Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Τα διαβασα ολα αλλα δεν με βοηθησε τιποτα να σου πω την αληθεια... δεν το λεω με παράπονο αλλα με στεναχώρια διότι τα ηξερα ολα αυτα που λες και λενε ειναι μπες στο site κανε την αιτηση κτλπ ...για αυτο ρωτησα αν ξερει κανεις καποιο γραφειο δικηγορικό ή ξερω εγω μπες εδω συγκεκριμενα κ κανε οτι ακριβως σου λένε (οπως για παραδειγμα αυτα που ειπα φωτο ,πιστοποιητικά κτλπ κτλπ)...
Ευχαριστω πάντως και που απαντήσες ελπιζω να βρεθεί και καποιος να μου τι εδωσε και τον δέχτηκαν !
Φίλε αντιμετώπισε πρόβλημα ένας Αλβανός φίλος, μου είχε πει πώς δεν τον άφησαν καν να μπεί Αγγλία παρά το ότι είχε αλβανικό διαβατήριο! Γιατί τον ρώτησα μου είπε πως η Αγγλία δεν αναγνωρίζει την Αλβανία! Δεν ξέρω αν ισχύει.. η μου είπε μουφα. Καλύτερα για σένα να σε συμβουλέψει κάποιος δικηγόρος για σένα μόνη λύση..
 

andreas matsi

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Φίλε αντιμετώπισε πρόβλημα ένας Αλβανός φίλος, μου είχε πει πώς δεν τον άφησαν καν να μπεί Αγγλία παρά το ότι είχε αλβανικό διαβατήριο! Γιατί τον ρώτησα μου είπε πως η Αγγλία δεν αναγνωρίζει την Αλβανία! Δεν ξέρω αν ισχύει.. η μου είπε μουφα. Καλύτερα για σένα να σε συμβουλέψει κάποιος δικηγόρος για σένα μόνη λύση..
Δεν ειναι το αλβανικό διαβατήριο το πρόβλημα μου αλλά το να βγάλω βίζα ... Με το αλβανικό διαβατήριο το ξέρω οτι δεν μπορώ να πάω .. Γιατί το αλβανικό διαβατήριο ούτε για την Αλβανία κάνει
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Δεν ειναι το αλβανικό διαβατήριο το πρόβλημα μου αλλά το να βγάλω βίζα ... Με το αλβανικό διαβατήριο το ξέρω οτι δεν μπορώ να πάω .. Γιατί το αλβανικό διαβατήριο ούτε για την Αλβανία κάνει
Κατάλαβα. Η βίζα είναι λοιπόν.. τότε η λύση είναι δικηγόρος.. αυτοί ξέρουν καλύτερα!
 

andreas matsi

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Κατάλαβα. Η βίζα είναι λοιπόν.. τότε η λύση είναι δικηγόρος.. αυτοί ξέρουν καλύτερα!
μηπως ξερεις εσυ κανα δικηγόρο να μου προτείνεις που να ξέρεις οτι εχει ασχοληθεί με αυτα τα θεματα ο φίλος σου ο αλβανος ας πουμε έκανε κατι αλλο μετα απο αυτο που μου είπες?
 

Nickgiole

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα..ειμαι απο την αλβανια
Θα ηθελα να με βοηθησει καποιος αν ξερει
Ζω στην ελλαδα 17 χρονια
Εχω αλβανικο διαβατηριο κ εχω παρει αδεια παραμονης δευτερης γεννιας για 5 χρονια
Θελω να ταξιδεψω στην αγγλια
Μπορω με το διαβατηριο η χριαζομαι καποια βιζα?σας ευχαριστω
 

andreas matsi

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπερα..ειμαι απο την αλβανια
Θα ηθελα να με βοηθησει καποιος αν ξερει
Ζω στην ελλαδα 17 χρονια
Εχω αλβανικο διαβατηριο κ εχω παρει αδεια παραμονης δευτερης γεννιας για 5 χρονια
Θελω να ταξιδεψω στην αγγλια
Μπορω με το διαβατηριο η χριαζομαι καποια βιζα?σας ευχαριστω
απο οτι ξέρω 98% δεν κανει αυτη που λες θες βιζα... ουσιαστικα μονο εκει δεν κανει σε ολες τις αλλες μπορεις να πας και σε καποιες και να δουλέψεις και αυτο με δυσκολία!
 

Nickgiole

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Υπαρχει καποιος αλλος τροπος ?
απο οτι ξέρω 98% δεν κανει αυτη που λες θες βιζα... ουσιαστικα μονο εκει δεν κανει σε ολες τις αλλες μπορεις να πας και σε καποιες και να δουλέψεις και αυτο με δυσκολία!
 

andreas matsi

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Υπαρχει καποιος αλλος τροπος ?
Ο γνωστός τρόπος των Αλβανών φίλε μου μόνο ή ελληνική ταυτότητα αν μπορείς να βγάλεις κ πάλι νομίζω οτι τον Μάρτιο θα αλλάξουν κάποιοι νόμοι για τους ευρωπαίους ! Άμα έχεις σκοπό να βγάλεις βίζα προσπάθησε μόνο με δικηγόρο και να ειναι καλός γιατί πολυ δύσκολα στην δίνουν !
 

Nickgiole

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καταλαβα...ευχαριστω πολυ αδερφε για τις πληροφοριες
Ο γνωστός τρόπος των Αλβανών φίλε μου μόνο ή ελληνική ταυτότητα αν μπορείς να β
Ο γνωστός τρόπος των Αλβανών φίλε μου μόνο ή ελληνική ταυτότητα αν μπορείς να βγάλεις κ πάλι νομίζω οτι τον Μάρτιο θα αλλάξουν κάποιοι νόμοι για τους ευρωπαίους ! Άμα έχεις σκοπό να βγάλεις βίζα προσπάθησε μόνο με δικηγόρο και να ειναι καλός γιατί πολυ δύσκολα στην δίνουν !
γάλεις κ πάλι νομίζω οτι τον Μάρτιο θα αλλάξουν κάποιοι νόμοι για τους ευρωπαίους ! Άμα έχεις σκοπό να βγάλεις βίζα προσπάθησε μόνο με δικηγόρο και να ειναι καλός γιατί πολυ δύσκολα στην δίνουν !
 

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα. Όταν προσπάθησα να βγάλω βιζα για Αγγλία απευθύνθηκα σε μια δικηγόρο όπου την ξερω χρόνια και είναι μέσα σε όλα όσα έχουν να κάνουν με αλλοδαπούς. Η απάντηση ήταν πως δεν μπορεί να κάνει κανείς κάτι γιατί η διαδικασία δεν αλλάζει για κανέναν λόγο. Οι άγγλοι Είναι πολύ αυστηρή σε αυτό το θέμα και δυστυχώς δεν εγκρίνουν εύκολα τουριστικές βίζες εκτός εάν την χρειάζεσαι για να πας για κάποιο συνέδριο ή οτιδήποτε που εχει να κάνει με την δουλειά σου. Εμένα ας πούμε μου την απορριψανε γιατί ήταν λίγες οι μέρες που θα πήγαινα (6 βραδια). Καλή επιτυχία ευχομαι σε όσους προσπαθήσουν. Θελει πολυ υπομονή.
 

andreas matsi

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα. Όταν προσπάθησα να βγάλω βιζα για Αγγλία απευθύνθηκα σε μια δικηγόρο όπου την ξερω χρόνια και είναι μέσα σε όλα όσα έχουν να κάνουν με αλλοδαπούς. Η απάντηση ήταν πως δεν μπορεί να κάνει κανείς κάτι γιατί η διαδικασία δεν αλλάζει για κανέναν λόγο. Οι άγγλοι Είναι πολύ αυστηρή σε αυτό το θέμα και δυστυχώς δεν εγκρίνουν εύκολα τουριστικές βίζες εκτός εάν την χρειάζεσαι για να πας για κάποιο συνέδριο ή οτιδήποτε που εχει να κάνει με την δουλειά σου. Εμένα ας πούμε μου την απορριψανε γιατί ήταν λίγες οι μέρες που θα πήγαινα (6 βραδια). Καλή επιτυχία ευχομαι σε όσους προσπαθήσουν. Θελει πολυ υπομονή.
Μα ειναι δυνατόν ; Σου την απέρηψαν επειδη θα καθόσουν 6 βραδιά ; Μα τι θέλουν απο έναν τουρίστα να κάτσει 2 μήνες ; Με λίγα λόγια δεν θέλουν να στην δώσουν και ειδικά τώρα δεν πιστεύω οτι υπάρχει άνθρωπος που την έχει πάρει !!! Τελικά την πήρες ή έκανες άλλη προσπάθεια ;
 

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Μα ειναι δυνατόν ; Σου την απέρηψαν επειδη θα καθόσουν 6 βραδιά ; Μα τι θέλουν απο έναν τουρίστα να κάτσει 2 μήνες ; Με λίγα λόγια δεν θέλουν να στην δώσουν και ειδικά τώρα δεν πιστεύω οτι υπάρχει άνθρωπος που την έχει πάρει !!! Τελικά την πήρες ή έκανες άλλη προσπάθεια ;
ΟΧΙ δεν έκανα άλλη προσπάθεια γιατί ήμουν οριακά στις μέρες διότι δεν ήξερα ότι χρειαζόταν βίζα και είχα ήδη κλείσει τα εισιτήρια.

Και όπως καταλαβαίνεις πάνε τα λεφτά από αεροπορικά και ξενοδοχείο πάνε και τα λεφτά της βιζας και ότι άλλο χάλασα για μεταφράσεις τράπεζες κ.τ.λ.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom