Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευαγγελια said:
Σιγα μην παρουμε ολοκληρη eastern europe εκδοση για να διαβασουμε 5 ψωροσειρες για το Βελιγραδι..... Εξαλλου ειχαμε πολυ inside info οποτε δεν χρειαστηκε....
Οποιος κανει road trip eastern europe , ας το παρει...... αααα δωστο στον ThanasisU2:haha::haha:
Αλλα ξεχασα ..ο Θανασης μαλλον το εχει συγγραψει !!:bleh::bleh:

Ελα , ελα παρε κοσμε.... εχουμε καλους οδηγους (στα αγγλικα, το ειπες αυτο?):haha:
Στα αγγλικα δεν εβαλα τους τιτλους?υπαρχει κ κοσμος που ταξιδευει ξερεις...σε 4 απο αυτες τις χωρες παω το επομενο 2μηνο. Κι εσυ στη μια απο αυτες..κ χωρις οδηγο,αν δεν κανω λαθος...
Κ στο θεμα,για φαγητο,διασκεδαση εκτος τουριστικων, πολυ καλοι ειναι Fodors-Frommers. Ο δε τελευταιος κοντραρησε στα ισια,και πολλες φορες νικησε ανετα τον αντιστοιχο LP στην Ινδια..σε απευθειας κρας τεστ..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.691
Likes
12.560
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τους Rough Guides τους έχετε ψάξει? Για μένα είναι καλύτεροι (και πληρέστεροι) και από τους LP. Επιπλέον, στην ιστοσελίδα τους, αν κάποιος έχει την υπομονή να τυπώσει αυτά που γράφουν για κάποιους προορισμούς (που οι πληροφορίες είναι - κατά κανόνα - και up to date), έχει μια πολύ αξιόπιστη βοήθεια.

Rough Guides | World travel guide and reference book publisher
Όντως, δεν έχω αγοράσει ποτέ, άλλα έχω τυπώσει πολλές φορές, έτσι όπως λες.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Στα αγγλικα δεν εβαλα τους τιτλους?υπαρχει κ κοσμος που ταξιδευει ξερεις...σε 4 απο αυτες τις χωρες παω το επομενο 2μηνο. Κι εσυ στη μια απο αυτες..κ χωρις οδηγο,αν δεν κανω λαθος...
Κ στο θεμα,για φαγητο,διασκεδαση εκτος τουριστικων, πολυ καλοι ειναι Fodors-Frommers. Ο δε τελευταιος κοντραρησε στα ισια,και πολλες φορες νικησε ανετα τον αντιστοιχο LP στην Ινδια..σε απευθειας κρας τεστ..
Εχει και Αλβανια μεσα??? Γιατι αν εχει κρατα τον.... θα χρειαστει ......
Με ψηνεις τωρα να τον παρω!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Σιγα μην παρουμε ολοκληρη eastern europe εκδοση για να διαβασουμε 5 ψωροσειρες για το Βελιγραδι..... Εξαλλου ειχαμε πολυ inside info οποτε δεν χρειαστηκε....
Οποιος κανει road trip eastern europe , ας το παρει...... αααα δωστο στον ThanasisU2:haha::haha:
Αλλα ξεχασα ..ο Θανασης μαλλον το εχει συγγραψει !!:bleh::bleh:

Ελα , ελα παρε κοσμε.... εχουμε καλους οδηγους (στα αγγλικα, το ειπες αυτο?):haha:
:p :p τα έχω πάρει προ πολού ;Ρ :Ρ
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Εχει και Αλβανια μεσα??? Γιατι αν εχει κρατα τον.... θα χρειαστει ......
Με ψηνεις τωρα να τον παρω!!
η Western Balkans έχει μπόλικα μέσα, και αξίζουν τα φράγκα ;)
Αλβανία, ΦΥΡΟΜ, Σερβία, Κόσοβο, Μαυροβούνιο, Βοσνία και Κροατία ;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευαγγελια said:
Εχει και Αλβανια μεσα??? Γιατι αν εχει κρατα τον.... θα χρειαστει ......
Με ψηνεις τωρα να τον παρω!!
Για μας εχω,αφου εχω 2 κοπιες ειπαμε. Αν τον θες...
Θαναση τον ειδα αυτον που λες αλλα ειναι του 2009.κ πηρα στην ιδια τιμη αυτον με πιο πολλες χωρες κ εκδοση μαρτιου 2012..
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Για μας εχω,αφου εχω 2 κοπιες ειπαμε. Αν τον θες...
Θαναση τον ειδα αυτον που λες αλλα ειναι του 2009.κ πηρα στην ιδια τιμη αυτον με πιο πολλες χωρες κ εκδοση μαρτιου 2012..
τώρα το παρατήρησα, ότι ήταν του 09, και το επόμενο θα είναι το 13. Αλλά και το 09 ήταν πολλή καλά ενημερωμένο ;)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.772
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τους Rough Guides τους έχετε ψάξει? Για μένα είναι καλύτεροι (και πληρέστεροι) και από τους LP. Επιπλέον, στην ιστοσελίδα τους, αν κάποιος έχει την υπομονή να τυπώσει αυτά που γράφουν για κάποιους προορισμούς (που οι πληροφορίες είναι - κατά κανόνα - και up to date), έχει μια πολύ αξιόπιστη βοήθεια.

Rough Guides | World travel guide and reference book publisher
Τους Rough Guides τους θεωρώ κι εγώ πολύ καλύτερους κατά κανόνα από τους LP. Έχουν όλο το πακέτο μέσα: και χρηστικές πληροφορίες και ιστορικά στοιχεία και πολιτισμό και μνημεία και φαγητό. Ίσως οι Frommers να είναι καλύτεροι μόνο στο θέμα φαγητό. Πάντως όπου και να πάω έναν Rough Guide τον έχω πάντα μαζί.
Δεν μ' αρέσουν οι οδηγοί τύπου TOP10 με πολλές φωτογραφίες και λίγη ουσία.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τους Rough Guides τους θεωρώ κι εγώ πολύ καλύτερους κατά κανόνα από τους LP. Έχουν όλο το πακέτο μέσα: και χρηστικές πληροφορίες και ιστορικά στοιχεία και πολιτισμό και μνημεία και φαγητό. Ίσως οι Frommers να είναι καλύτεροι μόνο στο θέμα φαγητό. Πάντως όπου και να πάω έναν Rough Guide τον έχω πάντα μαζί.
Δεν μ' αρέσουν οι οδηγοί τύπου TOP10 με πολλές φωτογραφίες και λίγη ουσία.
Στο περυσινό ταξίδι μας στην Πορτογαλία, ο συνδυασμός των DK με τις φωτογραφίες τους και των (περιληπτικών) ηλεκτρονικών RG λειτούργησε τέλεια. Είχαμε και την τελευταία έντυπη έκδοση των Frommers για Πορτογαλία και Γαλικία αλλά αποδείχθηκε ανεπαρκής. Πολύ λιγότερες πληροφορίες για πολλούς βασικούς προορισμούς ενώ άλλους μικρότερους δεν τους περιλάμβαναν καθόλου. Είχαμε έντονη την αίσθηση ότι απευθύνονταν στους Αμερικανούς (που ίσως είναι και οι περισσότεροι πελάτες τους) και μάλιστα στα ευπορότερα στρώματα αυτών, καθώς οι αναφορές τους σε ξενοδοχεία ή εστιατόρια περιορίζονταν μόνον στις ακριβότερες κατηγορίες. Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και για τους άλλους προορισμούς - ίσως έφταιγαν οι συνεργάτες τους ή οι συγγραφείς των οδηγών. Όσες φορές τους συμβουλευθήκαμε ήταν απλώς για να επιβεβαιώσουμε τα παραπάνω.

Αντιθέτως, οι RG ελέγχθηκαν επανειλλημμένα σε πάρα πολλές περιπτώσεις και, μάλιστα, από την αρχή διαπιστώσαμε με χαρά ότι οι προτάσεις τους συνέπιπταν με τις υποδείξεις των ντόπιων π.χ. για τα καλά εστιατόρια που, ομολογουμένως, ήταν εξαιρετικά ακριβείς. Επίσης, ακόμη και στις περιπτώσεις που βρεθήκαμε "με την πλάτη στον τοίχο" (Σ/Κ, αργά το βράδυ, πληρότης ξενοδοχείων), πάλι οι RG μας έσωσαν.

Συμφωνούμε σε όλα, λοιπόν :) - διατηρώντας σοβαρές επιφυλάξεις για τους Frommers ακόμη και στο θέμα του φαγητού (υπό την αίρεση που ανέφερα πιο πάνω - κάτι που πρέπει να ελεγχθεί και σε κάποια άλλη χώρα για να μιλήσουμε με περισσότερη σιγουριά).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.691
Likes
12.560
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επειδή άκουσα τόσο καλά λόγια για τους rough guides, για το επόμενο ταξίδι, θα τους συμπεριλάβω στην shopping list μου.
Ψάχνοντας όμως για τους προορισμούς που με ενδιαφέρουν προσεχώς διαπίστωσα ότι οι rough guides δεν διαθέτουν οδηγούς. Δηλαδή πχ. για Σερβία δεν υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι στους rough guides, ούτε καν στα πλαίσια ενός οδηγού για τα Βαλκάνια (όπως έχει ο LP). Άρα ξανά LP :) αλλά σε pdf.
Στην τελική, οι rough guides μου μοιάζουν σαν απομίμηση LP, αλλά ο καθένα αγοράζει ό,τι του πάει περισσότερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.396
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom