Ταξίδια και οικονομική κρίση...

eirini-amelie

Member
Μηνύματα
43
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη! Κ τόσα άλλα
Σωστα! Τελικα βεβαια δεν ξερω αν ειναι κ τοσο μεγαλο ρισκο. Ειδικα αν εισαι αντρας. Ουτε αν θελει τοσους συμβιβασμους. Εγω απ ολα τα ταξιδια μου καλυτερα περασα εκει που με φιλοξενησαν με couchsurfing η εκει που εκανα camping! Δεν ξερω αν το ξερεις το couchsurfing. Ειναι απιστευτα καλη φαση. Και αν διαβαζεις τις references δεν ειναι κ τοσο ρισκο. Εγω οσες φορες το δοκιμασα ποτε δεν το μετανιωσα! Ειναι πολυ ομορφο να εχεις καποιον ντοπιο να σου δειξει την πολη με τη δικια του ματια! Εχω κι ενα blog και εχω κανει καποια θεματα με συμβουλες για low budjet travelers και εχω γραψει εμπειριες απο δικα μου ταξιδια. Αν θελεις ριξε μια ματια: Photos of a backpacker. Μαλλον πρεπει να ανοιξουμε ενα θεματακι για τροπους να ταξιδευεις με λιγα λεφτα και κουβεντα για το κατα ποσο ειναι ασφαλεις. Αυριο μπορει να το ανοιξω...

"Έχουν όνειρο να κάνουν κάτι και αντί να είναι μέσα στην κλάψα που δεν μπορούν να το κάνουν όπως πολλοί, το κάνουν έστω και έτσι"
Πολυ ωραίο αυτό. Συμφωνώ απόλυτα!


Θέληση με πολύ ρίσκο βέβαια όσον αφορά το οτοστόπ τουλάχιστον και πολλούς συμβιβασμούς όταν φιλοξενήσε.Αλλά σίγουρα αυτοί οι άνθρωποι έχουν πολύ μεγαλύτερη διάθεση για να γνωρίσουν καινούρια μέρη και ανθρώπους και τους παραδέχομαι πιο πολύ από αυτούς που πηγαίνουν ταξίδια επηδεί απλά τους περισέβουν κάποια χρήματα.Είναι πραγματικοί ήρωες για εμένα.Έχουν όνειρο να κάνουν κάτι και αντί να είναι μέσα στην κλάψα που δεν μπορούν να το κάνουν όπως πολλοί, το κάνουν έστω και έτσι.
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
το προβλημα οπως εξελισεται ειναι οτι δεν γνωριζεις τι χρηματα μπορεις να διαθεσεις.με αλλο προϋπολογισμο κοιμασε και με αλλον ξυπνας.
΄π.χ. αδεια στα τελη Σεπτεμβρη.η Χιος μοιαζει ομορφη επιλογη και οικονομικα ανεκτη. κατι ψιθυπιζονται για απεργιες αναπρογραματισμος για οδικο προορισμο.υπαρχουν κατι υπολοιπα σε Ορεινη Ναυπακτια ολα ομορφα!!! η χαρα βασταει λιγο ΕΚΤΑΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ
οκ ας μειωσουμε τις μερες κι ετσι καλα ειναι . λαθος ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ωπα!! ποσο θα μας κοστισει? να μειωσουμε λες ακομα λιγο τις μερες? θα τα καταφερουμε? ας το αφησουμε για αλλη φορα .παμε στο χωριο και θα κανουμε μονοημερες εκδρομες απο εκει. αμ δε, οταν εμεις σχεδιαζαμε αυτοι γελαγανε. ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ,ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΜΙΣΘΩΝ-ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ,ΑΥΞΗΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ κλπ κλπ ποιο ταξιδι, ποιο χωριο ,αυπιο δεν ξερω αν θα μου επιτρεπεται να αναπνεω χωρις αναλογη δασμολογιση.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ή απλώς δεν τους πληρώνεις και συνεχίζεις το πρόγραμμά σου.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
eirini-amelie το γνωρίζω το couchsurfing υπάρχουν και άλλα παρόμοια sites.Εδω αναφέρονται κάποια.

Προσωπικά όσες φορές φιλοξενήθηκα σε φίλους φίλων στο εξωτερικό πέρασα πολύ καλά παρότι υπήρχαν κάποιοι περιορισμοί. Σε εντελώς ξένο άνθρωπο δεν θα είχα το θάρρος να φιλοξενηθώ γιατί είμαι πολύ συνεσταλμένος αλλά μπράβο σε αυτούς που μπορούν και το κάνουν.

Θα ρίξω μια ματιά και στο blog σου κάποια στιγμή και αν ανοίξεις θέμα θα συμμετάσχω με χαρά :)
 

eirini-amelie

Member
Μηνύματα
43
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη! Κ τόσα άλλα
Το κοιταξα το link. Πολυ ενδιαφερον! Σε ευχαριστω παρα πολυ! Ειδικα στο travalers for travelers μαλλον θα γινω μελος! Στην αρχη ημουν πολυ διστακτικη με ολα αυτα, ειμαι μελος στο ocuchsurfing αρκετους μηνες αλλα δεν το χρησιμοποιουσα καθολου μεχρι που τυχαια προεκυψε και οταν με ειχε φιλοξενησει ενας φιλος στο Βερολινο ειχε και αλλους 2 αγνωστους. Γιναμε και οι 4 πολυ καλη παρεα κ περασαμε τελεια στο Βερολινο. Απο τοτε εχω γινει μεγαλη fan. Σκεψου οτι μεσα σε μια εβδομαδα φιλοξενησα 6 αγνωστους! Ενταξει μαλλον εγω το παρακανω. χαχαχαχα. Παντως μεχρι τωρα δεν ειχα καμια ασχημη εμπειρια και ελπίζω αν παραμείνει έτσι. Ευχαριστώ και πάλι! Τα λέμε! :Dτωρα ολες μου οι εμπειριες ηταν πολυ καλες και ελπιζω να συνεχισει ετσι.



eirini-amelie το γνωρίζω το couchsurfing υπάρχουν και άλλα παρόμοια sites.Εδω αναφέρονται κάποια.

Προσωπικά όσες φορές φιλοξενήθηκα σε φίλους φίλων στο εξωτερικό πέρασα πολύ καλά παρότι υπήρχαν κάποιοι περιορισμοί. Σε εντελώς ξένο άνθρωπο δεν θα είχα το θάρρος να φιλοξενηθώ γιατί είμαι πολύ συνεσταλμένος αλλά μπράβο σε αυτούς που μπορούν και το κάνουν.

Θα ρίξω μια ματιά και στο blog σου κάποια στιγμή και αν ανοίξεις θέμα θα συμμετάσχω με χαρά :)
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά , συγγνώμη που θα βγω οφ τόπικ αλλά θέλω να μιλήσω για την οικονομική κρίση και τα ταξίδια :D Λοιπόν Λονδίνο πήγα με την καρδιά να χτυπάει περίεργα μέρα νύχτα λόγω κρίσης. Ζούσα με το φόβο μη με πιάσει η χρεοκοπία στο Λονδίνο και δεσμεύσουν τα χρήματά μου και δεν μπορώ να πληρώσω το ξενοδοχείο κλπ κλπ. Τέλος πάντων την ίδια στιγμή για τον ίδιο λόγο δε δίστασα να το κάνω το ταξιδάκι με την έννοια "ας προλάβω να φάω ό,τι μπορώ πριν μου τα κατασχέσετε :mad:" Όχι ότι έχω καταθέσεις στην τράπεζα αλλά 1000 ευρώ έχω. Ε τώρα δεν ξέρω γιατί αλλά με έχει κυριεύσει η ιδέα να ξαναπάω Παρίσι και μάλιστα θέλω να πάω μεγάλη εβδομάδα που τη μισώ. Αλλά φοβάμαι γιατί έχουμε πολύ καιρό ως τότε. Γμτ και βρήκα προσφορές στα αεροπορικά κι έλεγα μήπως από τώρα πετύχαινα καλές τιμές και σε ξενοδοχείο. Μάλιστα, μιας κι έχω ξαναπάει Παρίσι άλλες 2 φορές, πιστεύω πως αυτό το ταξίδι θα μπορούσε να είναι καλύτερο από τα άλλα γιατί δε θα με πιέζει ο χρόνος να δω κι άλλα από τα πολλά must και κυρίως να ζήσω στο παρίσι σα να είναι μια οποιαδήποτε καθημερινή μέρα στη χώρα μας κι όχι σαν πιεσμένος τουρίστας. Συν ότι θα μπορέσω να πάω και στο Μονπαρνάς που τις άλλες φορές δεν μπόρεσα να πάω, συν ότι σκεφτόμουν για 6 διανυκτερεύσεις, το τέλειο. :( Α ρε καταραμένη κρίση
 

eirini-amelie

Member
Μηνύματα
43
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη! Κ τόσα άλλα
Να πας! Να πας! Να πας! Ελπιζω να τα εκλεισες ηδη!



Παιδιά , συγγνώμη που θα βγω οφ τόπικ αλλά θέλω να μιλήσω για την οικονομική κρίση και τα ταξίδια :D Λοιπόν Λονδίνο πήγα με την καρδιά να χτυπάει περίεργα μέρα νύχτα λόγω κρίσης. Ζούσα με το φόβο μη με πιάσει η χρεοκοπία στο Λονδίνο και δεσμεύσουν τα χρήματά μου και δεν μπορώ να πληρώσω το ξενοδοχείο κλπ κλπ. Τέλος πάντων την ίδια στιγμή για τον ίδιο λόγο δε δίστασα να το κάνω το ταξιδάκι με την έννοια "ας προλάβω να φάω ό,τι μπορώ πριν μου τα κατασχέσετε :mad:" Όχι ότι έχω καταθέσεις στην τράπεζα αλλά 1000 ευρώ έχω. Ε τώρα δεν ξέρω γιατί αλλά με έχει κυριεύσει η ιδέα να ξαναπάω Παρίσι και μάλιστα θέλω να πάω μεγάλη εβδομάδα που τη μισώ. Αλλά φοβάμαι γιατί έχουμε πολύ καιρό ως τότε. Γμτ και βρήκα προσφορές στα αεροπορικά κι έλεγα μήπως από τώρα πετύχαινα καλές τιμές και σε ξενοδοχείο. Μάλιστα, μιας κι έχω ξαναπάει Παρίσι άλλες 2 φορές, πιστεύω πως αυτό το ταξίδι θα μπορούσε να είναι καλύτερο από τα άλλα γιατί δε θα με πιέζει ο χρόνος να δω κι άλλα από τα πολλά must και κυρίως να ζήσω στο παρίσι σα να είναι μια οποιαδήποτε καθημερινή μέρα στη χώρα μας κι όχι σαν πιεσμένος τουρίστας. Συν ότι θα μπορέσω να πάω και στο Μονπαρνάς που τις άλλες φορές δεν μπόρεσα να πάω, συν ότι σκεφτόμουν για 6 διανυκτερεύσεις, το τέλειο. :( Α ρε καταραμένη κρίση
 
  • Like
Reactions: mel

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
τα ταξιδια σιγουρα δεν θα κοπουν .καπως θα "αλλαξουν".μαλλον θα γινουν περισοτερες οι μονοημερες αποδρασεις.η κριση και η καμψη της οικοδομικης δραστηριοτητας εχει φερει και μειωση των πυρκαγιων με αποτελεσμα να πρασινιζει ο τοπος.
χτεσινη αποδραση για μπανιο στο Πορτο-Γερμανο μεσω Καζας ηταν μια ευχαριστη παρενθεση στην ασταθη και μιζερη πραγματικοτητα που ζουμε.
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Πάνε τα σχέδια για Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά στην Αγγλία, μου ήρθε και μένα η λυπητερή...
Μάλλον θα πρέπει να κάνουμε σχέδια μόνιμης αλλαγής χώρας.
Άντε να δούμε πόσο θα αντέξουμε ακόμη.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Άσε m-stam και εγώ είχα στην άκρη χρήματα για ταξίδια μαζεμένα με πολύ οικονομία και θα τα δώσω στο κράτος τώρα...Το σπάσιμο είναι ότι υπάρχουν πρωτοφανείς προσφορές με την ryanair από Θεσσαλονίκη με 20 ευρώ πάνε έλα για Ρώμη και ούτε αυτές τις προσφορές δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ.

Δόξα τον Θεό να λέμε πάλι βέβαια γιατί υπάρχουν και χειρότερα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.912
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom