Κέρκυρα Φαγητό στην Κέρκυρα

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Έτοιμη και εγώ για αναχώρηση για Αγ. Γιώργη Αργυράδων (δύο και σήμερα). Στο Μαλιμπού που εχω φάει ήταν καλό και οικονομικό αλλά λίγο καυτερή η πατσιτσάδα για τα γούστα μου.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
μπουρδέτο με σκορπίνα (για δύο άτομα, περίπου 400γρ 30 ευρώ) που το θυμάμαι και γλύφω τα δάχτυλά μου ακόμα. Και εδώ να σημειώσω και το εξής πολύ σημαντικό: το μπουρδέτο φτιάχτηκε ΕΠΙΤΟΠΟΥ! Δλδ (όπως μας ενημέρωσε και ο ιδιοκτήτης) με την παραγγελία καθαρίζεται το ψάρι και μπαίνει στην κατσαρόλα, γι αυτό και έκανε περίπου 1 ώρα για να έρθει στο τραπέζι (εμείς τσακίζαμε την μακαρονάδα μέχρι τότε). Πιο φρέσκο φαγητό από αυτό δεν γίνεται!!!
Έχω χρόνια να πάω στο Fisherman κι αναρωτιώμουν μπας κι έχει χαλάσει την ποιότητα των πιάτων του.. Κάτι μου λέει ότι αύριο-μεθαύριο θα περάσω μια βόλτα!!!Μου άνοιξες την όρεξη κι απο χτες που έφτασα στην Κέρκυρα μου μύρισε μπουρδέτο!!!
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Ρε παιδιά, μόνο τζιτζιμπίρα δεν κατάφερα να βρω πουθενά :(. Ούτε σε σουπερμάρκετ ούτε σε αυτά τα μαγαζιά που πουλάνε τα τουριστικά τα κουμ κουάτ. Τι διάολο; Την κρύβουνε;

ΥΓ: Δοκιμάσαμε όμως μία άλλη κερκυραϊκή (κανονική) μπίρα, που ήταν πολύ πολύ καλή για την τιμή της. Βγαίνει σε ξανθή, μαύρη και κόκκινη.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Ρε παιδιά, μόνο τζιτζιμπίρα δεν κατάφερα να βρω πουθενά :(. Ούτε σε σουπερμάρκετ ούτε σε αυτά τα μαγαζιά που πουλάνε τα τουριστικά τα κουμ κουάτ. Τι διάολο; Την κρύβουνε;

ΥΓ: Δοκιμάσαμε όμως μία άλλη κερκυραϊκή (κανονική) μπίρα, που ήταν πολύ πολύ καλή για την τιμή της. Βγαίνει σε ξανθή, μαύρη και κόκκινη.

Το πιο απλό..Και στο Λιστόν να ζητήσεις στις καφετέριες έχουν!!!Εδώ και στο σούπερμ μάρκετ του χωριού μου βρίσκεις..!!!..Την επόμενη φορά!
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Γμτ! κι ήθελα τόσο να την δοκιμάσω :( Σε καφετέρια δεν κάτσαμε καθόλου. Όλη την μέρα για μπάνιο και το βράδυ βόλτα στην πόλη.
 

ctasis

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Τις καλυτερες πιτσες στην παλια πολη της Κερκυρας που μπορει να τις φαει κανεις;Στον Βεζουβιο; Μπορειτε να προτεινετε μερικες καλες πιτσαριες στην παλια πολη;
Ο Βεζουβιος είναι στον Ποταμό λίγο έξω από την πόλη. Στην πόλη πολύ καλή πίτσα κάνει ο La Cucina. Προτείνω να την πάρεις πακέτο και να καθησεις να την φας δίπλα απο το Ακταιον με θέα τον κόλπο της Γαριτσας!
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Ο Βεζουβιος είναι στον Ποταμό λίγο έξω από την πόλη. Στην πόλη πολύ καλή πίτσα κάνει ο La Cucina. Προτείνω να την πάρεις πακέτο και να καθησεις να την φας δίπλα απο το Ακταιον με θέα τον κόλπο της Γαριτσας!
Σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια φιλε ctasis!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Λοιπόν, χτες δοκίμασα τους μπολσεβίκους του Βουλισμά...
Εξαιρετικοί..!!!Κοίτα να δεις που αν και κερκυραία,δεν το είχα υπόψην μου..!!

Επίσης...Θα το ξαναπώ..Αν εκτιμάτε το καλό ψάρι..Παραλία Αστρακερής ,ταβέρνα τα 3 αδέρφια!!Όσα χρόνια κι αν εχουν περάσει παραμένει σταθερή αξία!!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ρε παιδιά, μόνο τζιτζιμπίρα δεν κατάφερα να βρω πουθενά :(. Ούτε σε σουπερμάρκετ ούτε σε αυτά τα μαγαζιά που πουλάνε τα τουριστικά τα κουμ κουάτ.
Τσιτσιμπύρα θα βρεις και στο ζαχαροπλαστείο "Παπαγιώργης" στη Νικηφόρου Θεοτόκη, απέναντι από τον Άγιο Σπυρίδωνα.

Επίσης...Θα το ξαναπώ..Αν εκτιμάτε το καλό ψάρι..Παραλία Αστρακερής ,ταβέρνα τα 3 αδέρφια!!Όσα χρόνια κι αν εχουν περάσει παραμένει σταθερή αξία!!!
Εξαιρετική ταβέρνα...
 

ctasis

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Fisherman

Χτες πήγα για Δεύτερη φορά μέσα σε μια εβδομάδα στον Fisherman και έχω να πω τα εξής:
1.Το σέρβις είναι τραγικό (αλλά σε προειδοποιούν απο την εισοδο με τις ανάλογες ταμπέλες "Δεν σερβιρουμε σε γρήγορους και βιαστικους")
2.Στο συνολικό κοστος θα πρέπει να υπολογίζεις και το πλύσιμο του αυτοκινήτου σου
3.Το φαγητο είναι παρα πολύ καλο!
4.Η μακαροναδα του ψαρά μέσα σε μια εβδομάδα απο 18? πήγε στα 22?! Τι έγινε ακριβυναν οι γαρίδες ή κοιτάμε να κάνουμε καμία αρπαχτή?
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Χτες πήγα για Δεύτερη φορά μέσα σε μια εβδομάδα στον Fisherman και έχω να πω τα εξής:
1.Το σέρβις είναι τραγικό (αλλά σε προειδοποιούν απο την εισοδο με τις ανάλογες ταμπέλες "Δεν σερβιρουμε σε γρήγορους και βιαστικους")
2.Στο συνολικό κοστος θα πρέπει να υπολογίζεις και το πλύσιμο του αυτοκινήτου σου
3.Το φαγητο είναι παρα πολύ καλο!
4.Η μακαροναδα του ψαρά μέσα σε μια εβδομάδα απο 18? πήγε στα 22?! Τι έγινε ακριβυναν οι γαρίδες ή κοιτάμε να κάνουμε καμία αρπαχτή?
1.Στην Κέρκυρα βρίσκεσαι..Σωστούς τους βρίσκω...
2.Φυσικά,αφού για να φτάσεις το χεις κάνει σπαράλια..
3.Συμφωνούμε
4.Άκουσαν για τις αλλαγές του ΦΠΑ στους χώρους εστίασης κι αποφάσισαν να κάμουν πρόβα τζενεράλε..:haha:
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Το βενετσιάνικο πηγάδι είναι απίστευτα ρομαντικό εστιατόριο. Το φαγητό του δεν με ξετρελαίνει αλλά επιστρέφω πάντα για την υπέροχη ατμόσφαιρα!
Φάγαμε και εμείς εκεί το σβκ που μας πέρασε. Απίστευτη τοποθεσία και όπως λες το φαγητό δεν είναι κάτι το τρομερό. Δοκιμάστε όμως την τυρόπιτα κανταίφι, πολύ καλή.
Αν προσέξει κάποιος διακρίνεται στον τοίχο της εκκλησίας η σταύρωση του Χριστού, θέλει όμως προσπάθεια για να τη δεις!
Πάντως μόνο και μόνο για την ατμόσφαιρα αξίζει η επίσκεψη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.030
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom