Τι νόημα έχει στη ζωή σας σήμερα το να ταξιδεύετε;

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Καλα, εγω παντως λεω αληθεια. Αν θες σου δειχνω και βιντεο απο τα ταξιδια μου...
Εγώ πάντως αν και σε πιστεύω θέλω να δω οπωσδήποτε το βίντεο από τα ταξίδια σου. Μόνο o jose βάζει και αυτά δείχνουν μόνο μνημεία και αξιοθέατα!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.118
Likes
41.405
Εγώ πάντως αν και σε πιστεύω θέλω να δω οπωσδήποτε το βίντεο από τα ταξίδια σου. Μόνο o jose βάζει και αυτά δείχνουν μόνο μνημεία και αξιοθέατα!!
Θα το κλείσεις το σπίτι του νιόπαντρου....
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Θα το κλείσεις το σπίτι του νιόπαντρου....
Εγώ δεν θα κάνω τίποτα. Μόνος του είπε πως θα βάλει βίντεο από τα ταξίδια του. Περιμένω να απολαύσω και ελπίζω να θέλουν και οι άλλοι και να πατηθούν πολλά like!
 

Alobar

Member
Μηνύματα
41
Likes
155
Τα ταξίδια μας βελτιώνουν. Για την ακρίβεια βελτιώνουν κάποιους, η απλά δεν υπάρχει καμιά αλλαγή. Είναι και το θέμα πόσο και πως ταξιδεύει κάποιος. Από το ένα άκρο με ωτοστοπ couchsurfing και επαφή με πολλούς ντόπιους μέχρι το άλλο σε υπερπολυτελή ξενοδοχεία, καφέ και εστιατόρια χωρίς καμιά επαφή με ντόπιους(εκτός από την τυπική). Ο άνθρωπος αλλάζει απόψεις πιο εύκολα απ'ότι νομίζετε αν βιώσει συγκεκριμένες καταστάσεις. Εκεί είναι η ευκολία με τα ταξίδια το βίωμα. Η δυσκολία είναι η επαφή με ντόπιους και το βίωμα των διαφορετικών κουλτουρών αν το ταξίδι διαρκεί λίγες μέρες.
Αν πας σε χώρες του τρίτου κόσμου το απρόσωπο και ασαφές μαυράκι που πεθαίνει από την πείνα αποχτάει πρόσωπο φωνή και όνομα. Αν μείνεις λίγο Τουρκία θα καταλάβεις ότι ο Τούρκος μάλλον είναι(η ήταν) ότι κοντινότερο σε σένα. Αν μείνεις Σουηδία και συναναστραφείς με κόσμο που θεωρεί απαράδεχτη την ομοφοβία θα σου μπουν σκέψεις. Αν μείνεις ανατολική ευρώπη και βιώνεις έστω και λίγο ρατσισμό η τον βλέπεις διάχυτο θα σου μπουν περισσότερες. Αλλά όλα αυτά προυποθέτουν βίώμα και όχι ταξίδια γρήγορα και πλαστικά.
GTS δεν χρειάζεται να πας Αφρική για να μάθεις ότι υπάρχουν παιδιά που πεθαίνουν από την πείνα και να αντιδράσεις σε αυτό. Στην περίπτωση σου δεν χρειάζεται. Αλλά ένα εξάμηνο πρακτική π.χ. σε μια φτωχή χώρα της Αφρικής θα έκανε πολλούς αναίσθητους να νιώσουν τα ίδια με σένα. Το ότι υπάρχουν τα μέσα σήμερα δεν σημαίνει ότι οι περισσότεροι τα αξιοποιούν.
Πάντως θα συμφωνήσω ότι οι αλλαγές δεν είναι τόσο εύκολες, οπότε μερικά που λέει ο τριπακιας είναι σωστά. Και δεν θεωρώ καλύτερους ούτε τους πολυταξιδεμένους ούτε τους μη. Υπάρχουν αρκετοί και ουσιαστικότεροι τρόποι να αποχτήσεις παιδεία. Όσον αφορά από την άλλη τι έμαθα η τι άλλαξα από τα ταξίδια θα μπορούσα να γράφω σελίδες.
Επίσης, για το αστείο της υπόθεσης, η επαφή με το διαφορετικό μπορεί να σε κάνει και περισσότερο συντητηρικό. Ήμουν πιο θετικά προσκείμενος στον μουσουλμανισμό παλιά, αλλά οι συζητήσεις μου με αρκετούς μουσουλμάνους μου θύμισαν χριστιανούς πριν από δεκαετίες με την ομοφοβία τον γενικό συντηρητισμό και τα κολλήματα.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ας σταματησουμε να παραμυθιαζομαστε πως με τα ταξιδια γινομαστε καλυτεροι.

Διευρύνω τους ορίζοντές μου = Διευρύνω τα όρια των γνώσεων, ενδιαφερόντων, πνευματικών ενασχολήσεων
Ευρείς ορίζοντες = ο βαθμός στον οποίο έχει κανείς ανοιχτό μυαλό
(από το λεξικό του Μπαμπινιώτη)
Στα Αγγλικά : broaden/widen somebody's horizons
Στα Γαλλικά : ouvrir des horizons
Στα Γερμανικά : meinen Horizont erweitern
κ.ο.κ.


Η Ελληνική γλώσσα (και όχι μόνο) χρησιμοποιεί όχι τυχαία έναν καθαρά γεωγραφικό όρο (ορίζοντας) για να περιγράψει την ευρύτητα του πνεύματος καθώς και τα όρια των γνώσεων, ενδιαφερόντων και πνευματικών ενασχολήσεων. Γιατί;
Γιατί από την αρχή της εμφάνισης της ανθρώπινης ύπαρξης στον πλανήτη, ο άνθρωπος συνέδεσε άρρηκτα στο νου του την έννοια της μετακίνησης και του ταξιδιού με την ευρύτητα του πνεύματος και τα όρια των γνώσεων. Όταν είσαι κλεισμένος σε τέσσερις τοίχους οι ορίζοντές σου είναι ότι χωράει σε ένα δωμάτιο, όταν μένεις στο χωριό σου έχεις σαν ορίζοντα τα γειτονικά βουνά ή την θάλασσα, όταν γυρίζεις τον κόσμο όλο ορίζοντάς σου είναι ολόκληρη η ανθρώπινη ύπαρξη και ο πλανήτης.
Ο tripakias ζητάει παραδείγματα. Πως κάποιος γίνεται αντιρατσιστής; Πως δέχεται το διαφορετικό ή ασπάζεται τις ξένες κουλτούρες; Μακάρι η ανθρώπινη ύπαρξη να ήταν τόσο απλή. Βάζεις γουρούνι, βγαίνει λουκάνικο. Κάνεις ταξίδια, ξεσηκώνεσαι ν’αλλάξεις τον κόσμο.
Το ταξίδι δίνει την γνώση, δίνει το βίωμα, δίνει απλά το ερέθισμα. Δίνει την διαφορετική οπτική γωνιά. Στον άνθρωπο εναπόκειται πως θα αξιοποιήσει με το μυαλό και την καρδιά του το ερέθισμα αυτό. Είναι σαν την έκφραση «το βιβλίο, ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου». Το βιβλίο δίνει την γνώση, δίνει το ερέθισμα, μπορεί να οδηγήσει τον άνθρωπο να γίνει καλύτερος. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι στουρνάρι κάποιος διαβασμένος, ή ότι δεν μπορεί να είναι διαμάντι κάποιος που δεν διαβάζει.
Ε, το ίδιο και με το ταξίδι.
 
Last edited:

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Διευρύνω του ορίζοντές μου = Διευρύνω τα όρια των γνώσεων, ενδιαφερόντων, πνευματικών ενασχολήσεων
Ευρείς ορίζοντες = ο βαθμός στον οποίο έχει κανείς ανοιχτό μυαλό
(από το λεξικό του Μπαμπινιώτη)
Στα Αγγλικά : broaden/widen somebody's horizons
Στα Γαλλικά : ouvrir des horizons
Στα Γερμανικά : meinen Horizont erweitern
κ.ο.κ.


Η Ελληνική γλώσσα (και όχι μόνο) χρησιμοποιεί όχι τυχαία έναν καθαρά γεωγραφικό όρο (ορίζοντας) για να περιγράψει την ευρύτητα του πνεύματος καθώς και τα όρια των γνώσεων, ενδιαφερόντων και πνευματικών ενασχολήσεων. Γιατί;
Γιατί από την αρχή της εμφάνισης της ανθρώπινης ύπαρξης στον πλανήτη, ο άνθρωπος συνέδεσε άρρηκτα στο νου του την έννοια της μετακίνησης και του ταξιδιού με την ευρύτητα του πνεύματος και τα όρια των γνώσεων. Όταν είσαι κλεισμένος σε τέσσερις τοίχους οι ορίζοντές σου είναι ότι χωράει σε ένα δωμάτιο, όταν μένεις στο χωριό σου έχεις σαν ορίζοντα τα γειτονικά βουνά ή την θάλασσα, όταν γυρίζεις τον κόσμο όλο ορίζοντάς σου είναι ολόκληρη η ανθρώπινη ύπαρξη και ο πλανήτης.
Ο tripakias ζητάει παραδείγματα. Πως κάποιος γίνεται αντιρατσιστής; Πως δέχεται το διαφορετικό ή ασπάζεται τις ξένες κουλτούρες; Μακάρι η ανθρώπινη ύπαρξη να ήταν τόσο απλή. Βάζεις γουρούνι, βγαίνει λουκάνικο. Κάνεις ταξίδια, ξεσηκώνεσαι ν’αλλάξεις τον κόσμο.
Το ταξίδι δίνει την γνώση, δίνει το βίωμα, δίνει απλά το ερέθισμα. Δίνει την διαφορετική οπτική γωνιά. Στον άνθρωπο εναπόκειται πως θα αξιοποιήσει με το μυαλό και την καρδιά του το ερέθισμα αυτό. Είναι σαν την έκφραση «το βιβλίο, ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου». Το βιβλίο δίνει την γνώση, δίνει το ερέθισμα, μπορεί να οδηγήσει τον άνθρωπο να γίνει καλύτερος. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι στουρνάρι κάποιος διαβασμένος, ή ότι δεν μπορεί να είναι διαμάντι κάποιος που δεν διαβάζει.
Ε, το ίδιο και με το ταξίδι.
Δε θα μπορούσες να με καλύψεις προσωπικά περισσότερο! :clap::clap::clap::clap::clap:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νομίζω ότι κάνεις μια γενίκευση πολύ επικίνδυνη και πολύ υποτιμητική για πολύ κόσμο. Το να έχει αποκομίσει κάποιος κάτι από ένα του ταξίδι δε σημαίνει απαραίτητα ότι βοηθάει τους φτωχούς του κόσμου - αν και ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση το ποσοστό των ατόμων που βοηθάνε πιστεύω είναι μεγαλύτερο ανάμεσα σε ταξιδιώτες παρά σε μη ταξιδιώτες.
Δεν ειχα σκοπο να υποτιμησω κανεναν και η φτωχεια ηταν απλα ενα παραδειγμα που πρωτοχρησιμοποιηθηκε απο αλλον και το συνεχισα. Οποιος αισθανεται καλυτερος μπορει να προσδιδει την αξια που θελει στον εαυτο του. Εγω δεν εχω καμμια διαθεση να βαλω τιμες σε αλλους.

Οι απαντησεις που δοθηκαν ηταν απο απλα επιχειρηματα που εμβαθυνοντας τα βλεπεις πως δεν εχουν να κανουν απολυτα με τα ταξιδια μεχρι ασυναρτησιες για τη δικη μου λογικη. Οτι καποιος απο ενα στοχευμενο ταξιδι του στις ΗΠΑ εκανε επαφες με την εκει πανεπιστημιακη κοινοτητα δεν μου λεει πολλα. Και δεν μου λεει πολλα γιατι το ταξιδι ειχε αυτο το σκοπο. Να παει και να δει την τριτοβαθμια εκπαιδευση εκει. Εκτος κι αν πηγε για διακοπες με την γκομενα και μια μερα λεει "ρε δεν παμε στο ΜΙΤ να μιλησουμε και με κανα δυο καθηγητες;". Δηλαδη αυτος ο ανθρωπος ηθελε να ανοιξει τους οριζοντες του και ηξερε την αξια των πανεπιστημιων που επισκεφθηκε. Δεν βρηκε τα βρηκε τυχαια στο ταξιδι του και -εχοντας αγνοια πιο πριν- ανακαλυψε εκει την αξια τους. Διαφορετικα γιατι δεν πηγε και στο πανεπιστημιο των Τιρανων και σε καθε πανεπιστημιο της γης να κανει μια συγκριση;

Τι θελω να πω; Αν καποιος εχει ανοιχτο το μυαλο και τις αισθησεις του και θελει να ανοιξει τους οριζοντες του θα φροντισει να ενημερωθει. Αν μπορεσει τις γνωσεις που θα λαβει να τις συνδυασει και με ενα ταξιδι για να τις ¨γευθει" και ο ιδιος απο κοντα ειναι το ιδανικο. Δηλαδη αν θες το ταξιδι σε αυτην την περιπτωση ειναι ενα οχημα που θα μας βοηθησει να επιβεβαιωσουμε ή να ακυρωσουμε τα πιστευω μας και αυτα που ηδη ξερουμε και ισως μας παει ενα δυο βηματα παραπερα. Πρεπει ομως να εχουμε διαλεξει το σωστο δρομολογιο.

Μαθαινω απο τα επιχειρηματα που γραφτηκαν μεχρι τωρα πως:
1. Για να καταλαβεις πως το MIT ειναι ανωτερο απο τα ελληνικα πανεπιστημια πρεπει να πας να το δεις απο κοντα.
2. Για να καταλαβεις πως πρεπει να φυγεις απο την Ελλαδα και να πας σε μια αλλη χωρα να μεινεις για να διασφαλισεις το μελλον των παιδιων σου πρεπει να εχεις ταξιδεψει.
3. Για να εισαι φιλικος στη διαφορετικοτητα πρεπει να εχεις ταξιδεψει επισης και μαλιστα σε νεαρη ηλικια.
4. Για να παψεις να εισαι ομοφοβικος πρπει να ταξιδεψεις στη Σουηδια
5. Για να μαθεις πως οδηγουν σωστα στη Γερμανια
6. Για να αποκτησεις περιβαλλοντικη συνειδηση παλι καπου στη Δ. Ευρωπη
7. Για να καταλαβεις τι εστι φτωχεια πρεπει να πας στην Αφρικη και μαλιστα να δεις και μαυρο παιδακι να λιμοκτονει

Γενικοτερα αν θες να μαθεις να συμπεριφερεσαι σωστα πρεπει να ταξιδευεις (προσεχε ομως οχι στην Αν. Ευρωπη ή σε μουσουλμανικα κρατη γιατι ελοχευει κινδυνος) διαφορετικα θα εισαι Νεαντερταλ οπως ολοι οι ανθρωποι που δεν ταξιδευουν. Τα ταξιδια θα σε κανουν καλυτερο ανθρωπο, φιλανθρωπο, με ηθος, ευγενεια, σαβουαρ βιβρ, δεκτικο στη διαφορετικοτητα, που σε βεται το περιβαλλον και θα σου δωσουν και χιλιες δυο αλλες χαρες που αν δεν ταξιδεψεις μπαστουνοβλαχε δεν προκειται να τις δεις ποτε.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
@galat
Η λέξη ορίζοντας βέβαια στα Ελληνικά δεν είχε κανένα γεωγραφικό ορισμό.(πιο σωστά ρίζα)
Σήμαινε όριο.
Στα νέα ελληνικά της έχουμε δώσει και γεωγραφική προσέγγιση όπως και οι άλλες γλώσσες.

Στηρίξες ολόκληρη ανάλυση όμως πάνω σε αυτό το λάθος και μου δημιουργήσες απορία. Αν έχεις κάποιο αρχαίο κείμενο να διαβάσω που να αναφέρει τον ορίζοντα σαν γεωγραφικό όριο θα ήθελα να μου το στείλεις με ένα pm. Ίσως να κάνω λάθος εγώ !
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
4. Για να παψεις να εισαι ομοφοβικος πρεπει να ταξιδεψεις στη Σουηδια
Αυτό κατάλαβες απο αυτό που είπα; Ότι ΠΡΕΠΕΙ κάποιος να κάνει ταξίδια για να πάψει να είναι ομοφοβικός; Αναίρεσα το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να έχει φιλελεύθερες απόψεις ακόμα κι απο τον καναπέ του σπιτιού του; Ζήτησες παραδείγματα και ανέφερα ένα-δύο. Αν θες κάνε τη Σουηδία Φιλανδία, Νορβηγία, Ολλανδία ή όποια άλλη χώρα γουστάρεις. Έχεις γενικά ένα εριστικό και ειρωνικό ύφος. Απο τη μία ζητάς παραδείγματα απο την άλλη ειρωνεύεσαι τις απαντήσεις των άλλων.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Διευρύνω τους ορίζοντές μου = Διευρύνω τα όρια των γνώσεων, ενδιαφερόντων, πνευματικών ενασχολήσεων
Ευρείς ορίζοντες = ο βαθμός στον οποίο έχει κανείς ανοιχτό μυαλό
(από το λεξικό του Μπαμπινιώτη)
Στα Αγγλικά : broaden/widen somebody's horizons
Στα Γαλλικά : ouvrir des horizons
Στα Γερμανικά : meinen Horizont erweitern
κ.ο.κ.


Η Ελληνική γλώσσα (και όχι μόνο) χρησιμοποιεί όχι τυχαία έναν καθαρά γεωγραφικό όρο (ορίζοντας) για να περιγράψει την ευρύτητα του πνεύματος καθώς και τα όρια των γνώσεων, ενδιαφερόντων και πνευματικών ενασχολήσεων. Γιατί;
Γιατί από την αρχή της εμφάνισης της ανθρώπινης ύπαρξης στον πλανήτη, ο άνθρωπος συνέδεσε άρρηκτα στο νου του την έννοια της μετακίνησης και του ταξιδιού με την ευρύτητα του πνεύματος και τα όρια των γνώσεων. Όταν είσαι κλεισμένος σε τέσσερις τοίχους οι ορίζοντές σου είναι ότι χωράει σε ένα δωμάτιο, όταν μένεις στο χωριό σου έχεις σαν ορίζοντα τα γειτονικά βουνά ή την θάλασσα, όταν γυρίζεις τον κόσμο όλο ορίζοντάς σου είναι ολόκληρη η ανθρώπινη ύπαρξη και ο πλανήτης.
Ο tripakias ζητάει παραδείγματα. Πως κάποιος γίνεται αντιρατσιστής; Πως δέχεται το διαφορετικό ή ασπάζεται τις ξένες κουλτούρες; Μακάρι η ανθρώπινη ύπαρξη να ήταν τόσο απλή. Βάζεις γουρούνι, βγαίνει λουκάνικο. Κάνεις ταξίδια, ξεσηκώνεσαι ν’αλλάξεις τον κόσμο.
Το ταξίδι δίνει την γνώση, δίνει το βίωμα, δίνει απλά το ερέθισμα. Δίνει την διαφορετική οπτική γωνιά. Στον άνθρωπο εναπόκειται πως θα αξιοποιήσει με το μυαλό και την καρδιά του το ερέθισμα αυτό. Είναι σαν την έκφραση «το βιβλίο, ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου». Το βιβλίο δίνει την γνώση, δίνει το ερέθισμα, μπορεί να οδηγήσει τον άνθρωπο να γίνει καλύτερος. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι στουρνάρι κάποιος διαβασμένος, ή ότι δεν μπορεί να είναι διαμάντι κάποιος που δεν διαβάζει.
Ε, το ίδιο και με το ταξίδι.
Δε θα μπορούσες να με καλύψεις προσωπικά περισσότερο! :clap::clap::clap::clap::clap:
Κι εμενα... Αλλα εκεινο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι η διευρυνση των οριζοντων ειναι θεσφατο πως μας κανει καλυτερους ανθρωπους. Αυτο ζητησα να μου απαντησετε ουσιαστικα.

Μην ξεχνας ομως πως σε παλιοτερες εποχες για να δουμε κατι απαιτουσε τη φυσικη μας παρουσια σε ενα συγκεκριμενο χωρο. Οποτε οριζοντας ηταν μεχρι εκει που εφτανε το ματι των ανθρωπων. Σημερα το ματι των ανθρωπων φτανει με τη βοηθεια της τεχνολογιας πολυ μακρυτερα χωρις να πρεπει να ταξιδεψει για να δει κατι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτό κατάλαβες απο αυτό που είπα; Ότι ΠΡΕΠΕΙ κάποιος να κάνει ταξίδια για να πάψει να είναι ομοφοβικός; Αναίρεσα το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να έχει φιλελεύθερες απόψεις ακόμα κι απο τον καναπέ του σπιτιού του; Ζήτησες παραδείγματα και ανέφερα ένα-δύο. Αν θες κάνε τη Σουηδία Φιλανδία, Νορβηγία, Ολλανδία ή όποια άλλη χώρα γουστάρεις. Έχεις γενικά ένα εριστικό και ειρωνικό ύφος. Απο τη μία ζητάς παραδείγματα απο την άλλη ειρωνεύεσαι τις απαντήσεις των άλλων.
Ζητησα παραδειγματα που να επιβεβαιωνουν πως μετα απο καποιο ταξιδι ηταν αποκλειστικα υπευθυνο και σε βοηθησε να αλλαξεις ριζικα προς το καλυτερο τον τροπο σκεψης σου πανω σε καποιο θεμα. Παραδειγματα που να επιβεβαιωνουν δηλαδη πως εγινες καλυτερος ανθρωπος εξαιτιας καποιου ταξιδιου.

Εσυ απαντησες πως αν καποιος παει στη Σουηδια (ή οπου αλλου θες) θα σταματησει να ειναι ομοφοβικος. Αρα αυτο θα οφειλεται στο ταξιδι του. Αρα αν δεν εκανε ποτε αυτο το ταξιδι θα εξακολουθουσε να ειναι ομοφοβικος.
Με λιγα λογια εχεις βρει τη λυση για τους νεοναζι. Τους στελνουμε ταξιδια στα καταλληλα μερη και γυρνανε αλλαγμενοι με διαφορετικες αποψεις περι ρατσισμου και ξενοφοβιας.

Δεν ειρωνευομαι κανεναν. Απαντησεις ζηταω για να καταλαβω τι κανω λαθος και δεν μπορω να γινω καλυτερος ανθρωπος μεσα απο τα ταξιδια. Και ρωταω εσας που τα χετε καταφερει για να με βοηθησετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.814
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom