Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Τελικά δεν με άφησαν να ταξιδεψω γιατι το διαβατήριο μου λήγει σε 3 μηνες και δεν το κάνουν αποδεκτό...Οπότε τζαμπα ταλαιπωρία και αρκετά λεφτά χαμενα....Όποιος δεν το ξέρει ας το μάθει έστω κ ένας να γλιτώσει ενδεχόμενη ταλαιπωρία κέρδος είναι.....
Με ταυτότητα δεν ταξιδεύεις Τουρκία;;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τελικά δεν με άφησαν να ταξιδεψω γιατι το διαβατήριο μου λήγει σε 3 μηνες και δεν το κάνουν αποδεκτό....
Αυτό ισχύει για όλες τις χώρες του κόσμου (εκτός Ε.Ε. & Schengen): Το διαβατήριό σου πρέπει να έχει ημερομηνία λήξης τουλάχιστον 6 μήνες από την ημερομηνία εισόδου σου στη χώρα! Αλλά, στην Τουρκία μπορείς να πας με ταυτότητα ελληνική (τουλάχιστον οδικώς). Δεν ισχύει αυτό για τις πτήσεις;
 
Last edited:

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Αυτό ισχύει για όλες τις χώρες του κόσμου: Το διαβατήριό σου πρέπει να έχει ημερομηνία λήξης τουλάχιστον 6 μήνες από την ημερομηνία εισόδου σου στη χώρα! Αλλά, στην Τουρκία μπορείς να πας με ταυτότητα ελληνική (τουλάχιστον οδικώς). Δεν ισχύει αυτό για τις πτήσεις;
Για όλες τις χώρες?Συγνώμη για το offtopic αλλά και για Αγγλία και για Ολλανδία?Ρωτάω γιατί θα είμαι σε αυτές τις χώρες με τα παιδιά μου τον Ιούνιο με διαβατήρια που λήγουν τον Ιούλιο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.138
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για να καταλάβω με ταυτότητα δεν πετάμε Τουρκία.??
Οι μαγισσες με σκουπα, ο Αλαντιν με χαλι κι εμεις με αεροπλανο πεταμε για Τουρκια.

No worries!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για όλες τις χώρες?Συγνώμη για το offtopic αλλά και για Αγγλία και για Ολλανδία?Ρωτάω γιατί θα είμαι σε αυτές τις χώρες με τα παιδιά μου τον Ιούνιο με διαβατήρια που λήγουν τον Ιούλιο.
Διόρθωσα το μήνυμά μου (αφορά τις εκτός Ε.Ε. και Schengen χώρες). Εξ όσων γνωρίζω: Για την Ολλανδία το διαβατήριό σου πρέπει να έχει ισχύ για 3 μήνες μετά την είσοδό σου και για την Αγγλία για όλη τη διάρκεια παραμονής σου στη χώρα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αυτό που πάμε για ένα τριήμερο κάπου κ θέλουν οι άλλοι να έχεις διαβατήριο σε ισχύ για 5 μήνες δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του...Το καταλαβαίνω αν λήγει κοντά κ υπάρχει ρίσκο να λήξει όσο είσαι έξω αλλά να έχεις 3 μήνες ακόμα κ να σου λέει θέλω 5....Αν είναι έτσι ποιος ο λόγος ύπαρξης της ημερομηνίας αν κάθε κράτος ζητάει τα δικά του...Γιατί πρέπει ο ταξιδιώτης να ψάχνει όταν με το που έκλεισα εισιτήρια η αεροπορική μου ζήτησε ημερομηνία λήξης διαβατηρίου κ με άφησε να αγοράσω κανονικά εισιτήριο.....Σήμερα εμένα με ελεγξαν κ με άφησαν να περάσω κανονικά, στον φίλο μου έκαναν ιστορία γτ λήγει λίγο πριν το 5μηνο κ τελικά τον άφησαν....Τότε ήταν που τους λέω εμένα λήγει νωρίτερα κ μου είπαν ότι εμένα δεν με αφηνουν κ ότι ακόμα κ αν με άφηναν μόλις πήγαινα Τουρκία θα με σταματουσαν....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτό ισχύει για όλες τις χώρες του κόσμου (εκτός Ε.Ε. & Schengen): Το διαβατήριό σου πρέπει να έχει ημερομηνία λήξης τουλάχιστον 6 μήνες από την ημερομηνία εισόδου σου στη χώρα! Αλλά, στην Τουρκία μπορείς να πας με ταυτότητα ελληνική (τουλάχιστον οδικώς). Δεν ισχύει αυτό για τις πτήσεις;
Καθε χωρα εχει δικούς της περιορισμους για την υπολειπομενη διαρκεια του διαβατηρίου - Στις ΗΠΑ π.χ. δεν τους νοιαζει αρκει να εχεις φυγει όταν λήξει.

Τα requirements για είσοδο στην τουρκια με ταυτότητα ειναι τα ιδια ανεξαρτητως σημείου ελέγχου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom