Τα αρχαία μνημεία που αξίζει να επισκεφθείτε στη ζωή σας

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Ερείπια πολιτισμών που δεν υπάρχουν πια, ταξίδι στο χρόνο και στα θαύματα που επέζησαν στους αιώνες.

Έργα και μνημεία ανθρώπων που έζησαν και μεγαλούργησαν πριν από χιλιάδες χρόνια. Από σκαλιστές σπηλιές μέχρι τιτάνια αγάλματα και από ρωμαϊκά λουτρά μέχρι αρχαιοελληνικές πρωτεύουσες ονομαστών βασιλέων, αυτά είναι τα μνημεία που πρέπει να επισκεφθείτε έστω μια φορά στη ζωή σας, όπως τα επέλεξε το Business Insider.


http://www.fortunegreece.com/photo-gallery/ta-archea-mnimia-pou-axizi-na-episkefthite-sti-zoi-sas/#2


Θα μπορουσατε να πειτε πια εχετε επισκεφθει και ποια θα θελατε να επισκεφθειτε ??
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Θα ξεκινησω πρωτος οπως παει!!
Εχω επισκεφτει την Chichen Itza και Tulum στο Μεξικο, φυσικα Μυκηνες και φετος το καλοκαιρι (τελος Ιουλιου) θα επισκευτω την Πομπηια.
Αλλα αυτα που θελω πολυ να επισκεφθω ειναι Siem Reap στην Καμποτζη, το Machu Pitchu στο Περου και την Πετρα στην Ιοραδανια.
Δεν λεω οτι τα αλλα ειναι υποδεεστερα, αντιθετος αλλα αυτα τα θελω πιο πολυ γιατι εχω γνωρισει ατομα οπου ειναι απο εκει και με αυτα που μου εχουν πει καιγομαι για να παω να τα δω και να τους δω μιας και εχουμε επικοινωνια ακομα.
Μετα θα ηθελα στο Bagan στο Μιανμαρ και στις Σπηλιες Ajanta στην Ινδια.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
το μπίζνες ινσάιντερ καλά θα ήταν να ασχολείται με αυτό που λέει ο τίτλος του και όχι να τσαμπουνάει ότι του έρθει στο κεφάλι του κάθε παπάρα δημοσιογράφου. Δεν με ενοχλεί που είναι εντελώς υποκειμενική η ματιά ( σε αυτό έχει δικαίωμα ο καθένας) αλλά εστιάζει κυρίως επίτηδες σε ότι φαίνεται μακρινό, εξωτικό η δεν ξέρω τι άλλο χωρίς καμιά αξιολόγηση της πραγματικής τους σημασίας για τον παγκόσμιο πολιτισμό.
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Συγνωμη βρε Borealis αλλα που κολαει το σχολιο σου με την ερωτηση που εκανα?? Εξαλου ποσα σαιτ το κανουν αυτο??? Τουριστικα και μη??
Μην χαλιεσαι με λαθος πραγματα, δεν αξιζει, πιστεψεμε!!
Α, και πανω στον παγκοσμιο πολιτισμο κανεις λαθος, αυτες οι χωρες εχουν χαρισει πολυ μεγαλη παγκοσμια κληρονομια!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω πάει σε όλα, πλην Καρχηδόνας. Δεν είναι κακή η λίστα. Εντάξει, εγώ θα έκανα άλλη, αλλά δεν την βλέπω και απαράδεκτη, έχουμε δει και τέρατα. Με χαρά τα συγκεκριμένα να τα βάλω και σε σειρά προτίμησης.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Έχω πάει σε όλα, πλην Καρχηδόνας. Δεν είναι κακή η λίστα. Εντάξει, εγώ θα έκανα άλλη, αλλά δεν την βλέπω και απαράδεκτη, έχουμε δει και τέρατα. Με χαρά τα συγκεκριμένα να τα βάλω και σε σειρά προτίμησης.
Σύμφωνα με τη λίστα το Μεξικό έχει περισσότερα αξιόλογα μνημεία από ότι η Ελλάδα και η Ιταλία μαζί, το δε Μάτσου πίτσκου με ποια λογική φιγουράρει πρώτο? η Αίγυπτος δεν υπάρχει, το Μπαθ από ποια άποψη είναι πιο εντυπωσιακό από τις θέρμες της Ρώμης? τέλος πάντων, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...
Το Μάτσου πίτσκου δεν είναι καν αρχαία πόλη ή αρχαίο μνημείο...
και άλλο Edit ούτε του Πάσχα είναι αρχαία, αλλά σταματώ γιατί πήρα φόρα...
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σύμφωνα με τη λίστα το Μεξικό έχει περισσότερα αξιόλογα μνημεία από ότι η Ελλάδα και η Ιταλία μαζί, το δε Μάτσου πίτσκου με ποια λογική φιγουράρει πρώτο? η Αίγυπτος δεν υπάρχει, το Μπαθ από ποια άποψη είναι πιο εντυπωσιακό από τις θέρμες της Ρώμης? τέλος πάντων, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...
Το Μάτσου πίτσκου δεν είναι καν αρχαία πόλη ή αρχαίο μνημείο...
και άλλο Edit ούτε του Πάσχα είναι αρχαία, αλλά σταματώ γιατί πήρα φόρα...
Kι εγώ το Μάτσου Πίτσου πρώτο θα το έβαζα... Εύκολα κιόλας, δε θα σκεφτόμουν καν για δεύτερο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πλακα μας κανει το αρθρο? Που ειναι οι Πυραμιδες, Λουξορ, Καρνακ? Αμ η Ακροπολη?
Kανένα αό αυτά δε θα έβαζα ούτε εγώ στη 15άδα μου. Εξαρτάται βέβαια και τι κριτήριο θέτει ο καθένας. Π.χ. αν το κριτήριο είναι "το μεγαλείο του πολιτισμού που εκπροσωπούν", η Ακρόπολη έχει θέση. Αν το κριτήριο όμως είναι ποια είναι πιο εντυπωσιακά (όπως νομίζω φαίνεται να είναι του άρθρου), αλλάζει το πράγμα.

Εγώ κάνω τη δική μου λίστα των πιο εντυπωσιακών αρχαιoλογικών μνημείων που έχω επισκεφθεί:
1. Μάτσου Πίτσου
2. Νησί του Πάσχα
3. Tikal
3. Μποναμπάκ & Γιαξτσιλάν
4. Γέρασα
5. Πέτρα
6. Έφεσος
7. Άνγκορ Βατ (υπήρχε ένα ακόμη καλύτερο στην ΚΑμπότζη αλλάναι, κάτι τέτοιο)
8. Ακρωτήρι
9. Borobudur & Prambanan
10. Hypogeum
11. Tiahuanaku
12. Στόουνχεντζ
13. Μυκήνες
14. Σινγκιρίγια (Σρι Λάνκα)
15. Σινικό Τείχος

Εντάξει δεν είναι δεσμευτική η σειρά, αλλά περίπου κάπως έτσι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Kανένα αό αυτά δε θα έβαζα ούτε εγώ στη 15άδα μου. Εξαρτάται βέβαια και τι κριτήριο θέτει ο καθένας. Π.χ. αν το κριτήριο είναι "το μεγαλείο του πολιτισμού που εκπροσωπούν", η Ακρόπολη έχει θέση. Αν το κριτήριο όμως είναι ποια είναι πιο εντυπωσιακά (όπως νομίζω φαίνεται να είναι του άρθρου), αλλάζει το πράγμα.

Εγώ κάνω τη δική μου λίστα των πιο εντυπωσιακών αρχαιoλογικών μνημείων που έχω επισκεφθεί:
1. Μάτσου Πίτσου
2. Νησί του Πάσχα
3. Tikal
3. Μποναμπάκ & Γιαξτσιλάν
4. Γέρασα
5. Πέτρα
6. Έφεσος
7. Άνγκορ Βατ (υπήρχε ένα ακόμη καλύτερο στην ΚΑμπότζη αλλάναι, κάτι τέτοιο)
8. Ακρωτήρι
9. Borobudur & Prambanan
10. Hypogeum
11. Tiahuanaku
12. Στόουνχεντζ
13. Μυκήνες
14. Σινγκιρίγια (Σρι Λάνκα)
15. Σινικό Τείχος

Εντάξει δεν είναι δεσμευτική η σειρά, αλλά περίπου κάπως έτσι.
Μπορεί να ακούγομαι λίγο σαν το @Samion , αλλά μήπως η Πομπηία είναι πιο εντυπωσιακή από αρκετά από αυτά;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.215
-
Θα μπορουσατε να πειτε πια εχετε επισκεφθει και ποια θα θελατε να επισκεφθειτε ??

Έχω επισκεφτεί την Έφεσσο και τις Μυκήνες και πρώτα ο Θεός το επόμενο που θα επισκεφτώ θα είναι μάλλον η Πέτρα...Θα ήθελα να πάω στο Chichen Itza και Τουλούμ στο Μεξικό.


Όσον αφορά στα σχόλια των παιδιών συμφωνώ με τον @Borealis πως λείπουν πολλά από Ελλάδα και Ιταλία αλλά έτσι είναι οι λίστες έχουν βαθμό υποκειμενικότητας. Προσωπικά συχνά μου αρέσει να τις διαβάζω και να βλέπω την άποψη του αρθρογράφου και τις φωτογραφίες που παραθέτει.

Ωστόσο νομίζω ότι ο @Borealis έχει δίκιο και στο ότι ο αρθρογράφος βάζει κάποια επίτηδες στη λίστα επειδή φαίνονται πιο απομακρυσμένα και εξωτικά. Π.χ. το νησί του Πάσχα μπορεί να είναι εντυπωσιακό αλλά μάλλον μπαίνει κυρίως λόγω της απομακρυσμένης θέσης του. Θεωρούνται αρχαία με την κυριολεκτική σημασία του όρου τα αγάλματα εκεί;

Τότε μπορώ να βάλω και τα ερείπια του San Ignacio Mini στην Αργεντινή στα Μισιόνες στην ίδια λίστα κι ας είναι του 1600 κάτι φτιαγμένα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom