Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ελληνικά εστοατόρια στην Ρώμη?
Πάσχα στην Ρώμη , και δεν ξέρουμε που να φάμε μαγειρίτσα.
Ξέρει κανείς κανένα ελληνικό εστιατόριο?
Ελληνιή εκκλησία βρήκαμε για την Ανάσταση (Chiesa Greco-Ortodossa di SAN TEODORO IN PALATINO, Via San Teodoro 7, 00186, Roma, είναι 300μ. ΒΑ του Circo Massimo).
την εκκλησία καλά τη βρήκες. για περισσότερα ινφο:
http://www.ortodossia.it/PARROCCHIE.gr.htm
τα εστιατόρια δεν τα συστήνω μια και δεν είναι υψηλής ποιότητας. η ελληνική κοινότητα όπως σε όλη την Ιταλία είναι αρκετά αφομοιωμένη με ότι αυτό συνεπάγεται.
για την περισταση όμως ρίξε μια ματιά εδώ:
Ellade Nostra. La Grecia in tavola a Roma. on Qype-
ξεχωρίζουν η Ακρόπολη για το φαγητό και το Ουζερί για την ατμόσφαιρα. για την ημέρα που λες θα διάλεγα σίγουρα το 2ο. απαραίτητη η κράτηση.
 
Last edited by a moderator:

nomercy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
καλησπερα παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας για τα δυο αεροδρομια της Ρωμης. εχω ενα εισιτηριο που φτανει στο φιουμιτσινο στις 15.45. απο εκει πρεπει να παω στο τσιαμπινο για να παρω την επομενη πτηση απο εκει που αναχωρει στις 21.25. εχω αρκετη ωρα μπροστα μου προφανως για να κατεφερω να παω απο το ενα αεροδρομιο στο αλλο αλλα δε γνωριζω τον τροπο.νομιζω οτι η αποσταση των 2 αεροδρομιων ειναι περιπου 45 χιλιομετρα.αν καποιος γνωριζει το πως θα παω απο το ενα αεροδρομιο στο αλλο please τη βοηθεια του!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλησπερα παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας για τα δυο αεροδρομια της Ρωμης. εχω ενα εισιτηριο που φτανει στο φιουμιτσινο στις 15.45. απο εκει πρεπει να παω στο τσιαμπινο για να παρω την επομενη πτηση απο εκει που αναχωρει στις 21.25. εχω αρκετη ωρα μπροστα μου προφανως για να κατεφερω να παω απο το ενα αεροδρομιο στο αλλο αλλα δε γνωριζω τον τροπο.νομιζω οτι η αποσταση των 2 αεροδρομιων ειναι περιπου 45 χιλιομετρα.αν καποιος γνωριζει το πως θα παω απο το ενα αεροδρομιο στο αλλο please τη βοηθεια του!!
πολλές οι επιλογές. όλες περνάνε από Τέρμινι που θα πας είτε με το Leonardo express είτε με μετρό Tiburtina και αλλαγή για Τέρμινι.
από Τέρμινι
- μετρό Α ως Anagnina+λεωφορείο
- regionale με σταση στο Ciampino+λεωφορείο για αεροδρόμιο (www.trenitalia.com)
- λεωφορείο για Ciampino (προτεινόμενη λύση από μενα)
(Ciampino airport <-> Rome - Bus Terravision)
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Αφου θα περασεις απο termini μια λυση εκτος απο το τρενο ειναι το shuttle bus που το βρισκεις ευκολα, βγαινοντας απο το terminal 2 περπατας λιγο προς τα δεξια και το βλεπεις, κοστιζει 8 ευρω. Η διαρκεια της μεταβασης απο το αεροδρομιο στο τερμινι εξαρταται απο την κινηση αλλα καμια απο τις τρεις φορες που καναμε την διαδρομη με αυτο το λεωφορειο δεν χρειαστηκε πανω απο 40 λεπτα.
Μολις κατεβεις απο το λεωφορειο στο τερμινι, λιγα βηματα παρακατω, απο την ιδια πλευρα του σταθμου, φευγουν λεωφορεια της terravision για ciampino (5 euro) και κανει 35 λεπτα αλλα νομιζω εχει και shuttle bus που κανει την ιδια διαδρομη
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αφου θα περασεις απο termini μια λυση εκτος απο το τρενο ειναι το shuttle bus Η διαρκεια της μεταβασης απο το αεροδρομιο στο τερμινι εξαρταται απο την κινηση
Μολις κατεβεις απο το λεωφορειο στο τερμινι, λιγα βηματα παρακατω, απο την ιδια πλευρα του σταθμου, φευγουν λεωφορεια της terravision για ciampino (5 euro) και κανει 35 λεπτα αλλα νομιζω εχει και shuttle bus που κανει την ιδια διαδρομη
τη λύση λεωφορείο για Τέρμινι δεν την προτείνω για το λόγο που έγραψες. ή 11 κ Leonardo, ή 5.5 κ μετρό.
το λεωφορείο της Terravision, όπως φαινεται κ στο λινκ που έδωσα πιο πάνω, έχει 4 Ε.
 

nomercy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
σας ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις..αμα καταλαβα καλα απο το ενα αεροδρομιο περνω το Leonardo express ή το μετρό Tiburtina και παω στο Τέρμινι.και απο εκει η καλυτερη επιλογη ειναι να παρω το λεωφορειο που παει απευθειας για Ciampino..σωστα?συνολικα ποση ωρα περιπου θα κανω?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σας ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις..συνολικα ποση ωρα περιπου θα κανω?
εμένα προσωπικά δεν χρειάζεται να μ' ευχαριστείς..απλά να διαβάζεις αυτά που γράφω. εκεί είναι οι απαντήσεις. για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
επανέρχομαι για να μην ανοίξω το εκατοστό θέμα για Ρώμη μια και έχουμε δυσάρεστες εξελίξεις στο θέμα αυτο...
από 1/4 (δεν είναι πρωταπριλιάτικο..) αυξάνονται τα εισητήρια των τραινων..14 Ε το Leonardo, 8 E το Regionale...κάπου εδώ γίνεται μονόδρομος η Cotral, και απόλυτο μαστ τα 2.5Ε για Magliana (μετρό Β)..
αναμένεται πάντως αύξηση του αριθμού των δρομολογίων των λεωφορείων.
Aeroporti d'Europa - Stai visitando un sito esterno [ http://www.cotralspa.it/linee_orari.asp ]
 

LINI

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
καλημερα,
ειμαι νεα στο φορουμ και θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με την ρωμη.
προκειται να βρεθω εκει για ενα 4 ημερο τον μαιο και θα ηθελα αν καποιοσ γνωριζει να μου συστησει καποιο τροπο για τα εισητηρια των μουσειων ωστε να αποφυγω τις ουρες και την ταλαιπωρια..
για παραδειγμα τα χριστουγεννα που ειχα παει νεα υορκη ειχα κλεισει μεσω ιντερνετ το σιτυπας και μας διευκόλυνε αφανταστα.ειχαμε παντου προτεραιότητα και δεν περιμεναμε πουθενα ουτε για ενα λεπτο ενω γινοταν πανικος απο κοσμο που περιμενε σε ουρες. γνωριζει καποιος κατι αντιστοιχο???
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Καλώς ήρθες και με το καλό το ταξιδι σου.To Roma pass.Διάβασε και τις ταξιδιωτικές ιστορίες και θα σου λυθούν αν όχι όλες οι περισσότερες απορίες.Κι εδώ είμαστε πάλι.
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μιας και πλησιαζουν οι μερες για την Ρωμη, μηπως μπορειτε να με βοηθησετε λιγο... Εχω μια ερωτηση, απο το αεροδρομιο FCO πως μπορω να φτασω στην σταση Furio Camillo (Line A) του μετρο ? Ποση ωρα περιπου θα κανει?
Ευχαριστω....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μιας και πλησιαζουν οι μερες για την Ρωμη, μηπως μπορειτε να με βοηθησετε λιγο... Εχω μια ερωτηση, απο το αεροδρομιο FCO πως μπορω να φτασω στην σταση Furio Camillo (Line A) του μετρο ? Ποση ωρα περιπου θα κανει?
Ευχαριστω....
το θέμα έχει συζητηθει ήδη..
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...F-%F4%F3%E9%E1%EC%F0%E9%ED%EF.html#post163691
δες το σαιτ της Cotral και του μετρό της Ρώμης. να προσθέσω ότι για τη διαδρομή του μετρό να υπολογίζεις 15-25'.
http://www.cotralspa.it/PDF_Areoporti/cornelia_fiumicino.pdf
Rome.info > Rome metro map - Italy
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom