Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.501
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχω βρει και στη Ναβόνα διαμέρισμα σε πολύ καλή τιμή.
Γεια. Αν όντως είναι κοντά στη Ναβόνα θα σας βολέψει ασυζητητί. Μπορεί και να μην χρειαστείτε καθόλου ΜΜΜ, παρά μόνο για το γήπεδο.
 

Christosxds

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Καλημέρα στη παρέα... :) το ταξίδι έχει αρχίσει και προγραμματίζεται... έκανα κράτηση στο Sounds Good Roma Guesthouse. περιοχή Termini, για 8 βράδια 302 euro μαζί με τους φόρους... καλά δεν είναι? υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης οπότε αν κάποιος έχει υπόψη του κάτι μου προτείνει... έκλεισα εκεί γιατί ήταν το μόνο που μονόκλινο με δική του τουαλέτα... θα είμαι μόνος μου και αν και μου αρέσει η ιδέα του κοιτώνα με χαλάει αρκετά το να μην έχεις ιδιωτικό μπανιο λόγω χρόνου και περίεργου ωραρίου που θα έχω... νυχτερινές βολτες και πρωινο ξύπνημα

επίσης... (θα σας τρελάνω και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη :) ) εκτός απο τη roma pass που ισχύει για δυο μέρες υπάρχει κάποια άλλη με περισσότερες μέρες και προνόμια? ή ν πάρω και δεύτερη μετά τη λήξη της πρώτης?

Σου παραθέτω κάποια σημεία που μου άρεσαν ιδιαίτερα:
1) Η Villa Torlonia (bonus πόντους το κουκουβαγιόσπιτο) λίιιιγο έξω από το κέντρο.
2) Η συνοικία Quartiere Coppede (η είσοδος από την αψίδα στη Via Tagliamento).
3) Η κλειδαρότρυπα της Μάλτας, αλλά και ο γειτονικός πορτοκαλόκηπος με απίθανη θέα και οφθαλμαπάτη έκπληξη (και τα δύο στον Αβεντίνο λόφο).
4) Η εκκλησία Sacro Cuore del Suffragio, όχι μόνο για την γοτθική της πρόσοψη, αλλά και για τα απρόσμενα εκθέματα που κρύβονται στο εσωτερικό της (εκτός κι αν φοβάστε τα φαντάσματα).
5) Ο καθεδρικός ναός της πόλης San Giovanni in Laterano, για το θαυμάσιο εσωτερικό του με τα γιγαντιαία αγάλματα.
6) Το κτίριο του χρηματιστηρίου στην Piazza di Pietra, με τις ευμεγέθεις κολώνες από τον ναό του Ανδριανού.
7) Η μανιερίστικη πρόσοψη του Palazzo Zuccari (πάνω από τα Ισπανικά σκαλιά, στη Via Gregoriana).
Καλά να περάσετε!
@Fanie Σε ευχαριστώ!!! την εκκλησία που προτείνεις δεν την ήξερα θα την επισκεφθώ σίγουρα και η ιστορία με το φάντασμα με εξιτάρει :p αρκει να μη συναντηθούμε βέβαια χαχαχαχα όπως και η συνοικία Quartiere Coppede αξίζει έναν απογευματινό περίπατο!!!
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μολις χθες γυρισα απο τη Ρωμη.Πριν δωσω μερικες συμβουλες να πω οτι μας εκανε τελειο καιρο. Φουλ ηλιο!

Αρχιζω:
Οντως η πολη λογω πλακοστρωτου βολευουν παρα πολυ τα αθλητικα για να περπατας.
1.Βατικανο πηγα την Κυριακη. Στις 10:00 που ημουν εκει η ουρα ηταν τεραστια. Εγω περασα Κυριος απο δεξια τους ,αφου ειχα κλεισει εισιτηριο απο το site! Μην το αμελησετε οποτε. Τεταρτη να το αποφυγετε καθως λογω Παππα γινεται μεγαλυτερος χαμος
2. Κολοσσαιο πηγα δευτερα. Εισιτηριο απο Λοφο Παλατινο(εκανα μεχρι και 2 λεπτα!!). Στο Κολοσαιο για οσους εχουν εισιτηριο υπαρχει ξεχωριστος διαδρομος απο αυτους που δεν εχουν, οποτε και εκει εκανα γυρω στα δυο λεπτα να μπω!!(και δν ισχυει οτι περιμενεις στην ουρα ακομα και να εχεις εισιτηριο-κατι τετοιο διαβασα απο αλλο μελλος σε καποιο αλλο θεμα εδω)
3.Αστυνομια, carabinieri και στρατος παντου οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
4. Νερο ποσιμο σε βρυσες σε παρα πολλα σημεια μεσα στη πολη. Μπουκαλακι να εχετε απλα να γεμιζετε.
5.Οι αποστασεις των αξιοθεατων ειναι ολες κοντινες μεταξυ τους. Εγω μια μερα πηρα μετρο για να παω Βατικανο μονο.
6. Αγιος Πετρος-αξιζει να ανεβετε στον τρουλο λογω απιστευτης θεας. 551 σκαλια γραφει η επιγραφη οτι ειναι. Εγω ανεβηκα με τα ποδια. Αν παρεις ασανσερ εχεις να ανεβεις περιπου αλλα 250 σκαλια. Εχει πορτα μεσα απο καπελα Σιστινα που σε οδηγει στην εκκλησια
7.Πολυ πακιστανοι με σελφοκονταραδιασκορπισμενοι σε ολη την πολη.Παντου ομως! Σε σημειο εκνευριστικο. Δεν εχω κατι με τους ανθρωπους απλα πας για μια ωρα πχ στη φοντανα ντι τρεβι και θα ερθουν να σε ρωτησουν 50 ατομα στη κυριολεξια για να αγορασεις.
8.Μη αμελησετε μια βολτα στη villa borghese!! Απιστευτο παρκο! Καναμε βολτα με ποδηλαδο και βαρκαδα στη λιμνη που εχει. Γελασαμε αρκετα!
9. Φαγητο τωρα....
Πηγα σε πανω απο 15 εςτιατορια(καποια ηταν προτασεις απο το φορουμ).. παραθετω εντυπωσεις:

-PizzaRe στη πλατεια popolo: Απιστευτη μοναδικη πιτσα! Οχι ομως η καλυτερη. Καλτσονε ομως το καλυτερο απο ολα οσα εφαγα. Τρελαθηκα με το καλτσονε.

-Dap poeta στο trastevere: Η καλυτερη πιτσα με διαφορα που εφαγα ηταν εκει. Το καλυτετο ζυμαρι απο οσα μαγαζια εφαγα. Αρκετα οικομικο

-Habana στο Πανθεον: Πολυ καλες τιμες καθως ειχε και μενου. Πολυ καλη μακαροναδα!!
--Cantieri bistrot. Πιτσα αδιαφορη. Ουτε ζεστη ουτε κρυο. Κακη σαλατα.

-Pastarito κοντα σε piazza venecia. Η καλυτερη μακαροναδα με 4 τυρια!! Με διαφορα απο τη δευτερη!

-La carbonara στο monti. Η καλυτερη καρμποναρα που εφαγα. Απιστευτη καρμποναρα. Τιμες τελειες! 7 ευρω ημεριδα που σε αλλα μαγαζια ειχε 9-13..... πολυ ωραιος χωρος. Οτι ωρα και να περνουσαμε εκει στο μαγαζι δεν επεφτε καρφιτσα. Θελει κρατηση

-pastificio σε πατσια ντι σπανια για μακαροναδα στο χερι. Παρα πολυ δυνατες μακαροναδες!

-Rosciolo φουρνος σε campo de fiori:
Μας το προτειναν απο εκει και ευτυχως πηγαμε!! Πηραμε πολλα γλυκιςματα, αλμυρα τα παντα ηταν πεντανοστιμα!

-Rossopododoro: πολυ καλη πιτσα αλλα υπηρχαν και καλυτερα. Ωραιος χωρος

Vin allegro στο trastevere: Πολυ ομορφο και συμμαζεμενο μαγαζακι για ενα κρασακι το βραδυ παρεα με τον μεγαλο μπουφε που εχει σε happy hour!

-Giolitti σε πανθεον: ωραιο παγωτο αλλα οχι κατι τι ιδιαιτερο.

-Venchi εχει νομιζω τρια καταστηματα: Το καλυτερο παγωτο της πολης. Προσωπικη αποψη

-Pompi σε ισπανικα σκαλια: Καλο τυραμισου αλλα οχι οπως μου το περιεγραφαν. Εχω φαει πολυ καλυτερα.

-Sant'Eustachio il caffe στο Πανθεον: πολυ καλος καφες και δεν ειναι οσο ακριβο μου ειχαν πει.

-La romana στο βατικανο: παρα παρα πολυ καλο παγωτο!

Σου χρεωνουν σερβιτσια στα περισσοτερα και νερο μικρο (1,5-2,5 ευρω το βρηκαμε)

Αν θυμηθω και κατι αλλο θα επανελθω. Ελπιζω να βοηθησα!
Πήγες σε όλα αυτά ρε θηρίο χαράς το κουράγιο σου :) με αφορμή το post σου για τα εστιατόρια θέλω να πω ότι το φαγητό είναι κάπως υποκειμενικό, με την έννοια ότι πολλές φορές μας έχει συμβεί να πάμε σε ένα μαγαζί με την κοπέλα μας ή με παρεά και σε κάποιους να αρέσει το φαγητό και σε κάποιους όχι..Είναι και θέμα τύχης βέβαια γιατί μπορεί να διαλέξεις ένα πιάτο που δεν είναι κάτι το φοβερό ή όπως το περίμενες γιατί δεν μπορεί σε ένα μαγαζί να είναι όλα τα πιάτα σουπερ, κάπου έχουν σπεσιαλιτέ..Ας πούμε εγώ δεν τρώω τιραμισού αλλά έχω πάει στο pompi στη ρε ντι Ρόμα και έχω δει ουρές με χαρτάκι τράπεζας για να πάρουν ταψί και όχι απλά ένα κομμάτι!!!!Βέβαια εκεί έχει τεράστιο χώρο να κάτσεις, να πάρεις πρωινό απίστευτο και σε καλές τιμές και να πιεις τον καφέ σου, να πάρεις απεριτιβο και πολλά ακόμα...Όταν επισκέφθηκα το αδελφάκι του στην πιάτσα ντι Σπανια απογοητεύτηκα γιατί μου φάνηκε τουριστομάγαζο.... Σε κάποια από αυτά που έγραψες έχω φάει πάνω από 4 φορές :) Δεν θα πω ας πούμε ότι ο Giolitti έχει το καλύτερο παγωτό εβερ γιατί όπως προείπα είναι θέμα και το τι αρέσει στον καθένα.....
Το ίδιο που γίνεται με τα φαγητά συμβαίνει πολλές φορές με τα αξιοθέατα και έχει να κάνει με το τι αρέσει στον καθένα μας...Το κολοσεο ας πούμε μέσα το περίμενα πολύ καλύτερο άλλα δεν γίνεται και να μην πας σε τέτοιο μνημείο έστω να έχεις άποψη ή το καστελ Σαν Αντζελο απέξω είναι εντυπωσιακό αλλά μέσα δεν βρήκα κάτι που να δικαιολογεί το σχετικά μεγάλο ποσό της εισόδου.Άλλος μπορεί να το βρει τρομερό και να το προτείνει ανεπιφύλακτα... Γενικότερα είναι πολύ σημαντικό να μεταλαμπαδεύουμε τις εμπειρίες μας και ο καθένας που τις διαβάζει να τις αξιολογεί...Μακάρι να έβρισκα και εγώ τόσες πληροφορίες για Μόναχο και Σαλτσμπουργκ που πάω, όλα έτοιμα θα τα είχα αλλά όσο να ναι η Ρώμη είναι Ρώμη έχει μεγαλύτερη επισκεψιμότητα :)
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μπορείς να μου πεις σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; Είναι κατάστημα, περιοχή;
To pompi είναι μαγαζί για όλη την μέρα, πας από πρωί παίρνεις πρωινό και σνακ και καφέ σε πολύ καλές τιμές και με πολλά τραπέζια για να αράξεις γιατί σαν Έλληνες που είμαστε θέλουμε και την βόλεψη μας. Όλη την μέρα μπορείς να απολαύσεις το γλυκό σου με σπεσιαλιτέ το τιραμισού και μετά το απόγευμα μπορείς να πάρεις απεριτιβο (μπούφε με ποτό με πληρωμή ενός στάνταρ ποσού)..Τις Κυριακές ειδικότερα γίνεται πόλεμος για ένα ταψί τιραμισού...Από ότι είδα έχει ανοίξει σε αρκετές περιοχές αλλά αυτό που βρίσκεται στη Ρε ντι ρομα που ήταν και το πρώτο μαγαζί είναι το καλύτερο...
http://www.barpompi.it/store_albalonga.html#nogo
 

valia76

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
2. Κολοσσαιο πηγα δευτερα. Εισιτηριο απο Λοφο Παλατινο(εκανα μεχρι και 2 λεπτα!!). Στο Κολοσαιο για οσους εχουν εισιτηριο υπαρχει ξεχωριστος διαδρομος απο αυτους που δεν εχουν, οποτε και εκει εκανα γυρω στα δυο λεπτα να μπω!!(και δν ισχυει οτι περιμενεις στην ουρα ακομα και να εχεις εισιτηριο-κατι τετοιο διαβασα απο αλλο μελλος σε καποιο αλλο θεμα εδω)
Φαίνεται πως ήμασταν άτυχοι στο θέμα της ουράς στο Κολοσσαίο, διότι περιμέναμε αρκετή ώρα, κανονικά, με εισιτήριο, στην ξεχωριστή ουρά που είχε. Ίσως επειδή ήταν Κυριακή (και είχε κ φανταστικό καιρό). Μάλιστα το Σάββατο το μεσημέρι που προσπαθήσαμε να μπούμε αμέσως μετά το Forum (με το ίδιο εισιτήριο φυσικά), είχε μεγαλύτερη ουρά. Περιμέναμε 10 λεπτά κ μας είπαν οτι στο σημείο που ήμασταν θα περιμέναμε άλλα 45. Οπότε κ φύγαμε υποθέτωντας οτι την άλλη μέρα το πρωί δε θα βρούμε κανέναν να περιμένει... Ας έχουν υπόψη τους κι αυτό το ενδεχόμενο οι φίλοι που θα πάνε... ίσως να παίζει ρόλο η επιλογή της ημέρας. Μην παν... αδιάβαστοι.. όπως εμείς! Όσο για το νερό... το φώναζαν από τα μεγάφωνα οτι απαγορεύεται. Εμείς ψαρώσαμε κ το πετάξαμε λίγο πριν τον έλεγχο...

Να πω κι εγώ τις εμπειρίες μου από τα εστιατόρια:
Er Faciolaro, μας άρεσε πολύ η πίτσα και γενικά οτι πήραμε.
Maccheroni, πήγαμε το πρώτο βράδυ για μακαρονάδες... όποια και να πήραμε (4 τον αριθμό) ήταν απαράδεκτη (ξενερώσαμε...) Μπορεί να έτυχε...
Pizza Re, υπέροχη πίτσα
Dar poeta, υπέροχη πίτσα
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Φαίνεται πως ήμασταν άτυχοι στο θέμα της ουράς στο Κολοσσαίο, διότι περιμέναμε αρκετή ώρα, κανονικά, με εισιτήριο, στην ξεχωριστή ουρά που είχε. Ίσως επειδή ήταν Κυριακή (και είχε κ φανταστικό καιρό). Μάλιστα το Σάββατο το μεσημέρι που προσπαθήσαμε να μπούμε αμέσως μετά το Forum (με το ίδιο εισιτήριο φυσικά), είχε μεγαλύτερη ουρά. Περιμέναμε 10 λεπτά κ μας είπαν οτι στο σημείο που ήμασταν θα περιμέναμε άλλα 45. Οπότε κ φύγαμε υποθέτωντας οτι την άλλη μέρα το πρωί δε θα βρούμε κανέναν να περιμένει... Ας έχουν υπόψη τους κι αυτό το ενδεχόμενο οι φίλοι που θα πάνε... ίσως να παίζει ρόλο η επιλογή της ημέρας. Μην παν... αδιάβαστοι.. όπως εμείς! Όσο για το νερό... το φώναζαν από τα μεγάφωνα οτι απαγορεύεται. Εμείς ψαρώσαμε κ το πετάξαμε λίγο πριν τον έλεγχο...

Να πω κι εγώ τις εμπειρίες μου από τα εστιατόρια:
Er Faciolaro, μας άρεσε πολύ η πίτσα και γενικά οτι πήραμε.
Maccheroni, πήγαμε το πρώτο βράδυ για μακαρονάδες... όποια και να πήραμε (4 τον αριθμό) ήταν απαράδεκτη (ξενερώσαμε...) Μπορεί να έτυχε...
Pizza Re, υπέροχη πίτσα
Dar poeta, υπέροχη πίτσα
Και εγω Κυριακη πηγα στις 10:30 κιολας και δεν ειχε απλα ηλιο, ηταν ημερα για μπανιο!! Η ουρα οσων δεν ειχαν εισιηριο μπορει να ηταν και 150-200 μετρα κυριολεκτικα. η σειρα οσων ειχαν ηταν αδεια! Ενταξει εγω απλα παραθετωω την εμπερια μου απο εκει για να βοηθησω και τους επομενους!

Πήγες σε όλα αυτά ρε θηρίο χαράς το κουράγιο σου :) με αφορμή το post σου για τα εστιατόρια θέλω να πω ότι το φαγητό είναι κάπως υποκειμενικό, με την έννοια ότι πολλές φορές μας έχει συμβεί να πάμε σε ένα μαγαζί με την κοπέλα μας ή με παρεά και σε κάποιους να αρέσει το φαγητό και σε κάποιους όχι..Είναι και θέμα τύχης βέβαια γιατί μπορεί να διαλέξεις ένα πιάτο που δεν είναι κάτι το φοβερό ή όπως το περίμενες γιατί δεν μπορεί σε ένα μαγαζί να είναι όλα τα πιάτα σουπερ, κάπου έχουν σπεσιαλιτέ..Ας πούμε εγώ δεν τρώω τιραμισού αλλά έχω πάει στο pompi στη ρε ντι Ρόμα και έχω δει ουρές με χαρτάκι τράπεζας για να πάρουν ταψί και όχι απλά ένα κομμάτι!!!!Βέβαια εκεί έχει τεράστιο χώρο να κάτσεις, να πάρεις πρωινό απίστευτο και σε καλές τιμές και να πιεις τον καφέ σου, να πάρεις απεριτιβο και πολλά ακόμα...Όταν επισκέφθηκα το αδελφάκι του στην πιάτσα ντι Σπανια απογοητεύτηκα γιατί μου φάνηκε τουριστομάγαζο.... Σε κάποια από αυτά που έγραψες έχω φάει πάνω από 4 φορές :) Δεν θα πω ας πούμε ότι ο Giolitti έχει το καλύτερο παγωτό εβερ γιατί όπως προείπα είναι θέμα και το τι αρέσει στον καθένα.....
Το ίδιο που γίνεται με τα φαγητά συμβαίνει πολλές φορές με τα αξιοθέατα και έχει να κάνει με το τι αρέσει στον καθένα μας...Το κολοσεο ας πούμε μέσα το περίμενα πολύ καλύτερο άλλα δεν γίνεται και να μην πας σε τέτοιο μνημείο έστω να έχεις άποψη ή το καστελ Σαν Αντζελο απέξω είναι εντυπωσιακό αλλά μέσα δεν βρήκα κάτι που να δικαιολογεί το σχετικά μεγάλο ποσό της εισόδου.Άλλος μπορεί να το βρει τρομερό και να το προτείνει ανεπιφύλακτα... Γενικότερα είναι πολύ σημαντικό να μεταλαμπαδεύουμε τις εμπειρίες μας και ο καθένας που τις διαβάζει να τις αξιολογεί...Μακάρι να έβρισκα και εγώ τόσες πληροφορίες για Μόναχο και Σαλτσμπουργκ που πάω, όλα έτοιμα θα τα είχα αλλά όσο να ναι η Ρώμη είναι Ρώμη έχει μεγαλύτερη επισκεψιμότητα :)
Ναι ναι πηγα! Το φαγητο το τιμαω!! Ναι συμφωνω οτι ειναι υποκειμενικο το τι αρεσει στο καθενα εννοειται! Εγω απλα αναφερω συμφωνα με τα δικα μου γουστα! Ο καθενας παραθετει την αποψη του και εννοειται αυτος που το διαβαζει φιλτραρει. Στο καστρο του Αγιου Αγγελου ουτε εγω μπηκα γιατι θεωρησα οτι δεν θα ειχε τιποτα παραπανω να δω μεσα.. Αυτο μου ειπαν και κατι αλλα παιδια ελληνες που ετυχε να βγαινουν εκεινη την ωρα.
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
129
Likes
36
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Για δωσε στοιχεια για το διαμερισμα (και αν θελεις στειλε μηνυμα για το που το βρηκες και ποσο.)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Από ότι είδα έχει ανοίξει σε αρκετές περιοχές αλλά αυτό που βρίσκεται στη Ρε ντι ρομα που ήταν και το πρώτο μαγαζί είναι το καλύτερο...
Δοκίμασα το τιραμισού στη πιάτσα ντι Σπάνια και τρελλάθηκα.
Τι λες τώρα!!! Εχει τόσο ωραίο χώρο; Αχχχ! Πολλές εκκρεμότητες μου έμειναν για την επόμενη φορά :D
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δοκίμασα το τιραμισού στη πιάτσα ντι Σπάνια και τρελλάθηκα.
Τι λες τώρα!!! Εχει τόσο ωραίο χώρο; Αχχχ! Πολλές εκκρεμότητες μου έμειναν για την επόμενη φορά :D
Έχει μεγάλο χώρο ναι αξίζει τον κόπο την επόμενη φορά που θα πας να το βάλεις στο πρόγραμμα σου..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.887
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom