Το μεγάλο βήμα και οι πρώτες εντυπώσεις

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Μπραβο τιτα, συνεχισε να μας γραφεις, εχει πολυ ενδιαφερον
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα με τις φωτογραφίες, θέλω να τις ανεβάσω με κάποια προστασία, για προσωπικούς μου λόγους, και μέχρι να βρω το κατάλληλο πρόγραμμα στο linux, προτιμώ να μην τις ανεβάσω ακόμα.

Πέραν από αυτές, πρωτού προχωρήσω, να θέτουμε σιγά σιγά τους “πρωταγωνιστές”. Μέχρι στιγμής έχουμε:
  • Ο Ε., ο διδακτορικός που μου προσέφερε το δωμάτιό του.
  • Ο Μ, ο συγκάτοικος Έλληνας
  • Ο Π, ο Πολωνός συγκάτοικος
  • Ο Α, ένας Έλληνας μεταπτυχιακός στο 2ο έτος
  • Ο Ν, ο δεύτερος Έλληνας μεταπτυχιακός στο 2ο έτος.


Πριν προχωρήσω και στη σημερινή μέρα, να πω εν συντομία το σαββατοκύριακο:
πέρασε ήσυχα και ήρεμα. Την Παρασκευή που είχε γενέθλια ο Μ, ήρθαν ο Α και ο Ν, και ένας φίλος του Π. Χαλαρά, ποτάκι, τσιγάρο, μουσική και κουβεντούλα. Είπαμε κάποια πράγματα με τα παιδιά σχετικά με το μεταπτυχιακό, αλλά δεν μπόρεσα να τους ρωτήσω όλα αυτά που ήθελα. Θα ξαναδωθεί ευκαιρία.


Φέρανε ένα επιτραπέζιο δώρο και ένα άλλο παιχνίδι με μπαλόνια, που κάνεις σχέδια και κατασκευές με αυτά.
Μαγείρεψε ο Μ κοτόπουλο με ρύζι στο φούρνο, που ήταν μιαμ μιαμ, να γλύφεις τα δάχτυλά σου! Και ας του πήρε και 2 ώρες γιατί χρειαζόταν 2 ταψιά και είχαν 1 μικρό φούρνο οπότε ήταν λίγο ταλαιπωρία να τα ρυθμίσει αναλόγως. Αισθάνθηκα άσχημα που είχε κι εμένα στο κεφάλι του τέτοια μέρα...


Στο τραπέζι είχε πλάκα, μισο-ελληνικά μισοαγγλικά. Η καλύτερη ατάκα για εμένα ήταν η:
-Who wants to share with me this...μπούτι;


Οι Πολωνοί όπως είναι λογικό, ήξεραν τις χρήσιμες λέξεις:
τη λεξούλα με τα 3 άλφα, την πράξη που σχετίζεται με αυτή τη λεξούλα και άλλα τέτοια....πχ όταν σηκωθήκαμε από το τραπέζι:
-(οι Έλληνες) Ευχαριστούμε πολύ Μ! Πολύ ωραίο ήταν!
-(οι Πολωνοί) Ευχαριστώ πολύ μ@λ...!

-(ο Μ) Παρακαλώ μ@λ.., να 'σαι καλά!


την Κυριακή το πρωί, με καλημέρησε ο Πολωνός:
-Καληνύχτα!
-Καλημέρα!
-Αχ ναι...καλημέρα! καληνύχτα is...goodnight! so... καλημέρα!



Κατα τα άλλα...ησυχία, τάξη και ασφάλεια. Με τόσο κρύο έξω, την βγάλαμε κυρίως μέσα στο σπίτι. Βγήκα να κάνω μία βόλτα στη γειτονιά το σάββατο, αλλά πάγωσα μετά από κανά μισάωρο, οπότε γύρισα πίσω. Το βράδυ του Σαββάτου χιόνιζε και την Κυριακή το πρωί το είχε στρώσει για τα καλά. Πολύ όμορφο το Άμστερνταμ και χιονισμένο!
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τίτα μας δίνεις χρήσιμες πληροφορίες για το Αμστερνταμ,αυτό με τα στραβά σπίτια δεν πολυκατάλαβα:roll:,αν και έχω διαβάσει μερικά πράγματα για την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική που επικρατεί σ αυτή την πόλη,περιμένω τις φωτογραφίες!
Πάντως μπράβο που προσαρμόζεσαι σε αλλαγές...τόπων,συνθηκών δουλειάς,νέων προσώπων και συνεργατών κλπ
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στο συννημένο, έβαλα κάποιες χαρακτηριστικές φωτογραφίες, όπου διακρίνεται ότι κάτι δεν πάει και πολύ καλά. Υπάρχουν κάποιες ασσυμετρίες.
Χαρακτηριστικό του Άμστερνταμ είναι ότι εκτός του ότι τα σπίτια είναι στενά, έχουν και μια κλίση, συνήθως προς τα μπρος, συνήθως λογω του εδάφους (τα παλιά είναι χτισμένα σε μη σταθερό έδαφος)
 

Attachments

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
όχι, δεν είναι. ειναι στην ιαπωνία νομίζω. ψάξτε στο google. υπάρχουν πολύ ενδιαφέρουσες εικόνες και σελίδες, με τα στενότερα σπίτια στον κόσμο! ειχα πάθει πλάκα!

παρεπιπτόντως, στο αγγλικό μου blog είχα βάλει κάποτε μία φωτογραφία:
Ams5.JPG (image)
που την είχα πάρει από το εξής blog:
Red Nights: Αμστελόδαμου συνέχεια
(αναφέρω πάντα την πηγή, μην αδικώ την κοπέλα του άλλου blog)
είχα δει ότι αυτό ήταν το πιο στενό. έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον ότι εσύ βρήκες κάποιο άλλο. μου στέλνεις την πηγή σου μήπως μπορώ να βρω διαστάσεις; σε ευχαριστώ...
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
γι αυτο που λες ως στενοτερο σπιτι διαβασα καπου προσφατα, πως βρισκεται στην αγγλια κ ο ιδιοκτητης το πουλαει για ενα αστρονομικο ποσο για το μεγεθος του...

απορια...αυτά τα στραβα στην κυριολεξια σπιτια ειναι κ μεσα ετσι, δηλ. αν βαλεις μια μπαλα θα κυλησει...??? έτσι χτιστηκαν ή πηραν κλιση με τον καιρο???
σορυ για την ασχετοσυνη μου, αλλά δεν το γνωριζα το θεμα...
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
ακυρο...τελικα ειχες δικαιο, αυτο βρισκεται στο αμστερνταμ...
το μπερδεψα με ενα αλλο...
ψαχνοντας λιγο στο γοογλε ειδα κ ενα επισης υπερβολικά στενο-ισως πιο στενο ακομη- σε μια πλατεια της βαρσοβιας...
δυστηχως δεν ειμαι κ η καλυτερη στο να ανεβαζω φωτο, οποτε αναζητηστε το...
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
γι αυτο που λες ως στενοτερο σπιτι διαβασα καπου προσφατα, πως βρισκεται στην αγγλια κ ο ιδιοκτητης το πουλαει για ενα αστρονομικο ποσο για το μεγεθος του...

απορια...αυτά τα στραβα στην κυριολεξια σπιτια ειναι κ μεσα ετσι, δηλ. αν βαλεις μια μπαλα θα κυλησει...??? έτσι χτιστηκαν ή πηραν κλιση με τον καιρο???
σορυ για την ασχετοσυνη μου, αλλά δεν το γνωριζα το θεμα...
ναι, όλα τα διασημα στενα σπιτια τα πουλανε πανακριβα τωρα!
τα σπιτια παιρνουν αυτη την κλιση στην πορεια, λογω διαβρωσης του εδαφους.

αυτα ειχα δει παλιοτερα και μου καναν εντυπωση:
Photos of Skinniest, Narrowest Houses in the World | Cute and Weird
και
10 of the Narrowest Houses in the World | Design + Ideas on WU
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
μου κάνει μεγάλη εντύπωση, ότι όταν τα βλέπω κατευθείαν, δεν τα βλέπω στραβά. τώρα που κοιτούσα τις φωτογραφίες μου πρόσεξα ότι έχω τόσα πολλα παραδείγματα...
με "γυμνό μάτι" είχα απλά την αίσθηση ότι κάτι δεν παει καλα, πχ τα παραθυρα εχουν παραξενα σχεδια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom