Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.198
Likes
20.604
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν θελω και τα δυο, θελω το πιο απλο, το πιο τεμπελικο, αυτο που δεν θα κανω translate!
Αν το πρωτοκολλο λεει οτι δεχονται το τεστ μονο, αυτο θα κανω.
Σκας γάιδαρο τώρα εσύ αλλα δεν στο λέω για να μην σε στεναχωρήσω :haha::haha::haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.198
Likes
20.604
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θα σου στειλω το παιδι απο την Τριτη πακετο στη β Ιταλια, προσεχε :D και θα κανω διακοπαρες σολο.
Στείλτο έχω και μάσκες KN95! Θα κάνει τα μπάνια του το παιδί κιόλας παρέα με το δελφίνι :clap:
 

alexevd

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Τα έχω κάνει και τα δύο plf και έχω το QR του Ευρωπαικού ήδη. Είπα να κάνω παρέα στον @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ που είναι ανυπόμονος και συμπλήρωσα και το ελληνικό! Το κρίμα στο λαιμός σου :p Σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Έχω συμπληρώσει και τη φόρμα που απαιτείται για τις υγειονομικές αρχές και γέλασα πολύ.....Πρέπει ντε και καλά να συμπληρώσεις διεύθυνση εντός της περιοχής του Marche.....οτι να ναι!

Α ναι, και στο ελληνικό plf ζητάει η προσωρινή διευθυνση διαμονής να μην είναι ίδια με την μόνιμη....δλδ όταν γυρίσω μου απαγορεύουν να πάω σπίτι μου.....εμείς οι Έλληνες όταν γυρνάμε πάμε για διακοπές πάλι, μιλάμε πολύ large είμαστε :haha:
Γεια σου εκεί που λες ότι έχεις συμπληρώσει και τις φόρμες που απαιτείται για τι υγειονομικές αρχές τι εννοείς ; Έχει και αλλά για συμπλήρωμα εκτός από τα plf ?
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Εννοείς για την είσοδο στην Ιταλία; Αν ναι, αυτη τη στιγμή χρειάζεται ή πλήρη εμβολιασμό με 14 μέρες μετά τη δέυτερη δόση ή τεστ ή νόσηση (τις λεπτομέρειες γι αυτό δεν τις έχω ψάξει)
Επίσης θέλει το dPLF και ενημέρωση των υγειονομικών αρχών της περιοχής εισόδου στη χώρα.

Για το τι ζητάει η κάθε χώρα μπαίνω στο re-open και ψάχνω να βρω αν υπάρχουν link για τις επίσημες σελίδες της χώρας που ψάχνω. Αν ναι καλώς. Αν όχι τις ψάχνω μόνη μου στο διαδίκτυο, εξασκημένη είμαι :bleh:

Καλά κάνεις, φρόντισε να πας μέχρι τέλος Ιουλίου...γνώμη μου πάντα. Θες τις σελίδες της Ιταλίας;

Edit: Παρόν νήμα, μήνυμα #108
γιατι καλε μεχρι τελος ιουλιου;με ανατριχιασες τωρα...εχω κλεισει,3 Σεπτεμβρη με 10...ΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΩ ΚΙ ΑΥΤΟ;το 5ο κατα σειρα χαμενο θα ναι...ελεος γμτ...δε θα το αντεξω!ειμαι εμβολιασμενη πληρως κι εγω...αλλα εχει φοβηθει το ματι μου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.198
Likes
20.604
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
γιατι καλε μεχρι τελος ιουλιου;με ανατριχιασες τωρα...εχω κλεισει,3 Σεπτεμβρη με 10...ΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΩ ΚΙ ΑΥΤΟ;το 5ο κατα σειρα χαμενο θα ναι...ελεος γμτ...δε θα το αντεξω!ειμαι εμβολιασμενη πληρως κι εγω...αλλα εχει φοβηθει το ματι μου.
Εσυ είσαι εμβολιασμενη, αλλά πολλοί άλλοι δυστυχώς δεν είναι και αυτό είναι το πρόβλημα! Και στην Ευρώπη δεν είμαστε Ιάπωνες, οπότε μέχρι το Σεπτέμβρη βλέπουμε
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.327
Likes
17.537
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικές
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Δεν θελω και τα δυο, θελω το πιο απλο, το πιο τεμπελικο, αυτο που δεν θα κανω translate!
Αν το πρωτοκολλο λεει οτι δεχονται το τεστ μονο, αυτο θα κανω.

@Grerena τα φωτα σου!
Το παιδί περνάει μόνο με το αρνητικό τεστ. Rapid ή pcr. Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα. Είχα μόνο το τεστ στα χέρια μου και σε ταξίδι πριν την 1η Ιουλίου και σε ταξίδι επιστροφής μετά την 1η Ιουλίου. Δεν είχα πιστοποιητικό.

Είχαν προηγηθεί τηλεφωνήματα στην Πολωνική πρεσβεία (δις) για να μου επιβεβαιώσουν τα παραπάνω.
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
87
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τελευταία βραδιά στη Γαληνοτατη σήμερα.Τα έως τώρα δεδομένα έχουν για όποιον είναι εδώ.
Από Αθήνα προς Βενετία την Δευτέρα με Aegean μια απλή ματιά ότι έχουμε συμπληρώσει το ιταλικό plf ,χωρίς να δουν του άλλο.Θυμιζω πως εγώ ήμουν εμβολιασμός χωρίς να έχουν περάσει 14 μέρες και η σύζυγος καθόλου,αμφότεροι με rapid test και ευρωπαϊκα πιστοποιητικα.
Από Βενετία (Ιταλία) εγώ αύριο έχω σε ισχύ το πιστοποιητικό εμβολιασμού,συμπληρωμένα και των 2 τα plf.Η συζυγος έκανε χθες το πρωί pcr test,σήμερα το πρωί βγήκαν τα αποτελέσματα και σήμερα το απόγευμα μας στάλθηκε στο email από το υπουργείο υγείας ένας κωδικός να το βάλουμε στην διεύθυνση Home - Certificazione verde COVID-19 με τον αριθμό διαβατηρίου/ταυτότητας που δηλώσαμε στο εργαστήριο.Ετσι καταφέραμε να βγάλουμε ευρωπαϊκό πιστοποιητικό.Για τον έλεγχο στο αεροδρόμιο Βενετίας/Αθηνών αύριο.
καλημερα .Στο ιταλικο Plf οπως και στο ελληνικο ζηταει μονιμη και προσωρινη διευθυνση εκει τι συμπληρωσατε?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Το παιδί περνάει μόνο με το αρνητικό τεστ. Rapid ή pcr. Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα. Είχα μόνο το τεστ στα χέρια μου και σε ταξίδι πριν την 1η Ιουλίου και σε ταξίδι επιστροφής μετά την 1η Ιουλίου. Δεν είχα πιστοποιητικό.

Είχαν προηγηθεί τηλεφωνήματα στην Πολωνική πρεσβεία (δις) για να μου επιβεβαιώσουν τα παραπάνω.
Απο την ιστοσελιδα της πρεσβειας (επειδη δεν σηκωνουν τηλ) λεει τα εξης. Οτι οι ανηλικοι κατω των 18 δεν υποχρεουνται σε καραντινα αν συνοδευονται απο ενηλικα με ευρωπαικο πιστοποιητικο. Παρατηρω οτι δεν μπορω να βγαλω το πιστοποιητικο για ανηλικο, δεν παιρνει το ΑΜΚΑ του και μαλλον θελει ΚΕΠ. Οποτε μεχρι νεωτερας θα παω με το rapid test στα αγγλικα

Screenshot_20210709-102831_Samsung Internet.jpg


EDIT: Το επεβεβαιωσε το Ιταλικο Προξενειο Θεσσαλονικης που σηκωνει το τηλεφωνο.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
γιατι καλε μεχρι τελος ιουλιου;με ανατριχιασες τωρα...εχω κλεισει,3 Σεπτεμβρη με 10...ΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΩ ΚΙ ΑΥΤΟ;το 5ο κατα σειρα χαμενο θα ναι...ελεος γμτ...δε θα το αντεξω!ειμαι εμβολιασμενη πληρως κι εγω...αλλα εχει φοβηθει το ματι μου.
Ειναι σχεδον απιθανο να μπουν περιορισμοι σε εμβολιασμενους. Αλλα οσο αυξανονται τα κρουσματα, τοσο λιγοτερα ταξιδια θα κλεινονται αρα οι αδειες πτησεις θα συγχωνευονται σε λιγοτερες κατα τη γνωμη μου. Πιθανον να μην ειναι αδιαταρακτα τα ταξιδια αργοτερα, οχι οτι θα χαθουν για καποιον που ειναι ευελικτος.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Καλώς ορισα.Στην επιστροφή από τη Βενετία σήμερα,Ζυγισαν βαλίτσες σε όλους,έλεγξαν εξονυχιστικά plf και πιστοποιητικα.Αρκουσε της συζύγου το πιστοποιητικό από το εργαστήριο για το pcr(ή rapid test).Στην Αθήνα έλεγξαν το δικό μου plf και το πιστοποιητικό (της συζύγου τπτ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.499
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom