ΗΠΑ Ταξιδεύοντας στην Αμερική ~ Γενικές απορίες

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
ο taver τα ειπε ολα σχεδον.να προσθεσω ετσι για το κατι παραπανω...univesal studios la,antilope canyon στη arizona ειναι αρκετα μακρια αλλα αν εχετε χρονο οπως λες αξιζει,αν κανετε τη διαδρομη la-sf-la στο γυρισμο μπορεις να γυρισεις απο highway 5 ειναι πολυ πιο κοντα αλλα δεν εχει τιποτα να δεις οπως ο highway1.η ισοτιμια σημερα ειναι πολυ καλη 1,40. απ οτι θυμαμαι οταν ημουν εκει πριν 2 μηνες ειχε πολυ διαφορα εκει με καλυτερη τιμη στην ελλαδα.πιστωτικη ΠΑΝΤΟΥ και απαραιτητη σε πολλες περιπτωσεις.αυτοκινητο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και πολυ χλιδατα σε φοβερες τιμες.
αν θυμηθω κατι αλλο θα επανελθω

α!για να βρεις τα μνμ σου πας στο ""χρηστες'' ''θεματα που παρακολουθητε''

α!!και να εχεις εξτρα χρηματα και χωρο στις αποσκευες για ψωνια
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Όντως τα είπε όλα το Taver. Αν είναι να πας μέχρι Las Vegas (αν και ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί όλοι πάτε εκεί) δεν λέει να μην πας στο Grand Canyon.

αν κανετε τη διαδρομη la-sf-la στο γυρισμο μπορεις να γυρισεις απο highway 5 ειναι πολυ πιο κοντα αλλα δεν εχει τιποτα να δεις οπως ο highway1.
Εγώ πιστεύω πως στη δυτική ακτή είναι προτιμότερο να κάνεις το κατέβασμα από στον Route 1 γιατί έτσι α) είσαι στη μεριά της ακτής και έχεις καλύτερη θέα (και ακόμη καλύτερη ο συνοδηγός σου) και β) μπορείς να σταματήσεις πιο εύκολα όπου θες, σε οποιοδήποτε viewpoint ή resting area για φωτογραφίες και να χαζέψεις, χωρίς να πρέπει να κόψεις την κίνηση στο αντίθετο ρεύμα.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
σωστο κι αυτο:clap: anyway ενοουσα οτι υπαρχει πιο κοντινος δρομος για τη μια απο τις δυο διαδρομες
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
ο taver τα ειπε ολα σχεδον.να προσθεσω ετσι για το κατι παραπανω...univesal studios la,antilope canyon στη arizona ειναι αρκετα μακρια αλλα αν εχετε χρονο οπως λες αξιζει,αν κανετε τη διαδρομη la-sf-la στο γυρισμο μπορεις να γυρισεις απο highway 5 ειναι πολυ πιο κοντα αλλα δεν εχει τιποτα να δεις οπως ο highway1.η ισοτιμια σημερα ειναι πολυ καλη 1,40. απ οτι θυμαμαι οταν ημουν εκει πριν 2 μηνες ειχε πολυ διαφορα εκει με καλυτερη τιμη στην ελλαδα.πιστωτικη ΠΑΝΤΟΥ και απαραιτητη σε πολλες περιπτωσεις.αυτοκινητο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και πολυ χλιδατα σε φοβερες τιμες.
αν θυμηθω κατι αλλο θα επανελθω

α!για να βρεις τα μνμ σου πας στο ""χρηστες'' ''θεματα που παρακολουθητε''

α!!και να εχεις εξτρα χρηματα και χωρ
ο στις αποσκευες για ψωνια

Oταν λες ψωνια , τι ενοεις? Ετσι γενικα η βρηκες κατι σημαντικο ?Αληθεια τι γινεται με το ελληνικο διπλωμα οδηγησης εκει? Χρειαζεται κατι εξτρα απο εδω ?Κι επειδη ησουν προσφατα εκει θυμασαι τιμες για ενοικιαση αυτοκινητου?
Παντως ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!:clap:
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Όντως τα είπε όλα το Taver. Αν είναι να πας μέχρι Las Vegas (αν και ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί όλοι πάτε εκεί) δεν λέει να μην πας στο Grand Canyon.


Εγώ πιστεύω πως στη δυτική ακτή είναι προτιμότερο να κάνεις το κατέβασμα από στον Route 1 γιατί έτσι α) είσαι στη μεριά της ακτής και έχεις καλύτερη θέα (και ακόμη καλύτερη ο συνοδηγός σου) και β) μπορείς να σταματήσεις πιο εύκολα όπου θες, σε οποιοδήποτε viewpoint ή resting area για φωτογραφίες και να χαζέψεις, χωρίς να πρέπει να κόψεις την κίνηση στο αντίθετο ρεύμα.


Πολυ σημαντικη η παρατηρηση σου σχετικα με τις φωτογραφιες.Κι εγω σχετικα με αυτο εχω ενα θεμα..ειναι το πιο σπουδαιο κοματι στα ταξιδια που κανουμε !Ελπιζω απο τον Οκτωβριο που θα ειμαστε Αθηνα και παλι -γιατι μετα τις ΗΠΑ παμε να γυρισουμε την Ελλαδα-
να σας αποζημιωσω με πολλες φωτογραφιες !Σ ευχαριστω πολυ !:lol:
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Oταν λες ψωνια , τι ενοεις? Ετσι γενικα η βρηκες κατι σημαντικο ?Αληθεια τι γινεται με το ελληνικο διπλωμα οδηγησης εκει? Χρειαζεται κατι εξτρα απο εδω ?Κι επειδη ησουν προσφατα εκει θυμασαι τιμες για ενοικιαση αυτοκινητου?
Παντως ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!:clap:
ψωνια...ψωνια...ψωνια...οτι μπορεις να φανταστεις απο επωνυμα ρουχα,απο gadget,προιοντα αισθητικης και μαλλιων.εμεις ειχαμε γενικα πολυ λιγο χρονο και δεν αξιζε να τον σπαταλαμε σε μαγαζια αλλα 5 πραγματα που χρειαστικαμε ειδαμε διαφορες.π.χ.βαλιτσα,memory stick,καμερα,μαξιλαρακι αεροπλανου tempur μιση τιμη στο lax απ οτι στο βενιζελο την ιδια μερα κτλ.
βγαλαμε διεθνες διπλωμα στην ελπα αλλα δε χρειαστικε πουθενα,δε μας το ζητησε κανεις,τωρα τι να σου πω...μη βγαλεις...??κι αμα εσενα σου χρειαστει??
φυσικα και θυμαμαι γιατι ηταν εντυπωσιακες οι τιμες στα αυτοκινητα.
4 μερες las vegas ''dollar''=200ε τζιπ chrysler 5000κυβικα με πληρη ασφαλεια και ενα ντεποζιτο
5 μερες l.a. ''alamo''=300e τζιπ cadillac πληρη ασφαλεια,ντεποζιτο και gps
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
ψωνια...ψωνια...ψωνια...οτι μπορεις να




























































φανταστεις απο επωνυμα ρουχα,απο gadget,προιοντα αισθητικης και μαλλιων.εμεις ειχαμε γενικα πολυ λιγο χρονο και δεν αξιζε να τον σπαταλαμε σε μαγαζια αλλα 5 πραγματα που χρειαστικαμε ειδαμε διαφορες.π.χ.βαλιτσα,memory stick,καμερα,μαξιλαρακι αεροπλανου tempur μιση τιμη στο lax απ οτι στο βενιζελο την ιδια μερα κτλ.
βγαλαμε διεθνες διπλωμα στην ελπα αλλα δε χρειαστικε πουθενα,δε μας το ζητησε κανεις,τωρα τι να σου πω...μη βγαλεις...??κι αμα εσενα σου χρειαστει??
φυσικα και θυμαμαι γιατι ηταν εντυπωσιακες οι τιμες στα αυτοκινητα.
4 μερες las vegas ''dollar''=200ε τζιπ chrysler 5000κυβικα με πληρη ασφαλεια και ενα ντεποζιτο
5 μερες l.a. ''alamo''=300e τζιπ cadillac πληρη ασφαλεια,ντεποζιτο και gps



Θα εκμεταλευτω τις πληροφοριες σου στο επακρο!
Ωστοσο πες μου κατι ,γιατι σαν νεα στο site δεν....,λοιπον μπορω να απανταω κατευθειαν απο το mail μου στα μηνυματα που λαμβανω απο αλλους χρηστες η πρεπει να μπαινω στο site?Ειμαι παντως τρελα ασχετη και το ξερω....!:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.288
Μηνύματα
886.699
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom