Ιταλία Ρώμη

bananaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
παιδια το σ/κ γυρισα απο ρωμη..περασα φανταστικα!!και θα ηθελα να σασ πω μερικα πραγματα..καταρχασ μειναμε σε ενα πολυ ωραιο ξενοδοχειο κοντα στο τερμινι πολυ καλη τιμη και πλουσιο πρωινο..για φαγητο να μην πατε σε οποιοδηποτε μαγαζι στο δρομο δεν ειναι ολα ωραια..εμενα μου αρεσε παρα πολυ h gallina bianca παραδοσιακη κουζινα καλεσ τιμεσ και απο εξυπηρετηση αριστο!via antinio rosmini εκει ηταν και το ξενοδοχειο..παγωτο στο san crispino και να το φατε στην fontana di trevi ο υπαλληλος ηξερε και κατι λιγα ελληνικα!πολυ γελιο!διαλεγεσ κυπελακι το οποιο ειχε και μια τιμη π.χ των 2,5 των 3 εuro 5,5....εγω εφαγα δυο των 3 ευρω πραγματικα τελειο παγωτο γευση μελι και γουντουκι!για ψωνια λιγο δυσκολα τα πραγματα ..τα ρουχα μου φανηκαν ακριβα..παρ'ολα αυτα στην via del corso ειχε πολλα μαγαζια ..εγω με τον φιλο μου οπου πηγαμε πηγαμε με τα ποδια!!ειναι πολυ κουραστικο αλλα βλεπεισ πολυ περισσοτερα πραγματα κκαι γνωριζεισ καλυτερα τον κοσμο την περιοχη γενικοτερα ζεισ στουσ ιδιουσ ρυθμουσ!ετυχε πολλεσ φορεσ να μιλησω με ιταλουσ στο δρομο απο ενα σχολιο μεχρι και κουβεντουλα..εγω στη ρωμη ειδα πολλα κοινα χαρακτηριστικα με την ελλαδα...ενω στο λονδινο που ειχα ταξιδεψει τπτ κοινο...μια οικονομικη λυση οσον αφορα το φαγητο ειναι να πηγαινεισ στο συπερ μαρκετ..οσο για το βατικανο..η ουρα ηταν τεραστια αλλα κινουνταν πολυυυυ γρηγορα ...μπηκα στη βασιλικη του αγιου πετρου (δωρεαν) αλλα οχι στα μουσεια (κοστιζαν 15 ευρω) οχι για τα λεφτα αλλα δεν ειμαι φαν των μουσειων!απο τα πιο αξιολογα μερη περα απο τα καθαρα τουριστικα μνημια ειναι h villa borghese ενα υπεροχο παρκο που μοιαζει σαν καρδια γεματο πρασσινο παπιεσ λιμνουλεσ συντρηβανια και αλλα πολλα...μαγια πραγματικα...νοικιαζεισ ποδηλατα και πασ βολτα ολο το παρκο..βρισκεται πανω απο την piazza del popolo..αυτα θυμαμαι α!και μην βγειτε φωτογραφια με τουσ ντυμενουσ ρωμαιουσ στον δρομο...20 ευρω...τα κλαιω ακομαα...ευχαριστω για τισ πληροφοριεσ στο σιτε αυτο ηταν πρα\γματικα χρησιμεσ!ελπιζω να βοηθησα και εγω απο τη μερια μου
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
έσκασες 20 ευρώ για να βγεις φωτογραφία με τον Ρωμαίο, και δε πήγες στο Μουσείο του Βατικανού; :Ο :Ο :Ο
 

bananaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
αμα το ηξερα λεσ να πηγαινα??πλησιασμε ειδαμε και αλλουσ ππου βγαζαν φωτο και λεω αντε ποσο να κανει ??5?10
??με τα μουσεια δεν τ απω κατθολου καλα δεν ηταν θεμα τα 15 ευρω..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
μπηκα στη βασιλικη του αγιου πετρου (δωρεαν) αλλα οχι στα μουσεια (κοστιζαν 15 ευρω) οχι για τα λεφτα αλλα δεν ειμαι φαν των μουσειων!
Σοφή επιλογή από μια ψαγμένη ταξιδιώτισσα! Η Καπέλα Σιστίνα μπορεί να περιμένει!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
North66 said:
Σοφή επιλογή από μια ψαγμένη ταξιδιώτισσα! Η Καπέλα Σιστίνα μπορεί να περιμένει!
Ε μην εισαι κ αγενης. Να εξηγεις για τι μιλας. Λες και ολοι ξερουν τα μαγαζια της Ρωμης..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μισο λεπτο να μιλησει η κοπελα........
Ισως να μας εξηγησει καλυτερα τι εννοει
 

giorgos_i20

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΙΟ
bananaki μιας και μέχρι προχτές ήσουν Ρώμη, μήπως μπορείς να μας πείς αν το κολοσαίο είναι ανοιχτό για τους επισκέπτες? Διότι ακούω κάτι περί ζημιών από την κακοκαιρία και ότι έκλεισε για επισκευές.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
bananaki μιας και μέχρι προχτές ήσουν Ρώμη, μήπως μπορείς να μας πείς αν το κολοσαίο είναι ανοιχτό για τους επισκέπτες? Διότι ακούω κάτι περί ζημιών από την κακοκαιρία και ότι έκλεισε για επισκευές.
δεν μπηκε νομιζω............
 

bananaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
εγω ειμαι της αποψης οτι ο καθενας κανει αυτο που θελει και περναει καλα οπως θελει..τα κακοβουλα και ειρωνικα σχολια δεν νομιζω οτι ταιριαζουν στο προφιλ αυτου του σιτε ..ειμαστε εδω για νο βοηθησουμε ο ενασ τον αλλον και οχι να σχολιαζουμε και μαλιστα απρεπεως τισ επιλογες των αλλων...δεν μπηκα στα μουσεια γιατι σε αντιθεση με αλλουσ περπατησα ολη τη ρωμη με τα ποδια και δεν αντεχα αλλο καθως το βατικανο ηταν στο προγραμμα μου την τελευταια μερα..ουτε και στον τρουλο τησ βασιλικησ του αγιου πετρου γτ ηταν 500 σκαλια...οσο για το κολλοσαιο δεν μπηκα μεσα ..εκαναν κατι εργα εξω αλλα τισ ωρεσ που πηγα ηταν κλειστο ουτωσ η αλλωσ..και παρακαλω λιγοσ σεβασμοσ δεν βλαπτει!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τα κακοβουλα και ειρωνικα σχολια
υπερβάλλεις. κακόβουλα δεν ήταν ούτε ειρωνικά, ίσως να σου φαίνονται έτσι, χιούμορ που μεταφράστηκε διαφορετικά από την διάθεση που γράφηκε. τις πραγματικές διαθέσεις των ποστερ εδώ, τις είδες νομίζω πριν πας, που όλοι σε βοήθησαν όσο μπορούσαν. ελπίζω να μην έχεις και από τότε παράπονο.

δεν ξέρω ποιες μέρες ήσουν, πάντως και για να απαντησω στην παραπάνω ερώτηση, το Κολοσσαίο ήταν κλειστό 9-15/2/12. στις 16 και για 3 μέρες άνοιξε μερικώς, λόγω πάγου. από τις 19/2 είναι ανοικτό όλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom