Σχετικά με τη γρίπη των χοίρων (Όλες οι πληροφορίες εδώ)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εντάξει το καταλαβαίνουμε ότι είναι υπερβολικά τα μέτρα,αλλά καναδυό πραγματάκια νομίζω ότι αποτελούν μια καλή συνήθεια υγιεινής για αποφυγή εκτός του ιού της γρίππης και άλλων μολυσματικών νοσημάτων...άλλων ιώσεων κλπ.
Θεωρώ ότι καλό είναι τα παιδάκια να εκπαιδεύονται να σαπουνίζουν η( ελλείψει νερού και σαπουνιού)να καθαρίζουν τα χέρια τους με τα αντισηπτικά μαντηλάκια κάθε φορά που ...βγάζουν τα χέρια τους από τη μύτη τους,όταν πρόκειται να φάνε κάτι...,όταν πιάνουν διάφορα...στην αυλή στο διάλλειμμα κλπ.Οι οδηγίες αυτές ασφαλώς και δίνονται από τους γονείς αλλά στο σχολείο όπου τα παιδιά περνούν πολλές ώρες ...ατονούν.
Οσον αφορά την απολύμανση σε πόμολα και επιφάνειες κι αυτό αν μπορούσε να γίνεται ανά τακτά διαστήματα(γιατί αμφιβάλλω αν γίνεται ποτέ)ε δεν είπαμε και σε κάθε διάλλειμμα...,καλό θάταν.
Ισως δηλ από την υπερβολή αυτή επ ευκαιρεία της γρίππης μείνουν κάποιες...καλές συνήθειες.
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
μια φιλη μ επειδη μαθαινει κινεζικα ειχε αποφασισει να παει με μια ομαδα σ ενα πανεπιστημιο στη κινα για 4 βδομαδες.
Η πρωτη βδομαδα πέρασε τέλεια..
Ομως 2 απ τα άτομα του γρουπ της αρρωστησαν και οταν ανακαλυψαν οτι ηταν γριπη των χοιρων , τους πηραν απ το πανεπιστημιο μ ενα ασθενοφορο(ολο το γκρουπ)και τους μετέφεραν σ ενα ξενοδοχειο.εκει ηταν υποχρεωμένοι να μείνουν στα δωματια τους κλεισμένοι για μια βδομαδα και μπορούσαν να βγαινουν μόνο για να πανε στο μπουφε και να πάρουν το φαγητό τους για να το φάνε στο δωματιο τους.
Μετά τη μια βδομάδα τους είπαν ότι ήταν καλύτερο να γυρίσουν πίσω στην Ελλάδα και αναγκαστικά γυρίσαν πίσω.. :-( . Εγω που τη πέρασα το καλοκαίρι πάντως δεν μ φάνηκε κάτι τραγικό, σαν μια συνηθισμένη ίωση
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ενα μονόλεπτο σποτ που προβάλλεται στην γερμανική τηλεόραση αυτό τον καιρό
υπενθυμίζοντας με ποιο τρόπο μπορεί να μεταδοθεί ο ιός.

αυτο που αναγράφεται στο σποτ στα γερμανικά είναι πως:

---ο ιος μεταδίδεται γρηγορώτερα από οσο φανταζόμαστε!
---το πλύσιμο χεριών προστατεύει

 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Περι Γρίππης

Πριν λιγες μερες που ταξιδεψα Γερμανια, Αυστρια δεν ειδα τιποτα που να θυμιζει την γριππη των χοιρων...μολιες τωρα ειδα στις ειδησεις οτι στις ΗΠΑ κηρυξαν την χωρα σε κατασταση εκτακτης υγειονομικης καταστασης (ή καπως ετσι)...

τι εμπειριες εχετε απο αλλες Ευρωπαικες ή εκτος ΕΕ χωρες οσοι ταξιδεψατε προσφατα;;;

επικρατει πανικος, ησυχια, ηρεμια, ή οτι αλλο;;;

γιατι στις ΗΠΑ μου φαινεται οτι ξεφευγουν παλι τα πραγματα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πριν λιγες μερες που ταξιδεψα Γερμανια, Αυστρια δεν ειδα τιποτα που να θυμιζει την γριππη των χοιρων...μολιες τωρα ειδα στις ειδησεις οτι στις ΗΠΑ κηρυξαν την χωρα σε κατασταση εκτακτης υγειονομικης καταστασης (ή καπως ετσι)...

τι εμπειριες εχετε απο αλλες Ευρωπαικες ή εκτος ΕΕ χωρες οσοι ταξιδεψατε προσφατα;;;

επικρατει πανικος, ησυχια, ηρεμια, ή οτι αλλο;;;

γιατι στις ΗΠΑ μου φαινεται οτι ξεφευγουν παλι τα πραγματα...
Όχι πάλι τα ίδια...
http://www.travelstories.gr/social-...%EB%E7%F1%EF%F6%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%E4%FE.html
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
οκ.....ας μεταφερθει εκει...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Σε λίγα χρόνια θα γίνει ταινία με τον τίτλο "Περί Γρίπης Α" όπου όλοι οι Αμερικανοί θα έχουν προσβληθεί από τον ιό και μόνο ο πρωταγωνιστής θα γίνει καλά και θα καταφέρει να τους σώσει (Μόλις είδα το "Περί Τυφλότητος" και είμαι πολύ επηρεασμένη)!
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Και μετα περασαν αυτοι καλα και εμεις καλυτερα.Τελικα ηρθε η συντελεια του κοσμου?Ημαρτον...Τα εχουμε παιξει ομαδικως.Ολοι βουρ στο ΚΕΛΠΝΟ....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
υπαρχει καμια ταξιδιωτικη οδηγια για την γριππη για ταξιδια στο εξωτερικο;
ειτε οδηγια απο το ΚΕΕΛΠΝΟ ειτε απο χωρα του εξωτερικου για τουριστες που εισερχονται σε αυτην;
ξερετε τιπτοα;

εγω ακουσα οτι γερμανία,αυστρία,ιταλία,τσεχία έχουν δώσει ταξιδιωτική οδηγία για το εμβόλιο στις χώρες Ρουμανία,Βουλγαρία,Σκόπια,Κροατία και κάποιες ακόμα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
υπαρχει καμια ταξιδιωτικη οδηγια για την γριππη για ταξιδια στο εξωτερικο;
ειτε οδηγια απο το ΚΕΕΛΠΝΟ ειτε απο χωρα του εξωτερικου για τουριστες που εισερχονται σε αυτην;
ξερετε τιπτοα;

εγω ακουσα οτι γερμανία,αυστρία,ιταλία,τσεχία έχουν δώσει ταξιδιωτική οδηγία για το εμβόλιο στις χώρες Ρουμανία,Βουλγαρία,Σκόπια,Κροατία και κάποιες ακόμα
όχι δεν υπάρχει τίποτε. όσον αφορά ειδικά την Ιταλία είναι αστεία πράγματα. δεν έχει εκδοθεί ποτέ τέτοια οδηγία.
Viaggiare Sicuri
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν μου ανοιγει...αλλα οπως κ να εχει αν ειναι στα ιταλικα...
 

island

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!
ειχα σχεδιασει να παω κωνσταντινουπολη τα χριστουγεννα αλλα με ολα αυτα που ακουω στην τουρκια για την γριπη το σκεφτομαι να μην το επιχειρησω!ποια ειναι η γνωμη σας;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom