Ταξίδι μόνος ή μόνη??

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Καταρχήν ένα μεγάλο χαμόγελο για τα ωραία νέα :D
Τώρα, όσον αφορά το ερώτημα...ειλικρινά μόλις τώρα το συνειδητοποίησα ότι άλλο επισκέπτομαι ένα μέρος για να το γνωρίσω κι άλλο πηγαίνω διακοπές με παρέα/σύντροφο. Ειδικά στη περίπτωση του συντρόφου, πας για να χαλαρώσετε και να χαρείτε ο ένας τον άλλο, οπότε το μέρος είναι δευτερεύον' αρκεί να μην είναι χάλια. Μια καλή θάλασσα αρκεί. Δεν πας όμως στο Λονδίνο, όπως πήγα. Μα τω θεώ, τώρα το συνειδητοποίησα. Παίζει βέβαια ρόλο και το μέρος. Αλλο ένα νησάκι κι άλλο μια μεγάλη πόλη. Και πιστεύω πως, αν είχα παρέα, θα είχα δει τα μισά. Εκτός αν πας δεύτερη κλπ φορά. Και τι κάνεις; Αν είχα σχέση πάντως,όχι, δε θα πήγαινα μόνη. Μου φαίνεται χαζό κι ας μη γνώριζα καλά το Λονδίνο. Θα πει τώρα κάποιος ότι δε στέκει αυτό που λέω κι ότι θα το γνώριζα. Μακάρι να ισχύει :) Σε κάθε περίπτωση, πάνω απ'όλα οι ανθρώπινες σχέσεις.
Είτε σύντροφος, είτε φίλος, είτε συγγενείς ακόμα ακόμα, εάν κουβαλάει την ίδια τρέλα με σένα κ σε συνόδευε στα Λονδίνα, μπορεί να έβλεπες ακόμα περισσότερα (αμφιβάλω :bleh: γιατί δεν άφησες τίποτα που να μην είδες!!!).. Έτσι όπως το βλέπω εγώ, δεν έχει σημασία με ποιον θα πας, ή αν θα πας μόνη σου, αλλά η διάθεση που θα κουβαλάει ο καθένας μαζί του!! Ας πούμε εγώ απ' την φύση μου είμαι ΚαραΕλληνάρα, βολεύομαι, μια παραλία δώσε μου, ωραίο φόντο και ξέχασέ με για κανένα μήνα, θα με βρεις εκεί που με άφησες!! Αν όμως για παράδειγμα ήμουν μαζί σου στα Λονδίνα, θα σερνόμουνα κ εγώ από την μία άκρη στην άλλη, με φουσκάλες στα πόδια και μια ομπρέλα στο χέρι..!! Το θέμα είναι πως αν πας μόνος σου κάνεις αυτό που μόνο εσύ θες!! Δηλαδή εσύ ήθελες να γνωρίσεις όσο περισσότερο Λονδίνο μπορούσες και ακριβώς αυτό έκανες :clap::clap::clap:, εγώ ήθελα να γίνω πακιστανάκι για να χω μεγαλύτερη πέραση στα φανάρια και δεν έκανα τίποτα άλλο απ' το να κάθομαι σε μία παραλία όλη μέρα!! Εάν είχαμε κι άλλους μαζί είτε σε σχέση είτε όχι θα άλλαζε το πρόγραμμά μας σύμφωνα με την διάθεσή του, χωρίς να σημαίνει απαραίτητα πως εσύ θα έβλεπες λιγότερα ή εγώ θα κουνιόμουν απ' την πετσέτα μου!!

Σίγουρα άλλες απαιτήσεις έχει μια μεγάλη πολη και άλλες ένα νησί.. Και δεν το κατάλαβα, γιατί να μην μπορούμε να φύγουμε άμα είμαστε σε σχέση??? (Συμφορουμίτη αγόρι μου, σταμάτα να διαβάζεις αυτό το ποστ!!) Άσε που μας κάνει καλό γιατί και ανανεωμένες γυρνάμε και το έτερον ήμισυ όταν λείπουμε καταλαβαίνει την αξία μας!!! Τι είπα?? Δεν θα ξαναφύγω?? I changed my mind my Dear Mel που λένε και στα Λονδίνα!!!

(ποπο, έκθεση έγραψα!! σχώραμε mel μου, αλλά είναι που μ'αρέσει να ανταλλάσω απόψεις μαζί σου, έχω νιώσει σαν να έχουμε μοιραστεί κάτι κοινό!!)
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
η Πρέβεζα είναι ωραία για καλοκαίρι γιατί το χειμώνα.....Καρυωτάκης!!!!
Σε κάθε περίπτωση το ταξίδι είναι καλό με παρέα από τη στιγμή που τα γούστα και οι απόψεις σας ταιριάζουν για τον τρόπο, τις λεπτομέρειες το ταξιδιού κλπ, όταν όμως είτε δεν ταιριάζουν, είτε δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, είτε δεν ταιριάζουν οι άδειες και οι ημερομηνίες που μπορείτε να λείψετε, είτε στην παρέα σου δεν αρέσουν τα ταξίδια, είτε καποια μέλη της φοβούνται τα αεροπλάνα, τα πλοία, τον ίσκιο τους κλπ (η παρέα μου περιλαμβάνει όοοοοολες τις παραπάνω περιπτώσεις) τότε είναι κρίμα να περιμένεις να βρεθεί κάποιος ή κάποια που θα μπορεί και θα θέλει να ακολουθήσει!!! Τουλάχιστον εγώ έχω υποσχεθεί πως τα πράγματα που θέλω να κάνω σε αυτή τη ζωή, αν δεν βρω παρέα να τα κάνω, θα τα κάνω μόνη μου και δεν θα τα αφήσω για την επόμενη!!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εμενα παλι μου φαινεται οτι οσο περναει ο καιρος με πιανουν μεγαλυτερες μοναξιες.
Εχω αρχισει να θεωρω την παρεα μανουρα ...να πρεπει να συνεννοηθεις για το ενα κ για το αλλο..περιμενε με να φωτογραφισω κατι..τωρα εσυ περιμενε με να φωτογραφισω εγω..ο ενας θελει μουσεια ..ο αλλος μαγαζια ....οταν ειμαι μονη κανω το προγραμμα μου καλυτερα και σπινταρω οσο θελω ..γιατι οταν παω σε ενα μερος ειμαι πολυ στην τρεχαλα.
Απο την αλλη ενα ταξιδι 15 ημερων ή ενος μηνα θα το βαριομουν να το κανω ολο μονη μου ..αλλα για 3-4 μερες που εχεις λιγο χρονο στη διαθεση σου για να προλαβεις πολλα ..η παρεα με εμποδιζει χειροτερα.
 

Baroness

Member
Μηνύματα
22
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Ειναι κατι που τον τελευταιο καιρο το σκεφτομαι πολυ. Οχι για μεγαλο διαστημα, 2-3 μερες σε πολη της Ευρωπης λογικα...στην Ελλαδα μου φαινεται πιο δυσκολο αφου πραγματα που παραδοσιακα κανω με παρεα και νιωθω αβολα να κανω μονη μου(φαγητο, μπανιο, ποτο, ακομα και διαδρομες με αυτοκινητο) πιανουν μεγαλυτερο ποσοστο της ημερας.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ειναι κατι που τον τελευταιο καιρο το σκεφτομαι πολυ. Οχι για μεγαλο διαστημα, 2-3 μερες σε πολη της Ευρωπης λογικα...στην Ελλαδα μου φαινεται πιο δυσκολο αφου πραγματα που παραδοσιακα κανω με παρεα και νιωθω αβολα να κανω μονη μου(φαγητο, μπανιο, ποτο, ακομα και διαδρομες με αυτοκινητο) πιανουν μεγαλυτερο ποσοστο της ημερας.
Μια χαρά θα είσαι στην Ευρώπη, ειδικά αν έχει το μέρος που θα πας πολλά πράγματα να δεις, θα σε κρατούν απασχολημένη τη μεγαλύτερη διάρκεια της μέρας. Έχω πάει 3 φορές ταξίδι μόνος, και αν και δε μπορώ να πως πως πέρασα υπέροχα ή πως δεν υπήρχαν σημεία που θα ήθελα και κάποια παρέα, έμεινα αρκετά ικανοποιημένος, και σίγουρα πάντως πέρασα καλύτερα από πρόσφατο ταξίδι με παρέα, που ο καθένας ήθελε να κάνει το πρόγραμμα του, ενώ παράλληλα τσατιζόταν αν δεν τον ακολουθούσαν οι άλλοι.
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
αναγκη και επιλογη

στην αρχη το να ταξιδευω μονος ηταν απο επιλογη , ημουν μπακουρος και η παρεα δεν κολαγε καποιες φορες... οποτε ξεκινησα τα ταξιδια μονος....
το πρωτο ηταν 9 μερες βερολινο - πραγα.....
αφου περασα καλα το ξανανακανα , συνηθως σε προορισμους που δεν ηθελε η παρεα να ερθει.... πηγα μονος στην πολωνια, τη δανια , απο 7 μερες καθε φορα ...και τα 2-3 τελευταια χρονια κανω ολο και πιο μεγαλα σε διαρκεια ταξιδια.... 16 μερες προπερσυ βοσνια-κροατια , 20 μερες περισυ λιβανο- συρια- ιορδανια και φετος 15 μερες βουλγαρια - μακεδονια - αλβανια.....
εχει και καλα και κακα...ειναι λιγο μοναχικα, αλλα γνωριζεις κοσμο. επισης σε τετοια καπως δυσκολα μερη ειναι καλυτερα μονος, παρα με παρεα που δεν ξερει που παει και τι θελει και ισως γκρινιαζει για τα μερη, τις κακες συγκοινωνιες, την πιθανη ταλαιπωρια.....οποτε περνω και μονος μου καλα...τα καταφερνω μια χαρα.....
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μπράβο ακούγονται πολύ ωραία τα ταξίδια σου! 20 μέρες ήσουν ολομόναχος ή τύχαινε να γνωρίσεις ντόπιους/ταξιδιώτες; Κι εμένα το όριό μου είναι 3-4 μέρες. Πάντα όμως ήταν με ταξίδι με αφορμή, πχ ένα event ή ένα συνέδριο, απλώς είχα πολλές πολλές ελεύθερες ώρες να τριγυρίζω μόνη (μόνη φαγητό, μόνη ποτό κοκ).
Σου εύχομαι πολλά ακόμα ωραία ταξίδια, μόνο:

βουλγαρια - μακεδονια - αλβανια.....
τζίιιιζ!

Εκτός αν εννοείς ότι ήρθες εδώ στα μέρη μας :)

(το σχολιάζω και λήγει, έχει συζητηθεί εκτενώς πολλές φορές)
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
thanks

ευχαριστω για τις ευχες φιλη μου. ξεχασα και ενα πασχα μονος σε λετονια- λιθουανια παλι 7-8 μερες.... δυστυχως εννοω αυτο που καταλαβες , τη π.γ.δ.μ αν θες .... επισης σε ταξιδια με παρεα, τους την εκανα καποιες ωρες,,,και πηγαινα σε μερη που δεν ηθελε κανεις....π.χ. στη μολδαβια , οι αλλοι εμειναν για καφε στο κισναου και εγω πηγα με ντοπιο οδηγο στην τρανσιστρια ....δεν περνω την ευθυνη να κουβαλαω την παρεα σε μερη επικινδυνα και ισως αδιαφορα ως προς το θεμα μαγαζια κτλ κτλ
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
.δεν περνω την ευθυνη να κουβαλαω την παρεα σε μερη επικινδυνα και ισως αδιαφορα ως προς το θεμα μαγαζια κτλ κτλ
Ναι σοφή επιλογή. Το θέμα είναι πώς να χειριστείς την αντιμετώπιση: "Ε τι! Θα χαλάσεις την παρέα; Να κανονίσουμε να κάνουμε κάτι που να θέλουν όλοι".
Μετάφραση = να κάνουμε κάτι που δε θα ευχαριστηθεί κανένας, αρκεί να είμαστε όλοι μαζί ντε και καλά 24/7.
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
καλα τα λες...

για αυτο διαλεγω παρεες που ξερουμε τα γουστα ο ενας του αλλου,,,η ακομα καλυτερα ατομα τοσο χαλαρα , που ταξιδευουμε μαζι και ο καθενας εχει δικα του πραγματα να κανει και δικα του ενδιαφεροντα , οποτε καποιες ωρες χωριζομαστε και κανει ο καθενας οτι θελει και κανονιζουμε μερεσ για τις κοοινες δραστηριοτητες...ολα ειναι θεμα χημειας και σεβασμου των γουστων του αλλου.....
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ναι σοφή επιλογή. Το θέμα είναι πώς να χειριστείς την αντιμετώπιση: "Ε τι! Θα χαλάσεις την παρέα; Να κανονίσουμε να κάνουμε κάτι που να θέλουν όλοι".
Μετάφραση = να κάνουμε κάτι που δε θα ευχαριστηθεί κανένας, αρκεί να είμαστε όλοι μαζί ντε και καλά 24/7.
Απλά αντί να σκεφθείς τι θα πούν οι άλλοι για σένα σκέφτεσαι τι είναι καλύτερο για σένα...η ζωή είναι πολύ σύντομη για να βάζουμε σε δεύτερη μοίρα τον εαυτό μας και τα θέλω μας..
εκτός βέβαια αν πρόκειται για φίλο/σύντροφο ή πραγματικούς αδελφικούς φίλους(όχι απλά γνωστούς η συναδέλφους)οι οποίοι και πάλι αν σε ξέρουν και οφείλουν να σε ξέρουν πολύ καλά δεν θα σε παρεξηγήσουν για την επιλογή σου να έχεις κάποιο χρόνο τελείως μόνη σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.887
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom