Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Αφού λοιπόν μάλλον έχω καταλήξει για Ρώμη, θα ήθελα τη γνώμη σας αγαπητοί για το ποια περιοχή-πόλεις προτείνετε να επισκεφτώ στο δεύτερο μέρος της εκδρομής, μέσα σε 4-5 μέρες (εκτός Τοσκάνης).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αφού λοιπόν μάλλον έχω καταλήξει για Ρώμη, θα ήθελα τη γνώμη σας αγαπητοί για το ποια περιοχή-πόλεις προτείνετε να επισκεφτώ στο δεύτερο μέρος της εκδρομής, μέσα σε 4-5 μέρες (εκτός Τοσκάνης).
ασυζητητί Ναπολη-κοστιέρα Αμαλφιτάνα.
σαν εναλλακτική Περούτζια-Ούμπρια. αν το μπάνιο μπαίνει στις προτεραιότητές σας Πούλια-Γκαργκάνο ή Καλάμπρια.
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Ξενοδοχείο μέσα στη Ρώμη με παροχή πάρκινγκ, απλά θέλει λίγο ψάξιμο....
Ειδάλλως ένα 20αρικάκι να σε φέρει το βράδυ το ταξί πίσω είναι μέσα στο νερό...μιας και το μετρό σταματά σχετικά νωρίς...
Αφού δε η Ρώμη είναι η πρώτη σου επιλογή, Τοσκάνη και τέλος,μη σκοτίζεσαι καθόλου, απλά μαγική....
 

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Για Ούμπρια το σκέφτομαι και εγώ, πρέπει να είναι πολύ όμορφη...
Φίλε Marcangelo, συμφωνώ για την Τοσκάνη, είναι μαγική, και δεν σου κρύβω ότι μπαίνω στον πειρασμό να τη γυρίσω για δεύτερη φορά, απλά σκέφτομαι να επισκεφτώ μια περιοχή που δεν έχω ξαναδεί.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Λόγω του ότι είμαι λίγο άσχετος με αεροπορικές πτήσεις και φυσικά με Ρώμη θα ήθελα να βοηθήσουν αυτοί που ξέρουν.

Επιστρέφοντας από Παρίσι τον Σεπτέμβριο για Θεσσαλονίκη με ενδιάμεσο σταθμό την Ρώμη (Θεού θέλοντος)με alitalia έχω βγάλει τα εισιτήρια μου έτσι ώστε να υπάρχει ένα κενό 7 ωρών περίπου από την στιγμή που θα προσγειωθεί το αεροπλάνο στην Ρώμη μέχρι την στιγμή που θα αναχωρήσει το επόμενο για Θεσσαλονίκη.Μέσα σε αυτό το κενό θέλω να κάνω μια μικρή βόλτα στην Ρώμη έστω και 2ωρη γιατί δεν ξέρω αν θα μου ξαναδοθεί ποτέ η δυνατότητα για κάτι τέτοιο.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω καταρχάς είναι : θα μου δώσουν την βαλίτσα μου στην Ρώμη η θα την πάρω απευθείας στην Θεσσαλονίκη;(και το αεροπλάνο που με πηγαίνει Ρώμη αλλά και αυτό που θα με πάει Θεσσαλονίκη είναι της alitalia)

Εφόσον μου δώσουν την βαλίτσα γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει στο αεροδρόμιο Fiumicino κάποιο μέρος για να την αφήσω εκεί για λίγες ώρες η για να αφήσω εκεί την χειραποσκευή μου;

Διάβασα ότι υπάρχει τραίνο που σε πάει από το fiumicino στο κέντρο της Ρώμης μέσα σε 35 λεπτά. Γνωρίζεται κάποια ιστοσελίδα που να έχει πληροφορίες δρομολογίων για αυτό το τραίνο;Και επίσης είναι εύκολο να βρω από που θα το πάρω;

Πόση ώρα πιο μπροστά πρέπει να είναι κάποιος στο τσέκιν σε περίπτωση που περιμένει ανταπόκριση;Γίνεται να γίνει το τσέκιν μέσω internet η με το που θα φτάσω στο αεροδρόμιο και αν γίνεται κάτι τέτοιο πόση ώρα πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο πριν φύγει το αεροπλάνο;

Σας ευχαριστώ που μπήκατε στην διαδικασία να διαβάσετε όσα έγραψα και ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν και επίσης πέρα από τις ερωτήσεις οι συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες:D
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
Διάβασα ότι υπάρχει τραίνο που σε πάει από το fiumicino στο κέντρο της Ρώμης μέσα σε 35 λεπτά. Γνωρίζεται κάποια ιστοσελίδα που να έχει πληροφορίες δρομολογίων για αυτό το τραίνο;Και επίσης είναι εύκολο να βρω από που θα το πάρω;
Οντως 35 λεπτα κανει και φευγει αν θυμαμε καλα ανα 10 λεπτο το εισητιριο πρεπει να ειναι καπου στα 6-7 ευρω. το βρισκεις ευκολα απο την αιθουσα παραλαβης των αποσκευων εχει ταμπελιτσες για το τρενο το παρκιγκ για τα λεωφορεια και γραμμες διαφορετικου χρωμματος στο δαπεδο σε καθοδηγουν προς τα εκει. επισης πρεπει να εχει ενα εξπρες και ενα με μερικες στασεις.
Υποψην δυστιχως η περιοχη γυρω απο τον σταθμο στην ρωμη δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο και για να βγεις στα λεωφορεια ωστε να πας τουλαχιστον προς την piazza venezia ειναι 10 λεπτα με τα ποδια αφου κατεβεις απο το τρενο.
Πιστευω ομως μια βολτα 2 ωρη θα προλαβεις να την κανεις στην piazza venezia οπου θα δεις την λεγομενη τουρτα, το κτιριο vitorio emanuelle, δεξια του και πισω του θα δεις το καπιτωλιο με το αντιγραφο της λυκαινας στην αριστερη του γωνια και ακριβως πισω απο το καπιτωλιο θα εχεις μια πανοραμικη αποψη για την αρχαια αγορα της ρωμης.
εαν προλαβαινεις κατεβαινοντας τον δρομο απο αριστερα απο το κτιριο του vitorio emanuelle φτανεις σε 10 λεπτα στο κολοσαιο. ε τι πηγες στην ρωμη και δεν θα το δεις;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα μου δώσουν την βαλίτσα μου στην Ρώμη η θα την πάρω απευθείας στην Θεσσαλονίκη;

Διάβασα ότι υπάρχει τραίνο που σε πάει από το fiumicino στο κέντρο της Ρώμης μέσα σε 35 λεπτά. Γνωρίζεται κάποια ιστοσελίδα που να έχει πληροφορίες δρομολογίων για αυτό το τραίνο;Και επίσης είναι εύκολο να βρω από που θα το πάρω;
τη βαλίτσα θα την πάρεις στον τελικό προορισμό σου, Θεσσαλονίκη.
διάβασε το θέμα που τα έχουμε πει αναλυτικότατα:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...F-%F4%F3%E9%E1%EC%F0%E9%ED%EF.html#post165289
υπόψη ανάλογα με την ώρα που φτάνεις κ πόσα άτομα είστε μπορεί να συμφέρει το ταξί που έχει φλατ ρειτ 40Ε η διαδρομή για κέντρο.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Υπάρχει και η λύση του κόκκινου τουριστικού λεωφορείου, νομίζω το open 110, που σε δύο ώρες σου κάνει το γύρο με τα καλύτερα αξιοθέατα της Ρώμης, ξεκινάει από το Τέρμινι με εισιτήριο 17-18 E? που είναι ότι πρέπει για την περίπτωση σου.
Rome.info > Special tourist TICKETS, public transportation in Rome
 

alexapa

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Επίσης θα μπορούσες να κάνεις μια βόλτα και με τα λεωφορειάκια sightseeing τα οπόια σε περνάνε απο τα βασικά και μπορείς να κατέβεις σε όποιο αξιοθέατο θες και να πάρεις το επόμενο και να συνεχίσεις τη βόλτα σου! Εμέις δηλαδή κάναμε πρώτα όλο το τουρ και στη δευτερη φορά κατεβήκαμε κολοσσαίο ΄και μετά πήραμε μετρό πήγαμε βατικανό και απο κεί πήραμε το λεωφορειάκι και κατεβήκαμε ή μια ή 2 στάσεις πρίν την αφετηρία που ήταν πολύ κοντά στο τρένο. Τις βαλίτσες τις είχαμε αφήσει στην ειδική υπηρεσία του τρένου που ήταν στο υπόγειο! Αν σε ενδιαφέρει να ψάξω το χαρτί της απόδειξης να σου πω πως έλεγαν την εταιρεία με τα λεωφορεία.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις πληροφορίες:)I love travel stories!!!

Σαν πρώτη σκέψη το πρόγραμμα που σκέφτηκα να ακολουθήσω βάσει αυτών που μου είπατε για να εκμεταλλευτώ όσο καλύτερα τον χρόνο είναι το εξής.

1ον)Με το που κατεβαίνω από το αεροπλάνο αναγκαστηκά περνάω από τον χώρο παραλαβής των αποσκευών φαντάζομαι και ακολουθώ τις πινακίδες που με κατευθύνουν προς το εξπρές το τραίνο.Εισιτήριο βγάζω από τα εκδοτήρια που θα έχει εκεί λογικά.

2ον)Κατεβαίνω στον τερματικό σταθμό στο termini και αφού αφήσω την χειραποσκευή στο υπόγειο του σταθμού αν έχω(μπορεί να έχω και ένα μικρό σακίδιο ώμου μόνο μαζί μου και όλα τα άλλα πράγματα να τα βάλω στην βαλίτσα) από εκεί κατευθύνομαι προς την Piazza del Cinquecento που είναι μπροστά από τον σταθμό και παίρνω το λεωφορείο open 110 και αν δω ότι με παίρνει ο χρόνος κατεβαίνω και σε κάποια στάση.Εναλλακτικά αν έχει καθυστέρηση το αεροπλάνο που θα με πάει Ρώμη και είναι μικρότερο το διάστημα από 7 ώρες που έχω στην διάθεση μου παίρνω λεωφορείο η taxi(αν δεν βρίσκω πιο λεωφορείο πρέπει να πάρω:)η είναι λίγος ο χρόνος που έχω)και πάω στην πλατεία piazza venezia και βλέπω ότι προλάβω.

3ον)Επιστροφή στον σταθμό termini και από εκεί επιστροφή στο αεροδρόμιο φροντίζοντας να φτάσω εκεί 2 ώρες πριν φύγει το αεροπλάνο(καλά δεν είναι τόσος χρόνος ; )

παρατηρήσεις πάνω στο μίνι προγραμματάκι δεκτές :D

Με το check in τι ακριβώς γίνεται σε περίπτωση που περιμένεις ανταπόκριση πρέπει πάλι να πας 2 ώρες πιο μπροστά;Δεν μπορεί να γίνει μέσω internet αυτό;
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
φιλε μου εχουμε το ιδιο προγραμμα για ρωμη ,εχω 6 ωρες κενο αναμεσα στις πτησεις και εχω κανει μια μικρη μελετη :cool: για το τι μπορω να κανω.λοιπων.
1)μετα την αφιξη στο αεροδρομιο παω καρφι για το μετρο (οχι στο express) που με αφηνει στο τερμινι.σημειωνω οτι το μετρο στο αεροδρομιο ειναι 2 οροφους πανω απο το επιπεδο που βρισκομαι απλα ακολουθω τις πινακιδες.
2)στο τερμινι παω στην γραμμη Α με κατευθηνση μπατιστινι και κατεβαινω στιν 2η σταση (spanish steps).δεν χρειαζεται νεο εισητηριο
3)μετα το χαζεμα στα σκαλια παιρνω τον δρομο via del duo macelli (δες εδω τον χαρτη Rome.info > Rome metro map - Italy ) μεχρι να συναντησω την via del tritone στιν οποια στριβω δεξια και την ακολουθω μεχρι την via poli οπου στριβω αριστερα και με βγαζει πανω στιν φοντανα ντι τρεβι.δουλεψε με το ζουμ στο χαρτη που ειπαμε και θα τα βρεις ευκολα.
4)μετα παιρνουμε ενα :icecream: και μεσω της via della muratte και της via di pietra φτανουμε στο tempo di adriano ,συνεχιζουμε στιν via del pastini και ειμαστε φατσα καρτα στο πανθεων.
5)απο εκει η piazza navonna ειναι 200 μετρα δια μεσω via giustiniani και via del salvatore.
6)απο την πανω μερια της piazza navonna βρισκουμε την via giuseppe zanardelli η οποια μας βγαζει στιν γεφυρα που θα περασουμε απεναντι.μετα την γεφυρα παμε αριστερα παραλληλα με το ποταμι και πεφτουμε πανω στο sant angelo (δεν μπορεις να το χασεις ειναι μεγαθηριο:bleh: )
7)συνεχιζουμε στιν via della consiliazione και βουαλα ειμαστε στιν πλατεια του αγ.πετρου με την βασιλικη να στεκεται στο φοντο (απιστευτο θεαμα).
8)οταν επιτελους σταματησεις να κοιτας ακινητος την "υπερπαραγωγη" που εχεις μπροστα σου κανεις και μια επισκεψη στην βασιλικη του αγ πετρου.μετα στην δεξια μερια οπως βλεπεις την εκκλησια βρισκεις την dia di porta angelika και την ακολουθεις μεχρι να βρεις το σταθμο του μετρο (ottaviano), στο μετρο πας με κατευθηνση anagnina και υστερα στιν 6η σταση ειναι το τερμινι που θα παρεις το μετρο για αεροδρομιο.
ΤΕΛΟΣ :clap:

ο συνολικος ποδαροδρομος ειναι 4-5 χλμ δηλαδη 1 ωρα αν πας σχετικα γρηγορα και θα σου μεινουν 3 -3.30 ωρες για να δεις τα αξιοθεατα
ΥΓ να εχεις μαζι σου νερο ,πολυ νερο.
καλα να περασεις
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες καταρχάς:)
To παρακολούθησα το πρόγραμμα σου βήμα βήμα μέσω του χάρτη του google.
Πολύ ωραίο.
Αλλά να πάω Ρώμη και να μην δω το κολοσσαίο που είναι το σήμα της;

Εσύ προφανώς έχεις ξαναπάει Ρώμη και δεν σε ενδιαφέρει και τόσο.
Αυτό το πρόγραμμα εσύ πως το έβγαλες;Σκέφτηκες ότι είναι το καλύτερο πρόγραμμα για έναν "σύντομο" ποδαρόδρομο;
Αν πήγαινες για πρώτη φορά στην Ρώμη όπως εγώ δεν θα προτιμούσες το ανοιχτό λεωφορείο το 110 εδώ
Rome.info > Special tourist TICKETS, public transportation in Rome
ώστε να δεις όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα σε λίγο χρόνο;

Το μετρό για να φτάσει στο τέρμινι γνωρίζεις πόσο χρόνο κάνει και πόσο κοστίζει;
Το εξπρές σκέτο φαρμάκι πάντως (14 ευρώ χ 2=28 εκτός και αν έχει καλύτερη τιμή εφόσον μπορείς να βγάλεις με επιστροφή).Το ανοιχτό λεωφορείο είναι 16 ευρώ μεν αλλά σε κάνει και 2 ώρες βόλτα.
Με το τσέκιν σε περίπτωση ανταπόκρισης τι γίνεται γνωρίζεις;Πόση ώρα πιο μπροστά θα πας εσύ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.504
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom