Το καλύτερο αεροδρόμιο στον κόσμο

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Όσο για το Βενιζέλος, πριν λίγες μέρες γύρισα από Λονδίνο και την ώρα που αποβιβαζόμουν, είχα την αίσθηση ότι όχι μόνο γύρισα πίσω στον τόπο αλλά και στόν χρόνο!!!!
Νόμισα ότι ήμουν στο Ελληνικό.....
Κατεβήκαμε και μας μετέφεραν με πούλμαν αντί να περάσαμε μέσα από την φυσούνα!!!!!!
Κανενα άλλο σχόλιο....
Όσον αφορα το καλύτερο αεροδρόμιο για μένα, the point goes to... Singapore!!!:clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.001
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όσο για το Βενιζέλος, πριν λίγες μέρες γύρισα από Λονδίνο και την ώρα που αποβιβαζόμουν, είχα την αίσθηση ότι όχι μόνο γύρισα πίσω στον τόπο αλλά και στόν χρόνο!!!!
Νόμισα ότι ήμουν στο Ελληνικό.....
Κατεβήκαμε και μας μετέφεραν με πούλμαν αντί να περάσαμε μέσα από την φυσούνα!!!!!!
Κανενα άλλο σχόλιο....
Όσον αφορα το καλύτερο αεροδρόμιο για μένα, the point goes to... Singapore!!!:clap:
Τόσο απίστευτο και τριτοκοσμικό είναι νά μετακινηθείς με πούλμαν από/προς το αεροπλάνο? Είναι συνήθης πρακτική παντού, ιδίως αν το αεροπλάνο δεν έχει άμεσα άλλη πτήση. Στη Φρανκφούρτη, π.χ. μου έχει τύχει 3 φορές φέτος (2008) σε άφιξη (επί συνόλου 5 αφίξεων).
Μια και άνοιξα το θέμα, tip: Ειδικά στη Φρανκφούρτη (terminal 1), αν δεν κάνεις transit, η άφιξη με πούλμαν είναι σαφώς προτιμότερη, γιατί σε αφήνει πολύ κοντά στην παραλαβή αποσκευών και την έξοδο, και γλυτώνεις έτσι το μακρύ περπάτημα στο τεράστιο terminal. Αν έχεις σύντομο transit, βέβαια, αυτό σημαίνει "τρεχάτε ποδαράκια μου", μπορεί το gate να είναι και 20 λεπτά περπάτημα μακρυά.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Mιας και μιλαμε για το Ελ.Βενιζελος οπως εχω ξαναπει ειναι το πιο αγαπημενο μου μερος οσον αφορα τις αναχωρησεις.
Απο δω ο κοσμος και ο πλανητης ολοκληρος ανοιγεται μπροστα σου.
Ειναι σαν να πεφτεις σε μια χρονοδινη που θα σε ξεβρασει χιλιαδες μιλια μακρια.

Εδω τα ονειρα πραγματοποιουνται αφου η χρονοδινη θα σε ξεβρασει σε αλλους τοπους μακρινους, σε αλλους λαους,και ισως σε μερη ασυλληπτα για την φαντασια καθως το ταξιδι θα ξετιλυγεται μπροστα σου οπως σε μια κινηματογραφικη υπερπαραγωγη,μονο που αυτο που ζεις ειναι αληθινο και δεν ειναι εργο σε καποια αιθουσα κινηματογραφου.

Περα ομως απ`αυτο σαν αεροδρομιο,σαν κτισμα,το βρισκω πολυ απλο,πολυ σκετο,χωρις ελληνικη ταυτοτητα,και καποια ιδιαιτερη διακοσμηση, ειναι αχρωμο αοσμο και αγευστο.
Και να συμπληρωσω και ακριβο,ειδικα τα duty free.

Απο τα λιγοστα αεροδρομια που εχω δει,2 τα εχω ξεχωρισει.
Το αεροδρομιο της Σιγκαπουρης ειναι ενα mall πολυτελειας,θα μπορουσα να μεινω μια ολοκληρη μερα εκει μεσα να το χαζευω.Χαλαλι τα βραβεια του τα αξιζει.
Και το δευτερο ειναι του Σαμουι,φτιαγμενο σε Ταιλανδεζικο στυλ μπαγκαλοουζ,σε προετοιμαζει για αυτο που σε περιμενει.!!
 

sofiaNY

Member
Μηνύματα
35
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
συμφωνω απολυτα xene για το σχολιο σου για το ελ.βενιζελος.αχρωμο,αγευστο και αοσμο.κοιτας επανω στην οροφη του και εχει σωληνες!ελεος δηλαδη.ελα ομως που το αγαπαω...... το αεροδρομιο ανοιξε στις 28/03/01 και δουλευω εκει απο τις 20/03,μια εβδομαδα πριν ανοιξει για το κοινο.... παμε στα 8 χρονια αισιως....
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Και γω το αγαπαω κι`ας ειναι οπως θελει.:hug:
Καλες βαρδιες sofiaNY.;)
Ευχομαι αν εισαι ευχαριστημενη με την δουλεια σου να εισαι εκει πολλα χρονια.

Προτεινω προς τους admins αν καποια στιγμη πραγματοποιηθει συναντηση μελων
να γινει στο Ελ.Βενιζελος:rolleyes:

Σαν ταξιδιωτικο φορουμ ας συναντηθουμε εκει για καφεδακι,
κι`ας μην πεταξουμε:(:airplane:
 

sofiaNY

Member
Μηνύματα
35
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
:clap::clap::clap: πολυ καλη ιδεα xene!συναντηση μελων στο ελ.βενιζελος!!αλλωστε απο εκει δεν ξεκινανε οι περισσοτερες αναχωρησεις των ιστοριων που διαβαζουμε?και ειναι και πολυ πιθανο να εχω δει καποιους απο εσας,δουλευω σε "κομβικο "σημειο.

οσο για τις βαρδιες οποιος θελει ας ερθει να δουλεψει ανημερα χριστουγεννων μαζι μου,δουλευω 3 το μεσημερι με εντεκα το βραδυ!ειμαι σιγουρη οτι ζηλευετε!


Κ Α Λ Ε Σ Γ Ι Ο Ρ Τ Ε Σ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Σαν Βαρκελωνόπληκτος, θα ψηφίσω Ελ Πρατ!!!
aimg208.imageshack.us_img208_1148_collage6ja5.th.jpg


Με εντυπωσίασαν μεταξύ αλλων τo ...ευτραφές άλογο
aimg149.imageshack.us_img149_9711_collage3qp5.th.jpg

καθως και ο μινιμαλιστικός σχεδιασμός του φωτισμού στο χωρο εξοδου προς τον σταθμό για το τρενο!
aimg175.imageshack.us_img175_9217_collage4sy6.th.jpg

Φωτορεπορταζ υπαρχει και απο τον Ελ Βενιζελο με τα αγγελούδια του, τα δεντράκια του και τους αντιπαθητικούς σωλήνες του!:haha: που μου φάνηκε πολύ ...ουδέτερο σαν αεροδρόμιο!
aimg509.imageshack.us_img509_3559_collage5ag3.th.jpg



Υ.Γ.: sofiaNY παρομοια ιδέα με τον ξενο ειχε και βαρκελωνοπληκτη αφεντιά μου οταν ταξιδευα για Βαρκελώνη, να βρισκομασταν μετά την επιστροφή μου για ενα καφεδάκι στον εθνικό μας αερολιμένα, μιας και ειχα ενα κενό 3 ωρών. Mετα ομως το ξέχασα(βλ. Αλτσχάιμερ :haha:)
 

ptsingan

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι χωρίς προορισμό
Εγώ πάλι κρίνω τα αεροδρόμια από την εξυπηρέτηση. Το Ελ. Βεν. παίρνει πολύ χαμηλό βαθμό. Ούτε την πίστα δε βλέπεις! Ψηφίζω Σιγκαπούρη από τα λίγα που έχω δει.
http://www.netlab.gr/Personal/Gr/Keimena/Anaphrika/AirStories.htm
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
σχετικά με το Ελ. Βενιζέλος θέλω να πω κάτι.
Θυμάστε πως ήταν το Ελληνικό (σαν κτελ).
Κατά τη γνώμη μου το Βενιζέλος έπρεπε να είχε φτιαχτεί πριν 20 χρόνια.
 

Kolodenbazokato

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μόλις γύρισα, δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Για να καταλαβαινόμαστε:

aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_d_d4_Changi_Airp277ff563c6dd07f19c9313d982da04aa.jpg
Τί μου θύμισες τώρα! Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι το καλύτερο στο κόσμο.
Αυτό είπα όταν το πρωτοείδα και προσπάθησα να................το περπατήσω. Την άκρη του δεν κατάφερα να τη δω μετά από 10λεπτο γρήγορο περπάτημα, κι όταν τα μόνιτορ άρχισαν να ειδοποιούν για επιβίβαση, έτρεχα και δεν έφτανα.:trekker:
Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι όταν προσγειωθήκαμε (με το Boeing 747 φυσικά), το αεροπλάνο τροχιοδρομούσε αρκετά λεπτά στην πίστα και από το τζάμι μου έβλεπα το κυρίως κτίριο, το οποίο ήταν..........ατελείωτο.
Θυμάμαι επίσης ότι ήταν τουλάχιστον 3όροφο!!!
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
να συμφωνησω και εγω με το αεροδρομιο της συγκαπουρης καθως και το γλυκυτατο αεροδρομιο - κηπος στο Κo samui της ταυλανδης
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.497
Likes
8.017
Δεν έχω περάσει από το αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης αλλά μου κάνει εντύπωση πως και δεν έχει αναφερθεί το αεροδρόμιο του Dubai ή της Μαδρίτης μιας και είναι και τα 2 "σταυροδρόμια" μεταξύ των ηπείρων.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.804
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom