Ταξίδια και applications

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το ξέρω αλλά έλα που δε μπορούμε να κάνουμε και πολλά :)
 

shadow

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
... η σύγχρονη τεχνολογία μόνο καλά έχει προσφέρει στους μεμονωμένους ταξιδιώτες ... ας είναι καλά το travel stories και το internet και μπορούμε να κανονίζουμε τα ταξιδάκια μας που τα προηγούμενα χρόνια δεν τολμούσαμε καν να το σκεφτούμε ... ευκαιρία να κάνουμε τη ζωή μας πιο εύκολη να ανταλλάξουμε χρηστικές εφαρμογές που θα μας βοηθήσουν πολύ στα ταξίδια μας ... περιμένω ... τις ιδέες σας !
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.738
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Ας γράψω μερικές στα γρήγορα:
Currency Converter από την Oanda για τα ταξίδια μας σε χώρες εκτός ευρωζώνης. Κάνει τις μετατροπές συναλλάγματος στις τρέχουσες ισοτιμίες.
Booking.com για κρατήσεις ξενοδοχείων φυσικά...
Η Triposo έχει φτιάξει οδηγούς για αρκετές χώρες και πόλεις βασισμένη σε πηγές όπως η Wikipedia, Wikivoyage γενικά ελεύθερες πηγές. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί συμπληρωματικά με άλλους οδηγούς και το βασικό τους προσόν είναι ότι δουλεύουν off line.
TripAdvisor για όσους το χρησιμοποιούν.
Tripit Organizer για να έχετε όλες τις κρατήσεις σας σε ένα μέρος.
ViaMichelin, έχει χάρτες, υπολογίζει διαφορετικές διαδρομές και προτείνει εστιατόρια και ξενοδοχεία.
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ρε παιδιά έχω μια απορία..έχω κατεβάσει την εφαρμογή του google earth αλλά δεν έχει την επιλογή να αποθηκεύσεις μία τοποθεσία με το σημαιάκι.
Ξέρετε αν υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική?
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Fuel Prices in Greece
https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.x4real.fuelprices.android&hl=el
Για όσους ταξιδεύουν με αυτοκίνητο στην Ελλάδα και θέλουν να ξέρουν που θα βρουν καύσιμο και πόσο αυτό κοστίζει.
Εμένα με έχει βοηθήσει στην εύρεση πρατηρίων που έχουν υγραέριο με το οποίο κινείται το αυτοκίνητό μου.
Φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο θα υπάρχει και για χώρες του εξωτερικού. Εάν κάποιος γνωρίζει για Τουρκία και Βαλκάνια θα ήμουν υπόχρεος αν με ενημέρωνε.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Εμένα δε μου δουλεύει πια εδώ και μήνες!
Η εφαρμογή δεν δουλεύει από τότε που άλλαξε το travelstories.

Μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή tapatalk(είναι δωρεάν τώρα) και να βλέπεις το φόρουμ από εκεί.Είναι αρκετά εξυπηρετικό.
 

andreaslll

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Η εφαρμογή Packing List είναι πολύ καλός βοηθός στο πακετάρισμα των αποσκευών. Υπάρχει για Android, iOS και Windows Phone.
Η δωρεάν έκδοση λειτουργεί ικανοποιητικά, δεν υπάρχει λόγος να αγοράσετε τη Full έκδοση. Μόνο που αν θέλετε τις λίστες στα ελληνικά θα πρέπει να ρίξετε λίγη μετάφραση...

Πηγή 1
Πηγή 2
 

andreaslll

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Το app σου δίνει το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζεται να ξαναφτιάχνεις την ίδια λίστα κάθε φορά που ταξιδεύεις, επίσης μπορείς να εξάγεις μια νέα λίστα με λιγότερα περιεχόμενα αν πχ ταξιδεύεις λιγότερες μέρες αυτή τη φορά.

Είναι πιο βολικό από το χαρτί και το μολύβι, πως να το κάνουμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.484
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom