Ισπανία Φαγητό ποτό στη Βαρκελώνη (Los Restaurantes de Barcelona!!!)

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Οκ το thread ειναι για εστιατορια στη Βαρκελωνη,αλλα θα γραψω και για 2 low budget αλυσιδες εστιατοριων με γρηγορο αλλα καλο φαγητο,που δε τα βρισκεις μονο Βαρκελωνη αλλα και σε ολη την Ισπανια.
Pans & company,με κιτρινο πλαισιο και μαυρα γραμματα. Εχει μπαγκετες,κοινως bocatas,
μεγαλες!!!
Αλλα αυτο που προτιμω ειναι το BOCATTA,πρασινο πλαισιο και πολυχρωμα γραμματα,εχει και αυτο ζεστες και κρυες μπαγκετες οπως και το προηγουμενο.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
το bocatta είναι ένα που έχει και πάνω στη rampla ή λέω άλλο?? (μπορει και να λεω αλλο) συμπαθητικό σε στυλ goodys, αλλά οκ είπαμε για πρόχειρο φαγητό! μην περιμένετε ποιότητα εστιατοριου, νομίζω το καταλαβαίνετε...:p ...αν είναι αυτό εχει συμπαθητικα σαντουιτς και με κοτοπουλο, και καταλανικά πιάτα τυπου patatas bravas... κλπ κλπ...

γενικά, επίσης (αν εξαιρέσουμε τα προχειρα που λέμε) μην κάνετε το λάθος να φάτε πάνω στη rampla!!!!!!! είναι τα περισσότερα Τ-Ρ-Α-Γ-Ι-Κ-Α!!!

εκανα το λάθος ένα βράδυ, επειδή ήμουν πτώμα, να σύρω τα πόδια μου σ' ενα με tapas... όπως τα πήρα, έτσι τα έπαιζα στο πιάτο μου, να περάσει η ώρα.. εννοείται δεν καταναλώθηκαν...

ευτυχώς, είχε καλή σαγκρία και το διασκεδάσαμε :bleh:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
το bocatta είναι ένα που έχει και πάνω στη rampla ή λέω άλλο?? (μπορει και να λεω αλλο) συμπαθητικό σε στυλ goodys, αλλά οκ είπαμε για πρόχειρο φαγητό! μην περιμένετε ποιότητα εστιατοριου, νομίζω το καταλαβαίνετε...:p ...αν είναι αυτό εχει συμπαθητικα σαντουιτς και με κοτοπουλο, και καταλανικά πιάτα τυπου patatas bravas... κλπ κλπ...

γενικά, επίσης (αν εξαιρέσουμε τα προχειρα που λέμε) μην κάνετε το λάθος να φάτε πάνω στη rampla!!!!!!! είναι τα περισσότερα Τ-Ρ-Α-Γ-Ι-Κ-Α!!!

εκανα το λάθος ένα βράδυ, επειδή ήμουν πτώμα, να σύρω τα πόδια μου σ' ενα με tapas... όπως τα πήρα, έτσι τα έπαιζα στο πιάτο μου, να περάσει η ώρα.. εννοείται δεν καταναλώθηκαν...

ευτυχώς, είχε καλή σαγκρία και το διασκεδάσαμε :bleh:

Τα bocatta εχουν και ωραιες μπαγκετες με tortilla de patata και τοματα. Φυσικα και ειναι low budget εστιατορια! οποτε ειναι για κατι γρηγορο και φτηνο!!!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Txapella tapas bar!!!
(βάσκικο και αυτό, αλλά στη Passeig de Gracia).

Σ’ αυτό το μαγαζί, σου φέρνουν ένα σουπλά με φωτό των tapas που έχουν (53 το σύνολο) και διαλέγεις το νούμερο που θέλεις. Είναι όλα εξαιρετικά (!), το ψωμάκι από κάτω τραγανό και πεντανόστιμο και, πραγματικά, θέλεις να τα φας όλα (αν και αρκεστήκαμε σε 6-7 τα οποία ήταν όλα πεντανόστιμα).

 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
το βρήκα αυτό που δε θυμόμουν..
το λένε la Llavor dels Origens
:: Benvinguts a la llavor dels or
είχε τάπας και διάφορα άλλα πιατάκια με σαλάτες, μεζέδες και φαγητά όλων των ειδών και υλικών
εμείς πήγαμε στο ένα από τα δύο που βρίσκονται στη zona Borne που λέει στο site
τα πιάτα που ήταν ενδιαφέροντα αλλά δεν μου άρεσαν και όλα όσα δοκίμασα.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.763
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δυστυχώς με την παέγια δεν είχαμε κι εμείς τύχη αλλά λάτρεψα την fideua, φιδές αντί για ρύζι και θαλασσινά στο γνωστό πλατύ τηγάνι. Ψάχνω για το φαγάδικο-τρύπα κοντά στην Santa Maria del Mar που το δοκιμάσαμε και ξετρελαθήκαμε. Θα επανέλθω.

Bar Pinotxo στην Boqueria. Δεν ξέρω αν θεωρείται τουριστικό ή όχι, πάντως δεν νομίζω να ξαναφάω φακές με μπακαλιάρο για πρωινό με τόση όρεξη όσο εκεί..... Ό,τι και να δοκιμάσαμε (και όχι μόνο μια φορά) ήταν τέλειο και φρεσκομαγειρεμένο!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δυστυχώς με την παέγια δεν είχαμε κι εμείς τύχη αλλά λάτρεψα την fideua, φιδές αντί για ρύζι και θαλασσινά στο γνωστό πλατύ τηγάνι. Ψάχνω για το φαγάδικο-τρύπα κοντά στην Santa Maria del Mar που το δοκιμάσαμε και ξετρελαθήκαμε. Θα επανέλθω.

Bar Pinotxo στην Boqueria. Δεν ξέρω αν θεωρείται τουριστικό ή όχι, πάντως δεν νομίζω να ξαναφάω φακές με μπακαλιάρο για πρωινό με τόση όρεξη όσο εκεί..... Ό,τι και να δοκιμάσαμε (και όχι μόνο μια φορά) ήταν τέλειο και φρεσκομαγειρεμένο!
ναι ναι mariath!!! fideua και ξερο ψωμι!!!!
Εμενα το μαγαζι μου,το στεκι μου εννοω,ηταν η bocqueria και οι υπαιθριοι παγκοι της!!!Ειδικα σε εναν τυπακο που εψηνε καραβιδες και γαριδες στα καρβουνα πρεπει να του ελειψα πολυ οταν εφυγα!!! Ακομα και οταν η συννενοηση μας γινοταν με την νοηματικη,ο ανθρωπος μου σερβιρε τα γευστικοτερα πιατα παρεα με μια cerveza και με πολλα χαμογελα!!! στην επομενη επισκεψη θα παω σιγουρα να τον ξαναβρω!!:haha::haha::haha:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ααα εφαγα και στην crema canela ενα εστιατοριο που μου ειχε προτεινει ο Δευκαλιωνας,αλλα βρε παιδι μου οι μεριδες ηταν πολυ μικρες!!!! η γευση ομως σουπερ:clap:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
α! χαίρομαι που και κάποιος άλλος βρήκε πολύ μικρές τις μερίδες στο crema canela!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
και στο Les Quinze Nits που έγραψα στην ίδια περιοχή δεν τις έλεγες τεράααστιες τις μερίδες, αλλά οκ, με τόσο χαμηλές τιμές, δεν είχα πρόβλημα! (άσε τα φοβερά γλυκά, τα οποία ήταν χορταστικότατα...) δεν ξέρω γι' αυτό που λέτε και τι παίζει και από τιμές... :roll:

πιο πολύ φρικάρω στην αθήνα, με κάτι εστιατόρια που το παίζουν και καλά οικονομικά και πληρώνεις (νορμαλ τιμή υποτιθεται) 12 ευρώ για μια κουτσουλιά στο πιάτο σου, αλλά αυτό είναι θέμα για άλλο thread...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Txapella tapas bar!!!
(βάσκικο και αυτό, αλλά στη Passeig de Gracia).

Σ’ αυτό το μαγαζί, σου φέρνουν ένα σουπλά με φωτό των tapas που έχουν (53 το σύνολο) και διαλέγεις το νούμερο που θέλεις. Είναι όλα εξαιρετικά (!), το ψωμάκι από κάτω τραγανό και πεντανόστιμο και, πραγματικά, θέλεις να τα φας όλα (αν και αρκεστήκαμε σε 6-7 τα οποία ήταν όλα πεντανόστιμα).

σε αυτο το μαγαζι κανω παντα προσκυνημα ,για ταπας και μπυριτσα ,κλασσικη αξια εδω και πολλα χρονια ...
τελευταια ομως το περασμενο Οκτωβριο ,μου φανηκαν τσιμπημενες οι τιμες ...
μια μπουκια 1.50 - 2 ευρω ,δεν το λες και λιγο ...:roll:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ναι κάπου τόσο έχουν τα tapas αν θυμάμαι καλά.. η getxo μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα...:p

πάντως, σε σχέση με τα 6-7 ευρώ που μου ζητήσανε για 2 μπουκιές στο barceloneta στην κηφισιά, μια χαρά μου ακούγονται τα χρήματα! χαχα! είπαμε στην ελλάδα, όλα τα ισπανικά είναι φωτιά και λαύρα :cool:

πάντως, το txapella είναι κορυφή, μαζί με το άλλο το βάσκικο το sagardi! και στο κάτω-κάτω τα tapas δεν είναι και για χόρταση (άλλο που εγώ τα τσάαακισα :bleh:) είναι για λίγο τσίμπημα στα γρήγορα... και επίσης, σε αντίθεση με το sagardi, δεν έχει μόνο ψωμάκια (φαίνεται και στη φωτό) έχει και πιάτα (όπως αυτό με τις patatas bravas, τα τυριά κ.ο.κ.)...

και είναι και το καλύτερο κατά τη γνώμη μου στην passeig de gracia! δοκίμασα άλλα 2 που δε με τρέλαναν τόσο.

το ένα ήταν το tapa-tapa και το άλλο το ququ, αλλά ψηφίζω txapella μακράν... !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.341
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom