Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σ ευχαριστώ πολύ samion.Μ έχει πιάσει άγχος οτι θα χαθώ στη Ρώμη.Είναι φυσιολογικό;
έλα τώρα..πανευκολη πόλη. κι εμεις εδω, ότι θέλεις άνοιξε θέμα κ τα λεμε. ή γραψε σε ενα ηδη υπάρχον.
ακουω να εκθειαζονται πολυ οι οδηγοι LP εδω μεσα.
Γνωμες?
όσο αφορά το φαγητό θα το πω λαικά:
μακριά κι αλάργα.

είμαι φαουλ κ το ξερω, ας σβηστεί το πιο κάτω αν κρινεται έτσι και συγνώμη..
αλλά εκ παραδρομής έχω 2 καινούριους οδηγούς που δεν χρειάζομαι έκδοση 2012:
1. Eastern Europe, Lonely Planet
2. Top 10 Rome, DK

αν ενδιαφέρεται κανείς ένα πμ.
θενκς.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αυτο και αν είναι σοκαριστικο νέο !!!:shock:
Είναι δυνατόν να έχει ο γκουρού της Ρώμης οδηγό ;
Μα δεν την ξέρει απέξω την πολη ; Τς Τς Τς τι άλλο θα ακούσουμε ...
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
samion πρώτο ταξίδι εξωτερικό και ο φίλος μου που έχει πάει δουλεύει και δεν με βοηθάει καθόλου (του έχω πεί να γραφτεί στο φόρουμ και να διαβάσει αλλά τίποτα).Οπότε προσπαθώ μόνη μου να βγάλω άκρη με την υπέροχη βοήθεια σας.Αν δεν ήταν το φόρουμ θ'αργούσα κι άλλο να πάω εξωτερικό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτο και αν είναι σοκαριστικο νέο !!!:shock:
Είναι δυνατόν να έχει ο γκουρού της Ρώμης οδηγό ;
Μα δεν την ξέρει απέξω την πολη ; Τς Τς Τς τι άλλο θα ακούσουμε ...
μα ποιος σου ειπε ότι είναι για μένα καταρχήν? αλλά κ για μενα που ειμαι δεν πρεπει να ενημερωνομαι τι προτεινουν? από μαγαζια εννοώ..
και σιγα με τα 8Ε που κανει, πιο φτηνή ειναι αυτη η ενημερωση παρά τα βιβλία κ περιοδικά..
samion πρώτο ταξίδι εξωτερικό και ο φίλος μου που έχει πάει δουλεύει και δεν με βοηθάει καθόλου (του έχω πεί να γραφτεί στο φόρουμ και να διαβάσει αλλά τίποτα).Οπότε προσπαθώ μόνη μου να βγάλω άκρη με την υπέροχη βοήθεια σας.Αν δεν ήταν το φόρουμ θ'αργούσα κι άλλο να πάω εξωτερικό.
είπαμε ρώτα ότι θέλεις...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Kαλα τα λεει η Ιβ παραπανω.Καπιτανο μας απογοητευεις:bleh::bleh:..και τα new entries μαγαζια να τα μαθεις με επιτοπια ερευνα ..και οχι απο οδηγους:D

(ΥΓ. Ο LP Eastern Europe ειναι πολυ μπλα μπλα κια αυτος και no photos?)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.691
Likes
12.560
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Βρε παιδια να ρωτησω κατι μιας και το θεμα ειναι γενικα για τους τουριστικους οδηγους .
Χρησιμοποιω και γω τους DK και με εξυπηρετουν ...χωρις τα απειρα μπλα μπλα ..εχουν φωτογραφιες των αξιοθεατων..ξερω που θα παω ..πως θα παω ..πολλες φορες αναγνωριζεις το μερος-αξιοθεατο που ψαχνεις απο τη φωτο κλπ
Τουναντιον ενα LP που εχω ..δε με βολεψε ...ασπρομαυρο..παρα πολλα μπλα μπλα ..παρα πολλα ιστορικα ..και λιγες φωτο...μπερδευεσαι με τα πολλα ,παρα εξυπηρετεισαι.
Ρωταω γιατι ακουω να εκθειαζονται πολυ οι οδηγοι LP εδω μεσα.
Γνωμες?
Εγώ έχω συνηθίσει΄τόσο πολύ τους LP που έχουν γίνει συνώνυμοι με ταξίδι στο εξωτερικό. Στα πρακτικά ζητήματα είναι αξιόπιστοι, up-to-date και λεπτομερειακοί. Ως προς το φαγητό: μου αρέσει που δίνουν μια αίσθηση του πόσο ακριβό είναι το κάθε μέρος παραθέτοντας τιμές για μενού και κυρίως πιάτα. Αναφέρει τις tourist traps. Από εκεί και πέρα, γούστα είναι αυτά. Δε μπορώ να πω ότι μου αρέσουν τελικά όλα τα εστιατόρια που προτείνουν. Παίρνω και από αλλού γνώμες (πχ. από εδώ).
Κάποιοι LP με βοήθησαν πολύ. Κάποιοι άλλοι ήταν σκέτη αποτυχία (πχ. αυτός που είχα για Κροατία). Το καλό είναι ότι ανανεώνονται κάθε 2 χρόνια, τουλάχιστον για δημοφιλείς προορισμούς. Και θα συνεχίζω να τους αγοράζω.

Οι DK είναι πιο εύκολοι, με όλες αυτές τις φωτογραφίες και τα σχέδια, αλλά μου φαίνονται λειψοί.
Για τους DK που είναι μεταφρασμένοι στα ελληνικά και έχω διαβάσει είναι έκδοσης τουλάχιστον 5ετίας και γι' αυτό είναι καλοί μόνο για τα αξιοθέατα, αλλά όχι πχ. για τις τιμές των εισιτηρίων.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.691
Likes
12.560
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και μιας που γίνεται λόγος για τους lp. Από το site τους υπάρχει η δυνατότητα να κατεβάσει κανείς μόνο όσα κεφάλαια χρειάζεται από τον οδηγό, σε μορφή pdf και ανάλογη τιμή.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
KLEOPATRA said:
(ΥΓ. Ο LP Eastern Europe ειναι πολυ μπλα μπλα κια αυτος και no photos?)
Ναι τυπικος LP.διαβασα το ενα,μια κ βρεθηκα με 2 κοπιες,κ μου φανηκε up to date.εχει κ ρωσια κ βελιγραδι που εψαχναν μερικοι μερικοι...κ εκδοση ΜΑΡ 2012. Αν το θες γιου νοου. Καπου 15Ε, αν θυμαμαι καλα..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τους Rough Guides τους έχετε ψάξει? Για μένα είναι καλύτεροι (και πληρέστεροι) και από τους LP. Επιπλέον, στην ιστοσελίδα τους, αν κάποιος έχει την υπομονή να τυπώσει αυτά που γράφουν για κάποιους προορισμούς (που οι πληροφορίες είναι - κατά κανόνα - και up to date), έχει μια πολύ αξιόπιστη βοήθεια.

Rough Guides | World travel guide and reference book publisher
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ναι τυπικος LP.διαβασα το ενα,μια κ βρεθηκα με 2 κοπιες,κ μου φανηκε up to date.εχει κ ρωσια κ βελιγραδι που εψαχναν μερικοι μερικοι...κ εκδοση ΜΑΡ 2012. Αν το θες γιου νοου. Καπου 15Ε, αν θυμαμαι καλα..
Σιγα μην παρουμε ολοκληρη eastern europe εκδοση για να διαβασουμε 5 ψωροσειρες για το Βελιγραδι..... Εξαλλου ειχαμε πολυ inside info οποτε δεν χρειαστηκε....
Οποιος κανει road trip eastern europe , ας το παρει...... αααα δωστο στον ThanasisU2:haha::haha:
Αλλα ξεχασα ..ο Θανασης μαλλον το εχει συγγραψει !!:bleh::bleh:

Ελα , ελα παρε κοσμε.... εχουμε καλους οδηγους (στα αγγλικα, το ειπες αυτο?):haha:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τους Rough Guides τους έχετε ψάξει? Για μένα είναι καλύτεροι (και πληρέστεροι) και από τους LP. Επιπλέον, στην ιστοσελίδα τους, αν κάποιος έχει την υπομονή να τυπώσει αυτά που γράφουν για κάποιους προορισμούς (που οι πληροφορίες είναι - κατά κανόνα - και up to date), έχει μια πολύ αξιόπιστη βοήθεια.

Rough Guides | World travel guide and reference book publisher
συμφωνω και τους χρησιμοποιω κατα κορον
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εμένα κατά καιρούς με έχουν βολέψει και οι insight guides
Insight Guides - Home
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.301
Μηνύματα
887.401
Μέλη
38.974
Νεότερο μέλος
natcon

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom