Ταξίδια με Τρένα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.570
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Τουρκία είχα πάει. Το εισιτήριο ήταν πάμφθηνο και οι 5 μέρες που διαρκούσε με πήγαν από Αθήνα στην Κων/πολη και αργότερα στο Ερζουρούμ και πάλι πίσω. Ενδιαμέσως πήγαμε σε πολλές περιοχές της Τουρκίας με τα λεωφορεία.
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
Κι εγώ πριν 3 χρόνια είχα ταξιδέψει στα Βαλκάνια (Σερβία/ Ρουμανία/ Βουλγαρία) με το Balkan Flexi Pass http://www.eurailnet.com/pass-balkan.htm , το οποίο επίσης συστήνω ανεπιφύλακτα! Το δικό μου εισιτήριο ίσχυε για 10 μέρες και μπορούσα να το χρησιμοποιήσω στην διάρκεια ενός μήνα. Υπάρχουν αντίστοιχα εισιτήρια για 5 και 15 μέρες οι οποίες δεν είναι απαραίτητο να είναι συνεχώμενες.
¨οταν είχα ταξιδέψει, δεν χρειαζόνταν να επικυρώνουμε τα εισιτήρια για κάθε ξεχωριστή διαδρομή και έτσι κυριολεκτικά μπαίναμε σε όποιο τρένο θέλαμε. Ούτε αντεμετωπίσαμε πρόβλημα με τις εκάστοτε ταχείες αμαξοστοιχίες, όπως συμβαίνει με το interrail, όπου σε κάποιες χώρες πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω αν θέλεις να τις χρησιμοποιήσεις.

Το απίστευτο ήταν πως στην Σερβία και την Ρουμανία υπήρξαν ελεγκτές που αφενώς δεν ήξεραν Αγγλικά για να συννενοηθούν μαζίμας και αφετέρου μάλλον δεν ήξεραν τι ακριβώς ισχύει για το συγκεκριμένο εισιτήριο.. κι έτσι γυρνώντας από το ταξίδι είχα άλλες 6 μέρες απεριορίστων διαδρομών στην Ελλάδα-έχοντας ταξιδέψει σίγουρα 7, ήδη- , γιατί οι παραπάνω ελεγκτές δεν ήξεραν οτι ΄πρέπει να διαγράψουν τις ημέρες που είχα χρησιμοποιήσει τρένο, από το εισιτήριο!
 
Last edited by a moderator:

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!
Εγώ ταξιδεύω συχνά με τρένο. Οχι ότι το γουστάρω ιδιαίτερα, αλλά είναι πολύ εύχρηστο μέσο μαζικής μεταφοράς! Σε αυτό το βάζω κορυφή. Βέβαι τα βαριέμαι τα ταξίδια ακόμα και παρέα να έχω γιατί θέλω να περπατήσω και λίγο, εκεί πιάνεται ο κ**ος μου. :(
Δεν έχω διανυκτερεύσει όμως σε τρένο. Το έχει κάνει ο πατέρας μου όμως μερικές φορές -μιας και την Ευρώπη την γύρισε με τρένο- και μου λέει πως εντάξει δεν είναι πολύ άσχημα αν έχει κανα βιβλίο να ασχωλείσαι και είναι και πολύ άνετο σίγουρα.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
λατρευω τα τρενα...ταξιδεψα τουρκια περισι με το Φιλια Εχπρες που κανει το δρομολογικο Θεσσαλονικη Κωνσταντινουπολη και ειναι πολυ ανετο καθως κοιμασαι σε δικλινα δωματια με ανετα κρεββατια....Εκανα επισης αυτο το καλοκαιρι και 10 βραδινες διαδρομες με τρενο Ινδια , αρκετα ανετο και πρακτικο καθως οι αποστασεις ηταν 12ωρες και δεν εχανα χρονο απο τα μερη που επισκεφτομουν...Με τις βραδινες διαδρομες γλιτωνεις και καποια χρηματα διανυκτερευσης επισης....
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Κι εγώ πριν 3 χρόνια είχα ταξιδέψει στα Βαλκάνια (Σερβία/ Ρουμανία/ Βουλγαρία) με το Balkan Flexi Pass http://www.eurailnet.com/pass-balkan.htm , το οποίο επίσης συστήνω ανεπιφύλακτα! Το δικό μου εισιτήριο ίσχυε για 10 μέρες και μπορούσα να το χρησιμοποιήσω στην διάρκεια ενός μήνα. Υπάρχουν αντίστοιχα εισιτήρια για 5 και 15 μέρες οι οποίες δεν είναι απαραίτητο να είναι συνεχώμενες.
¨οταν είχα ταξιδέψει, δεν χρειαζόνταν να επικυρώνουμε τα εισιτήρια για κάθε ξεχωριστή διαδρομή και έτσι κυριολεκτικά μπαίναμε σε όποιο τρένο θέλαμε. Ούτε αντεμετωπίσαμε πρόβλημα με τις εκάστοτε ταχείες αμαξοστοιχίες, όπως συμβαίνει με το interrail, όπου σε κάποιες χώρες πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω αν θέλεις να τις χρησιμοποιήσεις.
ειναι ομορφες αυτες οι χωρες?...αν δλδ ηθελες να κοιμηθεις μεσα στο τρενο απλα επαιρνες το νυχτερινο δρομολογιο (αν υπαρχει βεβαια)? ή επρεπε να εχεις κλεισει απο πριν καποια θεση που ειναι και για υπνο?
 
Last edited by a moderator:

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
ειναι ομορφες αυτες οι χωρες?...αν δλδ ηθελες να κοιμηθεις μεσα στο τρενο απλα επαιρνες το νυχτερινο δρομολογιο (αν υπαρχει βεβαια)? ή επρεπε να εχεις κλεισει απο πριν καποια θεση που ειναι και για υπνο?
Εγώ βρήκα αυτές τις χώρες πολύ πιο ενδιαφέρουσες απ'όσο περίμενα. Μάλιστα, θα μπορούσα να χαρακτηρίσω πολλές πόλεις και χωριά πολύ πιο 'όμορφα' από αυτά της χώρας μας.

¨οσο για τα τρένα, κλινάμαξες δεν υπήρχαν πάντα, αλλά υπήρχαν κουπέ και νυχτερινά δρομολόγια οπότε αν μπορεί κανείς να βολευτεί σε βαγόνι, οκ.. κι επειδή ανήκω σ'αυτή την κατηγορία, ούτε καν έψαξα τι πρέπει να κάνεις για να κλείσεις κρεβάτι...
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Κι αν δεν εχω ταξιδεψει με τρενο...απο Ορεστιαδα-Θεσ/νικη απο κει για Βελιγραδι και μετα για Σαρραγιεβο ή Ζαγκρεμπ(καποιες φορες)...με κρεβατι και ανευ..επι χρονια αυτο-στα νιατα μου.Τωρα μιλαμε για τον καρβουνιαρη.Μονο στο Βελιγραδι-Σαραγιεβο ηταν πιο κυριλε η κατασταση,λογω χειμερινης ολυμπιαδας ειχαν φτιαξει αλλη κατασταση...Συνηθως με παρεα αλλα και μονη...ωρες ατελειωτες,με χιονια,με χαλασμενα καλοριφερ...Αλλα και τι παιχνιδια-χαρτια,παντομιμα...
Ωραιες εποχες!!
Το τρενο αλλη κατασταση,βλεπεις αλλη πλευρα των χωρων που ταξιδευεις...
Ανεβειτε Εβρο και απολαυστε τη διαδρομη...σουπερ...μερα οχι βραδυ!!!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Παρακολουθώ την συζήτηση και θυμάμαι στα νιάτα μου είχα ταξιδέψει με inter rail, από τότε έχω να ταξιδέψω με τρένο πολλά χρόνια έχουν περάσει, έως και αιώνα αλλάξαμε.:klaps:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Εγώ βρήκα αυτές τις χώρες πολύ πιο ενδιαφέρουσες απ'όσο περίμενα. Μάλιστα, θα μπορούσα να χαρακτηρίσω πολλές πόλεις και χωριά πολύ πιο 'όμορφα' από αυτά της χώρας μας.

¨οσο για τα τρένα, κλινάμαξες δεν υπήρχαν πάντα, αλλά υπήρχαν κουπέ και νυχτερινά δρομολόγια οπότε αν μπορεί κανείς να βολευτεί σε βαγόνι, οκ.. κι επειδή ανήκω σ'αυτή την κατηγορία, ούτε καν έψαξα τι πρέπει να κάνεις για να κλείσεις κρεβάτι...
προσπαθω να βρω στο σιτε που μου εδωσες αν λεει κατι για κλιναμαξες κτλ αλλα δεν το βρισκω......:(...για να δω ποσο διαφερουν στη τιμη αλλα και γενικοτερες πληροφοριες σχετικες με το θεμα αυτο...
 

lennondtps

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γρανάδα - Erasmus!
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνγκστον
Κι εγώ πριν 3 χρόνια είχα ταξιδέψει στα Βαλκάνια (Σερβία/ Ρουμανία/ Βουλγαρία) με το Balkan Flexi Pass http://www.eurailnet.com/pass-balkan.htm , το οποίο επίσης συστήνω ανεπιφύλακτα! Το δικό μου εισιτήριο ίσχυε για 10 μέρες και μπορούσα να το χρησιμοποιήσω στην διάρκεια ενός μήνα. Υπάρχουν αντίστοιχα εισιτήρια για 5 και 15 μέρες οι οποίες δεν είναι απαραίτητο να είναι συνεχώμενες.
¨οταν είχα ταξιδέψει, δεν χρειαζόνταν να επικυρώνουμε τα εισιτήρια για κάθε ξεχωριστή διαδρομή και έτσι κυριολεκτικά μπαίναμε σε όποιο τρένο θέλαμε. Ούτε αντεμετωπίσαμε πρόβλημα με τις εκάστοτε ταχείες αμαξοστοιχίες, όπως συμβαίνει με το interrail, όπου σε κάποιες χώρες πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω αν θέλεις να τις χρησιμοποιήσεις.

Το απίστευτο ήταν πως στην Σερβία και την Ρουμανία υπήρξαν ελεγκτές που αφενώς δεν ήξεραν Αγγλικά για να συννενοηθούν μαζίμας και αφετέρου μάλλον δεν ήξεραν τι ακριβώς ισχύει για το συγκεκριμένο εισιτήριο.. κι έτσι γυρνώντας από το ταξίδι είχα άλλες 6 μέρες απεριορίστων διαδρομών στην Ελλάδα-έχοντας ταξιδέψει σίγουρα 7, ήδη- , γιατί οι παραπάνω ελεγκτές δεν ήξεραν οτι ΄πρέπει να διαγράψουν τις ημέρες που είχα χρησιμοποιήσει τρένο, από το εισιτήριο!
Evacuee μπορείς να δώσεις μερικές πληροφορίες για το Balkan Flexipass?
Ισχύει ακόμα?Δεν βρήκα αρκετές πληροφορίες στο site του οσε για αυτό.
Το προμηθεύεσαι από τον οσε?
Συνδιάζεται με φοιτητική έκπτωση?

Εσύ πότε το είχες χρησιμοποιήσει?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom