Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

GEORGIA MAK

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλησπερα...ειμαι κ εγω καινουργια ..σε 2 βομαδεσ παμε ρωμη 4 ατομα για 4 μερες.Εχοθμε κλεισει διαμερισμα στην περιοχη του βατικανο...θελω να ρωτησω το εξης..εκλεισα εισητηρια για το βατικανο μεσο ιντερνετ...απο το rome musuem με τιμη 27.5 το ατομο...δεν ειναι αρκετο το ποσο?εκτος κ αν εκλεισα κατι αλλο...εθχαριστω....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.310
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εκλεισα εισητηρια για το βατικανο μεσο ιντερνετ...απο το rome musuem με τιμη 27.5 το ατομο...δεν ειναι αρκετο το ποσο?εκτος κ αν εκλεισα κατι αλλο...εθχαριστω....
τι έκλεισες μάλλον εσύ το ξέρεις..το εισιτήριο για τα μουσεία έχει 15..
Ticket Office online of the Vatican Museums
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.310
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το λεωφορείο της Cotral έχει 2.5Ε ως το μετρο
για ένα ανεξήγητο λόγο το εισιτήριο μειώθηκε στα 2 Ε...και είναι η απόλυτη λύση για φθηνό εισητήριο από το FCO προς κέντρο. με τα αρνητικά βέβαια που έχει το λεωφορείο, κίνηση κλπ.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
καλησπερα...ειμαι κ εγω καινουργια ..σε 2 βομαδεσ παμε ρωμη 4 ατομα για 4 μερες.Εχοθμε κλεισει διαμερισμα στην περιοχη του βατικανο...θελω να ρωτησω το εξης..εκλεισα εισητηρια για το βατικανο μεσο ιντερνετ...απο το rome musuem με τιμη 27.5 το ατομο...δεν ειναι αρκετο το ποσο?εκτος κ αν εκλεισα κατι αλλο...εθχαριστω....

Απ' ό,τι βλέπω εδώ ROME VATICAN MUSEUM - Historical Museums in Vatican Rome Italy μάλλον έκλεισες εισιτήριο με ξενάγηση σε γκρουπ.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
για ένα ανεξήγητο λόγο το εισιτήριο μειώθηκε στα 2 Ε...και είναι η απόλυτη λύση για φθηνό εισητήριο από το FCO προς κέντρο. με τα αρνητικά βέβαια που έχει το λεωφορείο, κίνηση κλπ.
Ναι , ναι η απολυτη λυση.... αν βρεις την σταση εξω απο το τερμιναλ και αν περασει στην ωρα του το λεωφορειο..... γκουχου:shock:
 

GEORGIA MAK

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
γεια σας!το 3ημερο του αγιου πνευματος θα βρισκομαι στη ρωμη..ηθελα κ εγωνα ρώτησω για την βιλλα μποργκεζε ,απο πιο σαιτ μπορώ να κλεισω εισητηρια ?εκτος απο το βατικανό κ την μποργκεζε.τι αλλο μου προτεινετε να δω οπςσδηποτε ..γιατί 4 μερες ειναι λιγες...κ χρειαζεται οργανωση...κ κατι τελεταιο ..για αγορες (ρουχα κ.τ.λ.)προτεινετε κατι?ευχαριστω...
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.639
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Την Ρώμη θα επισκεφθώ καί γώ τον Ιούλιο.
Σού παραθέτω το πρόγραμμά μου, πάντως αν είναι η πρώτη φορά πού πάς, δεν θα σε καλύψει.

11η μέρα Τρίτη 20/07/2010
Πράματα καί θάματα θα δούν τα ματάκια μας σήμερα.
Ολη η μέρα είναι αφιερωμένη σε δύο αναγεννησιακά διαμάντια καί στα εκθέματά τους.
Στην μοναδική Πινακοθήκη Μποργκέζε (πρέπει να έχουμε κόψει εισιτήρια πολύ πρίν με ορισμένη ώρα) καί στην Βίλλα Τζούλια, πού περιέχει την κορυφαία ετρουσκική συλλογή.
Καί οί δύο βρίσκονται μέσα στο τεράστιο καί πανέμορφο κήπο Βίλα Μποργκέζε (1700 στρέμματα) όπου μπορούμε μετά να κάνουμε αναζωογονητικό περίπατο. Από πληροφορίες πού έχω, υπάρχει τρενάκι πού κάνει το γύρω τού πάρκου καθώς καί βαρκάδα στην λίμνη.
Κοντά στο σταθμό τού μετρό, είναι η Πιάτσα ντελ Πόπολο καί η εκκλησία Σάντα Μαρία ντελ Πόπολο, πού πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθούμε.

12η μέρα Τετάρτη 21/07/2010
Σήμερα κατεβαίνουμε προς τον Εσκιλίνο καί το Λατερανό.
Πρώτη μας επίσκεψη στην εκκλησία Σαν Πιέτρο νι Βίνκολι, όπου εδώ βρίσκεται ο υπέροχος Μωϋσής τού Μιχαήλ Αγγελου.
Στο πρόγραμμα ήταν στην συνέχεια, η Χρυσή Οικία τού Νέρωνα. Ομως έχει πέσει ένα τμήμα της οροφής καί επισκευάζεται. Δεν ξέρω αν έχει αποκατασταθεί έως τότε.
Συνεχίζουμε με την Σαν Κλεμέντε, μία εκκλησία σε τρία επίπεδα, εξαιρετικής σημασίας καί τέχνης. Μη μας ξεγελάει το λιτό εξωτερικό του, έχει πολύ πλούτο.
Καί φτάνουμε στο Σαν Τζοβάνι ιν Λατερανό καί την Αγία Σκάλα.
Πρώην Παπική κατοικία, αυτή η μεγαλόπρεπη μπαρόκ εκκλησία, φιλοξενεί το πρώτο Βαπτιστήριο τού κόσμου.
Απέναντι βρίσκεται ένα κτήριο, η Αγία Σκάλα, πού κατά την παράδοση είναι η σκάλα τού σπιτιού τού Πόντιου Πιλάτου, την οποία ανέβηκε ο Ιησούς γιά να δικαστεί. Στην Ρώμη την έφερε η Αγία Ελένη.
Τελειώνουμε την μέρα μας, κάνοντας χαλαρές βόλτες στο σχετικά κοντινό πάρκο Βίλα Τσελιμοντάνα.
Τό καλοκαίρι εδώ δίνονται θαυμάσιες συναυλίες μετά γεύματος.
13η μέρα Πέμπτη 22/07/2010
Στο Τίβολι θα πάμε σήμερα, με λεωφορείο, 25 χλμ. Εκτός Ρώμης.
Υποθέτω πώς όλη την ημέρα θα την διαθέσουμε στην Βίλλα ΝτΈστέ καί τούς μοναδικούς κήπους της. Μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς, είναι μοναδική καί απέραντη.Τα συντριβάνια της είναι παραμυθένια.
Αν μας μείνει χρόνος, μιά βόλτα στο Τίβολι αξίζει τον κόπο. Οί δρόμοι στο ιστορικό κέντρο μοιάζουν με λαβύρινθο.
14η μέρα Παρασκευή 23/07/2010
Με λεωφορείο πάμε πρός την περιοχή τού Πάνθεον.
Πρώτη μας επίσκεψη στην εκκλησία Σαν Αγκοστίνο, με εξαιρετικά έργα τέχνης τού Καραβάτζιο καί Ραφαήλ, καθώς καί το γλυπτό της εγκύου Παναγίας.
Συíåχίζουμε γιά το Πάνθεον, ένα θαύμα της αρχαίας Ρωμαϊκής αρχιτεκτονικής.
Επεται η Σάντα Μαρία Σόπρα Μινέρβα, χτισμένη πάνω σε θεμέλια ναού της Αθηνάς. Περιέχει μία τολμηρή απεικόνηση τού αναστημένου Χριστού, τού Μιχαήλ Αγγελου. Τόσο σοκάρισε την εποχή του, πού οί πουριτανοί εκπρόσωποι της εκκλησίας, πρόσθεσαν ένα μπρούτζινο ένδυμα.
Στην κοντινή Σαν Ιγγνάτσιο ντι Λοϊόλα, η επίπεδη οροφή του φαίνεται, με την τέχνη της ψευδαίσθησης, σαν ένας αιθέριος θόλος.
Τελειώνουμε τις επισκέψεις μας με μία ενδιαφέρουσα πινακοθήκη, την Γκαλερία Ντόρια Πάμφιλι.
Πολύ κοντά στην περιοχή βρίσκεται η Λάργκο ντι Τόρε Αρτζεντίνα. Είναι τό μέρος όπου δολοφονήθηκε ο Καίσαρας, το 44 π.Χ.
Γύρω από αυτήν περιοχή, βρίσκεται η ιουδαϊκή κοινότητα της Ρώμης, το Γκέτο μία γραφική περιοχή με στενά δρομάκια καί υπέροχα εβραϊκά εστιατόρια. Προτείνω εδώ γιά γεύμα.
Λέω να αποχαιρετήσουμε την Ρώμη, με ένα μαγάαααααλο τζελάτο στην Πιάτσα Ναβόνα.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Και μια και επανήλθε το θέμα,η ενοικίαση ποδηλάτων σε ποιά είσοδο του Borghese γίνεται;
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
GEORGIA MAK διάβασε ταξιδιωτικές ιστορίες ...έχουμε γράψει μπόλικες για Ρώμη...εκεί θα βρείς πολλές πληροφορίες και με βάση τα γούστα σου θα τις προσαρμόσεις στο δικό σου πρόγραμμα εξερεύνησης της πόλης...,
Οσο για αγορές ρούχα κλπ νομίζω τζάμπα.. χάσιμο χρόνου πολύτιμου χρόνου γιαυτήν την πανέμορφη πόλη!
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.556
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom