Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η porta portese εξηγησα τι ειναι. Αλλο ψαχνεις. Πήγαινε καλυτερα κ βολικοτερα για οποιον μενει κεντρο στο mercato esquilino, testaccio η campo de fiori.
 

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάπρι, Ντουμπάϊ
Λοιπόν, αφού τα έβαλα κάτω και είδα ότι δεν εξυπηρετεί κάτι για την δική μου περίπτωση θα καταλήξουμε σε ταξάκι. Θα μείνουμε Βατικανό. Οπότε δεν προλαβαίνω να είμαι τέρμινι στις 05,30 (για να φύγω με εταιρία) καθώς τότε ξεκινάει το μετρό. Επίσης αν τα βάλεις κάτω η διαφορά είναι ένα 20άρικο καθώς ήδη περίπου 10€ θα δίναμε για εισιτήρια. όχι ότι είναι λίγο αλλά από το να είμαστε με την ψυχή στο στόμα, να αλλάζουμε 3 μέσα, η να φύγουμε αγχωμένοι τελευταία μέρα..... ας πάει και το παλιάμπελο! σας ευχαριστώ όλους για την αμέριστη βοήθεια και θα μιλήσουμε και σε κανά άλλο ποστ στάνταρ!
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! Εμεις παλι κλεισαμε ξενοδοχειο κοντα στη περιοχη Roma Termini, οποτε μαλλον θα παρουμε το λεωφορειο των 5.30...βεβαια ταλαιπωρια, εχουμε λιγο χρονο ακομα για να αλλαξουμε γνωμη..! Καλο ταξιδι!!!! Να περασετε τελεια και να μας πεις μετα τις εντυπωσεις σας!! :)
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλο ταξιδι!!!! Να περασετε τελεια και να μας πεις μετα τις εντυπωσεις σας!! :)
Ευχαριστούμε!!! Με το που έρθουμε θα γράψω και την ιστορία μου!!!! :) Να περάσετε όμορφα και εσείς πράγμα που το θεωρώ σίγουρο καθώς είναι απο τους πιο ωραίους προορισμούς!
 

kostas911

Member
Μηνύματα
25
Likes
5
Πως σας φαίνεται το παρακάτω ξενοδοχείο;


Πιστεύω θα βολέψει καλύτερα σαν περιοχή σε σύγκριση με trastevere και prati.Εσείς τι λέτε;
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πως σας φαίνεται το παρακάτω ξενοδοχείο;


Πιστεύω θα βολέψει καλύτερα σαν περιοχή σε σύγκριση με trastevere και prati.Εσείς τι λέτε;
Στο λινκ που έβαλες φαίνονταν ευαίσθητα δεδομένα, γι' αυτό διαγράφτηκε. Αν θέλεις βάλε λινκ για το ξενοδοχείο, αλλά όχι από την κράτησή σου.

Άποψη μου είναι ότι το ξενοδοχείο είναι αρκετά μακριά από το κέντρο. Θα χρειαστείτε οπωσδήποτε τα ΜΜΜ.
 

kostas911

Member
Μηνύματα
25
Likes
5
Ευχαριστώ για την διόρθωση. :)
Το ξενοφοχείο για το οποίο μιλούσα είναι το παρακάτω.
https://www.booking.com/hotel/it/vi...7f6620;dist=0&sb_price_type=total&type=total&

Επίσης βρίσκω κοντά στο κολοσαίο απο airbnb
https://www.airbnb.gr/rooms/1614094...qgDn&check_in=2017-03-13&check_out=2017-03-15

Σε ποια περιοχή λέτε να κοιτάξω για οικονομικά και εύκολη πρόσβαση στα κομβικά σημεία της Ρώμης;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Ευχαριστώ για την διόρθωση. :)
Το ξενοφοχείο για το οποίο μιλούσα είναι το παρακάτω.
https://www.booking.com/hotel/it/vi...7f6620;dist=0&sb_price_type=total&type=total&

Επίσης βρίσκω κοντά στο κολοσαίο απο airbnb
https://www.airbnb.gr/rooms/1614094...qgDn&check_in=2017-03-13&check_out=2017-03-15

Σε ποια περιοχή λέτε να κοιτάξω για οικονομικά και εύκολη πρόσβαση στα κομβικά σημεία της Ρώμης;
Καλημερα, το 1ο link δεν ανοιγει και δεν μπορω να δω το ξενοδοχειο που λες, το 2ο ετσι κι ετσι.
Αν θελεις να εισαι κοντα στο κεντρο, να πηγαινεισ σχεδον παντου με τα ποδια , αυτο που προτεινω σε ολους ειναι η περιοχη που εμεινα κι εγω, via Veneto, piazza Barberini εκει γυρω.
Υπαρχουν κι αλλες ωραιες περιοχες οπως rione monti, trastevere αλλα σιγουρα θα χρειαστεις μετρο ή λεοφωρείο. Ψαξε κι εκει που σου προτεινω κι ελπιζω να βρεις.
Αν θελεις πες μας ημερομηνιες και ποσο ανα ημερα που διαθετεις ωστα να σου προτείνουμε.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλημερα, το 1ο link δεν ανοιγει και δεν μπορω να δω το ξενοδοχειο που λες.
Είναι το Villini Luxury Rooms. Αν δεις το πλήρες link που παρέθεσε, φαίνεται. :)
 

kostas911

Member
Μηνύματα
25
Likes
5
Το ταξίδι θα γίνει 13/3-15/3.
Δυστυχώς τόσο κεντρικά που μου λες δεν βρίσκω οικονομικά ξενοδοχεία μιας και έχω ταβάνι τα 50 ευρώ ανα βραδιά, με απαραίτητη προυπόθεση ιδιωτικό μπάνιο και όχι κοινόχρηστο.
Αρκετές επιλογές υπάρχουν πάντως και στο termini αλλά δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα σχόλια για την περιοχή.

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.:)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το ταξίδι θα γίνει 13/3-15/3.
Δυστυχώς τόσο κεντρικά που μου λες δεν βρίσκω οικονομικά ξενοδοχεία μιας και έχω ταβάνι τα 50 ευρώ ανα βραδιά, με απαραίτητη προυπόθεση ιδιωτικό μπάνιο και όχι κοινόχρηστο.
Αρκετές επιλογές υπάρχουν πάντως και στο termini αλλά δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα σχόλια για την περιοχή.

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.:)
Με 50 ευρώ ταβάνι, σε περιοχές όπως Τρέβι, Ναβόνα, Πάνθεον, κλπ. έχεις πολύ περιορισμένες επιλογές και σίγουρα θα πρέπει να κάνεις αρκετές παραχωρήσεις (ανάλογα με το τι είναι πιο σημαντικό για σένα). Κοντά στο Termini σίγουρα θα βρεις περισσότερα, αλλά πρέπει να ξέρεις και τους δρόμους της περιοχής για να επιλέξεις με μεγαλύτερη σιγουριά και ασφάλεια.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Το ταξίδι θα γίνει 13/3-15/3.
Δυστυχώς τόσο κεντρικά που μου λες δεν βρίσκω οικονομικά ξενοδοχεία μιας και έχω ταβάνι τα 50 ευρώ ανα βραδιά, με απαραίτητη προυπόθεση ιδιωτικό μπάνιο και όχι κοινόχρηστο.
Αρκετές επιλογές υπάρχουν πάντως και στο termini αλλά δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα σχόλια για την περιοχή.

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.:)
Σου βρήκα στο booking βάζοντας φίλτρο το ποσό που θέλεις:υπάρχουν στο κέντρο το hotel Elite , hotel azzurra Kai to Casa Barberini.Το τελευταίο ειναι πολυ ωραίο και σε τέλειο σημείο.Κοιταξε τα,μην πας προς Τερμινι έχει επιλογές που μπορείς να βρεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.428
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom