Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
ναι θα ήθελα ότι πληροφορία υπάρχει
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Σ΄ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω και να χρειαστεί κάτι αλλο θα επανέλθω.
 

LEFTERAKIS

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλημέρα σε όλους,

Φεύγω σε μία εβδομάδα για Ρώμη και θέλω κάποιες πληροφορίες. Το ξενοδοχείο μου είναι κοντά στο σταθμό τρένων και λεωφορείων του Trastevere και έχει απευθείας σύνδεση αν δεν κάνω λάθος με τρένο με το αεροδρόμιο Fiumicino. Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος ποιο μεταφορικό μέσο πρέπει να πάρω από το αεροδρόμιο για να πάω εκεί, πού θα το βρω μέσα στο αεροδρόμιο και πόσο κοστίζει. Επίσης θέλω να ρωτήσω τι εναλλακτικές έχουμε για μετακίνηση μέσα στη Ρώμη με το σκεπτικό ότι θα μείνουμε 5 ημέρες (από Κυριακή μεσημέρι μέχρι Μ. Πέμπτη βράδυ).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα σε όλους,

Φεύγω σε μία εβδομάδα για Ρώμη και θέλω κάποιες πληροφορίες. Το ξενοδοχείο μου είναι κοντά στο σταθμό τρένων και λεωφορείων του Trastevere και έχει απευθείας σύνδεση αν δεν κάνω λάθος με τρένο με το αεροδρόμιο Fiumicino. Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος ποιο μεταφορικό μέσο πρέπει να πάρω από το αεροδρόμιο για να πάω εκεί, πού θα το βρω μέσα στο αεροδρόμιο και πόσο κοστίζει. Επίσης θέλω να ρωτήσω τι εναλλακτικές έχουμε για μετακίνηση μέσα στη Ρώμη με το σκεπτικό ότι θα μείνουμε 5 ημέρες (από Κυριακή μεσημέρι μέχρι Μ. Πέμπτη βράδυ).
εμείς σου δίνουμε όσες πληροφορίες θέλεις αλλά πρέπει να τις διαβάσεις κιόλας. έχει γραφεί πολλές φορές πώς θα πας από το αεροδρόμιο στην πόλη, κάνε μία αναζήτηση πάνω δεξιά. ή διάβασε τα λινκ αυτά:
τραίνο: www.trenitalia.com
MMM με όλα τα ΜΜΜ σε παράταξη, πιο αναλυτικά δεν γίνεται:
http://www.atac.roma.it/files/doc.asp?r=383
και έχεις κ το ταξί φυσικά.
 

LEFTERAKIS

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Ευχαριστώ Samion. Μου έχουν πει ότι όσα ξέρεις εσύ εδώ μέσα για τη Ρώμη δεν τα ξέρουν ούτε οι κάτοικοί της. Δεν μπορώ να διαβάσω το πρώτο link που μου έδωσες γιατί δεν ξέρω ιταλικά. Έχω διαβάσει σχεδόν ό,τι υπάρχει εδώ για τη Ρώμη, σίγουρα όμως είναι τόσα πολλά που μου έχουν ξεφύγει κάποια. Ευχαριστώ και πάλι. Αν χρειαστώ κάτι θα ξαναενοχλήσω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστώ Samion. Μου έχουν πει ότι όσα ξέρεις εσύ εδώ μέσα για τη Ρώμη δεν τα ξέρουν ούτε οι κάτοικοί της. Δεν μπορώ να διαβάσω το πρώτο link που μου έδωσες γιατί δεν ξέρω ιταλικά. Έχω διαβάσει σχεδόν ό,τι υπάρχει εδώ για τη Ρώμη, σίγουρα όμως είναι τόσα πολλά που μου έχουν ξεφύγει κάποια. Ευχαριστώ και πάλι. Αν χρειαστώ κάτι θα ξαναενοχλήσω.
καταρχήν, να ξεκινήσω με την τελευταία σου λέξη, δεν ενοχλείς. ευχαρίστησή μας πιστεύω είναι σε όλους. το λινκ έχει κ αγγλικά επιλογή πάνω. και να μην το ανοίξεις..έχει κάθε 15' (30' στις αργίες) κ κανει 8Ε. συμφέρει αν πηγαίνεις κοντά στη σταση κ εισαστε <4 άτομα. ταξί :40Ε.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια ξερει καποιος αν μπορεις να κλεισεις ελληνα ξεναγο για βατικανο ?η με καποιο τροπο ξεναγηση στα ελληνικα?ευχαριστω!
 

*glikoula*

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
...στο φεγγάρι
Γειά σας!θέλω να σας ρωτήσω...εχει καποιος να μου προτεινει κατι συγκεκριμένο από θέμα οπερας ή θεάτρου στη Ρώμη?απ'ό,τι είδα το θέατρο της ρωμης δεν εχει παραστασεις τις μέρες που θέλω...θα είμαι εκεί τη βδομάδα μετά το Πάσχα!εχει κανεις καμια καλή ιδεα??ευχαριστωω..
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
επέστρεψα, και το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να σας ευχαριστήσω για τις πολυτιμες συμβουλές σας. πραγματικά με βοήθησατε πολύ και με γλιτώσατε από πολλές κακοτοπιές.

- Λοιπόν, αν ξαναπήγαινα Ρώμη δεν θα έμενα Campo dei Fiori - πολύ βολική περιοχή για όλα τα αξιοθέατα, δεν χρησιμοποίησα ποτέ μετρό ή λεωφορείο, αλλά το βράδυ πολύ πιτσιρικαρία που δεν με ενθουσίασε- αλλά θα έμενα στο βόρειο τμήμα της Piazza Navona.

- Αν μείνετε κέντρο προτιμήστε για φαγητό το δρόμο Governo Vecchio, όπου και αν έκατσα να φάω ήταν αξιοπρέπεστατα και σαφώς καλύτερα από τα στενά γύρω από το Campo dei Fiori. πολύ συμπαθητικό και ζωντανό το Mimi e Coco.

- οι κυρίες μην πάρετε τακούνια μαζί σας. Θα πιάσουν απλώς χώρο στη βαλίτσα. ακόμη και αν καταφέρετε να ισορροπήσετε στο πλακόστρωτο, στο τέλος θα ανακαλύψετε ότι θα έχετε καταστρέψει τα παπούτσια σας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

LEFTERAKIS

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλημέρα και πάλι. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει από το αεροδρόμιο Ciampino αν υπάρχει τρένο για το σταθμό Trastevere, πόσο κοστίζει και περίπου κάθε πόση ώρα έχει τραμ από το σταθμό Trastevere για το κέντρο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.449
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom