Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τα γούστα και οι προτιμήσεις του καθενός, σαφώς και παίζουν προταρχικό ρόλο στις επιλογές του και φυσικά κρίνουν και το αποτέλεσμα.

Αν η ιταλική κουζίνα, έτσι κι αλλιώς δεν είναι από τις αγαπημένες κάποιου, τότε σίγουρα δεν θα ενθουσιαστεί με τις επιλογές που θα έχει στην Ιταλία.

Αν όμως το συγκεκριμένο είδος κουζίνας συγκαταλέγεται στα αγαπημένα του, δεν μπορώ να μη σύμφωνήσω και εγώ με αυτούς που είπαν ότι θέλει μεγάλη προσπάθεια να μη φας καλά στη Ρώμη. Ακόμα και χωρίς προγραμματισμό.

Θεωρώ ότι για κάποιες περιπτώσεις καλό είναι να προγραμματίζεις, αλλά επίσης καλό είναι να αφήνεις και την τύχη, το ένστικτο και τη διάθεση της στιγμής να σε οδηγήσουν.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δηλαδη εδω στο Ελλαδα δεν εχει καλα εστατορια πρεπει να παω στην Ρωμη για να φαω και να πιω ενα καλο κρασι?
Όχι, εδώ στο Ελλάδα δεν έχει πραγματικά καλά εστιατόρια εκτός από απειροελάχιστες εξαιρέσεις και ναι πρέπει να πας στην Ιταλία για να φας καλά και να πιείς ένα καλό κρασί... λυπάμαι αλλά έτσι είναι...

Και αν που πουν οι υπολοιποι που πανε μια φορα σε μια πολη οτι το πρωτο που κανουν ειναι να βρουν hot spots για γκουρμε απολαυσεις να τα σκισω τα πτυχια μου! Μαλλον εγω κανω λαθος παρεες!!!!!!!
Να σε βλέπω να τα κάνεις κονφετί τα πτυχία σου ή να αλλάξεις παρέες... ένα τέλειο ταξίδι συνδιάζεται πάντα και από καλό φαγητό, πόσο μάλλον στην Ιταλία που το φαγητό είναι από τις μεγαλύτερες απολαύσεις... το να γυρνάω από το πρωί ως το βράδυ και να τρώω μια πίτσα στο χέρι ή να μπάινω σε ταχυφαγεία για να χορτάσω την πείνα μου είναι εφιαλτικό σενάριο... η ανακάλυψη γκουρμέ απολαύσεων στα ταξίδια είναι μια από τις πρώτες προτεραιότητες ενός ταξιδιού... εκτός βέβαια αν είσαι κάτω από 25 που όλα αυτά έχουν ελάχιστη σημασία... αν όμως έχεις καβατζάρει τα 25 και δεν αποζητάς το καλό φαγητό σε ένα ταξίδι σου κάτι τρέχει με τα γούστα σου...
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Καταρχην μπραβο σου διοτι περιμενα πιο ειρωνικο τονο στην απαντηση σου αλλα ομολογω κρατησες χαρακτηρα. Δεν σταματας να με εκπλησεις!
Ειμαι πανω απο 25 και ξερω γιατι ταξιδευω και τι ζηταω οταν θελω να γνωρισω ενα καινουργιο τοπο και σαφως δοκιμαζω τοπικες κουζινες και ψαχνω για τοπικα μαγαζια αλλα οχι με σημειωσεις απο Ελλαδα και χαρτες. Εκει που περπαταω, βλεπω, μυριζω κι αν μου κανει κλικ μπαινω. Κι αν δεν φαω καλα... δεν πειραζει. Εμενα τουλαχιστον. Και δεν θα μπω στον κοπο να κλεισω σε ενα καλο εστιατοριο η να μπω σε λιστα αναμονης. Εμενα δεν μου λεει κατι. Εμενα προσωπικα. Προτιμω να περπαταω ολη μερα, να αραζω οπου δω καλο περιβαλλον και αφηνω τις γκουρμε απολαυσεις σε οσους δεν μπορουν να κανουν 5 μερες χωρις αυτες! Απο αυτες ειμαι χορτατη και δεν μου λειπουν για να τις αναζητω στα ταξιδια μου.
Ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε πριν χαλασει το κλιμα και αρχισουν τα off topic delete! Τι λες?:haha:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Συμφωνούμε απόλυτα στο ότι διαφωνούμε... το φαγητό για μένα είναι μια πάρα πολύ σοβαρή υπόθεση για να το αφήσω στην τύχη... το συνδιάζω απόλυτα με τα ταξίδια μου και επιδιώκω να τρώω πάντα καλά... όπως προγραμματίζω την ταξιδιωτική μέρα μου έτσι προγραμματίζω και το μέρος που θα φάω... το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό και αναγκαίο... πειράματα στα ταξίδια εγώ δεν κάνω...προσπαθώ πάντα να είμαι σε όλα διαβασμένος και μέσα σε αυτά είμαι διαβασμένος και για τα εστιατόρια... το να φας κάπου αξιοπρεπώς και να ευχαριστηθείς το φαγητό σου δεν σημαίνει ούτε ότι ξοδεύεις μια περιουσία ούτε ότι πρέπει να τρως σε γκουρμέ εστιατόρια... σημαίνει ότι πρέπει να ψάχνεις λίγο παραπάνω και να διαλέγεις ψαγμένα, μη τουριστικά μέρη με ντόπια καλή κουζίνα...
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
εκλεισες ξεναγηση γι αυτο πηγε τοσο ακριβα η εισοδος δεν ειναι τοσο..
εμεις βγαλαμε επι τοπου τα εισητηρια μας με φοιτητικη εκπτωση στα 8!! ευρω
Καλησπέρα!Να ρωτήσω κάτι, τι φοιτητική ταυτότητα δώσατε;Το ελληνικό (ροζ αυτή τη χρονιά) πάσο μετράει; Γιατί στο site τους λένε ότι θέλουν "for students under 26 years old on presentation of a student identity card (International Student Card) on the day of the visit."
 

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
Καλησπέρα!Να ρωτήσω κάτι, τι φοιτητική ταυτότητα δώσατε;Το ελληνικό (ροζ αυτή τη χρονιά) πάσο μετράει; Γιατί στο site τους λένε ότι θέλουν "for students under 26 years old on presentation of a student identity card (International Student Card) on the day of the visit."
για να σου ειμαι απολυτα ειλικρινης δεν δειξαμε τιποτα καθως και ο υπαλληλος ηταν απο τη μια πολυ καλος αλλα και δεν φαινομαστε πανω απο 26..φυσικα ειχαμε πανω μας και τα πασο και ταυτοτητες αλλα σε κανενα αξιοθεατο δεν χρειαστηκε να τα δειξουμε ..
 

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
Καλησπέρα!Να ρωτήσω κάτι, τι φοιτητική ταυτότητα δώσατε;Το ελληνικό (ροζ αυτή τη χρονιά) πάσο μετράει; Γιατί στο site τους λένε ότι θέλουν "for students under 26 years old on presentation of a student identity card (International Student Card) on the day of the visit."
δεν χρειαστηκε να βγαλουμε την καρτα ISC ουτε καν να πουμε κατι περα απο το οτι θελουμε μειωμενο εισητηριο..ειχαμε πασο και ταυτοτητες αλλα ουτε αυτο χρειαστηκε δε φαινομαστε αλλωστε ανω των 26..τωρα αν πεσαμε σε καλο υπαλληλο δεν το γνωριζω λες να ημασταν τοσο τυχεροι??δεν το νομιζω..
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Για καλό και οικονομικό φαγητό σου προτείνω την αλυσίδα εστιατορίων pastarito. Βρίσκονται σε διάφορα σημεία της πόλης, έχει ένα και κοντά στο σταθμό termini, και έχουν πολύ νόστιμες μακαρονάδες, πίτσες κτλ. Αν θέλεις μπες στην ιστοσελίδα www.pastarito.it για να δεις το μενού και τις τοποθεσίες των μαγαζιών. Καλά να περάσεις!!
 

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
:Dτο ταξιδι μου ανηκει στο παρελθον αλλα επειδη ενημερωνονται κι αλλοι απο οτι βλεπω ας προτεινω κι εγω..
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ παγωτο στο GIOLITTI με γευσεις οπως σαμπανια,κανελλα,ρυζι,φυστικι,φρουτα,ο,τι μπορειτε να φανταστειτε μονο με 1,5 ευρω η μπαλα!!!
για πιτσα και ζυμαρικα στην p.di Spagna το Negozio Pasta Roma Vendita Paste Pasta Italiana Artigianale Pastateca και το ''Ziro Ciro'' και κοντα στον Αγ.Πετρο το ''Postiglione''Tre ..
θα σας πω κι αλλα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
παγωτο στο GIOLITTI μονο με 1,5 ευρω η μπαλα!!!
έτσι ενημερωτικά: το concept της "μπάλας" δεν υπάρχει στην Ιταλία. η ποσότητα υπολογίζεται με κυπελλάκι-χωνάκι. μάλλον θα εννοείς το μικρότερο μέγεθος. σ' αυτή την περίπτωση η τιμή είναι καλή για Ρώμη και πανάκριβη, όπως συμβαίνει συνήθως, για την υπόλοιπη Ιταλία, εκτός των πιο τουριστικών πόλεων.
 

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
έτσι ενημερωτικά: το concept της "μπάλας" δεν υπάρχει στην Ιταλία. η ποσότητα υπολογίζεται με κυπελλάκι-χωνάκι. μάλλον θα εννοείς το μικρότερο μέγεθος. σ' αυτή την περίπτωση η τιμή είναι καλή για Ρώμη και πανάκριβη, όπως συμβαίνει συνήθως, για την υπόλοιπη Ιταλία, εκτός των πιο τουριστικών πόλεων.
δεν ξερω τι εννοεις για τη μπαλα εμενα ετσι μου το ειπε ο υπαλληλος με αυτη την τιμη..ενταξει το θεμα δεν ειναι αν ειναι μικρο χωνακι η μια μπαλα,στο κατω κατω ειναι ακομη πιο φθηνα ετσι!! δεν εχω ξαναβρει ουτε καν στην ιδια πολη με 1,5 ευρω καθε γευση !!για την υπολοιπη ιταλια δεν ξερω μονο Βενετια εχω παει και ηταν πολυ πιο ακριβα ...
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Το θέμα είναι οτι πρέπει να το φας πολύ γρήγορα γιατί τα χωνάκια τους για 2 μπάλες είναι πολύ μικρά και στο τέλος γίνεσαι μούρτζης σαν τα παιδάκια!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.065
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom