιβάλω αν θα βρεις και τίποτα μέσα στην πόλη φθηνό, θα σου πρότεινα να πας σε hostel αν θέλεις φθηνό και ελεύθερο δωμάτιο
 
Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Όταν λέω πανάκριβα εννοώ ότι 800-1000 Eυρώ για 4 βράδια μου φαίνονται πολλά. Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως. Θα συνεχίσω να ψάχνω και αν βρώ κάτι φθηνό θα σας ρωτήσω να μου πείτε τη γνώμη σας αν αξίζει.
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Να ξέρεις πάντως ότι τώρα που ψάχνεις είναι λίγο αργά για τέτοια περίοδο μάλιστα.
Εγώ στο ξενοδοχείο που έμεινα πέρσι που είχα πάει Ρώμη (Isa Hotel) το έχει 175 ευρώ τη βραδιά όταν για Ιούλιο και Αύγουστο μπορείς να το βρεις στα 92 ευρώ!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.372
Likes
9.300
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να ξέρεις πάντως ότι τώρα που ψάχνεις είναι λίγο αργά για τέτοια περίοδο μάλιστα.
Εγώ στο ξενοδοχείο που έμεινα πέρσι που είχα πάει Ρώμη (Isa Hotel) το έχει 175 ευρώ τη βραδιά όταν για Ιούλιο και Αύγουστο μπορείς να το βρεις στα 92 ευρώ!!!
δεν χρειάζεται να απογοητεύεις..και πριν να έψαχνε πάλι ακριβά θα ήταν. με 180 το Savoy στη via Veneto κάθε άλλο παρά ακριβό το λες, όπως και τα άλλα. απλά θέλει ψάξιμο. στις μηχανές γρήγορα...
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Σε ευχαριστω. Τελικά εκλεισα στο Σερένα, το οποίο είναι δίπλα στο δεύτερο από τα προτεινόμενα, στην τιμή 260 με Πρωινό. Επειδή το Σερένα έχει καλές κριτικές, τη θεωρώ καλή τιμή. Δεν πάει στα κομμάτια !!! Για έναν ύπνο το θέλουμε. ;)
 

traveler_9

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα-Μπόρα
Ελληνικά εστοατόρια στην Ρώμη?
Γιάσας απο ένα νέο μέλος (εμένα), παλιό ταξιδευτή, απο τα 18 στους δρόμους με τον σάκκο στην πλάτη...τα χελιδώνια θα καταλάβουν.
Από το οτοστόπ και το Acropolis Express λοιπόν, στην Aegian και την Αlitalia.
Πάσχα στην Ρώμη , και δεν ξέρουμε που να φάμε μαγειρίτσα.
Ξέρει κανείς κανένα ελληνικό εστιατόριο?
Ελληνιή εκκλησία βρήκαμε για την Ανάσταση (Chiesa Greco-Ortodossa di SAN TEODORO IN PALATINO, Via San Teodoro 7, 00186, Roma, είναι 300μ. ΒΑ του Circo Massimo).
Εντάξει δεν είμαστε και πολύ θρήσκοι,αλλά να τηρήσουμε τα έθιμα ρε γαμώτο....
Επειδή πάντα κάπου πάμε το Πάσχα, θέλουμε να βρίσκουμε τρόπο να τηρούμε τα έθιμά μας. Αν κάποιος λοιπόν μπορεί να μας βοηθήσει, θα το εκτιμήσουμε ιδιέτερα. Και ίσως του φέρουμε και σουβενίρ....(άλλο ελληνικό έθιμο, το λάδωμα!)
Οσο για όλα όσα διάβασα, είστε όλοι πολύ καλοί, πολλές πληροφορίες, το "copy and paste" πήγε σύνεφο.
Σας ευχαριστώ πολύ! :lol:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.131
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom