Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

Azizb750

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Λοιπον εκανα ενα ερωτημα στην Ιστοσελίδα της ΕΕ κι μου απαντησαν με την εξης απάντηση, εύχομαι να σας λυτρωσει απο πολλα ερωτήματα:

Αγαπητέ/-ή κύριε/-α,

Παρακάτω θα βρείτε την απάντηση στο ερώτημά σας. Έχετε υπόψη σας ότι οι συμβουλές που παρέχει η υπηρεσία «Η Ευρώπη σου – Συμβουλές» αποτελούν καθαρά δικές της απόψεις. Δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι εκφράζουν τη γνώμη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, οποιουδήποτε άλλου θεσμικού οργάνου της ΕΕ ή του προσωπικού τους, και δεν δεσμεύουν την Ευρωπαϊκή Επιτροπή ή οποιονδήποτε άλλον κοινοτικό ή εθνικό φορέα.

Αγαπητέ νεαρέ κύριε,
Καταρχήν, κάνατε πολύ καλά που απευθυνθήκατε στην Υπηρεσία μας! Είσθε 17 ετών & ζείτε με την οικογένειά σας στην Ελλάδα. Ο πατέρας σας έχει Τουρκικό διαβατήριο & άδεια διαμονής στην Ελλάδα. Ο πατέρας σας χρειάζεται visa (βίζα) για να ταξιδεύσει στο Ηνωμένο Βασίλειο. Ρωτάτε, αν μπορείτε να ταξιδεύσετε μαζί με τον πατέρα σας στο Ηνωμένο Βασίλειο, αν αποδείξετε ότι είσθε γιός του.
- Άρα, ως προς τα ερωτήματά σας παρακαλούμε σημειώστε ότι:
Μάλιστα, μπορείτε να ταξιδεύσετε μαζί με τον πατέρα σας στο Ηνωμένο Βασίλειο (ΗΒ) [ United Kingdom (UK) ], όμως τα έγγραφα που θα χρειασθείτε εσείς -ο ίδιος- εξαρτώνται από την δική σας υπηκοότητα, διότι:
Στην βάση δεδομένων της Υπηρεσίας μας αναφέρετε ότι η υπηκοότητά σας είναι Ελληνική [ Nationality: Greek ]. Συνεπώς, πρέπει να σας εξηγήσομε ότι:
1) Αν εσείς –ο ίδιος- είσθε Έλληνας υπήκοος (πολίτης), είσθε και πολίτης της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ) και μπορείτε να ταξιδεύσετε στο ΗΒ χωρίς βίζα, διότι:
Σε όλες τις χώρες της ΕΕ –προς το παρόν ακόμη και στο ΗΒ- ισχύει η Οδηγία 2004/38/ΕΚ για το δικαίωμα των πολιτών της ΕΕ & των μελών της οικογενείας τους να κυκλοφορούν & να διαμένουν ελεύθερα στις χώρες της ΕΕ.
- Αυτό σημαίνει ότι:
Χρειάζεσθε μόνο Είτε το Ελληνικό σας δελτίο ταυτότητας Είτε το έγκυρό σας Ελληνικό διαβατήριο για να ταξιδεύσετε μαζί με τον πατέρα σας στο ΗΒ.
Ο πατέρας σας χρειάζεται βίζα, όμως -αν θα ταξιδεύσετε μαζί του στο ΗΒ- η βίζα του θα εκδοθεί γρήγορα & δωρεάν. Μπορείτε να αποδείξετε ότι είσθε γιός του με το πιστοποιητικό γεννήσεώς σας.
Στο ΗΒ, οι πολίτες της ΕΕ ονομάζονται συνήθως European Economic Αrea (EEA) citizens [πολίτες του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ)] και οι βίζες των μελών οικογενείας των πολιτών της ΕΕ –όπως π.χ. ο πατέρας σας- EEA family permits .
Παρόλο που το ΗΒ είναι ακόμη χώρα της ΕΕ, δεν είναι επίσης χώρα του Σένγκεν & εφαρμόζει την δική του εθνική νομοθεσία για τις βίζες. Η Ελλάδα είναι επίσης χώρα του Σένγκεν & οι κανόνες του Σένγκεν είναι μέρος της νομοθεσίας της ΕΕ.
Ο πατέρας σας -Ακόμη και με την άδεια διαμονής του στην Ελλάδα- χρειάζεται βίζα για να ταξιδεύσει στο ΗΒ, επειδή το ΗΒ δεν είναι χώρα του Σένγκεν.
Το ΗΒ εξακολουθεί να είναι χώρα της ΕΕ μετά το δημοψήφισμα τον Ιούνιο 2016, διότι:
Οι διαπραγματεύσεις για την έξοδο του ΗΒ από την ΕΕ δεν έχουν αρχίσει ακόμη. Μέχρι να αρχίσουν & να ολοκληρωθούν αυτές οι διαπραγματεύσεις, το ΗΒ παραμένει χώρα της ΕΕ.
- Όμως, ΑΝ εσείς –ο ίδιος- δεν είσθε Έλληνας πολίτης -δηλαδή αν είσθε υπήκοος εκτός ΕΕ- θα χρειασθείτε βίζα για να ταξιδεύσετε μαζί με τον πατέρα σας στο ΗΒ.
2) Άρα, μπορείτε να κάνετε τα εξής:
2.α) Αν είσθε Έλληνας πολίτης, παρακαλούμε δείτε περισσότερα χρήσιμα για τα δικά σας ταξιδιωτικά έγγραφα εντός της ΕΕ στην ιστοσελίδα:
http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/index_el.htm

Παρακαλούμε δείτε επίσης περισσότερα χρήσιμα για τα απαραίτητα ταξιδιωτικά έγγραφα του πατέρα σας σας εντός της ΕΕ ως μέλος της οικογένειάς σας στην ιστοσελίδα:
http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/non-eu-family/index_el.htm
Αυτές οι ιστοσελίδες διατίθενται και Αγγλικά πιέζοντας άνω-δεξιά στο menu γλώσσας.
2.β) Αν δεν είσθε Έλληνας πολίτης, θα πρέπει να υποβάλετε αίτηση για την βίζα σας αρκετό χρονικό διάστημα Πριν ταξιδεύσετε. Οι αιτήσεις έκδοσης βίζας για το ΗΒ υποβάλλονται μέσω διαδικτύου online .
Η Βρετανική Πρεσβεία & Προξενεία Δεν εκδίδουν τις βίζες για το ΗΒ, αλλά για περισσότερες διευκρινίσεις μπορείτε να επικοινωνήσετε με την Βρετανική Πρεσβεία στην Αθήνα ή με το πλησιέστερό σας Βρετανικό Προξενείο. Αρχική ιστοσελίδα της Βρετανικής Πρεσβείας με περισσότερα για τις βίζες UK Visas , λεπτομερή στοιχεία επικοινωνίας των Βρετανικών Προξενείων στην Ελλάδα κτλ:
https://www.gov.uk/government/world/greece.el
Με φιλικούς χαιρετισμούς & Καλό Ταξίδι μαζί με τον πατέρα σας στο ΗΒ!
Η Ευρώπη σου – Συμβουλές

Για να υποβάλετε κάποιο άλλο ερώτημα, επισκεφθείτε τον δικτυακό τόπο Η Ευρώπη σου - Συμβουλές. Σας παρακαλούμε να μην απαντήσετε σ' αυτό το ηλεκτρονικό μήνυμα.

Το αρχικό σας ερώτημα ήταν:
Γειά σας, ειμαι ο Αζιζ, ειμαι 17 Χρόνων, ζω στην Ελλαδα με την οικογένεια μου κι εχω μια ερώτηση, θέλω να ταξιδέψω με τον Πατέρα μου στο Ηνωμενο Βασίλειο αλλά ο μπαμπάς μου έχει Τουρκικό διαβατήριο κι Για να ταξιδέψει ο μπαμπάς μου θέλει βίζα αλλά έχει άδεια διαμονής που αναγράφει από τις Ελληνικές Αρχές, μπορω να ταξιδέψω και να επιτραπεί η είσοδος στο Ηνωμενο Βασίλειο μαζι με τον πατέρα μου ως Γιος του εφόσον το αποδείξω;

Ευχαριστώ πολύ



Με εκτίμηση,

Η Ευρώπη σου – Συμβουλές
 

alexjames2320

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα η γυναικα μου και εγώ παντρευόμαστε και εγώ έχω ελληνική ιθαγένεια και αυτή αλβανική μετά τον γάμο θα πάρει άδεια παραμονής πενταετίας ως σύζυγος έλληνα και θα ήθελα να ξέρω αν μπορούμε να ταξιδέψουμε μαζί στην αγγλία για κάποιες δουλειές η θα μας χρειαστεί βίζα για την γυναικα μου? σας παρακαλώ κάποιος που να ξέρεις σίγουρα γιατί είναι κάτι που με απασχολεί εδώ και μέρες...
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Χρειάζεται EEA family permit, εφόσον ταξιδέψετε μαζί. Δηλαδή θεώρηση εισόδου, που είναι μεν δωρεάν, αλλά πρέπει να τη συμπληρώσετε online και μετά έχει και συνέντευξη σύντομη στην Αθήνα
 

alexjames2320

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Χρειάζεται EEA family permit, εφόσον ταξιδέψετε μαζί. Δηλαδή θεώρηση εισόδου, που είναι μεν δωρεάν, αλλά πρέπει να τη συμπληρώσετε online και μετά έχει και συνέντευξη σύντομη στην Αθήνα
Ναι εννοείτε θα ταξιδέψουμε μαζί αυτή u διαδικασία είναι χρονοβόρα? θα ήθελα να έρθει μαζί μου για να εργαστεί και να αρχίσει μια σχολη μεταπτυχιακό στον τομέα της...ποσο καιρό μπορεί να μείνει μαζί μου η γυναικα μου όταν πάμε στην αγγλία υπάρχει κάποιο όριο? εκτος από το θέμα brexit εννοείτε που θα δούμε τι θα κάνουμε μετά από auto.....
 

alexjames2320

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
https://www.gov.uk/family-permit/overview
Διάβασε εδώ για να μη σε μπερδεύω, είναι το επίσημο site του Ηνωμένου Βασιλείου στο θέμα αυτό ;)
Τα διάβασα και να σου πω δεν κατάλαβα και παρα πολλά το όριο από ότι είδα είναι για 6 μηνες και μετά πρέπει να ξανά κάνω την αίτηση για να έρθει μαζί μου...το θέμα είναι ότι εδώ λέει πως πρέπει εγώ ήδη να είμαι στην αγγλία η να εργάζομαι εκεί πράγμα που θα γίνει και auto διότι θα πάω εγώ πρώτα εκεί για να βρω μια δουλειά...το καλο είναι πως δεν υπάρχει πρόβλημα να ταξιδέψει και auto με ευχαριστει παρα πολύ!!! σε ευχαριστώ πολύ Φιλε μου για την απάντηση σου και αν ξέρεις και περισσότερα πάνω στο θέμα μπορείς να μου στείλεις πληροφορίες...και για την αίτηση αν μπορείς παρακαλώ να την συμπληρώσω όταν ρθει η ώρα να πάμε μαζί.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Να 'σαι καλά, εγώ το είχα ψάξει μόνο όσον αφορά το ταξίδι αναψυχής, δε σκοπεύαμε να μείνουμε εκεί έτσι κι αλλιώς. Αλλά η αίτηση έτσι κι αλλιώς γίνεται online, δεν έχεις να συμπληρώσεις κάτι εκεί. Και γίνεται από ιδιωτική εταιρεία η όλη διαδικασία, με καθορισμένη συνέντευξη κιόλας ;)
 

alexjames2320

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Να 'σαι καλά, εγώ το είχα ψάξει μόνο όσον αφορά το ταξίδι αναψυχής, δε σκοπεύαμε να μείνουμε εκεί έτσι κι αλλιώς. Αλλά η αίτηση έτσι κι αλλιώς γίνεται online, δεν έχεις να συμπληρώσεις κάτι εκεί. Και γίνεται από ιδιωτική εταιρεία η όλη διαδικασία, με καθορισμένη συνέντευξη κιόλας ;)
εάν πάω να ταξιδέψω και κόψω εισιτήρια και όλα τα σχετικά χωρίς να κάνω αυτή την αίτηση και θα έχω κάποιο πρόβλημα στο el βενιζέλος η στο αεροδρόμιο στην αγγλία?
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
εάν πάω να ταξιδέψω και κόψω εισιτήρια και όλα τα σχετικά χωρίς να κάνω αυτή την αίτηση και θα έχω κάποιο πρόβλημα στο el βενιζέλος η στο αεροδρόμιο στην αγγλία?
Απ' όσα λέει στο site, είναι πιλύ πιθανό είτε να της απαγορεύσουν εντελώς την είσοδο, είτε να ταλαιπωρηθείτε πολλή ώρα. Αφού τσάμπα είναι, γιατί να μην κάνετε την αίτηση, δεν κατλαβαίνω.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Oxi Apla rwthsa....na se kala pantws eilikrina to eixa sto mualo mou olh thn wra alla auto dn einai kati san viza einai mia aplh aithsh...meta pisteuw an vrw kai mia douleia kati tha mporesoume na dhlwsoume kai gia xartia sthn Agglia.
Δεν είναι πολύ δύσκολη η διαδικασία, εκτός των πολλών ερωτήσεων. Α, και δε γράφουμε greeklish εδώ ;)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι εννοείτε θα ταξιδέψουμε μαζί αυτή u διαδικασία είναι χρονοβόρα? θα ήθελα να έρθει μαζί μου για να εργαστεί και να αρχίσει μια σχολη μεταπτυχιακό στον τομέα της...ποσο καιρό μπορεί να μείνει μαζί μου η γυναικα μου όταν πάμε στην αγγλία υπάρχει κάποιο όριο? εκτος από το θέμα brexit εννοείτε που θα δούμε τι θα κάνουμε μετά από auto.....
Τα διάβασα και να σου πω δεν κατάλαβα και παρα πολλά το όριο από ότι είδα είναι για 6 μηνες και μετά πρέπει να ξανά κάνω την αίτηση για να έρθει μαζί μου...το θέμα είναι ότι εδώ λέει πως πρέπει εγώ ήδη να είμαι στην αγγλία η να εργάζομαι εκεί πράγμα που θα γίνει και auto διότι θα πάω εγώ πρώτα εκεί για να βρω μια δουλειά...το καλο είναι πως δεν υπάρχει πρόβλημα να ταξιδέψει και auto με ευχαριστει παρα πολύ!!! σε ευχαριστώ πολύ Φιλε μου για την απάντηση σου και αν ξέρεις και περισσότερα πάνω στο θέμα μπορείς να μου στείλεις πληροφορίες...και για την αίτηση αν μπορείς παρακαλώ να την συμπληρώσω όταν ρθει η ώρα να πάμε μαζί.
Πως το καταφερνεις auto;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.335
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom