ΗΠΑ Ταξιδεύοντας στην Αμερική ~ Γενικές απορίες

georgep800

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ασία
Ένα μήνα μετά είμαι και πάλι πίσω! Με λίγα λόγια, ήταν απίστευτα!!!:D
Το ταξίδι είχε ως εξής: Νέα Υόρκη, Οχάιο, Πενσιλβανία, Βιρτζίνια, Κεντάκι, Καναδάς/Ναγάρας και τελευταίο(και πιο ενδιαφέρον:D) Λας Βέγκας!!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
:welcome:για δευτερη φορα.Βλεπεις ελλειπες ενα μηνα και κοντεψαμε να σε ξεχασουμε.:roll:Παντως μην νομιζεις οτι γραφοντας δυο σειρες εβγαλες την υποχρεωση σου απεναντι μας:haha:.Ξεκουρασου τωρα γιατι σε λιγο θα πρεπει να φτιαξεις το πρωτο travelstory σου και να μας ανεβασεις τις φωτογραφιες σου απο τα μερη που επισκεφτηκες.:)Καλως ηρθες λοιπον φιλαρακι...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ένα μήνα μετά είμαι και πάλι πίσω! Με λίγα λόγια, ήταν απίστευτα!!!:D
Το ταξίδι είχε ως εξής: Νέα Υόρκη, Οχάιο, Πενσιλβανία, Βιρτζίνια, Κεντάκι, Καναδάς/Ναγάρας και τελευταίο(και πιο ενδιαφέρον:D) Λας Βέγκας!!
Καλώστον!!!! Πέρασες τέλεια ε; :clap:

Άντε άντε, ξεκίνα να μας τα πεις όλα!! Γρήγορααααααα!!!! :LOL:
 

georgep800

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ασία
Να 'στε όλοι καλά!
Ξεκινάω λοιπόν το travelstory με εντυπώσεις όπως επίσης και φώτος...:)

ΥΓ Στο Λας βέγκας πάντως θα ξαναπάω...:cool:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλωs ηρθεs στα πατρια εδαφη george! Εναs μηναs ταξιδι φανταζομαι τι θα'χειs να μαs πειs!
Περιμενω με αγωνια να μαθω τιs εντυπωσειs σου και να δω φωτοs :)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Oσο νυχτώνει η ανυπομονησία μεγαλώνει...
Καλωσόρισες.
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Καλησπερα! φευγω για αμερικη ( )στις 16 ιουνιου και θα μεινω εκει ενα μηνα.
1)Θα ήθελα να μου προτεινετε αλλα μερη εκει που μπορω να παω.
2)Σχετικά με το συνάλλαγμα τι να προτιμήσω?(travellers checks ή μετρητά) και αν είναι μετρητά που με συμφέρει να κάνω αλλαγή του νομίσματος- εδώ η στις ΗΠΑ? - Εννοω που θα πληρώσω λιγότερη προμήθεια.
3)Οσον αφορά την τηλεφωνική επικοινωνία από Ηπα προς Αθήνα σε σταθερό τηλ. θα βρω εκεί καρτες προπληρωμενου χρονου για να μιλαω οικονομικα με Ελλαδα?π.χ.εδω χρησιμοποιω την call plus της vivodi και μιλαω με φιλους στις Ηπα 2 ωρες με 5 euro
Ευχαριστω πολυ

Ξεχασα να γραψω που θα παω στις ΗΠΑ!Σαν Φρανσισκο-Λος Αντζελες-Λας Βεγγας-Σαν Ντιεγκο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα,

Ήμουν πρόσφατα στα μέρη που θα πας (όπως και κάποιοι άλλοι από δω...)

Tips:
- Νοίκιασε αυτοκίνητο. Είσαι στη χώρα του αυτοκινήτου, και μάλιστα σε περιοχή αυτής που δεν συνίσταται για μετακινήσεις με άλλα επίγεια μέσα.
- και κάνε τη διαδρομή San Francisco - Los Angeles από τον παραλιακό highway 1. Αφιέρωσε 1 μέρα στο Monterey/Carmel/Peeble Beach, 1 μέρα στο Big Sur (υπολόγιζέ το ως οδήγημα με δεκάδες στάσεις, κάθε 1-2 χιλιόμετρα), και 1 μέρα για Santa Barbrara/Malibu.
- Οπωσδήποτε, μια επίσκεψη στο Yosemite National Park, αν μπορείς μάλιστα κάντη διήμερη, με διανυκτέρευση μέσα στο πάρκο (προτείνω camping στο Curry Village)
- San Francisco μάλλον θα το πετύχεις με ομίχλη αυτή την εποχή, οπότε προγραμμάτισε τις εκδρομές σου από κει ανάλογα και με τον καιρό.
- Πήγαινε μια εκδρομή στη Napa Valley (νοίκιασε και δες την ταινία Sideways πριν ξεκινήσεις)
- Μη χάσεις τα απόκοσμα τοπία στο Death Valley National Park.
- Grand Canyon από το Vegas με αεροπλάνο/ελικόπτερο. Η οικονομικότερη λύση είναι από το Grand Canyon Tours - Las Vegas Tours - Papillon
- Προγραμματίσου για κίνηση, κίνηση, κίνηση στη Νότια Καλιφόρνια (LA, San Diego).
- San Diego: Μη χάσεις το Balboa park
- Δες τι παίζει στο Vegas τα βράδυα που θα είσαι εκεί, και κλείσε εισητήρια για κάποια παράσταση - είναι ανεπανάληπτες. Επίσης, ετοιμαστείτε για κραιπάλες...
και άλλα πολλά....

Εστιατόρια, θα σου πρότεινα να τιμήσεις τα απλά καλά αμερικάνικα diners, με original ατμόσφαιρα, και φυσικά τα ακτύπητα burgers (ΔΕΝ εννοώ fast food, εννοώ τα πραγματικά burgers....)

Ξενοδοχεία: Πλην του San Francisco και του Las Vegas, παντού αλλού χρησιμοποίησε motels..

Χρήματα: Πιστωτικές κάρτες. Περίπου το 80% τως εξόδων σου (και λίγα λέω) μπορείς να τα πληρώσεις με κάρτες, και με τον τρόπο αυτό πετυχαίνεις τη βέλτιστη δυνατή ισοτιμία. Αν χρειάζεσαι και μετρητά μετά από αυτό, (εμείς 4 άτομα επί 15 μέρες, πολύ large, χρειαστήκαμε ~$400.00), βρές ένα ATM με χαμηλή προμήθεια (συνήθως της Bank of America), και κάνε ανάληψη από το λογαριασμό σου. Τονίζω: ΠΑΝΤΟΥ πληρωμές με κάρτα (έχει κι άλλα πλεονεκτήματα, π.χ. δυνατότητα άρνησης συναλλαγής, δωρεάν ασφάλιση σε κάποιες τράπεζες, κλπ).
ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΜΕΤΡΗΤΩΝ.

Για την επικοινωνία με ελλάδα δεν το έψαξα, αλλά έχε υπόψη σου ότι θα έχετε 10 ώρες διαφορά ώρας. Όταν εσείς θα κοιμάστε στην Ελλάδα θα είναι ώρες εργασίας, και το ανάποδο. Οι ώρες που θα είναι κατάλληλες και στις 2 πλευρές ταυτόχρονα είναι πάρα πολύ λίγες, οπότε μην περιμένεις ότι θα κάνετε και πολλά τηλεφωνήματα....

Υ.Γ. Το πρόγραμμα του δικού μου ταξιδιού, το οποίο τελικά μας βγήκε μια χαρά, το είχα γράψει εδώ:
http://www.travelstories.gr/%E2%FC%...A%E1%EB%E9%F6%FC%F1%ED%E9%E1-4.html#post56303
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Tελικος προορισμος μας ειναι το ταξιδι και οχι το λιμανι

Καλησπερα!Σ ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.Δεν γινοταν να γινεις πιο κατατοπιστικος!Τελειες οι φωτο σουΕγω απο την αλλη ειμαι τελειως απειρη και δεν ξερω ουτε το χειρισμο του site ποσο μαλλον ν ανεβασω και φωτο...(εχω απειρες απο ταξιδια)να φανταστεις μετα απο τρελο ψαξιμο ,σημερα βρηκα το μηνυμα σου!
Ταξιδευω με τον αντρα μου παντα μεμονωμενα(ποτε με γκρουπ).Ευτυχως υπαρχει απλετος χρονος στη διαθεση μας κι ετσι κανουμε τα ταξιδια μας χωρις χρονικες δεσμευσεις .
Τελος παντων πρωτα θα μαθω να πληκτρολογω γρηγορα γιατι ηδη εχω μισαωρο γι αυτες τις λιγες γραμμες και μετα τα υπολοιπα.Αν ομως σου ειναι ευκολο πες μου πως βρισκω τα μηνυματα μου!
Ευχαριστω πολυ και καλο βραδυ.:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.499
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom